Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77673 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #160 poslato: 20. Januar 2019. u 14:08 »
Evo sad gledam RTS koji daje prognozu ledenih dana od utorka/srede i konstantan sneg uz formiranje sneznog pokrivaca ali uglavnom u centralnim, juznim i zapadnim predelima.

Gde li oni gledaju to....

Mozda znaju nesto sto mi ne znamo? :)
Doduse, ukoliko GFS isprati nov izlaz EC to uopste nije iskljuceno...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #161 poslato: 20. Januar 2019. u 14:21 »
 ^^ RTS  :D Svakako bas od Utorka /Srede kada smo isfenirani imamo ledene dane,show  :grin:
Sada se bar okvirno zna sta ce biti do srede/cetvrtka.. Petak i vikend su euforicni, od par centi bljuzge do 30+cm snega.. Sve i da nista ne padne zima je 10ka cista, a s'obzirom utabanih putanja ove zime i dosta faktora koji nam se uvek pozitivno poklope(u prevodu-hoce nas sneg) nemam sumnju da nam predstoji jos jedan snegopad. + Sto sve startuje 25og ,sve po redu vožnje ;)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #162 poslato: 20. Januar 2019. u 14:23 »
Neverovatno je ljudi moji, da RHMZ najavljuje u zapadnim i jugozapadnim krajevima obilan sneg na severu suvo :O, što je doneklen i istina. Već na društvenim mrežama se najavljuje ciklončina nikada zabeležena u sredozemlju, i to je još neozbiljnije. Ja sve ovo vidim kao kišu za Banat, sve do 28 je to isključivo kiša za ceo Banat. Za moj kraj imam sigurnu prognozu za koju odmah mogu potpisati. (Za moj kraj: Kiša obilna 24,25,26, sa tim da 26 tokom noći sneg uz formiranje manjeg snežnog pokrivača. Temperatura u plusu od 0C do 4C, 27 prestanak padavina!)Pratim GFS koji je najtačniji bio za moj kraj tokom cele zime i ne vidim, da i sada bude kako crta toplo. Kolege prognoza je za južni i srednji Banat, koju sam izneo! Ne vidim da tu ima šta da se promeni značajnije generalno. Upad zapadno od nas je neminovan!

EDIT sinoć je pisalo ovo za obilne padavine na zapadu na RTS,a sada oni najavljuju ledene dane tokom fenskog vetra :O ludosti RHMZ i RTS-a nema kraja!
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #163 poslato: 20. Januar 2019. u 14:31 »
A zašto je za Sarajevo na 1300mnv, zašto nije moglo biti niže, kad je referentnije da bude niže zbog grada? :confused:

Modeli pored svih produkata koje proračunavaju, unutar svoje mreže tačaka imaju i orografiju, od koje svakako zavise raznorazni meteorološki parametri. U zavisnosti od toga kakva je rezolucija modela, orografija kod modela manje ili više odgovara realnoj. Kod modela bolje rezolucije, orografija jako dobro oslikava realno stanje, dok su kod globalnih modela prelazi blaži zbog ređe mreže tačaka. U sinoptičkim razmerama to daje jako dobru aproksimaciju, ali ako gledamo samo prognozu za tačku, neka mesta koja su okružena visokim planinama (npr. Sarajevo, Podgorica, Užice...) se nalaze u modelu na većoj nadmorskoj visini od realne. I onda dolazi do tih odstupanja u meteogramima, jer nije ista prognoza za mesto na 500mnv. i mesto na 1000mnv, pa makar bili i na par km jedno od drugog.
Zato je što se tiče meteograma globalnih modela idealno rešenje sajt yr.no. Oni u svojoj bazi imaju nadmorsku visinu za svako ponuđeno mesto, i onda se vrši korekcija u odnosu na direktan izlaz modela, tako što se izvrši vertikalna interpolacija temperature i drugih parametara.
Što se tiče Beograda ili bilo kog drugog mesta u ravnici, mi tih "problema" nemamo, jer gotovo svi modeli, pa čak i oni najgrublje rezolucije vide na realnoj nadmorskoj visini.

Ontopic: Modeli i dalje luduju. GFS 06Z bliži EC-u 00Z, nego GFS-u 00Z. ICON 06Z ucrtao neki nenormalno dubok ciklon, verovatno bag izlaz.

Radane, koliko ja vidim na sajtu, za Beograd i Novi Sad svakodnevno stoji ona čuvena ikonica "moguć sneg". Još kad bi kako uz nju mogli da uglave i ikonicu "moguća kiša, a možda i suvo", to bi tek bio pun pogodak. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2019
« Odgovor #164 poslato: 20. Januar 2019. u 14:41 »

Radane, koliko ja vidim na sajtu, za Beograd i Novi Sad svakodnevno stoji ona čuvena ikonica "moguć sneg". Još kad bi kako uz nju mogli da uglave i ikonicu "moguća kiša, a možda i suvo", to bi tek bio pun pogodak. :)

Kolega svaka ti čast na rečima, mogli bi staviti ikonicu moguća kiša. :)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #165 poslato: 20. Januar 2019. u 14:45 »
Miloshe, hvala, super objašnjavaš!  :tu:

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.713
  • Starost: 56
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Januar 2019
« Odgovor #166 poslato: 20. Januar 2019. u 14:55 »
Miloshe, hvala, super objašnjavaš!  :tu:
Да, даже аз го разбрах! :smartass:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Januar 2019
« Odgovor #167 poslato: 20. Januar 2019. u 15:19 »
Ovo sam izvukao za crometeo, nekada ranije, ali i za moje područje. Ne vidi cijela Srbija, međutim možete vidjeti razliku o čemu se piše u prethodnim postovima, a možete i sam izvući sa https://kachelmannwetter.com
 















Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #168 poslato: 20. Januar 2019. u 18:24 »
Opet je malo živnuo GFS utorak padavinski.

A za interesni petak još bliži korak ka EC-u. Čini se da i UKMO sledi. GEM isto ima fin sneg samo nešto kasnije.

Jedino ICON šteka zasad, mada je i on u zadnjem run-u napravio iskorak u odnosu na izlaze jutros.


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #169 poslato: 20. Januar 2019. u 18:40 »
 ^^ GFS живнуо за уторак за други део дана и ноћ на среду, али опет велико разилажење модела на дан од промене.

EC и наш WRF дају талас падавина сутра крајем дана, током ноћи на уторак и уторак у првом делу дана. Што је и боље по питању снега, јер у уторак циклон упумпава топлоту по висини, па би само у Војводини било шансе за снег.

За даље као што кажеш корак ка EC-u. Иде то у добром смеру, само да и EC настави исти тренд и вечерас.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #170 poslato: 20. Januar 2019. u 20:25 »
Gledajući ove izlaze GFSa i sada ECa  mislim da u ovakvoj situaciji sa toliko faktora situacija će biti jasnija tek 48 sati pre počeka. U ovim izlazima EC i GFS su prilično usaglašeni za taj perid, EC nešto hladniji za izbegavanje kiše :). Ipak i pored toga verujem da će se to menjati, prvo da prođe prvi deo nedelje i ta promena pa da vidimo  :D

Van mreže Che

  • *
  • Poruke: 62
  • Starost: 36
  • Lokacija: Živinice, BiH
Odg: Januar 2019
« Odgovor #171 poslato: 21. Januar 2019. u 09:17 »
To su jos samo finese za vikend. Gfs kako koji izlaz sve nekako izbalansiraniji i njezniji ali je ec jutros za prste polizati. Nisam jos gledao bolje rezolucijske modele, oni ce mozda dati malo konkretniju sliku kad dodje vrijeme. Akumulacija do nedjeljnih vecernjih sati po ecmwfu.



Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #172 poslato: 21. Januar 2019. u 10:42 »
Petak dobro izgleda zasad..


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #173 poslato: 21. Januar 2019. u 11:03 »
Za Ivanjicu petak isto izgleda dobro


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #174 poslato: 21. Januar 2019. u 11:08 »
Šta se radi s modelima majko mila, sad opet EC najzapadniji.

A gle tek 06Z GFS-a. On kaže, sa temperaturom problema nema, u subotu ujutru eto -10 na visini na istoku Bosne, ali su padavine skresane i pomaknute južno/istočno, no makar bi sigurno bile u obliku snega.

A zapravo nije usamljen u tome GFS, ICON crta vrlo sličan scenario.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Januar 2019
« Odgovor #175 poslato: 21. Januar 2019. u 11:34 »
Za Ljuboviju izgleda za sada lep sneg po EC, GFS to vidi mnoogo manje




Sent from my iPhone using Tapatalk
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #176 poslato: 21. Januar 2019. u 11:35 »
I dalje luduju modeli, pogotovo EC. Jutros su svi modeli do jednog ucrtali dobar sneg od četrtka do subote. Kontru udara samo EC koji daje tešku kišetinu na visokim temperaturama, ni blizu snega. Sad je glavni run EC-a otišao u drugu krajnost u odnosu na onaj jučerašnji ujutru. Jer gledajući ensemble, ovaj glavni run je jedina opcija koja ne daje snežni pokrivač u subotu, prosek je dosta dobar, a i dalje ima varijanti koje idu i do 30cm.
Verujem da će EC u sledećem izlazu makar malo ublažiti dubinu ciklona u petak i subotu i da će stvari opet doći na svoje.

I za sutra su velika razilaženja. GFS, ICON, ARPEGE u poslednjim izlazima daju i 10-15mm čistog snega, dok EC daje jedva 3mm. Čak su i ono feniranje i topli sektor u sredu drugi modeli ublažili i tu nema nekog preteranog plusa više, ni u prizemlju ni na visini, samo EC daje prolećne temperature.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #177 poslato: 21. Januar 2019. u 11:40 »
Мени је и даље најлуђе то за сутра. GFS као да ме је чуо синоћ па је са сваким излазом миц по миц спуштао нулту изотерму ка југу, тако да сад ту глат има 10-ак мм чистог снега. EC неки други свет данас.

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #178 poslato: 21. Januar 2019. u 11:41 »
Ja sabrah za Valjevo oko 45mm od petka,što je vrhuunski dobro,više i od ljubovije i sarajeva  :D Samo neka ostane tako,bio bi to dobar snegopad jedan od boljih sigurno

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #179 poslato: 21. Januar 2019. u 11:57 »
Vala u pravu ste Joco i Miloše.

Ni za sutra pojma nemamo na čemu smo u gradu. Neki snežni talas bi trebao da se desi, ali Boga pitaj na koliko mm možemo da računamo...

I dole južnije do mene sve je pod znakom pitanja, neko je suv uz brzi proboj nulte izoterme a neko drži talas padavina tokom dana uz minus na visini i sneg. Svašta...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*