Autor Tema: Zima 2018/19  (Pročitano 90562 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #100 poslato: 12. Decembar 2018. u 13:58 »
Načeo sam malo širu temu o polarnom vorteksu, u temi predviđenoj za to. Evo da nastavim ovdje moj post o mogućem Grenlanskom bloku koji sam spominjao prije 4 dana, sada je on evidentniji. Scandi+ se dosta održao pa imamo i ovu dužu hladnoću zahvaljujući i slabom  "kanadski vrtlogu". Zatopljenja ima sa početka treće dekade, ali to je super sa obzirom da se odužile niske temperature tokom druge dekade. Modeli su bili poprilično topli sa visokim pritiskom preko Evrope, sada se to počelo polako mijenjati  prema sredini treće dekade.


Prognoza GFS blokada 500hPa:

Modeli će biti vrlo nepouzdani u trećoj dekadi zbog puno aktera u igri,  puno primjenljivih. Neke od njih su nove promjene MJO faza, globalna cirkulacija vjetra, mogući kolaps zonalnih vjetrova zbog spominjanih dešavanja na relaciji troposfera-stratosfera-troposfera. Nadam se da će se i drugi uključiti u analizama.

Nema tu nekog Atlantika i dalje.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #101 poslato: 13. Decembar 2018. u 11:03 »
^^ Nema sta da se sumnja  :grin:  Za sneg u Decembru ne znamo dugi niz godina, em što nije bio zimski em postao i jedan od najsuvljih meseci.. Vreme je da se to okrene po svakoj logici :)
:grin:
 Nekad nisu potrebni modeli- po uzoru na često pominjenog@Srpskogseljaka..

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #102 poslato: 16. Decembar 2018. u 11:55 »
Iako sam gornji post pisao poodavno i dalje stanje ostaje slično,  tj. novi signal za neki zimski prodor i to pred kraj ove godine.
Slični su GEFS i EPS za drugi dio dekade, blok nam je bliže sa Atlantika (termin oko 27.12).

 






Prolaziili smo kroz MJO faze 1 i 2 i dobili smo dosta snijega, ma koliko domaći meterolozi sporavali uticaj MJO, ENSO... što sam čitao skoro u jednom članku, tu je naravno uticaj Wave 2 koji polako isčezava pa neće biti samim tim ni povišenog visokog pritiska na visokim geografskim širinama sa ove "naše" strane sjeverne hemisfere.


Zbog nove preraspodjele sistema ili ti reseta, vjerovatno nam slijedi topla epizoda sredinom mjeseca, ma koliko se ona do sada odugovlačila. Greben preko Atlantika se sporo premješta prema Evropi tako da ćemo vjerovatno proći kroz otopljenje:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #103 poslato: 16. Decembar 2018. u 21:52 »
Nešto se šuška u dalekim satima, prosek EC-a vidi dizanje grebena AC uz istočnu obalu Atlantika:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #104 poslato: 18. Decembar 2018. u 00:36 »
Pošto se ubijam od posla, a da se malo otrijeznim pogledao sam na brzaka karte, pa evo da ih i ovdje proslijedim.
Nema propagacije vjetra, ništa bolji nije ni EC, što se vjetra tiče (to nije ono što želimo)...



diže se Wave 2, valjda bi se greben prema polu u troposferi, ali to nije signal kao što smo imali tokom druge dekade.



Tempa se spušta prema nižim slojevima:



A evo kako izgleda 22.12:



Evo ensa:








Ne djeluje to građenje kao sa kraja prve dekade koje se nastavila tokom druge, vidjet ćemo...
Hajmo malo i poslije NG:



Karte su samo orijentaciono stanje, ako ne bude dobrog spajanja tokom predstojećeg stratosferskog događaja koji nam se nudi, onda troposferu moramo više gledati. Znači trebamo popratiti stanje u stratosferi do kraja mjeseca!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #105 poslato: 18. Decembar 2018. u 15:48 »
Ja EC ensemble na daleki period mogu da okarakterišem kao veoma dobre. Zašto ? Pa prosek se tamo negde iza 8,9 dana stalno vrti oko -5 stepeni...

Sad ostaje da se vidi plod kakve sinoptičke situacije su takvi ensembli, da se to iskristališe. Miriše da bi greben AC mogao da zauzme vrlo povoljan položaj po nas tu negde na istočnim oblama Atlantika, kao što je već i pisano.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018
« Odgovor #106 poslato: 18. Decembar 2018. u 18:44 »
 ^^
Nije ni GFS za bacanje.  :)
Nisu mu ensi bas savrseni  ali postoji pad od 26.-27. a glavni je dobar da ne napisem odlican.

I nije ovo prvi izlaz, naprotiv, vec neko vreme on situaciju vidi slicno kao sto je kolega Kimi opisao u prethodnom postu....


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2018
« Odgovor #107 poslato: 18. Decembar 2018. u 19:53 »
Gledajuci ovaj izlaz Eca,stvarno bi prava steta bila da 2,3 dana juzine pred ovu ledaru sa istoka odnese sav sneg,cak se nazire i Skandinavka u ovpm izlazu

A i za vikend se Ec malo popravio cini mi se,drzimo se na tankoj liniji izmedju +10 i 0c,Gfs je mozda i bolji

1 dan topione nije problem,taj ponedeljak smo milion posto osudjeni
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #108 poslato: 19. Decembar 2018. u 00:22 »
Složiće se kolega Ciklon, ma samo kad mi nemamo ispeglanu zonalku zapad-istok sa vezanim "čudovištima" od 9XX Hpa u nedogled. Onda smo bukvalno nemoćni.

Ovako, ovaj setup gde se malo malo pojavljuje šansa za centar, ili makar greben antciklona negde na severu Evrope nikako ne može da bude loš niti monoton.

Ako bih baš "cepidlačio", malo se istočni greben gura previše dublje ka evropskom kontinentu za moj ukus po dostupnim modelima koji hvataju taj termin, ali to su ionako daleki sati pa nije vredno još zasad bilo kakvog razmatranja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #109 poslato: 19. Decembar 2018. u 14:51 »
Ja bih volio ovu hladnoću neka je i suha, jer bi nam pomogla za neke fine scenarije. EPS dobar, ovo je snažan blok!!!



Imaju različite poglede ECMWF i GFS na podjelu Vorteksa, pa će biti zanimljivo gdje će se naći na troposferi.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #110 poslato: 19. Decembar 2018. u 21:42 »
Samo da se nadovežem na post od jutros. Slabi malo Wave 1, što omogućava Wave 2 da se digne prema polu, to se vidi i na troposferi sada...




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #111 poslato: 20. Decembar 2018. u 17:21 »
Čini se da ipak to ide u za nas nepovoljnom pravcu..

Nekako se previše taj istočni greben AC gura \ i poklapa Evropu,  konkretnija stvar beži ka istoku Crnog Mora i Kaspijskom jezeru. Kod nas možda padavine samo kao rezultat toplog fronta na granici dve različite vazdušne mase na visini.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018
« Odgovor #112 poslato: 20. Decembar 2018. u 18:21 »
 ^^
Kimi nadam se da bi ovaj izlaz u terminu 31.12. bio po volji i da ne bi imao nista protiv?  :)

Ti si nedavno i napisao da je najvaznije da nema izrazenog zonalnog strujanja u nekim daljim satima a to je najbitnije jer bi onda morali da cekamo jako dugo za eventualni povratak zime kakvu smo imali ove nedelje.

GFS 12Z vraca nadu....




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #113 poslato: 20. Decembar 2018. u 18:28 »
Naravno da bi kolega. :grin:

Sve stoji što si napisao, slažem se, ovo sam čisto komentarisao neku tendenciju u nekom bližem budućem vremenu. To se očigledno gura istočnije kao što sam napisao, počevši od ovog prodora 25/26 pa narednih par dana, jer je hladnoća na visini očigledno u smanjivanju.

A na duže staze tek treba videti kako će modeli da odreaguju na ovo zagrevanje i wave-ove.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #114 poslato: 20. Decembar 2018. u 18:52 »
Velika je mogućnost da AC bude više preko Evrope, to pokazuju korelacije, ali pred kraj godine trebala bi se AC drugačije postaviti.... brine dalje. Vidjet ćemo sve izlaze kada izađu do večeras na svim razinama atmosfere.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2018
« Odgovor #115 poslato: 21. Decembar 2018. u 11:08 »
Definitivno dolazi do jakog zagrevanja u stratosferi ali to nista ne garantuje sto se zime kod nas tice.
Moze se procitati da je to najintenzivnije zagrevanje jos od 2013. godine i da ce vrhunac zagrevanja biti oko 25.12.
GFS i EC imaju dva razlicita pogleda na period posle tog datuma. Moracemo jos da cekamo...


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2018
« Odgovor #116 poslato: 21. Decembar 2018. u 11:57 »
Pred nama se za sada lijepo složio januar. Vidjet ćemo dalje kako bude vrijeme odmicalo, nije samo SSW tu jedini.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #117 poslato: 21. Decembar 2018. u 14:15 »
Nemam apsolutno ništa da zamerim EC ensima i dalje, štaviše temperaturno na 850mb su sjajni.

I GFS je vrlo sličan, samo je ovo početno zahlađenje između ponedeljka i utorka slabije.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Zima 2018
« Odgovor #118 poslato: 21. Decembar 2018. u 17:56 »
Od tog proseka nemamo nista jer je on posledica istocnog strujanja na rubu anticiklona,a sa ovakvim kanadskim minimumom nemamo mi sta pametno traziti,sa one strane bare ce biti akcije,no i njima smeta ovaj zapadnoevropski blok za pravu stvar,ali kad imas -25 po visini ispred nosa i nije ti potrebna neka savrsena bajkovita situacija,nas Sibir je u debaklu,tek tamo na krajevima termina pocinje da se puni

Ne vidim razloga za optimizam :cf: za sada,jedino ako Pulsar ima nesto ubedljivo u stratosferi
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2018
« Odgovor #119 poslato: 21. Decembar 2018. u 19:41 »
Eh moj Diktatore, ne znaš ti kakav jad i čemer znaju biti karte...

Nije mala stvar imati prosek ensa oko -5°C od utorka pa do 15-og dana unapred.

Razumeo sam ja tebe savršeno šta si ti hteo da kažeš, u pravu si u vidu toga. Istočni rub ciklona se pozicionira tako da je (\) umesto poželjnog (/) koji bi omogućavao dotok hladnijeg i više kontinentalnijeg tipa vazduha. Ovako, vazduh se "gura" izvorno u prizemlju tamo od Balktika pa se u prizemlju dobiju samo prosečne zimske temperature, pre nego li anticiklon bolje poklopi i nastupi inverzija.

Šta da radimo, u početku nemamo sreće, dobijamo tu mlaku varijantu s bezobraznim gradijentom temperature, ali nikad se ne zna za kasnije.

Zato predeli iznad 800-900m nv trljaju ruke, taman će dobiti i lep brzinski snegić u ponedeljak u drugom delu dana.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*