Autor Tema: Maj 2019  (Pročitano 71131 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #120 poslato: 17. Maj 2019. u 12:33 »
Ja sve mislim da će u nedelju itekako biti akcije.

Prvo, čim i ICON vidi razvoje, koji je za ovakve situacije večiti pesimista, onda znači da nije sve što crta GFS mašta. Drugo, vidi se i na karti temperature na 850mb da u nedelju u drugom delu dana imamo adkveciju hladnijeg vazduha sa zapada, pa je i to zasigurno svojevrsni "okidač".

U ponedeljak se daje prava konvektivna rupa iznad zapada, jugozapada i juga zemlje, kao i istooka Bosne, pogodite razlog. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #121 poslato: 17. Maj 2019. u 14:25 »
Biće akcije, ali južnije od Beograda sumnjam, kao i istočnije od Valjeva. Izuzetak je Negotin i okolina i taj deo istočne Srbije.
Energije će biti, smicanje će jačati sa dolaskom večeri (EC daje i preko 20 m/s u Vojvodini i na zapadu Srbije), ali E/SE vetar će južnije stvoriti inhibiciju, a hodograf vetra nije spektakularan, podržava formiranje linijskih sistema ili razdvajajućih superćelija na području određenih terena. Ta advekcija hladnog vazduha će potpomoći aktivaciju na zapadu Srbije i u Vojvodini, ali južnije je taj okidač previše slab uz ovakve vetrove na visini, pritom je i smicanje u nižim slojevima lošije južno od Beograda.
Od nepogoda će biti krupnog grada i olujnog vetra, a zbog visokog PW i obilnih padavina.
Finorezolucijski modeli su uglavnom suvi, samo severu Vojvodine daju akciju, a ICON, verovatno, ima drugačiji vertikalni profil vetrova po visini, pa i zbog toga daje razvoje i dosta južnije.
Na sve to, deluje da se iz izlaza u izlaz nestabilnost povlači sve istočnije po pojedinim modelima.
Za sada deluje da će Negotin sa okolinom, kao i sever Vojvodine, imati 100 % akciju, a za južnije ćemo videti.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #122 poslato: 17. Maj 2019. u 18:29 »
Pa vidi i GFS padavine južnije, na gotovo istoj poziciji kao ICON. Ali definitivno u centru pažnje Negotin i okolina, to nema šta.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #123 poslato: 17. Maj 2019. u 21:23 »
Da, ja sam uvek bio optimista sa tim sporadičnim aktivacijama, ali realnost je drugačija. Možda će se nešto i formirati, ali to će se, najverovatnije, vrlo brzo i ugasiti.
Negotin i okolinu, zaista, očekuje zanimljiv dan (ukoliko se nešto ne promeni), MLCAPE oko i preko 1000 J/kg, DLS 15-20 m/s, 0-3 km oko 15 m/s, PWAT preko 30 mm, u najnižem sloju takođe, biće i LLS od oko 10 m/s, uveče i jači, SRH 0-3 km oko 200 m2/s2, 0-1 km oko 100 m2/s2, u nivou nakovnja slaba, jugoistočna, strujanja, te je tu i smicanje nešto slabije. EHI je poprilično visok. EC, koji je večiti pesimista, daje oko 70 mm padavina, a i GFS daje tu ekslozije već od podneva. Verovatno će se raditi o nekoj stacionarnoj zoni konvergencije, koja će davati dosta razvoja, superćelije i višećelije.
Mislim da će ESTOFEX staviti taj deo istočne Srbije i Banat u level 2, uz zapadnu Rumuniju i severozapad Bugarske.
Finalna prognoza sutra uveče, jer smo već navikli na promene u zadnjem trenutku.
« Poslednja izmena: 17. Maj 2019. u 21:35 zec »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #124 poslato: 17. Maj 2019. u 22:21 »
Biće sigurno sporadičnih razvoja uz pomoć orografije pre svega i drugde, ali što kažeš ipak pitanje je koliko bi se to održavalo u životu.

Modeli fine rezolucije su ipak počeli da hvataju nešto takođe, isto je bez premca primarna akcija na istoku zemlje, te jugoistočno od Vršca ka Rešici u Rumuniji.

E sada, koliko sam gledao karte Aladina, on simulira i dosta oblačnosti poreklom sa mora u nedelju kroz dan, pa i to može praviti priličan problem.

Ono što mi je zanimljivo je i to da, evo prvi put sada da kažem GFS divlja malo sa energijom, međutim EC uopšte ne zaostaje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #125 poslato: 18. Maj 2019. u 00:00 »
Novi GFS za istočnu Srbiju, ICON daje potop, takođe.



Inače, CAPE koji je na kartama je SBCAPE, a kada se gleda MLCAPE, on je oko 1000 J/kg, što je ono što očitavamo sa sondaže (recimo, ova koju sam okačio, prognoziranu, od strane GFS-a).

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #126 poslato: 18. Maj 2019. u 08:00 »
Bogami se modeli ne šale za sutra, jutros to ozbiljnije izgleda na kartama nego po jučerašnjim izlazima. Praktično svi modeli koje sam pogledao su ubeđeni u aktivaciju u većem delu Srbije (ne bih ja tu ništa posebno izdvajao istok). Sve se poklopilo da bude jačih razvoja, ove godine još nismo imali ništa ni blizu ove situacije. Ono što sam napisao pre neki dan za ponedeljak, sada važi za nedelju. Visinsko strujanje je čisto južno uz umereno smicanje koje će biti izraženije u večernjim satima, dok bi u prizemlju trebalo da duva neki uglavnom slab istočni i jugoistočni vetar koji ne bi trebalo da stvara probleme u vidu feniranja. Uz tačke rose i do 18°C, CAPE-ovi po GFS-u idu i do 2000 J/kg.

Za naredne dane od ponedeljka je ipak obalavljena priča malo, pre svega zbog isušivanja usled prizemnog jugozapadnog vetra. Ima tu nešto nestabilnosti i dalje, ali ipak manje nego za sutra.
Ne isključujem mogućnost da čak i večeras protrči jedna uvodna tura u jugozapadnoj struji, ali tu je pre svega zapadna Srbija u centru pažnje, pa i Vojvodina kasnije. Južnije teško.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #127 poslato: 18. Maj 2019. u 11:10 »
Mhm, sve izvesniji razvoj u podkopaoničkom kraju i okolini.

Ne samo što se to tiče i mog kraja, nego se po pojedinim modelima fine rezolucije taj razvoj "rastegne" i pravo ka Bg-u i okolini.

Oblačnost sa mora je izgleda neminovna, samo se nadati da će što manje da smeta.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #128 poslato: 18. Maj 2019. u 11:29 »
Upravo tako Kimi,sad bas videh Icon koji je tradicionalno rezervisan. Sve krene sa juga Šumadije,pa linijom dalje preko Bg-a i okoline ka Banatu
Videćemo kako vidi i Gfs, ali trend je kao što je Miloš već napisao da je sutra potencijalno najnestabilniji dan ove godine. Estofex sutra  verovatno dobar deo Srbije stavlja u Level 1 i 2

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #129 poslato: 18. Maj 2019. u 11:46 »
Da, GFS i ICON u 06Z izlazima još dodatno intenzivirali te konvektivne bombe širom Srbije. I drugi modeli vide jače razvoje, kako globalni, tako i oni sa boljom rezolucijom. Tradicionalno najrezervisaniji pri ovim južnim strujanjima je EC i on praktično svu konkretniju akciju daje za istok i severoistok zemlje. Postaje zanimljivo za praćenje polako.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Maj 2019
« Odgovor #130 poslato: 18. Maj 2019. u 14:08 »
Potvrdjuje i RHMZ za sutra .

Метеоролошко упозорење
 
Субота, 18.05.2019. у 12.40

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ЛОКАЛНО ЈАКЕ ПЉУСКОВЕ СА ВЕЛИКОМ КОЛИЧИНОМ ПАДАВИНА ЗА ПОДРУЧЈЕ СРБИЈЕ
Сутра се на подручју Баната, Поморавља и источне Србије очекују понегде јаки пљускови са грмљавином и локално великом количином падавина, 20 l/m2 за 3 сата.
 
 Упозорење је за период
од:  12:41 18.05.2019.  до: 12:41 20.05.2019.

Pohvale rhmz - u na blagovremenom upozorenju . Samo sto bih sada voleo da pogrese .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #131 poslato: 18. Maj 2019. u 14:55 »
Dve stvari su jasnije nakon novih izlaza čini mi se. Prvo, definitivno se, van krajnjeg istoka, čeka ovaj razvoj na planinskom terenu juga i jugozapada zemlje, on je taj koji će dalje jačati prema severu i doneti glavnu stvar. Ali takođe, kao drugo, i istok zemlje čini se "čeka" kasne večernje sate, pravi razvoj je i tamo tek tada.

Čini mi se da je veća šansa sada da ono glavno bude zapadno od spomenutog Negotina, u planinskom terenu bližu Golupcu i dalje ka Karpatima, kačeći i krajnji jugoistok Banata.

Jedino mi pregledajući sve modele nije jasan ovaj Swiss HD. Odakle njemu ideja da će tačka rose sutra popodne biti u većini predela 8-10 stepeni ?  :confused: U redu, GFS preteruje sa ovih 17-18,  ali realno u većini predela će biti 14-15. No, i kao takav, Swiss HD ne odstupa u aktivacijama i obilnijim pljuskovima uveče.

Samo se plašim za ovu oblačnost sa mora da ne uprska stvar, nadam se da neće jer mi je argument da se padavine iznad morskih oblasti ka jugu ne očekuju, pa valjda neće biti debeo taj oblačni sloj.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže cicimoric

  • *
  • Poruke: 19
  • Starost: 47
  • Lokacija: Jermenovci / Juzni Banat
Odg: Maj 2019
« Odgovor #132 poslato: 18. Maj 2019. u 20:20 »
kačeći i krajnji jugoistok Banata.

Da li u ovom slucaju okolina Vrsca spada u taj deo koji ce da "zakaci" ili mislis jos jugoistocnije?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #133 poslato: 18. Maj 2019. u 23:58 »
GFS je počeo da komplikuje sa oblacima, samim tim je i niža temperatura, ali i pored tog daje aktivaciju u Šumadiji (za istok Srbije promena nema, tamo će biti oluja 100 %). Ovo će biti vrlo napeto, itekako može da bude ispala, EC nije za džabe suv, a i WRF modeli nisu optimistični.
Pritom, ovi razvoji što su prešli preko Srbije će ostaviti neke posledice po atmosferu.
Mene ne interesuju pljuskovi i grmljavine, već konkretne, organizovane oluje, te su se na to odnosili moji prethodni postovi.
« Poslednja izmena: 19. Maj 2019. u 00:12 zec »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #134 poslato: 19. Maj 2019. u 00:15 »
Cicimoric, teško je baš precizno reći, ali biće sigurno akcije oko Vršca.

Kolega, evo aladinove karte oblaka za popodne:

Signal za aktivacije je prevelik, i njih će sigurno biti bez obzira na ovu oblačnost, ali što reče kolega Zec nismo na čisto i pored odličnih parametara hoće li biti nečeg organizovanijeg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #135 poslato: 19. Maj 2019. u 00:23 »
Pratiće se satelitske sutra sigurno  :D Svakako je bitan faktor da li će biti oblačno u toku dana,mada mislim da je tu dovoljno i dva sata sunčanog perioda.. Gfs je zato u dobrom delu Vojvodine srozao Cape na 0.
Za večeras se skoro ništa nije davalo a bilo je grmljavinski zanimljivo veče i tamo gde nije bilo ni 1% šanse da nešto bude, tako da nista se tu neće znati do sutra u podne  :) I Icon I Gfs daju padavinske bombe od Šumadije pa dalje ka Banatu,uz Istok koji će svakako sutra biti na udaru..
Dosta toga će reći i Estofex koji je poslovično precizan, i bas me zanima dal ce Istok Srbije a možda i Banat i deo Šumadije da stavi u Level 2

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #136 poslato: 19. Maj 2019. u 00:30 »
I ovaj ICON-ov finorezolucijski isto ukida energiju za sever. Baš me zanima razlog, jer kao što vidimo na karti oblaka, oni sigurno nisu uzročnik jer čitava zemlje je pod oblacima.

A ironično, preko jednog dela područja gde je energija faktički nikakva (Banat) daje obilne padavine u Vojvodini..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #137 poslato: 19. Maj 2019. u 00:38 »
Manje od 24 h do akcije, a mnogo se zakomplikovalo, EC protiv ostalih. A neki su za istok suvi.













Upravo sam pogledao sondaže GFS i WRF-NMM, poprilično obećavajuće:

Smed. Palanka



Beograd



SWE prognoza:



« Poslednja izmena: 19. Maj 2019. u 02:00 zec »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #138 poslato: 19. Maj 2019. u 11:02 »
Parametar za superćeliju ide do 12 na krajnjem severozapadu Bugarske. Međutim, za tu oblast gotovo nijedan model ne daje padavine, neki su i dalje čak skroz suvi za čitav istok zemlje.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #139 poslato: 19. Maj 2019. u 11:29 »
Evo i EC jutros vidi potop. Taman ćemo na kraju i dobiti još jedan potop bez neke značajnije konvektivne akcije ovamo. Već viđen scenario. Pratimo situaciju, ništa još tu nije izvesno.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm