Autor Tema: Zima 2018/19  (Pročitano 90569 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2018
« Odgovor #20 poslato: 17. Oktobar 2018. u 22:40 »
Uh svaki put kada pogledam Bartovu sliku i zamisljene baricke sisteme, odmah osetim neku nelagodnost.  :grin:  Ja se samo plasim da deficit padavina i "izjednacavanje" ne dodje u vidu "otpadaka i ostataka" od okeanskih cudovista u nekoj zapadnoj, do max severozapadnoj struji u vidu dosadne celodnevne kise na +7 ili +9.

Bolje i to nego kiša na +3°C.  :grin:  Šalu na stranu, normalno je da bude povremeno kiše (i vrlo aktivnog Atlantika) u toku zimskih meseci, samo ne valja da preteruje. Pa i prosečna zima kod nas (u temperaturnom i padavinskom smislu) treba da bude bogata snežnim padavinama.  :)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2018
« Odgovor #21 poslato: 31. Oktobar 2018. u 22:25 »
Pozdrav svima. Ako nekoga zanima moze da procita.                                                                             
                                                                                                                                                         
  https://meteomarko.wordpress.com/tag/2019/


Van mreže Slobapatrola

  • *
  • Poruke: 73
  • Lokacija: Crepaja-dorcol
Odg: Zima 2018
« Odgovor #22 poslato: 01. Novembar 2018. u 15:10 »
Hocete da Vam ja kzem kakva ce zima da bude?
Spremite dosta ogreva ....

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #23 poslato: 11. Novembar 2018. u 21:12 »
Zanimljiv UKMO:






Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2018
« Odgovor #24 poslato: 12. Novembar 2018. u 00:02 »
Evo ga GFS 18z kao po obicaju cim se iole primakne termin, vraca u realnost. Mislim ovo stvarno vise nema smisla!!









 :laught: :laught: Hahahahha salim se (al ce se istripovati oni sto ujutru procitaju, koji nisu gledali karte 18z). GFS 18z daje jezgro hladnoce oko nas i vidi i do -12 na visini kako nas okruzuje malo severnije i zapadnije. Ciklon jos uvek jugoistocno, ALI evo karata koje bi "juznjaci" siguran sam oberucke prihvatili pocetkom trece dekade novembra.

Temp 850hPa


snezne padavine


uz celodnevni minus

 

i formiranje sneznog pokrivaca




Drago mi je sto se danas makar malo probudio forum, posle duzeg susnog perioda, moze se reci u skladu sa vremenom. Ajmo ljudi malo pozitive, kao Srki, pa sta bude bude. Ja znam da su svi skepticni i "uplaseni" pouceni visegodisnjim iskustvom da ce opet sve da se izbrise i izjalova pred promenu, pa i ja sam, ali niti mi tu ista mozemo, niti nas iko pita, pa da cemo kao nesto izbaksuzirati.  Zato hajde bar da se nadamo i uzivamo u kartama dok god su one KONACNO dobre, posle ko zna koliko vremena iste situacije, kojoj se kraj nije nazirao (iako verujem da ce ako zima bude hladna i snezna mnogi reci kako su bili lepi i jesen i zima) , pa kako god da bude i to vam kao letoljubac kazem. Jako daleko je ovo od bilo cega sigurnog(mada jednocifreni maksimalci sve realnije deluju) , zato i jeste u ovoj temi, ali bar nam u "rubikovoj kocki" ne fale po 3 boje, kao do pre samo 5-6 dana, kada bukvalno nicega nije bilo. Sad kako ce ispasti i gde ce hladnoca zavrsiti je i  sreca, i za pracenje u narednim izlazima.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2018
« Odgovor #25 poslato: 12. Novembar 2018. u 00:33 »
Au čoveče, u Bugaraskoj bi moglo biti veselo...a ja planirao da idem u Veliko Trnovo i Bukurest prve sedmice decembra..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #26 poslato: 12. Novembar 2018. u 15:37 »
Pišite ljudi u temi jesen, tem zima startuje od 1. decembra !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2018
« Odgovor #27 poslato: 01. Decembar 2018. u 09:52 »
Cisto da ne bude da stalno Gfs crta bajke u dalekim satima,eco i Ec za promenu jedan takav izlaz

Modeli njuse svakako da bi moglo doci do novog bloka na Atlantiku,e sad da li ce taj blok biti postojan(kao kod Eca) ili ce se brzo narusiti kao kod Gfsa jutros,moracemo da sacekamo jos koji dan
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #28 poslato: 01. Decembar 2018. u 11:54 »
Nema šta, EC i njegovi ensembli su baš lepo potonuli u dalekim satima:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2018
« Odgovor #29 poslato: 01. Decembar 2018. u 15:22 »
Da, definitivno sledi jača promena vremena posle 7 decembra. GEM i njegov ensamble i EC drže dobro blok, ostali modeli vide taj blok ali na kratko, mada GFS Ensamble, vidi postojanje bloka kod Islanda i evroazijskog dela Rusije, problem je što hladnoća iz Kanade kojoj se priključuje i ova hladnoća iz Sibira, aktivira ciklonazu linijom od Španije, Britanije pa do centralne Evrope, čime nas izoistavlja i stavlja ceo Balkan u toplinu. Moramo da sačekamo još koji dan da bi mogli prciznije proceniti šta nas čeka. Važno je da se nevidi jak Atlantik, osim tog jednog cinklončine! Ako me sećanje služi, onaj sneg u martu ove godine, dobili smo iz  situacije gde je ciklon sa Islanda povukao hladnoće dosta prema Evropi na neki način.  Mislim da nije crno baš kada vidimo ciklone kod Islanda i Grenlanda, najgore je kada se motaju oko Britanije, Španije, Italije i Francuske ti su smrt cikloni za zimu kod nas oko ovih zemalja, ali su dobri za kišu i vlažnost.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #30 poslato: 01. Decembar 2018. u 17:57 »
Sjajni GFS i GEM u dalekim satima !

Evo GFS:



Ne znam, ma koliko su ovi pozitivni trendovi i pomaci vidljivi, ja i dalje nekako ne verujem u sve ovo... prosto, zadnjih zima smo morali da čekamo po bar 2 nedelje da se pojavi bilo kakvo svetlo na kraju tunela, a vidi ovo sad.  ::) :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2018
« Odgovor #31 poslato: 01. Decembar 2018. u 18:34 »
Sjajni GFS i GEM u dalekim satima !

Evo GFS:



Ne znam, ma koliko su ovi pozitivni trendovi i pomaci vidljivi, ja i dalje nekako ne verujem u sve ovo... prosto, zadnjih zima smo morali da čekamo po bar 2 nedelje da se pojavi bilo kakvo svetlo na kraju tunela, a vidi ovo sad.  ::) :grin:

Vidi bre Kimi, nemoj da baksuziraš pusti da bar na kartama dok gledamo uživamo. :grin:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #32 poslato: 01. Decembar 2018. u 18:50 »
E tesko nama, kad smo mi poceli da sumnjamo na ovakve prodore i blokove u sred decembra, sta treba da ocekujemo grmljavinu, grad, oluj ili sneg, mecavu... :confused:
( Ne zamerite mi, pise jedan oprimistican snego/zimo ljubac)  :tu:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #33 poslato: 01. Decembar 2018. u 18:59 »
 ^^ Nema sta da se sumnja  :grin:  Za sneg u Decembru ne znamo dugi niz godina, em što nije bio zimski em postao i jedan od najsuvljih meseci.. Vreme je da se to okrene po svakoj logici :)
Gfs fura jedan zimski jedan prolecni izlaz, videcemo sta ce reci stabilniji Ec, svakako se sve vise naginje na tu zimsku varijantu pocetkom druge dekade

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2018
« Odgovor #34 poslato: 01. Decembar 2018. u 19:13 »
Da napomenem da je ovo jos predaleko za zakljucak ipak cemo morati samo pratiti  za pocetak uz nadu da cemo  dobiti  dobar sneg.Ima logike da se konacno obrne puno smo u  susi.. ^^ ^^ ^^ ^^ ^^
Decembar je obicno suv zadnji ,dobar koji se secam je decembar 2012 godine koji to sneg bio :O :O :O

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2018
« Odgovor #35 poslato: 01. Decembar 2018. u 19:15 »
Ala ste se sjatili u ovoj temi! :grin: :comeon:

@ popovica

Da, secam se bas sam tad isao na vikend na Kop, bilo je fenomenalno! :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2018
« Odgovor #36 poslato: 01. Decembar 2018. u 19:59 »
Ovo je ozbiljan trend,povecavaju se sanse za povratak zime krajem prve dekade,modeli su nikad usaglaseniji,samo je pitanje postavke bloka
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #37 poslato: 01. Decembar 2018. u 20:00 »
Upravo to Diktatore, evo i najvnoviji EC niti malo ne dovodi u sumnju to:

Ne znam šta da kažem, mislim karte su odlične, ali ponavljam, nekako deluje nakon poslednjih godina kao SF da se već odmah ovako brzo nakon trenutne postojeće hladnoće ucrta drugi zimski setup..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Zima 2018
« Odgovor #38 poslato: 01. Decembar 2018. u 20:04 »
Odavno nije bilo ovako da se u dalekim satima dva najača globalna modela takmiče ko će jači zimski udar da da.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2018
« Odgovor #39 poslato: 02. Decembar 2018. u 10:40 »
Sve izvesnije zahladjenje oko 10., pa nece uvek modeli da crtaju bajke, mozda je ova ta zima u kojoj ce se u manjoj ili vecoj meri ostvariti to sto se crta u daljim satima... Inace ovo eventualno zahladjenje je oko 15. decembra bas kao sto je moj prijatelj model crpckiceljak predvideo  :grin: Svaka cast  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm