Autor Tema: Jul 2018 - III dekada  (Pročitano 46628 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #820 poslato: 30. Jul 2018. u 15:50 »
Sondaža otkriva još izraženiju nestabilnost nego juče, vrednosti CAPE-a su ekstremno visoke. Strujanje čisto severno bez gotovo ikakvog smicanja po pravcu, ali ima nešto smicanja po brzini.



Uz ovakvu sondažu, bilo bi pravo čudo da dan prođe bez gotovo ikakve akcije danas, iako trenutno ne sluti da bi moglo biti išta.
Temperatura je otišla skoro do 32C i moguće da ovo bude na kraju najtopliji dan ovog jula.

Osim kumulusa ništa zanimljivo na nebu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #821 poslato: 30. Jul 2018. u 15:56 »
Možda sam dosadan, ali ovo mi je stvarno fascinantno, strahovita grmljavina i monsunski pljusak već 15min u drugoj turi, polako se nazire prolazak, ali po radaru izgleda da još nije kraj

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže ice

  • **
  • Poruke: 1.279
  • Lokacija: Крагујевац
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #822 poslato: 30. Jul 2018. u 15:57 »
Јак пљусак са грмљавином у Крагујевцу. Т 22.7°C. Више падавина у јужним деловима града.






Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #823 poslato: 30. Jul 2018. u 16:14 »
Formiralo se nesto zapadno od grada ali strujanje je severoistocno blizu severnom tako da nema nista od toga....CAPE 2200, ali ovih dana ovde susta suprotnost nekim delovima zemlje, nista ne pogadja ili se ne stvara ali daleko od alarmantne situacije kao kod Radovana...
Ovo kod Sokobanje  bas dugo stoji tu cini mi se...

Kraljevo od 15 do 16h prema ams 18.8mm..:Mislim da ovde takvog pljuska nije bilo od 2016 godine...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #824 poslato: 30. Jul 2018. u 16:18 »
Da hoce vratiti blitzortung na staro ovo previše drečavo..

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #825 poslato: 30. Jul 2018. u 16:20 »
Prodje kratak pljusak, dva puta je zagrmelo iz jednog minijaturnog oblaka, palo je 3mm, na stanici 0.3mm. Kod mene je zemlja prilicno natopljena, a mogu da mislim kako je u ovim mestima gde se svaki dan izrucuje velika kolicina padavina. Sve u svemu ovde je bas kao i treba da bude, ni preterano kisno kao negde, a ni susno. Jedino mi je malo zao sto ni u jednoj situaciji ove seozne nije moglo da padne 30-40mm u cugu, a to se svake prethodne godine desavalo.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #826 poslato: 30. Jul 2018. u 16:21 »
Mali Pozarevac jak pljusak uz pojacan vetar.Haos od vremena se nastavlja.GFS se obrukao .

Van mreže Bob

  • *
  • Poruke: 85
  • Starost: 35
  • Lokacija: Aleksinac
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #827 poslato: 30. Jul 2018. u 16:28 »
Tek sada pljusak ali nista narocito. Ali zato se sve trese od grmljavine. Glavnina oblaka je kod Sokobanje

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #828 poslato: 30. Jul 2018. u 16:31 »
Pojam konvektivnih vozića mi nekad nije bio baš najjasniji. Obično kada se oblačnost organizuje u liniju to bude približno normalno (pod pravim uglom) u odnosu na preovlađujuću struju ili pod nekim uglom. Ali ovakve situacije da se linija formira u pravcu preovlađujuće struje i da vagoni (Cb-ovi) idu utabanom stazom ima svoje nelogičnosti. Jer po svim zakonima atmosferske termodinamike, tamo kuda jedan Cb već prođe razlije se hladan vazduh i atmosfera se delimično stabilizuje i po logici bi trebalo da nema više energije da se baš tu razvije ili ojača novi Cb. Objašnjenje sam pronašao u tzv. zonama konvergencije, gde su sami razvoji podspešeni dinamičkim efektom a termička nestabilnost tu još dolazi kao šlag na tortu. Takve zone su obično dirigovane samom sinoptičkom situacijom, a nekad i orografija odigra bitnu ulogu (što mislim da je sada slučaj). I takve zone u kojima će se Cb-ovi ređati dokle god ima energije mogu da budu stacionarne, a mogu i da se pomeraju. Sinoć smo imali jednu takvu zonu koja se premeštala u pravcu istok-zapad, pa smo i pored visinskog severnog strujanja imali privid da se ceo sistem premešta od istoka ka zapadu.
Danas imamo stacionarne zone i to je baš i problem, jer može u tim zonama da prođe bezbroj obilnih pljuskova, što se i dešava.
Beograd je imao takvu situaciju krajem juna, ali tada oblaci nisu bili ni približno razvijeni kao ovi današnji.
Evo na aktuelnoj radarskoj se to jako lepo vidi, nema šta da se još mnogo objašnjava:


izvor - RHMZ

Nadam se da je ovu poruku barem neko razumeo i da sam uspeo da celokupno shvatanje atmosferskih procesa na ovom forumu pomerim za 0.0000001%. :)

U Beogradu sparno sa kumulusima i dalje. Nije vreme po mom ukusu, ali nemam pravo žalbe na ovo leto. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #829 poslato: 30. Jul 2018. u 16:39 »
Kod mene u par navrata kratki pljuskovi uz sunce.. Na granici sam ovih pljuskova iz juznog Banata.. Ka severu i Si se tamni sve više.. Kisa je podigla sparinu na jos veći nivo -_- Pakleni dan
Edit: Grmi

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #830 poslato: 30. Jul 2018. u 16:46 »
Pljusak, ali oblak je u fazi raspada, prestalo je da grmi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #831 poslato: 30. Jul 2018. u 16:52 »

Nadam se da je ovu poruku barem neko razumeo i da sam uspeo da celokupno shvatanje atmosferskih procesa na ovom forumu pomerim za 0.0000001%. :)

U Beogradu sparno sa kumulusima i dalje. Nije vreme po mom ukusu, ali nemam pravo žalbe na ovo leto. :)

Nego sta si! Kad bi samo cesce mogao da pises i da na ovako privlacan, rekao bih "skolski program" ili "bbc" tj "metoffice" nacin cesce pisao, bar bi jednog pasioniranog citaoca imao... Svaka cast na tekstu... ;)

Desava se ovde cesto, jednom u nekoliko godina sigurno, da krenu dani kad bukvalno sat mozes prema oluji da podesavas... Najcesce krece iz Banata, sa Dunava i Rumunije i spusta se dolinom Morave. Ovde ih ljudi zovu Rumunski ili vlaski voz ili Bugarski voz, zavisno od strane odakle dolazi ;) I kad pocne jednostavno kao da nema kraj, kao ovih nekoliko dana... Izludi coveka nacisto  :O
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #832 poslato: 30. Jul 2018. u 16:57 »
Ovde kod mene isto veoma sparan dan. Kiša evo preti već treći put, hoće li je ovaj put biti nezna se. Na zapadu non stop se čuje grmljavina.
Miloše hvala na objašnjenju, to sam i ja primetio da kud prodje jedan oblačni sistem tu ide i naredni, planine igraju veliku ulogu u tome.
Od kad ne radi blitzortung ?

Poslato sa jugoistoka.

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #833 poslato: 30. Jul 2018. u 17:01 »
Puklo par puta žešće ali nije dugo pljusak potrajao.. Ne pamtim sparniji i tezi dan *_* Tacka rose ko zna kolika je

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #834 poslato: 30. Jul 2018. u 17:05 »
Стигао наковањ ових развоја северније, тачније возића, а даљини се види читав зид кумулуса у развоју, видећемо шта ће нам донети предвече.

Ветар ослабио, сунце поново преовлађује, па се једва дише.

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #835 poslato: 30. Jul 2018. u 17:16 »
Sad sam pošao iz Kraljeva i putujem za BG, preko Ljiga, koje su šanse da me uhvati ovaj sistem koji je trenutno u Šumadiji, vreme bi prošlo brže i bilo bi zanimljivije xD :)

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #836 poslato: 30. Jul 2018. u 17:19 »
Не памтим у скорије време тежу ноћ и тежи дан. Буквално сам се мокар пробудио, влага је као у прашумама, док температура ноћас и није била висока.

Дан сада такође ужасно спаран и тежак, једва се дише. Мало олакшава само овај ветар који се раздувао, али то је само ктаткотрајно.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #837 poslato: 30. Jul 2018. u 17:27 »
Ogromne kapi kiše.. Sever poceo da se čisti ali ima jos kumulusa u razvoju.. A juzno i Ji opako crnilo, tamo sigurno uveliko siba neko nevreme

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #838 poslato: 30. Jul 2018. u 17:35 »
Super tekst Miloshe. Samo pisite svoja opazanja. Sinoc je takav uski vozic nestabilnosti doputivao do Pestera, gdje je napravio, prema rijecima tamošnjih zitelja, rijetko vidjenu obilnu kisu, pretvarajući potoke u omalene rijeke. Mislim da je nastavio dalje prema Albaniji ka moru, gledajuci kasnije radarsku  sliku, to se dalo zaključiti.

Na SZ BiH, uglavom suho, sparno, kao i svugdje, raditi nesto na ovom je stvarno izazov.

Van mreže P.O.P.

  • *
  • Poruke: 19
  • Starost: 43
  • Lokacija: Dolovo - Juzni Banat
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #839 poslato: 30. Jul 2018. u 17:36 »
Taj vozic konstantno prelazi preko mene ili koji km zapadnije. 5-6 slabijih pljuskova ja bilo u poslednjih par sati. Meni je zanimljivo da se temperatura u toku pljuska skoro uopste nije spustala, a jos jedna interesantna stvar je da je u vecini pljuskova sijalo sunce.. Za mene laika bi to mogao da bude dodatni izvor energije za konstanto obnavljanje cb-ova