Autor Tema: Maj 2019  (Pročitano 71139 puta)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Maj 2019
« poslato: 29. April 2019. u 05:23 »
EC luduje u svom maniru :worthy: gledam i GFS slican kao EC u tom periodu, dakle ne samuje trenutno EC.

Yr.no za moje selo, bukvalno iznad 800 mnv crta sneg.
Vec dve noci se ponavlja, i to sa tendencijom jacanja...
Ako se ovo obistini barem 30% nema nista od voca ove godine.

@Bart? Tesko nama? :facepalm:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.034
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Maj 2019
« Odgovor #1 poslato: 29. April 2019. u 07:33 »
Da u dva jučerašnja izlaza yr za jugoistok najavljuje u ravnicama ponedeljak i utorak obilnu kišu i 6c. a na planinama zatrpavanje. Čekamo jutarnji da vidimo hoće li biti promene.

Vlasina Stojkovićeva

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #2 poslato: 29. April 2019. u 10:27 »
Te SW situacije su kao stvorene za veće količine padavina baš u tim krajevima uz naravno planinske oblasti zapadne Srbije. Nešto slično bilo je i juče. Čim okrene na pretežno W pravac, šumadija i BG profitiraju ovde vrlo slabo.
Da taj deo je u pol poziciji kad je ovakvo strujanje ali se nadao i ovde da dobro prodjemo...


Jos je to daleko Dare, video sam i ja to sto daju modeli ali se nadam da nestane ili ublazi mnogo...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #3 poslato: 30. April 2019. u 00:50 »
Oba modela, gfs i ec, slozna i veceras da nas ceka veoma hladan i kisan za nize predele kraj ove i pocetak sledece nedelje... A i gem daje to... Ne valja temperaturno...


Izvor: http://www.wetterzentrale.de
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #4 poslato: 01. Maj 2019. u 20:04 »
Niko ne piše ništa pred jako zanimljiv period koji sledi, pa evo da kažem par reči.

Četvrtak, tj. sutra protrčava preko Balkana visinski greben što bi gledajući samo sinoptičku situaciju značilo privremena stabilizacija. Što je donekle i moguće, jer eto EC ne daje sutra nestabilnosti ni u naznakama. Sa druge strane GFS ipak nagoveštava mogućnost razvoja, ne tako izraženih i rasporostranjenih kao danas, ali uslovi za pljuskove i grmljavine svakako postoje, uglavnom južno od Beograda, a nije isključeno da i ovamo opet iznenadi, nešto se sve vrzma oko Beograda ovih dana.

Petak, u par navrata delovao kao veoma obećavajuć dan po pitanju nestabilnosti (pogotovo po GFS-u), a u aktuelnim izlazima i ne baš. Spušta se nova dolina i uspostavlja se čuveno jugozapadno visinsko strujanje, ima i smicanja. Ali kao da fali energije, incijacije. GFS u poslednjim izlazima daje padavina samo na kašičicu i to uglavnom uveče po Vojvodini. EC je naravno suv ko barut u svakom izlazu.

E subota je već druga priča. Po GFS-u dan koji toliko obećava po pitanju nestabilnosti. Tu se već polako i sigurno nameštaju i parametri za prve superćelije, može biti veoma zanimljivo.
Nema tu nekog preteranog CAPE-a, ali ruku na srce, uz temperaturu od 20°C, teško da i može da bude više. Vlage ne fali, smicanje sasvim pristojno i po pravcu i po brzini. Uz slične parametre je bila ona žurka na jugu Rumunije juče.









EC i ICON nisu naročito ubeđeni po pitanju tih nestabilnosti i dosta toga ostavljaju zapadnije, ali na takvo viđenje kod modela smo već i navikli u nestabilnom delu godine pri jugozapadnim strujanjima.

Nedelja i ponedeljak su još uvek nepoznanica. Tajming fronta još nije izvestan, najverovatnije u nedelju sredinom dana. Opet su igri padavine, pa jače zahlađenje i sneg, čak i na ne tako visokim planinama. Tu modeli imaju različito viđenje. Po GFS-u to brzo protrči i već je ponedeljak stabilan, dok po EC-u i ICON-u imamo duže zadržavanje visinskog ciklona, sve do utorka.

Svakako jako zanimljiv period za praćenje, a videćemo može li doneti i prve konkretnije nestabilnosti ove godine (ako ne računamo ove lokalne pljuskove).


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #5 poslato: 02. Maj 2019. u 12:46 »
Proslo je tri dana od mog poslednjeg posta, a desavanja po pitanju osetnijeg zahladjenja i snega na planinama u predelima iznad 1200mnv se nisu bitno izmenila. EC daje dobru kisu od nedelje do utorka (cak je i sreda u igri), a na planinama od ponedeljka do srede sneg ( i to ovde na jugu dobre brojke se daju)..
 GFS je malo drugaciji, ali i on ide u tom pravcu.
Izgledi su takvi da nas ocekuje zahladjenje koje bas nije primereno mesecu maju :facepalm:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #6 poslato: 02. Maj 2019. u 21:33 »
I dalje nesuglasice među modelima za naredne dane. GFS vidi nestabilnosti u zapadnoj struji sutra popodne i uveče na području zapadne Srbije, Vojvodine i Beograda, dok se drugi modeli i ne slažu baš sa tim.
Za subotu GFS i dalje drži eksplozivne predfrontalne razvoje u jugozapadnoj struji, dok bi po EC-u pretrčalo nešto slojaste oblalnosti samo.
Suprotno GFS-u, EC i ICON tek nedelju ističu u prvi plan. Daju jake frontalne razvoje u popodnevnim satima, a CAPE podižu i do 1000J/kg. Po GFS-u nedelja uopšte ne bi bila zanimljiva zbog ranog prolaska fronta.
Ledaru za ponedeljak i utorak svi modeli drže, ali padavinski to izgleda vrlo mršavo trenutno. Ono oko čega se takođe slažu je novi značajan porast temperature od srede.
Bilo bi lepo kad bi još neko izneo viđenje situacije.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #7 poslato: 02. Maj 2019. u 22:32 »
Sto se tice padavina bice valjda jasnije sutra, ja bih ubacio animaciju zahladjenja po visini...



Ja nisam gledao do sada ali cudi me da Pulsar nije nista komentarisao u vezi sa desavanjima sa PV-om... Ako sam dobro shvatio ovakav prohladni april i ovo predstojece zahladjenje je zahvaljuju desavanjima tamo gore...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Maj 2019
« Odgovor #8 poslato: 03. Maj 2019. u 08:25 »
GFS jutros sve usmerava na subotu na nedelju, obilna kiša oko 30 mm, deluje mi zbog tajminga padavina u ovom izlazu u mom kraju  većina padavina odlazi na obilnu natapaču u nedelju u ranim jutarnjim satima, potom hladno, ali bez značajnijih padavina u ponedeljak. Utorak pa i sreda deluju kao dani kada bi se vreme stabilizovalo na kratko...Danas kasnije predveče biće uslova za pojavu pljuskova i grmljavine pre svega u severnoj polovini zemlje, ali ništa veliko. Videćemo šta kaže EC.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #9 poslato: 03. Maj 2019. u 10:50 »
Nista konkretko za moj kraj nije EC promenio za period pon-sreda.
Sneg opet ostaje na planinama iznad 1200 mnv, i to vlazan i obilan :facepalm:
GFS za ovde blazi po pitanju padavina za taj period, ali temepraturno slican...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #10 poslato: 03. Maj 2019. u 11:45 »
Napokon se uspostavljaju jugozapadna strujanja sa smicanjem, a mi dobijemo energiju kao da je mart, a ne maj mesec. Pritom, modeli ne mogu da se dogovore za nedelju, numeričke prognoze su sve gore i gore.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #11 poslato: 03. Maj 2019. u 11:54 »
Padavinski je to dobar izlaz, verovatno se ciklon pojuznio ne mogu sad da gledam karte, za nas dole naravno to ce biti kao sto je Darko napisao u visim predelima vlazan sneg...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Maj 2019
« Odgovor #12 poslato: 03. Maj 2019. u 11:57 »
Na Staroj Planini i pola metra snega.
Jadno olistalo drvece! :cry:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2019
« Odgovor #13 poslato: 03. Maj 2019. u 12:14 »
EC i ICON su jutros imali taj jedan izlaz bogat padavinama ali evo ICON već u 06Z se približava GFS-u i to je opet vrlo siromašno padavinama.
Ciklon koji se  formira u Jadranu brzo se seli na istok, to je glavni problem.
Usmeren sam na analizu količine padavina iz razloga što je na jugu i istoku Srbije veliki deficit padavina u poslednja tri meseca.
Što se tiče eventualno obilnijih padavina u nedelju pri prolasku fronta to je još uvek u igri. Verovatno se neće znati sa sigurnošću sve do subote scenario za nedelju.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Maj 2019
« Odgovor #14 poslato: 03. Maj 2019. u 12:16 »
EC i ICON su jutros imali taj jedan izlaz bogat padavinama ali evo ICON već u 06Z se približava GFS-u i to je opet vrlo siromašno padavinama.
Ciklon koji se  formira u Jadranu brzo se seli na istok, to je glavni problem.
Usmeren sam na analizu količine padavina iz razloga što je na jugu i istoku Srbije veliki deficit padavina u poslednja tri meseca.
Što se tiče eventualno obilnijih padavina u nedelju pri prolasku fronta to je još uvek u igri. Verovatno se neće znati sa sigurnošću sve do subote scenario za nedelju.

Ovih 111 mm, da li je to validan podatak za kolicinu padavina u Knjazevcu od pocetka ove godine? :huh:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2019
« Odgovor #15 poslato: 03. Maj 2019. u 12:25 »
Ovih 111 mm, da li je to validan podatak za kolicinu padavina u Knjazevcu od pocetka ove godine? :huh:
Nije, tačan podatak je 135.9mm što ne menja puno.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #16 poslato: 03. Maj 2019. u 12:54 »
Ovde 163.2mm a vise od pola je u januaru palo... Sutra pljuskove daje rhmz ali ja iskreno ih ne vidim...Dobri su ensi ec-a do srede sto se tice kise...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Maj 2019
« Odgovor #17 poslato: 03. Maj 2019. u 13:03 »
Macva je prosla bolje kod mene 208mm do sada, cini mi se da moze biti duze stabilizacije uz letnje temperature posle ovog hladnog talasa. I ako je promena blizu ima jako puno razilazenja u modelima..

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #18 poslato: 03. Maj 2019. u 17:49 »
I na kraju ipak ništa od nestabilnosti narednih dana, modeli su bukvalno ubili svu energiju koju su davali za vikend (GFS za subotu, ICON i EC za nedelju). Teško da tu ima energije više i za grmljavinu, a kamoli za šta više. Izgleda da je pred nama već standardan scenario ove sezone, da sve prolazi kroz natapaču. Doduše, i ona je pod znakom pitanja. GFS je crta dosta (20-ak mm za vikend). EC i ICON znatno manje (5-10mm).
Ponedeljak i utorak su i dalje totalna nepoznanica, ne toliko po temperaturi koliko po količini i rasporedu padavina. Velika su osciliranja, ne samo među modelima, nego među pojedinačnim izlazima istog modela. Čas taj visinski ciklon brzo projuri ka istoku, čas ostane duže nad nama. Bilo bi lepo da dobiju dobru kišu i predeli koji su u deficitu sa padavinama, ovamo kod mene više nije potrebna.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #19 poslato: 04. Maj 2019. u 10:20 »
Napokon se EC malo unormalio :tu:
Smanjio padavine (kod mene nema deficita padavina, tako da mi padavine nisu neophodne kao nekim okolnim mestima), povecao malo temepraturu...a najvaznije je sto je snezna granica malo visa (sa 1200 na 1300m) ali su i sanse za sneg i na tim visinama smanjene u ponedeljk/utorak :morning: