A zašto je za Sarajevo na 1300mnv, zašto nije moglo biti niže, kad je referentnije da bude niže zbog grada?
Modeli pored svih produkata koje proračunavaju, unutar svoje mreže tačaka imaju i orografiju, od koje svakako zavise raznorazni meteorološki parametri. U zavisnosti od toga kakva je rezolucija modela, orografija kod modela manje ili više odgovara realnoj. Kod modela bolje rezolucije, orografija jako dobro oslikava realno stanje, dok su kod globalnih modela prelazi blaži zbog ređe mreže tačaka. U sinoptičkim razmerama to daje jako dobru aproksimaciju, ali ako gledamo samo prognozu za tačku, neka mesta koja su okružena visokim planinama (npr. Sarajevo, Podgorica, Užice...) se nalaze u modelu na većoj nadmorskoj visini od realne. I onda dolazi do tih odstupanja u meteogramima, jer nije ista prognoza za mesto na 500mnv. i mesto na 1000mnv, pa makar bili i na par km jedno od drugog.
Zato je što se tiče meteograma globalnih modela idealno rešenje sajt yr.no. Oni u svojoj bazi imaju nadmorsku visinu za svako ponuđeno mesto, i onda se vrši korekcija u odnosu na direktan izlaz modela, tako što se izvrši vertikalna interpolacija temperature i drugih parametara.
Što se tiče Beograda ili bilo kog drugog mesta u ravnici, mi tih "problema" nemamo, jer gotovo svi modeli, pa čak i oni najgrublje rezolucije vide na realnoj nadmorskoj visini.
Ontopic: Modeli i dalje luduju. GFS 06Z bliži EC-u 00Z, nego GFS-u 00Z. ICON 06Z ucrtao neki nenormalno dubok ciklon, verovatno bag izlaz.
Radane, koliko ja vidim na sajtu, za Beograd i Novi Sad svakodnevno stoji ona čuvena ikonica "moguć sneg". Još kad bi kako uz nju mogli da uglave i ikonicu "moguća kiša, a možda i suvo", to bi tek bio pun pogodak.