Autor Tema: Decembar 2018  (Pročitano 55182 puta)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #40 poslato: 12. Decembar 2018. u 17:18 »
Ukmo ima svoju pricu ,za sever okej sem BG , ALI I TAMO BOJE NEGO GFS 06,DRASTICNO    ali GEM  je tragedija sem Subotice tu niko ne bi video snega ,da sacekamo EC sada


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #41 poslato: 12. Decembar 2018. u 17:25 »
Spomenimo da su UKMO, a pogotovo GEM katastrofa kao druga krajnost.
Kolega Kimi, pa GEM je sve do prehjučerašnjih izlaza crtao zimu a sada sasvim drugačiji, a GFS i EC nisu nego kišu, pa čak je i ciklon bio znak pitanja!? UKMO ostao pri svom lošem scenariju. GEM je nudio pljuskove snega za juče i danas kao i UKMO, ono kiša sve ili zrnast sneg... tako da oni za mene su nepouzdani, mada je bilo kada su oni u pravu. Ove godine, pogotovo novembar i decembar nisu pogodili UKMO i GEM crtali bajke i bajke o kiši ili snegu, GFS i EC nisu takvi bili. GFS ako nešto luduje luduje od 200+časovima.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #42 poslato: 12. Decembar 2018. u 17:41 »
Da, ipak je onaj 06Z bio falš izlaz, sad to opet liči na nešto. Čak mi se čini da su ICON 12Z i GFS 12Z pomerili sve toliko južnije da se Beograd nađe u toj nekoj "idealnoj" zoni za obilan sneg. Čekamo EC da vidimo hoće li i on sve to minimalno da pojužni pa izbegnemo kišetinu u subotu prepodne.
Sta god da se desi Beograd ce se naci kao i obicno u idealnoj poziciji, ne sumnjam u to.  :D

Situacija se danas bas zakomplikovala ali polako mogu da pocnem da komentarisem.
Ocekujem sneg, i to pristojnu kolicinu po svemu sto karte nude danas. I dalje ne bih o centimetrima, menjace se to jos.

Jedino da sve ne ode previse juzno i da Vojvodina ne izvisi. To je ono sto mene kopka, jer mic po mic snezna granica ce se spustati a to bi znacilo da obilniji sneg padne juznije. Ne bi me iznenadilo da bas tako bude...


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #43 poslato: 12. Decembar 2018. u 17:51 »
Iskreno ne verujem da ce Ec da se pojuzni za 200km u jednom izlazu,moze da se spusti jos 50-100,ali da bude juzniji od Gfsa nema sanse(to bi znacilo da Hrvati 2 dana pred ostanu bez padavina),ja i dalje mislim da pojas Slavonija Vojvodina najbolje prolaze sa Bgom na donjoj granici,a lep sneg sve do Kragujevca

Ali ajde da ne lupam da sacekamo taj cuveni Ec

Po Iconu  i Gfsu Bart bi se veselio :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #44 poslato: 12. Decembar 2018. u 18:14 »
Ako bi verovali ovoj prognozi sneznog pokrivaca jasno da bi Vojvodina imala tu oko 15cm snega ali najveci snezni pokrivac bi bio nesto zapadnije od nas. Da li je Milos mislio na ovo kada je spominjao prognozu ARPEGE-a ne znam, ali meni tako deluje.



Da dodam samo da je ovo karta Madjarske sa sneznim pokrivacem.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #45 poslato: 12. Decembar 2018. u 18:25 »
^^ Već danima se kod modela sukobljavaju tri varijante:
1) toplija sa probijanjem nulte izoterme severnije i zapadnije od Beograda i Srema. Maksimum padavina pomeren severnije i zapadnije, samo Vojvodina dobija pristojan sneg, dok Hrvati i Mađari bivaju bukvalno zatrpani snegom. Tu varijantu je recimo forsirao današnji GFS 06Z, ali i UKMO 12Z, pa i ARPEGE 12Z. GEM 12Z je otišao u ekstremnu krajnost te varijante sa toliko izraženim produbljavanjem ciklona da bi čak veći deo Srbije bio isfeniran košavom i prošao sa jako malo padavina (osim kranjeg severa)
2) hladnija varijanta po kojoj nulta izoterma ostaje znatno južnije od Beograda, a tu se vrlo brzo brzi provlači i minus peta (-5°C) izoterma. Naravno, u takvoj postavci ciklona sve je pomereno južnije, pa maksimum padavina ide preko BiH i centralne Srbije i to skoro sve u obliku snega. U toj varijanti, Hrvatska i Mađarska prolaze sa jako malo padavina. Današnji GFS 12Z i ICON 12Z su tipični primeri te varijante.
3) međuvarijanta koju forsira EC. Da imamo u početku probijane toplog klina do Vojvodine, ali zatim brzo povlačenje hladijeg vazduha ka jugu u subotu tokom dana, pa bi bilo snega svuda, ali pitanje u kojoj količini. Videćemo da li će istina biti na zlatnoj sredini, ili će neka od krajnosti prevagnuti. EC 12Z će mnogo toga reći.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #46 poslato: 12. Decembar 2018. u 19:09 »
Cekam meteogram ali po ovom Ecu sve padavine u Vojvodini i Bgu bi bile na sigurnom minusu,deluje kao sjajan izlaz
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #47 poslato: 12. Decembar 2018. u 19:27 »
^^ Već danima se kod modela sukobljavaju tri varijante:
1) toplija sa probijanjem nulte izoterme severnije i zapadnije od Beograda i Srema. Maksimum padavina pomeren severnije i zapadnije, samo Vojvodina dobija pristojan sneg, dok Hrvati i Mađari bivaju bukvalno zatrpani snegom. Tu varijantu je recimo forsirao današnji GFS 06Z, ali i UKMO 12Z, pa i ARPEGE 12Z. GEM 12Z je otišao u ekstremnu krajnost te varijante sa toliko izraženim produbljavanjem ciklona da bi čak veći deo Srbije bio isfeniran košavom i prošao sa jako malo padavina (osim kranjeg severa)
2) hladnija varijanta po kojoj nulta izoterma ostaje znatno južnije od Beograda, a tu se vrlo brzo brzi provlači i minus peta (-5°C) izoterma. Naravno, u takvoj postavci ciklona sve je pomereno južnije, pa maksimum padavina ide preko BiH i centralne Srbije i to skoro sve u obliku snega. U toj varijanti, Hrvatska i Mađarska prolaze sa jako malo padavina. Današnji GFS 12Z i ICON 12Z su tipični primeri te varijante.
3) međuvarijanta koju forsira EC. Da imamo u početku probijane toplog klina do Vojvodine, ali zatim brzo povlačenje hladijeg vazduha ka jugu u subotu tokom dana, pa bi bilo snega svuda, ali pitanje u kojoj količini. Videćemo da li će istina biti na zlatnoj sredini, ili će neka od krajnosti prevagnuti. EC 12Z će mnogo toga reći.

Ako se ne varam novi EC je nesto izmedju druge i trece varijante.
Imamo brzo povlacenje hladnijeg vazduha u petak na subotu i ne bi trebalo da bude problema oko vrste padavina ali padavine ne mogu biti obilne kao sto daje recimo UKMO jer je kod njega 1020hPa na severu Madjarske a kod EC iznad Vojvodine.

I mislim da mi je sada jasno odakle ta rupa u Bosni sto je spomenuo Diktator u meteo chatu, pogledajte novi EC.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #48 poslato: 12. Decembar 2018. u 20:43 »
Lepa situacija za snegoljupce , EC 12Z jako dobar je malo ubrzao tj. krecu od petka oko 12 h padavine , u sustini on je za 20 cm sto se tice BG-a , tu pricu drzi vec duze :



+ da napomenem EC daje bukvalno ciklon za ciklonom :

Drugi :



Pa treci :



- Izvor Meteociel

Ne mogu a da ne prokomentarisem i GFS 12Z koji je bas pokazao zube , i on produzava zimu kao i EC 12Z :



- Izvor Meteociel



Izvinjavam se za off ako EC-ove karte za dalji period ne pripadaju ovde .

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #49 poslato: 12. Decembar 2018. u 22:13 »
Svi potenciraju subotu kao snežni dan, ali sneg kreće već sutra u večernjim satima na jugozapadu zemlje. Faktički gotovo sve padavine koje budu ispred toplog fronta biće u obliku snega u petak. Topli front će padavine da gura ka severu sredinom dana i posle podne i trebalo bi da stacionira tu negde kod mene ili malo severnije kod Kragujevca. Sa izdizanjem fronta na jugu mahom prestaju padavine. E sad verovatno će kod mene biti ta granična situacija, pa me ne bi iznenadila ni ledena kiša popodne. Što se tiče subote, imate na portalu.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #50 poslato: 12. Decembar 2018. u 22:45 »
Lepa situacija za Ivanjicu




Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #51 poslato: 13. Decembar 2018. u 08:43 »
Čekao sam da svi GFS ensi budu sigurni u sneg iako već 2 dana sve ide ka tome, pogotovo na severu Srbije. Očekujem u Novom Sadu da će sneg padati možda i duže od 24h i da će se formirati dvocifreni snežni pokrivač.



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #52 poslato: 13. Decembar 2018. u 09:50 »
Au kakav izlaz... Ne mogu sad da gledam detaljnije za druga mesta...Samo cu da ubacim ovu kartu a uvece pracenje 12z  detaljnije... Aj Poz  :bye:

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #53 poslato: 13. Decembar 2018. u 09:52 »
Treba uzeti u obzir da ce jedan deo od tih padavina otici na sneg koji se nece odmah primati na podlogu tako da ne treba izjednacavati mm i cm. I kao sto rece kolega Kimi odnos je 1:1, jer na kraju kada padne i kada se sve sracuna uvek taj odos bude realan.
Modeli su jutros jos malo smanjili padavine pa je realno da ocekujem malo iznad 10cm snega.

Osim ako se ne uzdam u GEM, on vidi preko 60mm kao iz sale.  :grin:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #54 poslato: 13. Decembar 2018. u 10:03 »
 ^^

Slazem se sa kolegom.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #55 poslato: 13. Decembar 2018. u 10:04 »
Za Beograd je po meni još sinoć razvoj situacije bio većinom jasan (uz malu mogućnost značajnijih promena), a jutros je "stigla" potvrda. To što neki numerički modeli povremeno negativno "iskoče" po zimoljpce (količina padavina, T2m, T na visini (pre svega 850hPa)) me gotovo uopšte ne brine. Za stanicu Beograd-Vračar očekujem da u nedelju ujutru bude izmereno 20-25cm snežnog pokrivača, ali se ne treba "zaletati" jer će sneg biti veoma mokar i težak, tako da će tek kada dođe do pada T na visini, a i u prizemlju (na ~-1ºC), akumulacija novog biti 1cm>1mm, prisutno je sleganje, a ima i mnogo drugih faktora koji utiču na ukupnu visinu pokrivača svakako. Jedino mi privlači negativnu pažnju "padavinska rupa" u izalazima ECMWF numeričkog modela, a koja se u poslednjem (00Z) nalazi u severnom delu Zlatiborskog okruga i na području Višegrada i šire okoline (BiH), no sada je lokacijski predaleko za značajniji uticaj na akumulirane padavine. Takođe, mislim da će vetar "uspeti" dovoljno da isuši vazduh za malo nižu tačku rose, te da će se temperatura u subotu zadržati u blagom "minusu", a ne +0ºC kako to vidi ECMWF model tokom većeg dela dana. Uveče i tokom noći će se nastaviti manji pad temperature, pa će u nedelju Tmin (naglašavam ujutru, jer će dnevni Tmin biti na kraju dana) iznositi -2ºC.

Najviše me raduje zadržavanje "prave" zime u danima koji će uslediti (preovladavaće tmurno i maglovito, ledeni dani) i potencijalno novi sneg u Beogradu oko utorka, o čemu će biti više reči za koji dan kada malo splasne euforija na forumu.

Bata Stevo, veoma sličan razvoj situacije očekujem i u "tvom" kraju, mada je moguća malo manja količina padavina (sačekajmo do večeras), te malo manji snežni pokrivač. Pozdrav! :)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #56 poslato: 13. Decembar 2018. u 10:12 »
Po poslednjim izlazima predeli juzno od Nisa, dobice sneg (10-15cm) u subotu uvece i nedelju... ovo ostalo ispred i pozadi :grin: mislim na period do subote uvece i od ponedeljka je za mne sve samo ne zanimljivo. Ipak mi smo jug @BART , tropski kraj vi uzivajte u sibiru mi u sredozemlju :morning: :tu:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #57 poslato: 13. Decembar 2018. u 10:37 »
Za tačno 4 dana unapred (dakle nije to neki 200+ sat), dva "glavna" globalna modela imaju sledeću prognozu za temp. na 850hPa za termin 10h za Beograd:

GFS 00z  -6C
EC   00z  +6C

Spomenuću i ICON sa -6C i GDPS/GEM sa -2C za isti termin (10h u subotu).

Pre 2 dana sam napisao kakvu temp. na nivou 850hPa su prognozirali GFS i EC 00z za termin 10h u subotu za Beograd.
Današnji 00z:

GFS 00z  -4C
EC   00z  -4C

ICON  -2C, GDPS/GEM +2.5C

Dakle, što se tiče dva "glavna" globalna modela (GFS i EC) lako može da se primeti ko se puno "promenio" ;)  (EC je sa +6C "sišao" na -4C).
Naravno, numerički modeli su "samo" modeli i pre dva dana nije bilo lako predvideti tačnu situaciju a dodao bih da ni čak ni danas nije sasvim lako reći šta se tačno desiti (prognozu tipa "mestimično sa susnežicom i snegom, prvo na severu i zapadu a na jugu prvo sa kišom" ne računam kao preciznu  ;)) iako smo znatno bliži nečemu što možemo da nazovemo relativno pouzdanom prognozom. Što se mene tiče, ne bih mogao da garantujem da bih imao tačnu prognozu (dakle greška za satnu temp. manja od 0.3C, greška za satnu kol. pad. manja od 0.2mm, greška za brz. vetra do 1m/s a za smer do 20 stepeni) za npr. sledeće termine za BG: 19h u petak i 07h u subotu. Iako je nedelja "dalji termin", mislim da je lakše napisati odličnu prognozu za termin 13h nego za petak veče i subotu ujutru.
Uostalom, da ne "krivimo" samo numeričke modele -spomenuo sam prognozu RHMZa u biltenu objavljenom 11.12. oko 12h u kojoj sneg uopšte nije bio naveden za niže krajeve Srbije već samo za planine a i ovde na forumu je relativno skoro (ne mislim na juče i prekjuče) bilo komentara u kojima se zima ili bilo kakav sneg vredan spominjanja lako "otpisuje" za ovaj decembar (verovatno pod uticajem nekoliko uzastopnih godina u kojima decembar nije imao "normalan" sneg) -često nije lako "dati" pouzdanu prognozu ni za nedelju dana unapred (možda nekome jeste lako, meni nije), bez obzira na relativno lake procene koje mogu da se pročitaju i u kojima se tvrdi da npr. snega neće biti mesec dana ili da kiša neće pasti 3 meseca... Sve ovo što pišem nije upereno protiv članova foruma koji iznose svoje mišljenje i sasvim sigurno na to imaju pravo ;) - ovo naglašavam jer ima par članova koji sve shvataju lično i ne bih želeo da pomisle "Ah, Profi opet piše nešto protiv mene"  ;)

Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije a naročito nekim pojedincima koji troše svoje vreme i ovde objavljuju veoma kvalitetne komentare i ne očekuju ništa "konkretno" kao nagradu -jednostavno su zadovoljni kada svoje znanje podele sa nekim (u današnje vreme to nije čest slučaj, ima ljudi koji su aktivni na forumima i druš. mrežama ali to rade ili zbog neke (male) finansijske dobiti ili zbog većeg broja "lajkova" na FB sa nadom da će to kasnije doneti dobit ili da će postati "popularni" i slično).

P.S. Očekujem lepe slike u subotu iz više krajeva Srbije (iako sam siguran da će članovi iz nekih delova Srbije već u petak popodne slati slikice). Pozdrav!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #58 poslato: 13. Decembar 2018. u 11:25 »
Mislim da je sve severno  od Beograda potpuno  jasno za petak popodne i uvece  ,sneg mozda  ponegde susnezica u početku  (Mislim da je i  Beograd potpuno siguran za oblik padavina temperatura moze biti problem  ali ajde da sacekamo do uvece)


I  povratna hladnoca je prilicno sigurna ,mozda ne 100 %  ali  u  izuzetnom  visokom procentu.(slobodno se mozemo uzdati u nju)

Uvece cemo imati prilično jasnu sliku mada i jutros smo sigurni prilično .

Lokalno ponegde moze pasti i 30 cm snega po meni .



Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2018
« Odgovor #59 poslato: 13. Decembar 2018. u 11:41 »
Ja mislim da na severu vecina sto padne bice sneg na minusu,nece bito susnezice,Ec ga uvek pretera za oko 1 stepen,ako tako bude imacemo i 25+cm sigurno sa ovim padvinama,e sad ako ga Ec nije preterao,onda 20tak

Ne bi trebali ispod 20cm i iznad 30 po modelima,ali videcemo
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm