Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77666 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Januar 2019
« poslato: 30. Decembar 2018. u 14:47 »
4 januara poprilicno hladno na jugoistoku Srbije dok ce po Vojvodini biti uglavnom oko 0 stepeni:




Izvor: wetterzentrale.de

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #1 poslato: 30. Decembar 2018. u 18:26 »
Svi modeli slozni da ce treceg doci do jaceg zahladjenja tj . da se nakod tog datuma ocekuju Tmax ispod ili oko 0 C . E sada nisu jos slozni u kojoj meri ce da se odrazi zahladjenje , GFS i EC do sada menjaju iz izlaza u izlaz , dok GEM koji je puno izdasniji sa padavinama , pogotovo za zapad , jugo - zapad Srbije , do sada nije menjao tu pricu .

Cekamo EC veceras i dalje izlaze ...

GFS 12 Z :



- Izvor - Wetterzentralle

EC 00 Z :



- Izvor - Wetterzentralle

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #2 poslato: 30. Decembar 2018. u 20:03 »
Svi modeli slozni da ce treceg doci do jaceg zahladjenja tj . da se nakod tog datuma ocekuju Tmax ispod ili oko 0 C . E sada nisu jos slozni u kojoj meri ce da se odrazi zahladjenje , GFS i EC do sada menjaju iz izlaza u izlaz , dok GEM koji je puno izdasniji sa padavinama , pogotovo za zapad , jugo - zapad Srbije , do sada nije menjao tu pricu .

Cekamo EC veceras i dalje izlaze ...

GFS 12 Z :



- Izvor - Wetterzentralle

EC 00 Z :



- Izvor - Wetterzentralle
[
Svi modeli slozni da ce treceg doci do jaceg zahladjenja tj . da se nakod tog datuma ocekuju Tmax ispod ili oko 0 C . E sada nisu jos slozni u kojoj meri ce da se odrazi zahladjenje , GFS i EC do sada menjaju iz izlaza u izlaz , dok GEM koji je puno izdasniji sa padavinama , pogotovo za zapad , jugo - zapad Srbije , do sada nije menjao tu pricu .

Cekamo EC veceras i dalje izlaze ...

GFS 12 Z :



- Izvor - Wetterzentralle

EC 00 Z :



- Izvor - Wetterzentralle
Kako god bilo znam da svake godine za pravoslavnu novu godinu 13 og januara i za Svetog Jovana 20 januara mora biti prave zime :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #3 poslato: 31. Decembar 2018. u 17:56 »
GFS, ali i većina ostalih modela, nakon prolaska hladnog fronta u utorak u prvom delu dana stalno drži neke slabe padavine pribijene uz orografiju, posebno prvo navetrenih prepreka u severnoj struji.

Takvo stanje održava sve do subote kada bi zbog prolaznog otopljenja stigao oblačni sistem toplog fronta, ali bi doneo sneg jer hladnoća se opet  brzo vrati sa severa.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #4 poslato: 01. Januar 2019. u 10:05 »
Ništa se tu bitno nije promenilo.

Dakle, sam prelazak hladnog frotna pratiće prolazna, uska padavinska zona koja može da podari par mm svega i svačega, moguća je i konvektivna oblačnost.

Od večernjih časova kreće jači pad temperature, uz novu turu padavina konvektivnog porekla u zapadnoj i centralnoj Srbiji. Još kasnije, ka noćnim časovima još jedan talas oblačnosti kreće padavinski da se otvara na rubu Vojvodine i Slavonije, jačajući dalje ka jugu. On će baš dobro doći zapadu, jugozapadu, podkopaoničkom kraju i delu centralne Srbije.

Naravno, imaće tu ulogu i orografija. Ja sam generalno zadovoljan za početak.

Swiss HD:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #5 poslato: 02. Januar 2019. u 05:54 »
Veoma dobri modeli za zapad, jugozapad, centralne, jugoistočne... ali su loši mnogo za Vojvodinu, deo Beogradai  Negotinska krajina. Plašio sam se ovog scenarija, čim sam video hladnoću veliku.  :facepalm: Do Božića po većini modela, na zapadu i u centralnim oko 50cm, lokalno i više snega, i to sve na minusu.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #6 poslato: 02. Januar 2019. u 09:17 »
Ja bih rekao da su modeli slozni da ce biti padavina narednih dana , po trenutnoj situaciji stoji ovako ( pricam za moj kraj tj. zapadni deo BG - a ) za sutra i prekosutra :

EC - 3 mm
GFS nesto ispod - 6 mm
GEM nesto ispod - 4.5 mm
NAVGEM , ARPEGE i ICON daju slabe padavine

Ovo bi bilo sve u obliku snega .

E sada za period subota - nedelja , ocekuje se u nedelju kraci porast T po svim modelima , koliko ce to biti videcemo , trenutno kako stoji :

GFS - veci deo dana oko 2 C uz priblizno 8 mm padavina
EC - u prvoj polovini dana do 1 C uz uz priblizno 9 mm padavina
GEM - uz 1 C koja bi bila veci deo dana i nesto iznad 11 mm padavina , uglavnom u obliku snega
NAVGEM - je dosta hladniji za ovaj period i uz celodnevni minus daje cist sneg uz 9 mm
ICON - isto hladan uz 3 mm snega

Za period posle svasta se crta , tako da necu o tome da pisem za sada .

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #7 poslato: 02. Januar 2019. u 11:08 »
EC mnogo bolji jutros, Gfs sličan,Icon najskrtiji od svih..
U narednim danima počev od sutra startuje nova epizoda snega. Zapadni delovi  ce ovog puta najviše dobiti, a vecina modela drži tu neku granicu do  Bg-a severno,V.Morave istocno, pokrivajući veći deo centralne Srbije.. Svakako planinski predeli i zapad zemlje će biti u centru zbivanja

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #8 poslato: 02. Januar 2019. u 15:15 »
Gfs crta nocas i sutra cak i 6-7mm snega za Ns,Ec je siromasniji i crta 2-3mm,zato je Ec bogatiji zz petak

U svakom slucaju ocekujem stvaranje  manjeg sneznog pokrivaca u vecem delu Srbije u naredna 2 dana
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #9 poslato: 02. Januar 2019. u 15:48 »
Gfs crta nocas i sutra cak i 6-7mm snega za Ns,Ec je siromasniji i crta 2-3mm,zato je Ec bogatiji zz petak

U svakom slucaju ocekujem stvaranje  manjeg sneznog pokrivaca u vecem delu Srbije u naredna 2 dana

Ili bar 15cm, ili neka dođe zonalka onda smo svi zadovoljni.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #10 poslato: 02. Januar 2019. u 16:15 »
Radan,ne znam sta je tebi,dobio si 40+cm u decembru,dole na jugu ni pola od toga nije palo,pa ne moze ovde stalno da zatrpava,i 5-10cm na stabilnom minusu bi donelo lepu armosferu,a iskreno ne znam gde ti vidis 50cm u nizim predelima u ostatku Srbije :confused:

Samo da ti kazem da Hrvati i slovenci su jedva jedan dan sa smegom imali ove zime,malo spusti loptu,ova zima za nas je pocela na odlican nacin a karte nisu lose za dallje

Ko bi rekao da neko moze vise da kuka od mene,svaka ti cast :tu:

Prosle zime je imalo smisla kukati,sad stvarno bar mi gore nemamo razlog

Ontopic:Sto se tice padavina u subotu,voleo bi da vecina padavina padne pre nego sto vetar probije u prizemlje,jer taj plus ce trajari nekih 10tak sati i onda ce ponovo stegnuti mraz
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #11 poslato: 02. Januar 2019. u 18:37 »
Ciklon koji je EC uveo jutros oko 11og, sada i GFS uvodi. Videćemo kako će to izgledati u narednim izlazima  :)


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #12 poslato: 02. Januar 2019. u 19:02 »
Radan,ne znam sta je tebi,dobio si 40+cm u decembru,dole na jugu ni pola od toga nije palo,pa ne moze ovde stalno da zatrpava,i 5-10cm na stabilnom minusu bi donelo lepu armosferu,a iskreno ne znam gde ti vidis 50cm u nizim predelima u ostatku Srbije :confused:
Samo da ti kazem da Hrvati i slovenci su jedva jedan dan sa smegom imali ove zime,malo spusti loptu,ova zima za nas je pocela na odlican nacin a karte nisu lose za dallje
Ko bi rekao da neko moze vise da kuka od mene,svaka ti cast :tu:
Prosle zime je imalo smisla kukati,sad stvarno bar mi gore nemamo razlog
Ontopic:Sto se tice padavina u subotu,voleo bi da vecina padavina padne pre nego sto vetar probije u prizemlje,jer taj plus ce trajari nekih 10tak sati i onda ce ponovo stegnuti mraz
Pogrešio sam za ostale delove zemlje za 50cm, ali na zapadu to je i dalje tu do 7 januara! Pa eto može da kuka neko više od tebe, jel sneg decembarski već 22 je nestao, kao da ga nije bilo osim gde je gomila od gredera kuda je čistijo.Za 13h se otopio! Drugo kod tebe je do 27 decembra, bilo snega kompaktnog, zato sam nezadovoljan. Hrvati i slovenci 7 godina zatrpavani, a mi 9 godina nismo imali miran atlantik i mirno sredozemlje niti zimu, e to je ono što se nadao nisam.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #13 poslato: 02. Januar 2019. u 19:37 »
Jooj @ Radovane, nemoguc si! :rotf: Ali gotivim te!! :D

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #14 poslato: 02. Januar 2019. u 19:53 »
Jooj @ Radovane, nemoguc si! :rotf: Ali gotivim te!! :D
Ja sve vas gotivim kao kolege jel ste razumni i svakome na neki način pružite utehu. Ako ne prognozom onda nekim dobrim tračom ili izrekom.  :thumbup: Evo EC vidi ciklon, u sredozemlju po drugi put sada kada bi se to namestilo malo jel je ipak u početnoj fazo to kiša, a tek posle sneg, to GFS forsira za 11 januar. :grin:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #15 poslato: 02. Januar 2019. u 20:10 »
Ma ne valja ni to po ecu samo 20cm snega,nista bez pola metra :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #16 poslato: 02. Januar 2019. u 20:25 »
Samo se sprdaj ti Direktore da je malo 20cm dok u Africi ljudi nemaju nista....

Evo Ec do 8.1. nije lose za ambijent...


P.S. Ako ima neko Koka Kola kodove ispod zatvaraca  neiskoriscene nek mi posalje u inbox. skupljam za jednog malog decka...  :D
Direktore ako ovo iskoristis da me zezas napravicu jos veceras 10 memea sta tobom i tako svaki dan dok mi ne dosadi  :grin: A i kad mi dosadi nastavicu dalje  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #17 poslato: 02. Januar 2019. u 20:32 »
@ Bart

Opasan je Diša, napao je Radovana, onda se Rade urazumio, a ovaj sad veli malo mu 20 cm, ništa bez pola metra! Opasan igrač Direktor! :rotf:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #18 poslato: 02. Januar 2019. u 21:03 »
Ma ja reko Radovanu cisto da ne ispadne nefer prema sirotinji sa juga koja muku muci da navuce neke dekorativne snegove,a mi se razbacujemo,a inace je skroz u pravu,kod nas se samo pola metra racuna

Inace Ec je daleko hladniji od Gfsa,vecinom ledeni dani do daljnjeg
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #19 poslato: 03. Januar 2019. u 17:34 »
Šta je ljudi bre niko ne komentariše izlaze za ciklon oko 10? Polako ali sigurno je i jače otopljenje koje Hrvatima i slovencima donosi sneg nama kišu. Već večeras očekujem da se EC prikloni GFS i GEM-u, koji ciklon vide u toplom sektoru celo vreme, takođe JMA, NAVGEM, UKMO, pa zato što sada nema snega i nije mi baš žao da se obestini ovo. Taman da kolegu Direktora obradujem da će ovog puta da hrvati i slovenci dobiju sneg a mi kišu. Kada žalite za njima eto i neka bude ovako. Ja znam da jug, slovenci, hrvati moraju obilne snegove dobiti u januaru, a moj južni Banat to ne može, a ni Vojvodina cela da dobije sneg kada joj se prohte, dok hrvatima, slovencima, jug Srbije uvek dobijaju sneg iz bilo kakve situacije.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека