Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77672 puta)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2019
« Odgovor #200 poslato: 22. Januar 2019. u 06:28 »
 ^^
Za moj kraj Gfs i Icon nisu ni davali padavine do jutrosnjeg izlaza jer je ciklon bio juznije pretpostavljam.Sad je to mnogo bolje i na minusu stabilnom.Evo cetvrtka uvece,brzo ce on.Lepo to sada izgleda,jos malo da se strpimo  :comeon:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #201 poslato: 22. Januar 2019. u 08:06 »
EC se jutros padavinski složio sa GFS-om i ostalim modelima. Naravno da je malo smanjena ukupna količina padavina. Temperature su još za nijansu spuštene, pa bi sve padavine bile u obliku snega, ali i dalje su to granične temperature, veći deo padavina bi bio na +1°C, a onda tek od subote minus. Samim tim, i pored 30-40mm padavina u obliku snega, EC daje ukupno 15cm snega u nedelju ujutru po poslednjem izlazu. Videćemo, tendencija je dobra. Izgleda da ćemo i iz ove situacije izvući maksimum. Neverovatna zima! :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #202 poslato: 22. Januar 2019. u 08:27 »
 ^^ kolega ono što je meni zapalo za oko je temp. koju EC danas vidi u 9h za Beograd. On prikazuje 2 stepena, a trenutno je na Karaburmi oko 0, pritom nema nekog inteziteta snega pa da možemo i to uvesti kao faktor. Koliko onda možemo pričati o tačnosti za period od nekoliko dana, mislim da će to biti niže temp- i veći pokrivač ukoliko se mm ostvare  :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #203 poslato: 22. Januar 2019. u 08:41 »
EC je usamljen u toj toplijoj varijanti od nekolicine modela koje sam pogledao. I jedini vidi da bi otpalo 30ak % od ukupnih padavina na  kišu.. Nisam video dal glavni odudara ili su i njegovi ensi slozni..
Potvrdjuje se ono da nas hoce sneg ove sezone i da iz svake situacije izvlačimo maksimum- u drugim nekim prethodnim zimama bi dobili mrvice iliti zimu u 200+ satima  :grin:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #204 poslato: 22. Januar 2019. u 11:09 »
GFS 06Z se baš zaigrao, čini mi se najseverniji sada od svih. Crta lepršanje sve do nedelje popodne, mislim da je bagg.

Kasnije razjačava skandinavsko-ruski AC, što niko od ostatka ekipe ne vidi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #205 poslato: 22. Januar 2019. u 11:49 »
EC je usamljen u toj toplijoj varijanti od nekolicine modela koje sam pogledao. I jedini vidi da bi otpalo 30ak % od ukupnih padavina na  kišu.. Nisam video dal glavni odudara ili su i njegovi ensi slozni..

Da, ensembli svakako daju nižu temperaturu, pogotovo za petak. Prosek ensembla tu daje ledeni dan kao kod ostalih modela. Samim tim, prosek daje malo više snega od glavnog izlaza.
Svakako nije svejedno hoće li padati na pozitivnoj nuli ili u blagom minusu.

GFS i ICON 06Z nastavili priču iz prethodnih izlaza, dobar snegopad se sprema.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019
« Odgovor #206 poslato: 22. Januar 2019. u 16:16 »
Jel se meni cini ili je GFS, barem za sada katastrofalno promasio kolicinu padavina za Beograd za danas?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #207 poslato: 22. Januar 2019. u 16:53 »
Sigurno će pogrešiti GFS Sic. Do sada ne verujem da je palo više od 2,3mm u gradu, a teško da ima mesta za više od 3-4mm u ovoj padavinskoj epizodi s ovim ciklonom.

Uh koliko padavina daje sada GFS samo za četvrtak.... ali i topliji je. Topliji je i za petak i subotu. Za subotu očekivano daje i manje padavina.

Skroz je neobična advekcija hladnoće na visini. Nekako se hladan vazduh zabija na Dinaride sa severozapada, dok tamo u Banatu u zavetrini Karpata nikako da zahladi na visini kako treba.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2019
« Odgovor #208 poslato: 22. Januar 2019. u 17:00 »
Ne vredi da za padavine gledate 1 model ne bih prebacio 10cm to jest ko zna kada bih  da li bi da me nije pogodio jedan izrazit talas padavina iz koga ispadalo 5 cm za sat vremena. Negde drugde je slabije zahvatio.. Sada bih mogao da kudim EC jer cu premašiti njegova očekivanja. Bar ovde jugozapadno od grada. Nije se dalo BG za sada. Modeli mi dalje deluju dosta neslozno i trebalo bi ipak sačekati dan, dva za konačnu procenu od četvrtka do subote

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019
« Odgovor #209 poslato: 22. Januar 2019. u 17:05 »
Ух ал га повећао GFS, око 40мм снега до недеље, и то готово све у минусу. Изгледа да прихвата EC-ov сценарио са обилнијим падавинама, само је за нешто мало хладнији.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #210 poslato: 22. Januar 2019. u 17:13 »
Možda sam dosadan sa porukama tipa "situacija nije laka za prognozu" (misleći na sredinu i drugi deo ove sedmice) ali kada pogledam da sam to napisao još pre 5-6 dana pa ponovo juče-prekjuče i malkice proučim dostupan materijal, shvatam da ni u ovom trenutku nije lako dati prognozu ne samo za količinu očekivanog snega u Beogradu u četvrtak/petak/subotu nego nije lako imati prognozu za temperaturu za sutra!
Vidim da postoje prognoze koje "daju" +11C za Beograd (RHMZ-ov WRF kao i prognoza na jednom relativno popularnom sajtu koji generalno nema loše prognoze, dok je na drugom dato 10C; mislim i da sam na forum pročitao najavu za 10C za BG ali zaista se ne sećam u kojoj temi, mislim da je pisao neko od članova čije postove volim da pročitam jer imaju "težinu") ali ispred sebe imam i 2-3 prognoze koje generalno (na velikom uzorku i ne samo za BG) imaju pouzdanu prognozu i koje daju bitno ili čak drastično nižu dnevnu temp. (to što su te prognoze generalno pouzdane, ne znači da povremeno ne mogu da "debelo promaše"). Odavno nisam video ovakvo "šarenilo" u prognozi maks. temp. "danas za sutra" za Beograd. Pitanje je koliko će biti vetra sutra, dešava se da modeli "vide" jugoistočni vetar 5-6m/s a on u Beogradu izostane tj. bude 1 ili maks. 2m/s (ili uopšte ne bude jugoistočni) ... dakle nije lako reći ni da li će sutra maks. temp. u Beogradu biti npr. 2-3C, ili 7C ili evenutalno čak 11C... a što se tiče snega, ima šansi da značajna količina padne na povoljnoj temperaturi i da Beograd bude "na dobrom mestu" (za snegoljupce - ima i onih koji vole toplu zimu) u ovoj složenoj situaciji.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #211 poslato: 22. Januar 2019. u 17:15 »
Evo te karte , sto je Joca prokomentarisao :



Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #212 poslato: 22. Januar 2019. u 17:29 »
Stvar je u visinskoj dolini,pa je sad 1005 hpa izobara postavljena mnogo severnije od 6z pa zabacuje padavine vise na sever,pre svega u cetvrtak i petak

Po ovom izlazu Ns bi imao 30+mm do nedelje na minusu,impresivno
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #213 poslato: 22. Januar 2019. u 17:35 »
Definitivno je u igri dosta mm i nijanse ce odlučiti,ponajvise T.Brojke od 35 do 50mm po vecini modela ne vidjamo cesto zimi :)
Ali stvarno ovo sto Profi komentarise, kolika odstupanja u T za sutra, razlike su citavih 8-9c izmedju nekih modela.. Bice zanimljivo pratiti sutra dnevni hod T :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #214 poslato: 22. Januar 2019. u 17:51 »
Da, modeli svi do jednog povećali padavine, naročito za četvrtak. Sad većina modela vidi za Beograd 40-ak mm u nekoliko talasa od četvrtka do nedelje. Temperatura prema većini modela na negativnoj nuli, tako da još uvek nije u "sigurnoj zoni". Temperaturno i padavinski situacija liči na onu od decembra, iako je prilično drugačija sinoptička situacija, visinsko strujanje, raspored vazdušnih masa...

Profi je dobro napomenuo sutrašnju Tmax koja je stvarno enigma. Od meni dostupnih modela, raspon za Beograd je od +1°C (GFS, GEM, ARPEGE) do +10°C (WRF-NMM, al blizu je i EC). I što je zanimljivo, temperatura na 850mb je približno jednaka kod modela. Sutrašnju prizemnu temperaturu će svakako dirigovati vetar i oblačnost. Uz minimalno feniranje sa juga i pucanje oblačnosti na kratko, temperatura bi stvarno mogla da "posluša" EC i WRF-NMM. Ali ako se ostvari pravac i intenzitet vetra koji daju npr. ICON ili GFS, onda je to sasvim druga priča uz verovatno celodnevno zadržavanje stratusne oblačnosti. Da moram da prognoziram sutrašnju maksimalnu temperaturu, svakako bih se opredelio za hladniju varijantu i dao za Beograd između 3°C i 4°C Tmax.
Još jedna zanimljivost, GFS i dalje daje mogućnost pljuskova snega u jugozapadnoj struji sutra. Da mi je da vidim i to čudo. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #215 poslato: 22. Januar 2019. u 19:39 »
Novi EC očekivano spustio temperaturu za naredne dane. Tako da bi sve padavine bile u obliku snega na povoljnoj temperaturi, ne samo u BG, nego u većem delu zemlje. Daje i sličnu količinu padavina kao ostali modeli, s tim što u odnosu na druge modele u četvrtak ima prilično manje padavina, a u petak i subotu prilično više. U zbiru podjednako, ~40mm u ta tri dana. Sve smo bliži reprizi decembarskog snega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #216 poslato: 22. Januar 2019. u 20:41 »
Bombonica   :laie:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 411
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2019
« Odgovor #217 poslato: 22. Januar 2019. u 20:59 »
Eee moja rupo moja. Čitavu zimu prođoh u rupi. Po modelim izgleda i sljedeću ciklonu.
Nadam se da se neće ostvariti ta crtkarija EC-a.
« Poslednja izmena: 22. Januar 2019. u 21:11 Podrinjac »
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2019
« Odgovor #218 poslato: 22. Januar 2019. u 21:33 »
Mogu slobodno da napisem big shit!

Ne znam kako EC kod mene te padavine spusti na 13mm ali ih je spustio.

Kada bih po njegovim ulaznim podacima morao da dam prognoziranu visinu snega do subote ujutru (padavine i temperatura) ne bih smeo da napisem da ce biti vise od 10cm snega kod mene.

Sreca pa sam bio teski pesimista po pitanju tog termina pa se nisam puno ni razocarao. Navika je cudo...

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2019
« Odgovor #219 poslato: 22. Januar 2019. u 21:41 »
  ^^
Razumem te i ko kod mene je isto.Nadam se promeni na bolje sutra sto se tice rasporeda  i kolicine snega.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!