Zonalno strujanje u "punom sjaju":
Prosek ensembala ECMWF-a je veoma sličan operativnom "run-u" i ako dođe do ovakvog razvoja sinoptičke situacije imaćemo temperaturnu inverziju, te pojavu magle i niske oblačnosti na širem području:
Sa druge strane, GFS, ICON i GEM prognoziraju veoma sličan razvoj sinoptičke situacije "između sebe". U odnosu na EC se "razilaze" posle 10. novembra, kada "očekuju" sporo spuštanje doline preko Zapadne Evrope i formiranje plićeg ciklona u Đenovskom zalivu (kasnije bi se produbio), dok bi se naše područje nalazilo pod grebenom prostranog anticiklona nad Rusijom. Došlo bi do izraženog gradijenta pritiska između ova dva barička sistema i, nakon kraće pauze, ponovo bi počela da duva košava, a temperatura bi bila u porastu (na dnevnom nivou, naravno).
Ono u čemu se "slažu" svi numerički modeli jeste da padavina koje bi prekinule ekstremnu sušu - nema. Volim maglu i hladnije vreme (kao posledica), ali sada više priželjkujem razvoj situacije koji predviđa grupa modela iz razloga tog što bi u tom slučaju mogli da se nadamo nekakvim padavinama na rubu ciklona i što je logično očekivati da se u dalekim satima AC makar malo udalji i "ustupi" prolaz sistemima sa Atlantika (napominjem, postoji samo mogućnost), što prognozira GFS u 250+ satima, a i GEM je na "tragu" tako nečeg.
Nažalost, ako uđemo u šemu zonalnog strujanja, jako teško će se to prekinuti.
Ovo mi je prvi put posle mnogo vremena da gledam daleke sate (240+) kod modela, izuzev proseka ensembala. Vremenske prilike koje imamo, mogu slobodno reći - poslednjih meseci, su osim što su ekstrem, odavno postale izuzetno iritantne. U nedostatku okupacije, nikada nisam sa tolikom pažnjom pratio vremenske prilike u Evropi (temperature, količine padavina, visinu snežnog pokrivača...).
Izvor prognostičkih karata:
- Meteociel
- Wetterzentrale
P.S. Izvinite zbog postavljanja ovolikog broja slika.