Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77652 puta)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #180 poslato: 21. Januar 2019. u 12:24 »
Pa ne pogode modeli tačno granicu nikada. Setih se noci subota  nedelja do zadnjeg modela je bio plus kod mene a bilo malo zrnastog snega pola sata. Očigledno je granica bila nešto južnije. A trebalo je da budem 4,7 sati u toplom sektoru . Jeste u gradu bila slaba susnezica i sneg ali gore kisnu kap nisam video. Moraćemo da pratimo. Modeli nikada to ne pogode u 100km  Edit a ni padavina nije trebalo biti.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #181 poslato: 21. Januar 2019. u 13:18 »
Rekao bih da je trenutna situacija : ARPEGE , ICON , GFS , GEM i NAVGEM protiv EC , WRF - NMM .

Sve bolji GFS evo sada kako stoji oko 17 mm cini mi se :



Izvor - Wetterzentralle

Izgleda po njemu da bi bila razlika izmedju delova grada , kod mene i u visim delovima grada bila bi to zimska idila , za centar ne garantuje . I dobro je sto na dalje on ne vidi 10 + kao EC .

GEM slican , samo jos puno bolji , zapravo daje nesto padavina sutra vece , ali zato cetvrtak i subota po njemu deluju fantasticno :



Izvor - Wetterzentralle

ARPEGE isto veoma dobar oko 14 mm u minusu :



Izvor - Wetterzentralle

ICON daje fino za period nakon cetvrtka , mada ima i u utorak nesto :



Izvor - Wetterzentralle

EC vidi to uglavnom u kisnoj varijanti .

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #182 poslato: 21. Januar 2019. u 14:06 »
 ^^

Ne bi trebalo nijedan izlaz bilo kog numeričkog modela gledati i "verovati" mu od početka do kraja. :)

Npr: Iako nijedan numerički model koji sam pogledao ne prognozira ni približno visoke Tmax u sredu kao ECMWF i modeli bolje rezolucije koji imaju ulazne podatke kao EC, ubeđen sam da će u "dobrom" delu centračnih i jugoistočnih krajeva, kao i na području Beograda, lako "dogurati" do oko 10ºC, lokalno možda i malo više, naročito pošto se slična situacija ponavlja u više izlaza, dok recimo za sutra smatram da će najmanju grešku po pitanju naglašavam samo vremenskog rasporeda, te donekle i količine padavina (verovatno u nekoj meri "preteruje" kada je reč o ukupnoj količini) za Beogarad imati ARPAGE 0,1º (između ostalog sam izgradio mišljenje da EC operativni verovatno ima loš proračun na osnovu veoma velikih oscilacija iz izlaza u izlaz poslednjih dana za taj period, uključujući samo izlaze 00Z i 12Z koje redovno pratim). Neko uopšte neće ni pogledati numerički model ARPAGE 0,1º ako kažem da je za današnji dan za Beograd "davao" Tmax u poslednja sva četiri izlaza samo 0ºC (u današnjem 06Z izlazu +0,1ºC), ali svaki model je koristan/precizan makar za neki parametar u nekim situacijama, samo je potrebno znanje i pre svega iskustvo. :)

Aco, ovo nikako nije upućeno tebi, već delim svoja zapažanja i donekle znanje i iskustvo sa svima koji žele i misle da mogu da nauče nešto od mene.

Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije!
« Poslednja izmena: 21. Januar 2019. u 14:22 Srđan »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #183 poslato: 21. Januar 2019. u 15:05 »
Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije!

Heeej, na ovo ja imam "copyright"  ;) :laught:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2019
« Odgovor #184 poslato: 21. Januar 2019. u 15:39 »
ARPEGE za sutra sto se Vrbasa tice:



Cist sneg na sigurnom minusu, par lepih centimetara.
Jos kada ne bi bio usamljen u tome...

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #185 poslato: 21. Januar 2019. u 17:12 »
Чекао сам да крене да излази GFS 12Z, јер је његов претходни излаз 06Z познатији по томе као излаз са већом вероватноћом за непрецизност.

Али ево, он исто понавља. Чак је и у овом излазу померена нулта изотерма још малчице ка југу, а притом падавине почињу још мало раније, тачније пре поднева.
Даје се пуних 19мм. Падавине су извесне у облику снега негде до поноћи, а након поноћи се ту око Београда мота топлији ваздух, али није искључено да и тај део падавина (даје се још 3мм након поноћи) буде у снегу.

За касније, тачније од четвртка до суботе, сада даје неких 10-ак мм на сигурном минусу. Тако да би стварно била штета да ако се оствари ова прогноза за сутра и формира снежни покривач, то већ отопи у среду пре него што стигне захлађење и нови снег од четвртка.

Чекамо чувени EC вечерас да видимо да ли смо "паметнији" данас него претходних дана.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #186 poslato: 21. Januar 2019. u 17:25 »
 ^^ Potpisujem Joco sve sto si rekao , jos bolji GFS - ov izlaz . 20 - ak mm snega na T oko 0.5 C sutra , a onda u petak lepota , na oko - 3 C sneg 10 - 12 mm .

Zapravo deluje da je BG sada u centru paznje , predhodnih dana je bila BL .

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #187 poslato: 21. Januar 2019. u 17:30 »
0.5c u nizim delovima grada, u visim veliko pitanje...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #188 poslato: 21. Januar 2019. u 17:51 »
Meni je zbog cele ove neusaglašenosti modela i zanimljiva toliko situacija. Vraća me u neko doba neizvesnosti dok još uvek nisam znao šta su to prognostički modeli i jedina prognoza koju sam mogao da vidim bi bila u novinama i na televiziji. I onda ono - moguć sneg.

GFS i ARPEGE 12Z vrlo zimski za naredne dane. ICON je malo krenuo za EC-om. Nemam šta pametno da prokomentarišem. Biće snega sigurno narednih dana u većini predela. A kad tačno, koliko i na kojoj temperaturi, mislim da niko na ovom svetu ne može i dalje dati ni približan odgovor na to pitanje.
Moje neko mišljenje (daleko od konačne prognoze) za Beograd su dve ture od po 10-15cm, a između njih topiona.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #189 poslato: 21. Januar 2019. u 18:42 »
Kaži samo kolega gde ga potpišem to ?  :grin:

Ja ću biti malo rezervisaniji za sutra, pa ću reći  5 do max 10cm snega grad, jer ovde može biti malo problema sa akumulacijom. Viši delovi grada mogu da pokupe 10-15cm.

Neki modeli su čak i u poslednjem osveženju (12Z EURO-4) skoro pa suvi za grad sutra , ali ne verujem da će tako biti.

E sad hoće li biti 5,10 ili 15mm ostaje da vidimo. Ima tu i nešto jačeg vetra na visini s istoka, duvaće i u prizemlju, pa iako neće praviti problem padavinama obično ih uvek bude nešto manje nego što modeli zaista daju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #190 poslato: 21. Januar 2019. u 18:46 »
Koliko je osetljiva Ns na zapadne toliko je otporan na istočna strujanja. Mislim da u Ns neće biti takva topiona. Više me zanima raspored padavina i količina  bilo bi dobro da padnu pre otpoljenja po visini koji GSF skoro da i ne vidi tačnije ostavlja minus gore. Bez prekida. Icon od 12 daje neki kraći period plus... Na visini sredinom  dana u srede svega.. Čekamo I taj čuveni EC.. Ali bojim se daćemo morati ipak videti..

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #191 poslato: 21. Januar 2019. u 19:04 »
Што више гледам моделе то мање знам..
Бацих поглед на енсембле малопре. Њихов просек је топлији од главног излаза, плус на висини пробија већ око подне и ту више нема места за неки снег и снежни покривач. GFS је усамљен у својој прогнози задржавања хладног ваздуха на висини до вечерњих сати, додуше прати га 2-3 енсембла.

Ај да сачекамо и EC који управо излази..


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #192 poslato: 21. Januar 2019. u 19:36 »
Očekivano, EC povećao padavine za sutra popodne i uveče. Nije baš kao GFS, ali ima ~8mm na karti. I temperatura ne bi trebalo da je problematična, barem što se Beograda tiče, čist sneg prvo na pozitivnoj pa na negativnoj nuli. I da sreda ujutru osvane sa 10-ak cm, pitanje je hoće li dočekati četvrtak zbog topione tokom dana. Nije Beograd Niš pa da mesec dana čuva 10cm snega na plusu, kod nas to ode za par sati. :D
Čekamo da vidimo šta će reći novi EC za četvrtak, petak i subotu. Očekujem poboljšanje situacije u odnosu na jutros.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #193 poslato: 21. Januar 2019. u 19:59 »
Nije još izašao na detaljnijim kartama, ali nema gde, mora i on polako u pravcu svojih ensa i ostatka modela. Grubo gledano sigurno se popravio u nekoj meri. Pričam za četvrtak-subotu.

Sjajan izlaz do kraja generalno, maksimum što se može iz ovakve situacije daje.

A naravno i odahnuli smo i za sutra jer je povećao padavine.

EDIT: Izašle i karte padavine za četvrtak-subotu.  :O Nerealno dobro.... pogorovo ovo za petak i subotu. Mislim da će to, tj. ta tura druga (nakon četvrtka) u petak i subotu ostati dole južnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #194 poslato: 21. Januar 2019. u 20:02 »
Što se tiče Beograda, za petak i subotu je vratio ono identično "zatrpavanje" od jučerašnjeg 00Z izlaza u petak uveče i subotu, onih 30+ mm u cugu na blagom minusu.
Pre toga u četvrtak pravo niotkuda se pojavila dobra kiša na +2-3°C.
Sve ukupno za Beograd do nedelje ~60mm, nekih 3 puta više nego jutros.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2019
« Odgovor #195 poslato: 21. Januar 2019. u 20:02 »
Koliko vidim  na Kachelmann wetteru,kod mene u Backoj je povecao padavine do vikenda,a od nedelje topljenje snega.Da ne  kacim sad kartu
Edit Bio sam brzoplet greska,izvinjavam se nisam sacekao kraj izlaza,ali ovo je ekstra do subote uvece,do 26 uvece. :comeon:
« Poslednja izmena: 21. Januar 2019. u 20:18 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2019
« Odgovor #196 poslato: 21. Januar 2019. u 20:51 »
Увео EC за сутра увече нешто падавина, даје 3 mm на 0 C па треба очекивати да се забеле површине тамо где нема снега.

А стварно луд излаз што се тиче периода четвртак-субота, конкретно овде 30 mm снега, са акцентом на ноћ петак на суботу где би било буквално затрпавање, а температура у минусу, видећемо шта ће рећи енси.

И за период после није лош, за разлику од претходних излаза.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #197 poslato: 21. Januar 2019. u 22:02 »
Kolega Medo je sve rekao.

A nema smisla ne okačiti kartu tog ciklona dok bude bio još zapadnije od nas, 972mb u centru  :O :

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #198 poslato: 21. Januar 2019. u 23:02 »
Evo sta kazu ensi...
Kod nas ce do petka biti 0 visina snega tako da u startu je to lose...



Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #199 poslato: 22. Januar 2019. u 06:20 »
Kako to samo jutros lepo izgleda na kartama, i temperaturno i padavinski. GFS, ICON i ARPEGE daju jako lep sneg na minusu u četvrtak, petak i subotu. Čak je i topli sektor za sutra skroz ublažem, pa nekog feniranja sa juga tu neće ni biti severnije.
A tek da ne pominjemo mogućnost pljuskova snega (sa grmljavinom) što GFS ponavlja u već nekoliko izlaza za sutra. Čudi me da to niko nije pomenuo. Jeste da ne verujem da će se ostvariti u Beogradu, ali to bi zaista bio doživljaj. :)
Sad još da vidimo EC. Hladniji će verovatno  biti nego prethodni izlaz, pa verujem i da će smanjiti količinu padavina.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm