Autor Tema: Januar 2019  (Pročitano 77645 puta)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #320 poslato: 24. Januar 2019. u 22:42 »
Ovde je to na kraju od 15 do 20 mm snega, brojke su išle i više po nekim modeima. Moje mišljenje je ne promenjeno od jutros i očekujem oko 20mm padavina. Bg bi sa te navetrene strane mogao da dobije stvarno dobar sneg. Obrni okreni svi će imati značajan pokrivač, ali na žalost ne i neku žimu u nastavku. ..

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2019
« Odgovor #321 poslato: 24. Januar 2019. u 22:45 »
Izgleda da je novi GFS popunio malo padavinsku rupu oko Niša, ipak ništa to ne garantuje, biće zanimljivo pratiti šta će se stvarno dešavati, što južnija komponenta strujanja veća šansa za više padavina za ovaj kraj.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019
« Odgovor #322 poslato: 24. Januar 2019. u 22:53 »
Bg jos vise padavina po gfs 12 z skoro 25 mm .

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2019
« Odgovor #323 poslato: 24. Januar 2019. u 22:56 »
 ^^ stadardno on iz poznatih razloga uvek daje daje šire padavinsku zonu, odnosno nešto je neprecizniji. Predhodni izlaz je tačniji svakako  :)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #324 poslato: 25. Januar 2019. u 00:20 »
Tacno, kod istocnih strujanja uvek Prokuplje dozivi zatrpavanje, a Nis prodje lose, kao sto je bio slucaj u februaru prosle godine. Ali ne mislim da Prokuplje moze da dobije 50cm snega, a Nis da ostane samo na 10cm... nikada nije bila tolika razlika... zna da bude duplo ali bas 4-5 puta vise snega u PK, nego u Nisu to ne.

I zasto se to desava kod istocnih strujanja? Jel presudna orografija, odnosno to sto se Prokuplje nalazi ispod Vidojevice, Pasjace i celog tog planinskog masiva koji je juzno i jugozapadno od grada? Koji se tu tacno proces desava? Ipak nisu to neke velike planine, kao Alpi pa kada naidje vlazna vazdusna masa, planina je prepreka pa istrese sve padavine sa jedne strane.
Moze neko da mi pojasni malo?

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #325 poslato: 25. Januar 2019. u 11:31 »
Tacno, kod istocnih strujanja uvek Prokuplje dozivi zatrpavanje, a Nis prodje lose, kao sto je bio slucaj u februaru prosle godine. Ali ne mislim da Prokuplje moze da dobije 50cm snega, a Nis da ostane samo na 10cm... nikada nije bila tolika razlika... zna da bude duplo ali bas 4-5 puta vise snega u PK, nego u Nisu to ne.

I zasto se to desava kod istocnih strujanja? Jel presudna orografija, odnosno to sto se Prokuplje nalazi ispod Vidojevice, Pasjace i celog tog planinskog masiva koji je juzno i jugozapadno od grada? Koji se tu tacno proces desava? Ipak nisu to neke velike planine, kao Alpi pa kada naidje vlazna vazdusna masa, planina je prepreka pa istrese sve padavine sa jedne strane.
Moze neko da mi pojasni malo?
Siguran sam da ima veze sa ortografijom, ali mislim da na ovaj fenomen utiče ponajviše Jastrebac..

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #326 poslato: 25. Januar 2019. u 12:37 »
Siguran sam da ima veze sa ortografijom, ali mislim da na ovaj fenomen utiče ponajviše Jastrebac..
Jastrebac nam je severno od grada, a i nismo bas ispod samog Jastrepca, ima vazdusno 15ak km do podnozija planine.
Ipak se nesto desava na pravcu izmedju Prokuplja i Nisa... negde na liniji Jug Bogdanovca se desava drasticna promena, odnosno do Jug Bogdanovca bude kao u Nisu mali sneg, a onda drasticna promena.
Mozda ce neki iskusniji forumas da nam da konkretniji odgovor uz konsultovanje sa kartom da bi video raspored planina oko Prokuplja i gde se nalazi selo Jug Bogdanovac... otprilike izmedju Merosine i Jug Bogdanovca kod istocnih strujanja dolazi do drasticnog povecanja sneznih padavina.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2019
« Odgovor #327 poslato: 25. Januar 2019. u 13:15 »
Ima veze sa udaljenošću od planinskog venca sa istočne strane od Niša. Kod dovoljne udaljenosti se naglo gubi uticaj efekta sušenja padavina sa zavetrene strane planine.
Ovde kod mene se to dešava bukvalno na 5-6 km od grada dalje ka zapadu.
« Poslednja izmena: 25. Januar 2019. u 17:38 Boce »

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2019
« Odgovor #328 poslato: 25. Januar 2019. u 14:46 »
jutrošnji EC značajno povećao količinu snega za jugoistok..po karti trebalo bi da bude izmedju 30 i 40cm, takodje povećao je padavine i za Niš pa sada ima dobru šansu za 20cm..glavninu padavina vidi tek oko 22h

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019
« Odgovor #329 poslato: 26. Januar 2019. u 11:20 »
Prognoza za Blidinje jezero za kraj januara i početak februara..






Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2019
« Odgovor #330 poslato: 26. Januar 2019. u 12:18 »
Biće divno vreme za šetnu sutra popodne, a što se tiče nedelje i ponedeljka video sam da postoji i +11C u nekoj prognozi (neću da navedem čijoj) ali situacija nije baš tako čista da može lako da se kaže da će izuzetno brzo nakon velikog snega temp. biti dvocifrena... Ima i bitno svežijih opcija, sa relativno malim plusem...

U jutrošnjoj prognozi RHMZ "drži" +11C za ponedeljak



ali kada se prognoza bude ažurirala (ovo što je trenutno dostupno na sajtu je jučerašnja prognoza za 5 dana) očekujem da će biti par stepeni manja/niža maks. temp. -primetio sam da njihova prognoza za temp. za Beograd izrazito liči na jednu automatsku prognozu koja se "pravi" u jednoj nemačkoj kompaniji a sticajem okolnosti imam pristup tome (toj automatskoj prognozi iz Nemačke) i u toj novoj prognozi vidim ipak nižu vrednost pa će se verovatno ista pojaviti u prognozi RHMZa (iako tim stručnjaka u Zavodu verovatno može da pripremi bolju prognozu od bilo koje automatske, nebitno da li je nemačka ili neka druga)...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #331 poslato: 26. Januar 2019. u 13:24 »
Baš će gadan biti taj ponedeljak, za ne izaći napolje bukvalno. Visoka temperatura, pozitivno rosište, al najgore od svega ova jaka košava u košavskom području.

U utorak već pritiče nešto hladniji vazduh sa severozapada, biće i nešto kiše/mokrog snega jer snežna granica opet pada nisko u utorak u prvom delu dana (posebno na zapadu zemlje).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2019
« Odgovor #332 poslato: 27. Januar 2019. u 17:46 »
Sutra bismo mogli da imamo možda i najjaču košavu ove zime. Jeste da će trajati samo jedan dan, ali prognozirana jačina vetra nije za potcenjivanje, dosta modela za BG daju srednju brzinu 8-10m/s. Uz takvu košavu, možda i nije loše što će biti topiona. Jer zamislite uz već prisutan ogromni snežni pokrivač kad bi takva košava zaduvala na minusu, kakve bi to smetove napravilo. Možda bi se ponovio slučaj nekog malog mesta u Vojvodini i nekog supermena...

Sad se većina modela složila da imamo jednu turu mokrog snega u utorak ujutru. Nisu to neke velike količine (2-5mm za BG), ali dovoljno da makar na kratko osveži ovaj već postojeći sneg. Prohladno vreme bi se zadržalo do kraja januara, a onda jače otopljenje uz teški snegožder i na najvišim planinama neminovno sledi početkom februara. O tome više u sedećoj temi.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2019
« Odgovor #333 poslato: 28. Januar 2019. u 09:39 »
Ne zanemarljive snezne padavine crta WRF u drugoj polovini noci i sutra ujutru na 0 stepeni u Novom Sadu. Ovo je 3-4mm padavina u obliku cistog snega.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2019
« Odgovor #334 poslato: 28. Januar 2019. u 11:00 »
U Timočkoj krajini večeras i u nastavku noći i jutra biće uslova za ledenu kiše.
Nadamo se da neće biti puno padavina ali dovoljno je i malo da na putevima i trotoarima bude vrlo neprijatno.
U noći na sredu verovatno i ovde vlažan sneg.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2019
« Odgovor #335 poslato: 29. Januar 2019. u 15:21 »
Čudi me da niko ne komentariše.

Gledam sad satelitsku, vidim ova lepa oblačnost na jugu Balkana, mislim se u sebi sigurno bi mogla da podari padavine. I vidim na kartama stoji upravo to.

Nisu to ni malo zanemarljive količinem na krajnjem jugu  biće i do 20mm padavina ! Po skoro svim modelima padavine istočno od poteza Novi Pazar-Kraljevo-Kragujevac-Požarevac.

U nizijama na jugu i jugoistoku će to biti kiša, ali severnije tu od Niša je to već vlažan sneg i do nizija.

U četvrtak takođe uveče može biti nešto snežnih padavina, pre svega u južnoj polozini zemlje.

Jače otopljenje u subotu.
« Poslednja izmena: 29. Januar 2019. u 15:38 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2019
« Odgovor #336 poslato: 29. Januar 2019. u 20:56 »
Džaba tolike padavine kad nema uslova ni za pristojan sneg.
Temperatura u prizemlju i nekako ali po visini nedovoljno ni za vlažan sneg.
Biće povremeno verovatno i snega ali sve to nedovoljno dugo za nešto ozbiljnije.
Ovaj deo severnije i zapadnije od Niša i nekako ali ovamo ka istoku traljavo.