Autor Tema: Jul 2018 - III dekada  (Pročitano 46635 puta)

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #920 poslato: 31. Jul 2018. u 15:54 »
Pakao danas smo presli 33C  :thumbup: :thumbup:
Sa severa se spusta zid kumulusa uz kisne zavese cekamo,temperatura i vlaga idealna za razvoje  :pleasantry:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #921 poslato: 31. Jul 2018. u 16:03 »
Kolege moje, ovo stvarno vise nije normalno, temperatura je 32,7, vlaznost 62%, a uz to duva slab i vreo vetar zapadnih smerova. Ima dosta ozbiljnih kumulusa, radar prosaran razvojima. Pa videcemo..

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #922 poslato: 31. Jul 2018. u 16:03 »
Juče je došlo malo kiše, i to 6mm i to je nešto. Danas ništa od kiše. Temperatura danas 33C. Sparno je strašno čak i na poslu uprkos klima uređaju je veoma sparno. Slike suše slikano juče. Gotovo kao i prošle godine ko bi rekao da ću 2018 ovakve slike slikati.
[
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #923 poslato: 31. Jul 2018. u 16:09 »
Грми свега пар километара источније, где се и отворио облак, поново је постало неподношљиво, једва се дише.

Делује да неће бити кише.

Van mreže Kiklop

  • *
  • Poruke: 26
  • Starost: 47
  • Lokacija: Jagodina
    • Geodezija Pro
Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #924 poslato: 31. Jul 2018. u 16:16 »
Meni je ovo leto do sada pravi tropical experience. Kao da sam u Indiji ili Vijetnamu ili možda Bolivija, Honduras :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #925 poslato: 31. Jul 2018. u 16:17 »
Nako zatisija, sada je pocelo ponovo da grmi, ovoga puta zapadno od grada, prilicno se uozbiljo ovaj oblak tamo iza Juhora. Nekakv zid kumulisa postoji i ka severu-severoistoku.
Ovde je od 11h oblacno, jedino se malo pre istanjila oblacnost na kratko. Ova oblacnost nas je sacuvala da skroz ne pocrkamo od sparine, mada je bez obzira na to jako tesko vreme. Takt 28.4C, vlaznost vazduha 66%.


Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #926 poslato: 31. Jul 2018. u 17:14 »
fino se izgrmelo danas uz solidnu kišu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #927 poslato: 31. Jul 2018. u 17:15 »
Bez merljivih padavina i dalje u srpskom Čarapundžiju. Bilo je samo par kapi oko 13h..

Ispucali smo se mi do juče u podne, od tada sve što i prilazi odmah se raspada.

Atmosfera vidno tromija i monotonija. Nema nekog jasno definisanog strujanja, svaki Cb vodi neku svoju politiku.

Daleko od toga da je sve to loše, nego nekako ti čudno bude da te sve promašuje, za ovde je to izuzetno neobično.  :grin: Trenutno na nebu samo nakovnji razvoja uokolo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #928 poslato: 31. Jul 2018. u 17:19 »
Ovo zapadno se sve pogasilo, sada krece tutnjava sa severa-severooistoka, opak oblak se spusta. Ako ne zahvati sam grad, zahvatice istocna sela u opstini sasvim sigurno. Tamo je vec bilo problema sa obilnim padavinama.

Radar:



Izvor: RHMZ

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #929 poslato: 31. Jul 2018. u 17:22 »
Sliv Bosne ovih dana konstatno na udaru jakih pljuskova i nevremena..

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #930 poslato: 31. Jul 2018. u 18:24 »
U Glibovcu i kod rhmz stanice bilo kraceg pljuska danas i bice merljivih padavina sigurno dok je sam grad sve obislo zasad hvala bogu  :tu: Par kapi u nekoliko navrata, uzasno sparno, ali sa kisom bi bilo jos gore...

Takt 25 C i 78% vlaznost vazduha.


@radan:

Crni Radane pa ovo kao da je slikano prosle godine... Prosto neverovatno, Alibunar je vazdusnom linijom oko 50 km severno od mene, mi se podavismo ko misevi, a kod vas pogore sve. Ali bukvalno.  :O
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #931 poslato: 31. Jul 2018. u 18:40 »
Ovamo danas apsolutno nikakvih naznaka da bi išta moglo da bude. A verujem da će slično biti i naredna 2-3 dana, jer se uspostavlja neko blago istočno/jugoistočno strujanje koje nije nikad ništa donelo u istoriji BKR. :)

Gledam nešto Radanove slike. Ipak treba uzeti u obzir da je to područje Deliblatske peščare, i da peskovito tlo brže upija vodu i nema taj kapacitet da čuva vlagu kao ovo "obično" tlo. Ali isto, teško mi je poverovati da je sve tako sasušeno 50-ak km odavde. Ovamo kod mene je trava kao na Vembliju, nema nijedne jedine suve travke. Ovako zeleno leto je bilo jedino 2014. Kukuruz po njivama u okolini mog radnog mesta je isto u odličnom stanju, prošle godine u ovo doba je bio potpuno osušen. Sve u svemu, pomisao na bilo kakvu sušu ovog leta mi je neverovatna, a ona je tako blizu...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #932 poslato: 31. Jul 2018. u 18:49 »
Opet na rubu oblačnosti. Od jakog pljuska i grmljavine 4.5mm i još 0.9mm od slabe kiše. Za sve vreme padanja grejalo je sunce :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #933 poslato: 31. Jul 2018. u 19:07 »
Za sada niša ovde, baš da prođe popodne bez CB-a nekako nisam navikao ovih dana. Baš se zaletelo ovo iz Rumunije da se spušta možda poremeti atmosferu, svakako sam sever Banata i u Rumunskom delu ima razvoja... Videćemo nešto sumnjam da je to sve za danas, a opet nije isključeno, videlo se po kumulusima da danas nešto nedostaje...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #934 poslato: 31. Jul 2018. u 19:18 »



@radan:

Crni Radane pa ovo kao da je slikano prosle godine... Prosto neverovatno, Alibunar je vazdusnom linijom oko 50 km severno od mene, mi se podavismo ko misevi, a kod vas pogore sve. Ali bukvalno.  :O\


Gledam nešto Radanove slike. Ipak treba uzeti u obzir da je to područje Deliblatske peščare, i da peskovito tlo brže upija vodu i nema taj kapacitet da čuva vlagu kao ovo "obično" tlo. Ali isto, teško mi je poverovati da je sve tako sasušeno 50-ak km odavde. Ovamo kod mene je trava kao na Vembliju, nema nijedne jedine suve travke. Ovako zeleno leto je bilo jedino 2014. Kukuruz po njivama u okolini mog radnog mesta je isto u odličnom stanju, prošle godine u ovo doba je bio potpuno osušen. Sve u svemu, pomisao na bilo kakvu sušu ovog leta mi je neverovatna, a ona je tako blizu...

Verujte mi kolege, ovo je jul kod mene. Rekao sam primera, Alibunar je od mene odaljen svega 7km, Padina 30 km, tamo je sve zeleno, bas u ovom Alibunaru koji je samo 7km od mene, sve je zeleno. Na samoj Deliplackoj pescari je sve zeleno, kako to objasniti? Ceo dan je vrelo vreme, temperatura je bila 33,8C u hladu. Mogu staviti slike gde je kukuruz do gore suv, u selima prema Padini severozapadni smer od mene. Već sada iz susednog Vršca se čude agronomi i poljoprivredni tehničari kako je ovo moguće da okolo kiša a ovamo u delu južnog Banata suša velika. Kažem vam da ovde klima i dalje je nepoznata za stručnjake klimatologije u Srbiji. Imao sam pristup podatcima da je 72 godine, jugoslovenski institut za fiziku i geografiju radio neke eksperimente, istraživali i tu su pronašli kamen šiljat kao piramida oko 50cm visine, i dubine oko 40m, koji je delo ljudske ruke ali je starost ne poznata. Takođe u ovom delu nema kamena! Strana prema meni i selima do te strane od kamena je sasvim druge boje, od ostale tri strane. U tom spisu iz seoske arhive se povezuje razdvajanje kiše i snega, ma koliko snažne padavine bile, taj kamen ima snagu ili energiju, da utiče na atmosferske pojave zaključak je tih fizičara i geografičara. Zanimljiva  stvar je, da kod nas avioni imaju naredbu da nelete oko sela mog, kao i sela Ilandža, Jarkovac,Kozijak,Lokve,.Janošik, Jermenovci ova zadnja tri imaju veliku baru to jeste, sama sela su u područiju barskom, a dele istu sudbinu kao i moje, Alibunar je u toj liniji, ali nad njim lete avioni i ako je takođe deo tog barskog područija, ovamo i poljoprivredni i turistički ne lete iz nekog razloga. Zanimljivo je i to, da je do 2009 bila bara velika, i da je na njoj moglo se klizati kada zamrzne zimi ali snega nema preko leda. Od 2010 počelo je iznenadno povlačenje bare, sa time i leta su postala suvlja i kiše je sve manje. Bara je za osam godina potpuno presušila iako je bila dubine čak 1 i 80cm u centru. To je ogromno područije koje danas  nema ni kapi vode, voda je nestala 2016 skroz i do dan danas nije se pojavila, uprkos onim kišama iz 2014 koje nisu ništa pomogle, tada je uveliko se smanjivala i ako je kiša padala, čudnio je ovo mesto zar ne!?
« Poslednja izmena: 31. Jul 2018. u 19:45 Radan »
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #935 poslato: 31. Jul 2018. u 20:54 »
I kao što sam i rekao da sumnjam da je to sve od današnjeg dana bio sam u pravu. Pre mraka brzinski razvoj oblaka istočno,od severoistoka do jugoistoka, sada deluje taj višer severoistočni deo neba sa dva izdignuta kumulusa, ali baze drugih kumulusa ih zaklanjaju. Videćemo da li će razjačati ili će se ipak raspasti...
Da evo i  radar registruje CB u tom pravcu. :)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jul 2018 - III dekada
« Odgovor #936 poslato: 31. Jul 2018. u 21:28 »
Bilo je dosta grmljavine danas oko Sarajeva ali ništa nije zahavtilo grad..