Autor Tema: Januar 2019 - I dekada  (Pročitano 72964 puta)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #20 poslato: 01. Januar 2019. u 20:33 »
Tacno tako Srki , koliko sam video ICON daje nesto ujutru padavina u vidu snega :)

Inace Takt lagano klizi - 0.5 C .

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #21 poslato: 01. Januar 2019. u 20:49 »
U pravo vreme je došlo do razvedravanja sa severozapada (oblačnost 3/8), pa je započeo pad temperature. Vetar je slab, južni. Temperatura (16.30h) je iznosila 2ºC na aerodromu u Surčinu i vojnom u Batajnici, na AMS Vračar, kao i na AMS Karaburma i AMS Pančevo, dok je 1ºC bilo na AMS Trošarina. Do kasnije večeras (pre naoblačenja) očekujem da temperatura opadne na -1ºC do -0ºC na periferiji i u višim delovima grada, dok bi se u centru "zaustavila" na +0ºC.

Moja prognoza se ostvarila, vedro je sa sumaglicom uz temperature (20.30h) u granicama koje sam postavio u poruci iznad, ako izuzmemo temperaturu na aerodromu u Batajnici, gde je -3ºC! (Nemam dovoljno iskustva sa tim mernim mestom, od relativno skoro pratim podatke i neretko me iznenade isti. Razmišljao sam da li da napišem od -2 do 0ºC, ali sam se ipak odlučio za "topiju varijantu" i još više pogrešio.). No, uskoro će naoblačenje, te ne bi trebalo bitnije da se razlikuju noćašnje minimalne temperature u odnosu na trenutne vrednosti na istim lokacijama. :)

Inače, hladno je i zbog južnog vetra koji duva srednjom brzinom 2-3m/s (slične vrednosti su i na aerodromima), te spušta subjektivni osećaj.
« Poslednja izmena: 01. Januar 2019. u 21:32 Srđan »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #22 poslato: 01. Januar 2019. u 21:40 »
Došlo je do umerenog naoblačenja sa severozapada, temperatura je malo porasla, ali se ne bi trebalo bitnije menjati u narednim satima (samo će se sa pristizanjem jače oblačnosti na aerodromu u Batajnici "podići", verovatno na -0ºC). Prisutna je sumaglica uz trenutnu vidljivost u ovom delu Novog Beograda cca. 7km (moja procena).

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #23 poslato: 02. Januar 2019. u 00:43 »
Срећна вам Нова 2019 форумаши, желим вам све најлепше  :)

Након тмурног дана, предвече се разведрило и температура је била у битнијем паду.

Тренутно доминира јака магла, која спречава даљи пад температуре, тако да је тренутно - 2 C.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #24 poslato: 02. Januar 2019. u 02:45 »
Довукли се ови слаби одрази и ето снега. Слаб снег средњих пахуља, фино лепрша. Т 0.5°C.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #25 poslato: 02. Januar 2019. u 07:08 »
U Beogradu sviće oblačno jutro, ali neće još dugo ostati suvo. Malo će zakasniti padavine s obzirom da je prognoza za 7.15h, ali se ne bi tako zvala da je potpuno tačna (generalno, većina numeričkih modela koje sam pogledao, u 00Z izlazu su padavine prognozirali prilično (sat i više) ranije, dok je većina modela više/visoke rezolucije dobro i veoma dobro "skinula" situaciju). :)


                    Vreme&Radar free app


Vetar je slab, zapadni-jugozapadni. Temperatura (07h) se kreće od +0ºC na aerodromu u Surčinu, 1ºC je na aerodromu u Batajnici, na AMS Trošarina i na AMS Pančevo, do +2ºC na AMS Karaburma i verovatno na AMS Vračar (podaci od skoro nisu dostupni). Sa padavinama bi se uspostavio samo malo drugačiji profil temperature, te će temperatura po meni biti od +0ºC višim delovima grada i ponegde na periferiji u ravničarskom delu Beograda do +1ºC u ostatku prestonice, uključujući i centar.

Izmena 7.27h: Počele su slabe padavine pre petnaestak minuta, susnežica, koja bi u nastavku trebalo postepeno da pređe u sneg (krupnije pahulje). Temperatura (7.20h) na AMS Vračar 1,5ºC, sa padavinama će biti u malom padu.
« Poslednja izmena: 02. Januar 2019. u 07:27 Srđan »

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #26 poslato: 02. Januar 2019. u 08:01 »
U Valjevu pada umeren sneg krupnih pahulja. Zabeleli se krovovi i delimicno trava. Prijatno iznenadjenje za mene, nisam ga ocekivao jer su modeli predvidjali znatno visu temp. od ovih trenutnih  1c.  Sad vec i jak sneg

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #27 poslato: 02. Januar 2019. u 08:09 »
Prosao talas slabijih padavina uspeli da se zabele krovovi i delimicno trava,stize razvedravanje sa severa :whistling:

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #28 poslato: 02. Januar 2019. u 08:12 »
Strasna vejavica trenutno u Valjevu,woooow koje iznenadjenje !! Kolike su samo pahulje,ahahhaha

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #29 poslato: 02. Januar 2019. u 08:15 »
Ovde suvo i oblacno , Tmin - 0.4 C , Takt 0.5 C , kao da ima po koja pahulja na krovu .

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #30 poslato: 02. Januar 2019. u 08:22 »
Srećna Nova godina svima, izvinite zbog zakašnjenja, trenutno -1.6 °C, slab gust sitan sneg u Kraljevu, ova temperatura je pozitivno iznenađenje, a samim tim i ovaj suv sneg ( do 8og januara sam u Kraljevu, pa izveštavam odatle) :)

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #31 poslato: 02. Januar 2019. u 08:35 »
 ^^
Da, @ljubostinja, na zapadu Srbije je bilo/ima jačih (mestimično umeren intenzitet) padavina (recimo na AMS Loznica je u periodu 7.00-8.00h palo 1,3mm) u obliku snega (slab sneg je zabeležena u 7h u Loznici i Valjevu, u 8h u Loznici i Požegi, a u Valjevu je u tom terminu bio umerenog intenziteta). Sneg je ranije padao i u Sremskoj Mitrovici (temperatura je bila oko 0,5ºC tokom padavina), još uvek pada u Velikom Gradištu, počeo je da pada u Kraljevu, Smederevskoj Palanci, na Crnom Vrhu, Zlatiboru, ponegde (uglavnom na zapadu i jugozapadu, kao i delu Šumadije i Pomoravlja) se "zabelelo", dok će se uz dalje premeštanje padavinske zone ka jugoistoku tek "zabeleti" i u ovoj poruci su do sada pomenute sve okolne stanice izuzev Novog Sada i Zrenjanina, gde zvanično (u terminu punog sata) nije bilo snega. Kada govorimo o Beogradu u 8h je bilo pretežno oblačno, a ukupno je palo svega 0,1mm padavina (padavine su nisu ispunile očekivanja, tj. kao da su preskočile Beograd) i zbog veoma slabog intenziteta (i pored solidnih odraza na radarskoj slici) nije uspela da opadne temperatura i u "mom" kraju, a verovatno i na širem području grada, da presneži (na sajtu RHMZa još uvek je aktuelna najava u kojoj pominju sneg na području Beograda), već je padala kišica, samo povremenu je bilo retkih ali krupnijih pahulja.

U Beogradu je sada tmurno i suvo sa blagom sumaglicom uz 1-2ºC (zavisno od dela grada) i slab, zapadni i severozapadni vetar, dok je po AMS u Valjevu 0,4ºC, S. Palanka "ode" u minus, Kraljevo -1,2ºC, u Požegi čak -1,7ºC... i sneg u ovom delu svugde pada! Uživajte vi koji dobijete sneg, no on će se tokom dana uz porast temperature istopiti.


Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #32 poslato: 02. Januar 2019. u 08:40 »
I dalje pada umeren do jak krupan sneg,sneznog pokrivaca ima oko 2cm kompaktnog

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #33 poslato: 02. Januar 2019. u 08:40 »
Kad hoće, zabeli posle 15 min...

Krupan, povremeno jak sneg u S. Palanci.

Takt 0 C



Fotografija je posle samo 15 minuta snegopada.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #34 poslato: 02. Januar 2019. u 08:43 »
Srđane,i ti vradžaš kakvo je vreme po srbiji?

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #35 poslato: 02. Januar 2019. u 08:49 »
Od prije nekih 15-tak minuta poceo padati umjeren snijeg i vec je objelio povrsine koje su bile okopnile..

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #36 poslato: 02. Januar 2019. u 08:50 »
Srđane,i ti vradžaš kakvo je vreme po srbiji?

Ne, @valjevac, jutros sam se služio, a i sada se služim prognozom na aplikaciji čiji sam isečak postavio ranije jutros na forum, poslednjim izlazom (00Z) većine numeričkih modela, radarskom slikom RHMZa i DHMZa (Hrvatska), satelitskom slikom i pratio sam SYNOP i METAR depeše, kao i podatke sa aut. met. stanica na sajtu RHMZa. Pozdrav! :)

Inače, aplikaciju naročito koristim kada ne radi neki od radara, kao sada na primer onaj na Jastrebcu koji pokriva jug Srbije.

I još nešto, treba voditi računa o relevantnosti podataka sa AMS, pa i u zvanične SYNOP depeše nekada (doduše znatno ređe) idu pogrešni parametri iz razloga što neki od instrumenata (posebno kod AMS) nije precizan ili ni približno tačan (na primer podatak za tačku rose skoro je na dan-dva na AMS Beograd bio izuzetno loš, da ne kažem neku težu reč), jer se veoma malo ulaže u opremu, dok su i zvanična osmatranja nažalost nekada subjektivna (pre svega za intenzitet padavina i visinu snežnog pokrivača). U potpunosti sam svestan šta sam sada napisao i stojim iza svega na osnovu priča ljudi koji rade / su radili u RHMZu ili onih koji dobro poznaju situaciju, kao i mojih ličnih zapažanja i nikako ovo nije optužba već samo dobronamerno skrećem pažnju članovima sa foruma i posetiocima koji prate te podatke. Kada je reč o METAR depešama, TAF prognozama, AIRMET i SIGMET informacijama, GAMET prognozama i SWL kartama (sve je javno dostupno na Internetu), kao i ostalim delatnostima u vezi sa meteorologijom u vazduhoplovstvu, a koje su u nadležnosti SMATSAe (Kontrola letenja Srbije i Crne Gore), pouzdano znam da se, naglašavam generalno, mnogo profesionalnije pristupa poslu i da imaju mnogo kvalitetniju opremu i instrumente i zato sam od relativno skoro počeo da pratim pre svega METAR depeše i polako učim da umem da dešifrujem sve. :)
« Poslednja izmena: 02. Januar 2019. u 10:16 Srđan »

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #37 poslato: 02. Januar 2019. u 09:16 »
Ja pitam samo,jer najbolje bi bilo da pisete za svoje mesto odakle dolazite jer samo za njega mozete da znate kakve su aktuelne vremenske prilike u tom trenutku. Ti modeli u koje gatas napisu za valjevo npr slab sneg,a u loznici pada 6puta jače npr.. mislim,nerviraju me te nebuloze ne pises samo ti tako,isto kao kad bih ja pisao za negotin jer eto tako mi je došlo  :) i dalje pada ovde umeren, do jak sneg smenjuju se  :)

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #38 poslato: 02. Januar 2019. u 09:16 »


Ljubovija trenutno


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2019 - I dekada
« Odgovor #39 poslato: 02. Januar 2019. u 09:29 »
Oooo bravo @ cikajowo, svaka cast! :comeon:

Ovde je malte ne vedro. Od oblačnosti ništa!