Autor Tema: Oktobar 2018 - III dekada  (Pročitano 24613 puta)

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #220 poslato: 31. Oktobar 2018. u 20:18 »
Poslednji oktobarski dan u istočnoj R.S. na temperaturi od 22C.






« Poslednja izmena: 01. Novembar 2018. u 03:36 Srđan »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #221 poslato: 31. Oktobar 2018. u 20:24 »
Beograd danas tmax 23.4 stepena , ukupno padavina u oktobru 18.8mm koliko sam izracunao na ogimetu ipak je ovaj oktobar susan , 24 dana je temperatura prelazila 20 stepeni i bilo je 9 letnjih dana.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #222 poslato: 31. Oktobar 2018. u 21:19 »
Ipak ništa od ovog poslednjeg rekorda, koji bi zauzeo 2. mesto (19.6°C), jer je još ranije u večernjim satima temperatura pala malo ispod 18°C, pa će ta vrednost biti zabeležena kao Tmin za današnji dan (najniža vrednost između 20 UTC prethodnog i 20 UTC današnjeg dana).

Da, Srks, naravno da si u pravu što se tiče klimatološke statistike -ti si svakako veoma pouzdan kada su takve stvari u pitanju  :tu:
ali ja sam mislio na "noćnu" temp. (dakle Tmin u redovnom 06UTC SYNOP-u) i to u "najavi" sam spomenuo da će jutarnja temp. biti viša od temp. pri kraju dana:

Predstoji još jedna vrlo topla noć u Beogradu (minim. temp. sutra ujutru će svakako biti viša od one izmerene na kraju dana...)

kao i u komentaru u 07.20h nakon što su zvanični podaci (SYNOP 06z) bili dostupni:

U Beogradu u dva dana dva rekorda za min. "noćnu" temperaturu:
juče 19.8C, jutros 19.6C prema zvaničnim merenjima na Vračaru.

U vezi današnjeg vremena sam već pisao:

U Beogradu je divan poslednji dan oktobra, posle jutarnjih 10-11C u centru i višim delovima grada (u nižim delovima na periferiji oko 7C, na aerodromu blizu Batajnice samo 4C) u najtoplijem delu dana maks. temp. "kod Vuka" je bila 23.5C (veoma slično ili isto je bilo i na Vračaru). Vetar je još uvek slab istočni-jugoistočni 2-3m/s, sutra će vetar biti jači a temp. nešto viša ali neće biti ovako vedro/sunčano kao danas kada uopšte nema oblaka.
Na Adi je bilo divno za šetnju, vožnju bicikla ili "dembelisanje" sa ili bez kapućina ali je bilo relativno malo ljudi (osim u restoranima/kafićima) ... zaboravih da u ovoj zemlji maltene nema nezaposlenih i da je normalno da "u radno vreme" kafići budu prazni, šetališta sa malo ljudi ... ili ipak grešim ... eeeeeeee  ;)

Zvanična maks. temp. na Vračaru je bila, očekivano, izrazito slična onoj na AMS "kod Vuka" tj. 23.4C na Vračaru a 23.5C "kod Vuka".
Noć će biti prijatna, u poslednja 3 sata temp. se vrlo malo menjala i bila je između 17 i 18C (trenutno je 17.5C na Vračaru).

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #223 poslato: 01. Novembar 2018. u 00:42 »
U Sarajevu oblačno a upravo je počelo i puhati umjereno jugo..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #224 poslato: 01. Novembar 2018. u 01:52 »
Kiša u Novom Selu  :O I to solidnog intenziteta, ali neće potrajati.

Bg naravno vedro.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Oktobar 2018 - III dekada
« Odgovor #225 poslato: 01. Novembar 2018. u 03:30 »
U Vršcu je, kao što sam pisao, pretprošla noć (između ponedeljka i utorka) bila izuzetno topla i stanica na aerodromu ovog lepog vojvodanskog gradića je imala najvišu minimalnu temperaturu od svih sinoptičkih stanica u zemlji - čak 22,0°C. Sledeća noć, poslednja oktobarska, je nakon smiravanja košave i izračivanja koje je dovedeno do maksimuma bila osetno hladnija sa minimalnom temperaturom nižom za čak 18,5°C, te je iznosila svega 3,5°C i Vršac je bila druga na listi stanica sa najnižom Tmin, posle one u Sjenici. Čak je i stanica na Kopaoniku imala višu Tmin. Apsurdno je i to da je u Timočkoj Krajini za to vreme ova druga noć bila toplija i na stanici u Negotinu je noć između 29. i 30. oktobra imala Tmin=9,4°C, a sledeće je izmerena Tmin=10,6°C. Eto još jednog primera koliko orografija može da utiče na (mikro)klimu nekog područja.

Profi je detaljno izvestio o vremenskim prilikama u Beogradu poslednjeg oktobarskog dana i tu nema šta da se doda. :)