Autor Tema: Decembar 2018 - II dekada  (Pročitano 79563 puta)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1080 poslato: 19. Decembar 2018. u 16:38 »
Spustila se magla,kao da stoji vreme nista se ne pomeranapolju ni jedna grancica.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1081 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:00 »
U Beogradu i u samom centru grada sneg se po parkovima uopšte nije topio tako da nema baš velike razlike u odnosu na periferiju (što se tiče parkova).
Temp. je bila oko +1C (ponegde malo ispod ili iznad, što se tiče šireg centra) uz tačku rose oko -1.5C tj. bio je ispunjen uslov T2m+Tdew<0.0C i sneg u parku Manjež i u Pionirskom Parku (oba u "strogom" centru Beograda) izgleda sasvim lepo -ni govora o bljuzgavici ili nečem "ružnom". Već nakon 15h i T2m je otišla u minus, došlo je do delimičnog razvedravanja uz slab istočni-jugoistočni vetar. Naravno, sneg ili ostaci snega na trotoarima na Slaviji i Terazijama su nešto drugo ali tamo se ni ne očekuje snežni pokrivač kao u parkovima gde nije čišćen i posipan solju.
Slikice od 14.45h verovatno jasno pokazuju koliko ima snega u parkovima u centru Beograda i da li je "lep"  ;) -ni sa drveća se nije topio a već sam napisao kolike su bile temp. na 2m i tačka rose (uzgred, za AMS-Vračar sam prekjuče naveo da je nepouzdana a danas je to potvrđeno sa veoma pogrešnom Tdew).




Van mreže Cedogares

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sremska Kamenica/Mišeluk, Srbija
Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1082 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:06 »
Савршен зимски дан, снега пола метра, магла кроз коју се пробија сунце, минус. Бајка.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Mrzim kosavu.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1083 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:25 »
Citav dan temperatura u dobrom minusu, trenutno ima i guste magle.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1084 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:37 »
... sneg u parku Manjež i u Pionirskom Parku (oba u "strogom" centru Beograda) izgleda sasvim lepo -ni govora o bljuzgavici ili nečem "ružnom"...

Naravno. Parkovi su izuzetak i svakako da nisam mislio na njih kad sam opisivao topionu u centru grada. U ušuškanim ulicama između zgrada se sneg dosta topio sa drveća i krovova, padale ledenice i naslage leda na sve strane, a na trotoarima se stvorila braon bljuzgavica tamo gde je bilo ostataka snega. Na to sam mislio kada sam napisao da nije atmosfera u centru lepa više kao na periferiji, nije mi bila namera da "uvredim" centar grada, koji je u subotu uveče imao nezaboravnu zimsku atmosferu, što sam već i napisao. :)

Sa zalaskom sunca se temperatura spustila u stabilan minus, i već je -2°C kod mene. Smenjuju se periodi vedrine i magle/stratusa. Od eventualne košave za sada ni traga ni gasa.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1085 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:39 »
Borba kosave i magle upravo da vidimo ko ce da pobedi  :pleasantry: :pleasantry:
Ocekivano i danas smo otisli u plus bez bitnijeg smanjenja sneznog pokrivaca,trenutno oko -4C uz slab do umeren vetar.

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1086 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:51 »
 ^^ Prelepe slike kolege.  :)

Jos jedan dan u kom smo mogli da uzivamo u lepom zimskom ambijentu. Sunce je pokusalo u par navrata da probije kroz oblake u toku dana, ali tek pred zalazak je uspelo. Kao sto rekose kolege, i ovde se topilo uglavnom samo na asfaltu, ali je takodje bilo opasno sto se tice padanja snega-leda sa krovova.

Prema AMS Kotez Tmax 0.7C. Trenutno je vedro, a moj digitalac pokazuje T -3.0C.

Par slika iz Borce:






Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1087 poslato: 19. Decembar 2018. u 17:53 »
Pocela kosava,u Ns trenutno leteca magla,bukvalno se vidi kako sibaju oblaci u prizemlju,zanimljiva pojava

Tempa u dubokom minusu,jedno pitanje  za  Milosa i iskusniju ekipu jel ovo topla ili hladna kosava?

-4c je ne moze biti topla valjda :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1088 poslato: 19. Decembar 2018. u 18:08 »
Ovde je uz pojacanje kosave pocela i temperatura da raste,jel ovo fenira sa karpata  :laught: :laught:  :hm:




Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1089 poslato: 19. Decembar 2018. u 18:20 »
Takt - 2.4 C . Visina snega od 22 - 26 cm na otvorenim povrsinama , trenutno vedro uz pivremeni slab vetar .

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1090 poslato: 19. Decembar 2018. u 18:22 »
4,5 m/s u sekundi u Sremskoj Mitrovici zanimljivo, ja ovde ne osetim nista ,doduse ja sam zaklonjen od takvih vetrova
skroz...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1091 poslato: 19. Decembar 2018. u 18:54 »
Naravno. Parkovi su izuzetak i svakako da nisam mislio na njih kad sam opisivao topionu u centru grada. U ušuškanim ulicama između zgrada se sneg dosta topio sa drveća i krovova, padale ledenice i naslage leda na sve strane, a na trotoarima se stvorila braon bljuzgavica tamo gde je bilo ostataka snega. Na to sam mislio kada sam napisao da nije atmosfera u centru lepa više kao na periferiji, nije mi bila namera da "uvredim" centar grada, koji je u subotu uveče imao nezaboravnu zimsku atmosferu, što sam već i napisao. :)

Ma sve je OK, Miloše!  :) Niko se nije "uvredio" tj. ja svakako nisam a proveriću u centru grada da li ima "iznenadjenih i uvredjenih"   ;) :)
I ja sam u prvoj rečenici napisao da se moj komentar odnosi na parkove u centru grada a ne na ulice:

U Beogradu i u samom centru grada sneg se po parkovima uopšte nije topio tako da nema baš velike razlike u odnosu na periferiju (što se tiče parkova).
Naravno, sneg ili ostaci snega na trotoarima na Slaviji i Terazijama su nešto drugo ali tamo se ni ne očekuje snežni pokrivač kao u parkovima gde nije čišćen i posipan solju.


Doduše što se tiče prometnih ulica ni na periferiji nije baš bitno drugačije -prošao sam popodne kroz Borsku na Miljakovcu i dalje ka Rakovici, nije baš neka "snežna idila" ;) U manjim ulicama je sasvim lepo :)
Naravno to je donji deo a ne "tvoj" ;) Miljakovac 3 "u šumi" tj. pored šume koja se sve više smanjuje zbog besomučne izgradnje, bez nekog jasnog plana -pre 10-15 godina u tom delu maltene nije bilo zgrada a sada je mali haos sa tendencijom da postane još veći. Naravno, ovaj malecki "haos" ne može da se poredi sa opštim haosom na npr. krcatom Vračaru koji je pre 25-30 godina baš lepo izgledao ali tada je bilo dosta manjih zgrada i kuća sa dvorištem a bilo je i mnogo manje onih koji imaju "specifičan akcenat" (i na ulici su najglasniji, pri parkiranju najbezobrazniji -tu svakako ne mislim na one koje je velika životna muka naterala da se presele ili su bili progonjeni od "nekadašnje braće") i kojima je najveća želja da kažu da žive na Vračaru ali u maltene svakom razgovoru spominju svoj rodni kraj koji je "mnogo ljepši" ali u koji ni po koju cenu ne žele da se vrate. Nadam se da mi niko neće zameriti na ovakvom komentaru, ovo se NE odnosi ni na koga od aktivnih članova sa foruma -pišem kao "stari Vračarac", (i mama i baba, deda su živeli ovde, baba/deda pre 2. svetskog rata -ovo sada zvuči kao da sam "starac Fočo od stotinu ljeta" -doduše broj mojih godina "upisanih" na forumu je vrlo sličan   ;)) i mislim da imam dobar uvid u to kako se Vračar menjao tokom prethodnih decenija.

Trenutno je pretežno vedro (uz prizemnu sumaglicu u mom delu grada), -2.0C uz istočni-jugoistočni vetrić srednje brzine 2m/s, neki modeli su dobro "davali" da će vetar biti oko 2 ili maks. do 3m/s (srednja brzina) i večeras i tokom noći. Sutra će ponovo biti prijatan dan za šetnju makar po parkovima (što se tiče centra ili šireg centra grada), ne očekujem da vetar bude baš bitno jači nego večeras kada je 2-3m/s.


Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1092 poslato: 19. Decembar 2018. u 19:44 »
Košavu po tipu sinoptičke situacije klasifikujemo kao hladnu ili toplu, ne po subjektivnom osećaju i temperaturi. Naravno da će bilo koji vetar koji se razduva na negativnoj temperaturi biti hladan i "neprijatan".

Elem, sve je rečeno već što se tiče vremena u Bg.

Dole kući se isto izvedrilo nakon 18h i temperatura je u brzom padu, trenutno -3,7°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1093 poslato: 19. Decembar 2018. u 20:20 »
Gusta magla u Pančevu.
Temp -7.4°C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1094 poslato: 19. Decembar 2018. u 20:29 »
Sve gušća magla i na Miljakovcu, vidljivost oko 500 metara. Retko kad maglu dovuče ovaj košavski pravac vetra, ali ipak je ovo specifična situacija.
T -3C, taman da se drveće ponovo okiti injem.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1095 poslato: 19. Decembar 2018. u 20:48 »
Uh,  Pančevo već na -8,1°C !

Sve slabija vidljivost i na Dorćolu, trenutno tu negde na granici magle/sumaglice.

Dole kući isto fino pada temperatura, trenutno -4,4°C.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1096 poslato: 19. Decembar 2018. u 20:56 »
 ^^ Zanimljiva situacija. Kod mene kao i kod Kimija, vise vuce na sumaglicu. Pritom je temperatura porasla sa -3.4C (veceras dostignutih) na trenutnih -2.5C, dok susedno Pancevo potonu dublje u minus.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1097 poslato: 19. Decembar 2018. u 22:15 »
Ovde nema ni celih -1 a npr. yr.no davao za ovaj termin -8C
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1098 poslato: 19. Decembar 2018. u 22:15 »
Vetar je vrv neki haos izazvao, nemamo struje vec sat vremena, temperatura u porastu...

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2018 - II dekada
« Odgovor #1099 poslato: 19. Decembar 2018. u 22:18 »
Kod mene vetar u pojačanju (ali i dalje nedovoljno jak da bi se uopšte mogao nazvati košavom), pa se vidljivost značajno popravila, a na nebu je ostala samo visoka oblačnost.
Temperatura se vrti tuda oko -3°C.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm