Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77671 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #140 poslato: 19. Januar 2019. u 11:01 »
Upravo tako. Sem Vojvodine, posebno njenog severa nema tu šta ko da traži što se snega tiče od nizija. Povoljno je i to što padavine idu glavninom kroz drugi deo noći i tokom jutra/prepodneva.
Padavinska masa će se izmeštati preko jugozapadne i zapadne Srbije, Bosne i Slavonije ka Vojvodini. Istočnije suvo, a i bolje jer kažem to bi sve bila samo kiša.

U ponedeljak hladnoća na visini opet se spušta ka jugu, samim time i temperatura tačke rose pada u prizemlju. Strujnica se namešta povoljno za ponovno dovlačenje vlage i padavina sa jugozapada. Te padavine bi nastavile i kroz utorak.

Većina modela daje mokar sneg tu negde do Kruševca ili Niša, jedino je EC jutros nešto topliji pa to diže još severnije, mada deluje da je brazd po ensima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 411
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2019
« Odgovor #141 poslato: 19. Januar 2019. u 11:40 »
Fino to izgleda... :thumbup:



Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #142 poslato: 19. Januar 2019. u 12:05 »
Meni se cini da ceo jutrasnji izlaz EC  bag  kada to rece Kimi gledajući po ensima.Za onaj drugi  ciklon koji stupa na scenu  lutanja i mašte modela traju još uvek ali kao da lice sada pomalo. Čini se da bar sever  i krajnji zapad za sada bi sredu i četvrtak ostao u hladnom sektoru  Videcemo. Najviše zavisi od snage a potom i pozicije ciklone. Deluje sada da ce se formirati pre u djenovskom zalivu nego negde drugde. Za putanju je suviše rano... Smanjili su  očekivanu snagu ciklona u proseku to je 985 mb po modelima. Sinoc još više ali kao da jutros dobija na snazi.. Ne treba nam ni preslaba ni prejaka i jadran nam neodgovara. Bili bi duze u toplom sektoru onda neminovno.
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 12:33 popovica novi sad 1 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #143 poslato: 19. Januar 2019. u 13:01 »
EC definitivno udara kontru drugim modelima već danima. Ne bih rekao da je samo operativni run zabagovao, prosek ensembla je još topliji i sa još manje padavina.
Jutros su ICON i GFS prihvatili EC-ov scenario od juče po kojem bi sever zemlje sve vreme bio u hladnom sektoru ciklona uz ozbiljne snežne padavine u petak i za vikend. Dok EC ciklon pomera previše istočno bez značajnog povlačenja hladnog vazduha od petka.
Za period od ponedeljka do srede tu nema nekih bitnijih promena, i dalje miriše na lep sneg, barem ovamo na severu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Januar 2019
« Odgovor #144 poslato: 19. Januar 2019. u 14:08 »
Дубок циклон у Јадрану и велика маса хладног ваздуха у зони Финске и северозападне Русије могу испасти добра комбинација у наредним данима. Зависи само да ли ће бити неких сметњи на идеалној путањи до нас. Влага је ту, она неће изостати.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #145 poslato: 19. Januar 2019. u 19:52 »
I dalje ogromna razilaženja među modelima za naredni period. ECMWF i dalje nema ni na vidiku značajnije povlačenje hladnijeg vazduha sa severa od srede, dok GFS i dalje vidi pravi arktički upad od petka.
A što se tiče bližeg periodaI padavinski to znatno lošije izgleda po EC-u za utorak i sredu. GFS daje značajnije povlačenje toplog vazduha sa juga od srede do petka, pa bi prema njemu opet veći deo Srbije bio u toplom sektoru uz kišu u tom periodu. EC daje samo u sredu kritičnu temperaturu, ali u ovom 12Z padavina gotovo da ni nema više. Sve je presušilo.
Jedini model koji u 12Z izlazu daje dovoljno i hladnoće i padavina za jedan lep sneg naredne sedmice je ICON. Sve ostalo izgleda lošije i videćemo hoće li se nastaviti takva tendencija.
Prosto je neverovatno da je EC padavine za Beograd od sinoć sveo sa ~60mm na ~10mm od predstojećeg ciklona. Ali dobro, u prethodnim porukama sam i nagoveštavao da će ovakvih preokreta biti. Nije isključeno da neki naredni izlaz opet vrati padavine.
EDIT: Nisam sačekao da se EC ažurira do kraja. Nije obrisao padavine, već su ponovo pomerene za petak i vikend, u petak kiša, za vikend sneg. Sada GFS i EC meteogrami baš liče i pored značajno drugačije sinoptičke situacije.
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 20:08 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #146 poslato: 20. Januar 2019. u 09:49 »
Jutros generalno manja razilaženja među modelima. Evo kako to ukratko izgleda:
Ponedeljak uveče i utorak sneg u centralnim i severnim predelima, na jugu verovatno ništa.
Očekujem neki snežni pokrivač, ali uzaludan. U noći između utorka i srede probija plus na visini uz najverovatniji prestanak padavina i tu su se složili modeli. U sredu smo u isfeniranom toplom sektoru ciklona i koliko god da padne snega u utorak, u sredu će se otopiti uz značajan plus u prizemlju. Tako da su sad sve oči uprte u period od četvrtka. Četvrtak je i dalje pretopao, tu se već razilaze modeli, ali sve je izvesnije vraćanje hladnog sektora, barem u prizemlju. Totalno razilaženje ide od petka. Dok GFS daje potop u petak i nešto malo snega u subotu, EC je jutros ucrtao “epsko zatrpavanje“ i nenormalne količine snega u petak i subotu, nešto što se zaista retko viša na kartama (50mm u obliku snega za dva dana u BG).
ICON je bliži GFS-u, GEM EC-u.
Sve je izvesnije da se ono glavno od ciklona polako odlaže za petak. Doduše, EC je u 4 od prethodnih 5 izlaza i davao tako nešto. Ukoliko se na kraju i ostvari, EC izlazi iz ove priče kao apsolutni pobednik. A petak je toliko daleko da je suludo trošiti reči za neke detaljnije analize.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #147 poslato: 20. Januar 2019. u 10:53 »
Za početak se ne zna dubina i širina ciklona. Nije isto 96xx mb kako crta icon u Jadranu ili 990 ukmo u južnom. Ili hoće biti ipak u djenovi. Ne vredi nista da gledamo kada modeli nisu to razjasnili.Svakako 990 neće povući neku hladnoću pre će neki 960xx ali da li će ići odgovarajućom putanjom i da neće previše oslabiti.. Milion pitanja a sem da će biti padavina sledeće nedelje  ništa se ne može reći.. Moze i biti obilna kiša, mešovito recimo kiša pa obilan sneg, može biti 1 m snega Ukmo možda bude sibirca a ne mora. Bojim se da će modeli morati da vidi upad u sredozemlje da bi dobili makar približnu sliku. Ovo sada gledati je neozbiljno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #148 poslato: 20. Januar 2019. u 10:55 »
I to za ponedeljak/utorak sve gore izgleda čini mi se.

Padavine su nekako prezapadno glavninom, a daje se i košava. Tek u utorak od sredine dana konkretnije malo zabacuju ka nama.

U takvoj situaciji najbolje će proći jedino sever zemlje. Na jugu kiša, ako padavina i uopšte bude, drugde (izuzev kranjeg istoka) prelazna oblast sa mogućim svim formama padavina.

A možda i bolje tako jer je u sredu topli sektor neminovan.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #149 poslato: 20. Januar 2019. u 12:05 »
Prognoza na wetterzentrale gfs model za Sarajevo narednu sedmicu..


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #150 poslato: 20. Januar 2019. u 12:18 »
Nije to lose ni po ensima za tamo 25,6,7...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Che

  • *
  • Poruke: 62
  • Starost: 36
  • Lokacija: Živinice, BiH
Odg: Januar 2019
« Odgovor #151 poslato: 20. Januar 2019. u 12:31 »
Odlicno izgleda vikend. Odlicno.
Sretno svima i idemo vidjeti novu zimsku situaciju!


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2019
« Odgovor #152 poslato: 20. Januar 2019. u 12:36 »
Evo sad gledam RTS koji daje prognozu ledenih dana od utorka/srede i konstantan sneg uz formiranje sneznog pokrivaca ali uglavnom u centralnim, juznim i zapadnim predelima.

Gde li oni gledaju to....

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #153 poslato: 20. Januar 2019. u 12:38 »
Prognoza na wetterzentrale gfs model za Sarajevo narednu sedmicu..

Roki,

ne ulazeći u pouzdanost 06z GFS "run"-a imam jednu napomenu:

u pitanju je model rezolucije 0.25 i tačka za koju se uzimaju podaci kada uneseš Sarajevo u pretragu je na približno 1300m nad. visine (Lat 43.75, Lon 18.25) što se bitno razlikuje od samog grada na visini npr. 500-650mnv.
Slično važi i za ostale numeričke modele - npr. možemo mi da "unesemo" čak i deo grada u "pretragu" na sajtu koji nudi podatke ECMWFa ali naravno da sam grib nema zasebne podatke za svaku tačkicu nego samo za "čvorišta" u zavisnosti od rezolucije (različiti sajtovi nude različite opcije: negde se daju podaci za najbliže "čvorište" a negde se daje interpolacija za traženu lokaciju a od načina interpolacije dosta zavisi "output" u nekim "graničnim" situacijama). Pozdrav!

Što se tiče prognoze RHMZa oni se drže "sigurne" varijante uz "mešovite padavine" za skoro sve dane naredne sedmice a za Beograd je naravno prisutna ikonica "moguć sneg" za 4 uzastopna dana -dakle nema greške, ako pada samo kiša ili bude susnežice prognoza je tačna jer je sneg bio "samo moguć" a ako bude snega bez kiše ponovo je prognoza tačna  ;)
Ali veća je greška kada nepažljiv ili nezainteresovan  osmatrač (meteo-tehničar) za podne upiše "umerena kiša" a osmatranje je vršeno oko 11.50h i bio sam na 50m od mernog mesta i tada (tj. u periodu 11.40h - 12h) je sasvim sigurno na Vračaru padao (mokar) sneg -nije bila susnežica a o kiši da ne govorim... Ali neko ko "drži" svoju sliku na svakoj stranici RHMZ-ovog sajta svakako ima mnogo važnije stvari nego ove o kojima pišem...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Januar 2019
« Odgovor #154 poslato: 20. Januar 2019. u 13:24 »
Hvala Profi za ove informacije!

GFS je meni davao u četvrtak 12z run, do nedjelje, dakle danas, oko 40 cm snijega. Izlaz prije njega je slično davao, možda i više. Ja sam dobio 4 cm snijega. Naravno da nisam obraćao pažnju na to, ali sam očekivao više, zeznulo me zapadnije strujanje, umjesto južno koje je trebalo pružiti padavinsku zonu do mene.

EPS Sarajevu daje do 35 mm akumuliranih padavina u narednih 7 dana a ECMWF 40mm. Vjerovatno bi se složio Profi, a ako ne daće nam lijep savjet, po mom iskustvu je bolje tu traziti orijentaciju za duži period.

Ne znam kakav je dnevni hod temperature u tim danima i plus slijeganje snježnog pokrivača na duži period.

Dakle, nisu neke velike količine snijega u prognozi, za sada, za Sarajevo. Svakako vi tamo bolje prolazite od krajnjeg SZ BiH i SZ HR.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #155 poslato: 20. Januar 2019. u 13:30 »
Baš “bolestan” izlaz EC-a, em u vidu padavina, em zbog vetra, em zbog temperature u prizemlju!

Idealan slučaj za ovu situaciju, ciklon se uspinje preko Bugarske uz izraziti dotok sa zapada, baš od tamo odakle je najviše i prisutno hladnoće.

Nije ni GFS tolko daleko, ali on više daje dotok u prizemlju sa severa pa je automatski toplije i na visini i u prizemlju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #156 poslato: 20. Januar 2019. u 13:41 »
Roki i jeste u Kromolju gore iznad Sarajeva, mislim da je na oko 1000 mnv.. :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #157 poslato: 20. Januar 2019. u 13:58 »
 @Mareeram
Moja napomena je bila generalna -da kada neko "unese" neki grad u pretragu (u ovom slučaju Sarajevo) na spomenutom sajtu, dobiće podatke za "najbliže čvorište" u gribu modela. Za Sarajevo je, zbog konfiguracije terena i lokacije grada koji nije blizu bilo kog "čvorišta", baš bitna razlika između samog grada na 500-650mnv i "najbliže tačke" za koju se podaci čitaju iz modela (u ovom lsučaju je lokacija na čak 1300m). Dakle ne postoji globalni model koji ima podatke za "svaku tačku na planeti" -u tom slučaju bila bi potrebna rezolucija od npr. 0.001km  ;) a ne 9km ili 13km koliko trenutno imaju najbolji globalni modeli (GFS 0.25 je na oko 24-27km rezolucije, zavisno od geografske širine na Zemlji).

Pretpostavljam da veliki broj forumaša ne obraća pažnju na ovo pa se nadam da je moja napomena korisna.
Svakako, najbolje je da neko sam "otvori" grib (makar je GFS besplatno dostupan, dok je ECMWF "bezobrazno" skup) i onda može da "čita" šta mu je potrebno i da sam koristi metod interpolacije koji smatra najboljim i da ne zavisi od nekih sajtova i slično. To nije teško a kao što sam spomenuo pre neki dan to se ne uči na studijama (makar su mi tako rekli članovi ovog foruma koju su studirali meteorologiju u Beogradu)... Wgrib2 završava posao ...

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #158 poslato: 20. Januar 2019. u 14:01 »
@mareeram

Na 700 m.n.v. sam ja dok se Sarajevo vodi na oko 500 m.n.v.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #159 poslato: 20. Januar 2019. u 14:01 »
A zašto je za Sarajevo na 1300mnv, zašto nije moglo biti niže, kad je referentnije da bude niže zbog grada? :confused: