Autor Tema: Maj 2019  (Pročitano 71143 puta)

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 703
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2019
« Odgovor #40 poslato: 06. Maj 2019. u 23:49 »
Zec svaku ti potpisujem. Dramaturgija beznacajna uvek i na sve strane,sto reko on,dogovorite se na kraju. Ne pratim te modele,padavine i ostalo ali je bogami tih dana u Valjevu bilo je*eno vreme u svakom naravno losem smislu..

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Maj 2019
« Odgovor #41 poslato: 06. Maj 2019. u 23:54 »
 ^^
U pravu si Zec. Kakva crna 2014, to ovi blatoidi jedva čekaju da bi dizali paniku... Mislim da kad bi se kod Krstivoja u Raču sručilo 500 mm da čak ni Baba Rosin Potok ne bi nabujao... Posrkala bi zemlja samo tako.. Ovde je u Palanci možda i najviše kiše palo i opet je suvo... Treba dubinska vlaga da se nadoknadi...

Nema brige... Bar ja mislim. Više me brine ovaj mogući mrazičak.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Maj 2019
« Odgovor #42 poslato: 07. Maj 2019. u 00:01 »
Niko ne drami...ja samo ne zelim poplave, jer znam sta nose poplave i 100 puta manje od tih 2014. godine, pogotovu u zemlji kao sto je nasa sa nasom nazalost nikakvom infrastrukturom..ali nebitno..ako ti @ zec toliko smetaju neciji komentari ne moras barem da izmisljas "dramaturgiju" i slično.. :/

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2019
« Odgovor #43 poslato: 07. Maj 2019. u 11:02 »
Niko ne drami...ja samo ne zelim poplave, jer znam sta nose poplave i 100 puta manje od tih 2014. godine, pogotovu u zemlji kao sto je nasa sa nasom nazalost nikakvom infrastrukturom..ali nebitno..ako ti @ zec toliko smetaju neciji komentari ne moras barem da izmisljas "dramaturgiju" i slično.. :/
Apsolutna podrska kolega, vec deset godina vodim odbranu od poplava na sektoru s.5 - Valjevo i mogu da kazem da sam veoma zabrinut zbog prognoze. Ocekujem vanrednu odbranu od poplava vec u ponedeljak na svim rekama Kolubarskog okruga sem na Tamnavi i reci Ub gde imamo kasnjenje hidrograma pa ce na ovim rekama u utorak i sredu biti prevazidjena vanredna odbrana. Primera radi jedna od vecih poplava na desila se 2001.god na reci Obnici koja je  sastavnica reke Kolubare. Bilo je to 21.juna kada je za tri dana palo 90mm. Sada se prognozira 108mm. Ne bih rekao da je zemlja suva posto je kod nas u poslednjih desetak dana palo preko 50mm. Bice strasno, treba ispratiti modele narednih dana ali tesko da ce se kolicina bitno smanjiti

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2019
« Odgovor #44 poslato: 07. Maj 2019. u 11:40 »
Neće se sigurno ponoviti maj 2014. Treba reći da je tim poplavama prethodilo niz događaja, a da je ciklon sredinom maja samo bio slag na torti. Imali smo kišni mart, pa veoma kišni april. I početak maja je bio u mnogim mestima sa 50+mm padavina.

Sada ipak nije takva situacija. Nego ima vremena do sledeće sedmice za analizu. Da se vratimo na ono sto sledi do vikenda. Sutra posle hladnog jutra malo da ogrejemo kosti na suncu. U četvrtak ponovo kiša u večini mesta oko 10mm, a nedelja ima potencijala za nešto više. samo da kao i do sada ne ostane na tom potencijalu. Sve u svemu sledi kompenzacija sa suv februar i mart. Priroda sve to izbalansira na kraju.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #45 poslato: 07. Maj 2019. u 12:50 »
Kad se kiši hoće, hoće joj se. Ali bukvalno.

Tako je meni i promaklo ovo za četvrtak (prekosutra). Što kaže Dikile, u većini predela je ponovo u igri 10-ak mm.

Mada, ruku na srce, sve je to samo klasična natapača, a takva nas baš hoće u ovom proleću na uštrb konvekcije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2019
« Odgovor #46 poslato: 07. Maj 2019. u 13:24 »
GFS je "neobično" suv za Knjaževac za padavine u četvrtak i petak.
Kažem neobično jer je u prethodna tri meseca prognozirao puno kiše za istok Srbije koje nije bilo ni pola od prognozirane količine.
EC a pogotovu ICON puno bolji po pitanju kiše.
Ume i ICON da presuši u 48h pred padavine tako da je sve pod velikim znakom ? i dalje za ovaj deo Srbije.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Maj 2019
« Odgovor #47 poslato: 07. Maj 2019. u 22:51 »
"Pozapadnilo" se malo ovo..
Ukucajte Banja Luka sada na yr.no.. :O

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2019
« Odgovor #48 poslato: 08. Maj 2019. u 00:16 »
Dolazimo do sredine maja, a u periodu od narednih sedam dana možemo otpisati konkretne nestabilnosti na teritoriji Srbije.
Nestabilnost nikakva, kao da je kraj marta, cikloni prolaze južnije, a kada se nađu na idealnoj poziciji, imaju takvu simetriju da ne mogu ništa konkretno da donesu Srbiji.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #49 poslato: 08. Maj 2019. u 10:00 »
Lepa uvodna kisica u cetvrtak i petak pre podne pa onda sledi ono glavno... Nema iz ove sinopticke situacije nije bilo druge opcije pa zato ova kisa za nedelju i pocetak sledece nedelje nije nestajala sa karata... Samo da ja ne izbaksuziram nesto  :grin:
Uvodna kisa



Prava kisa  :)




Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2019
« Odgovor #50 poslato: 08. Maj 2019. u 10:14 »
Da, ali je EC ipak pomerio sve za nijansu južnije, pa je količina padavina prepolovljena u odnosu na prethodne izlaze. U ovom 00Z tu je jedva 20mm za Beograd sa okolinom. GFS i ICON naravno daju mnogo više padavina, GFS je blizu, a ICON preko 100mm od predstojećeg ciklona. Dakle, ciklon je siguran, ali samo mala pomeranja će presuditi hoće li to biti još jedna prolećna kišica nalik ovim prethodnim ili potop koji bi donekle podsetio na neke nemile događaje iz prošlosti. Ostaje da navijamo za ovu blažu EC-ovu varijantu, pod uslovom da padne konačno dobra kiša i na jugoistoku Srbije.

Što se tiče nestabilnosti, tu se slažem sa kolegom da nema ništa konkretnije i ništa čega već nije bilo ove godine. Ali uslova za obilne pljuskove sa grmljavinom će biti svakodnevno od nedelje, jer se zadržava relativno topla vazdušna masa u sklopu ciklona, uz slabu dinamiku.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2019
« Odgovor #51 poslato: 08. Maj 2019. u 10:27 »
Video sam da pomerio juznije ali i dalje je to dobra kisa pa mi nije bitno a izlazi ce setati sa kolicinom, jasnije tj preciznije od petka... Ovde do sada padalo sve na kasiciu po  nekoliko mm pa bi jedna obilnija dobro dosla...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Maj 2019
« Odgovor #52 poslato: 08. Maj 2019. u 10:40 »
EC smanjio padavine, i navijam da se to i ostvari. Ono što je izvesno to su padavine sutra i to uglavnom oko 10mm za veći deo zemlje, a potom od subote pa cele sledeće nedelje biće uslova za padavine, navijam za EC koji je sve to pomerio i sada su to nekako realne brojke, međutim GFS je model kojem više verujem u ovom delu godine i navijam da i on smanjuje količinu padavina u narednim izlazima. Takođe, temperature su iz izlaza u izlaz nešto više u tom periodu od subote, što samo povećava šansu za pljuskove i grmljavinu. Kako god očekuju nas obilnije padavine, a njihov raspored i tačnije količine u petak. Pratimo . . .

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #53 poslato: 08. Maj 2019. u 12:32 »
Evo i GFS pomiče sisteme malo južnije za dalje sate.

Interesantno da oba modela crtaju sada košavu u nedelju i ponedeljak, ali to padavinama ne predstavlja neki problem, niti se energija umrtvljuje. E sada postoje oblasti naravno kojima to nikako ne bi leglo, npr. Knjaževac gde je kolega Boce.

GFS daje dobre razvoje već u subotu uveče posebno u središnjem delu, ostatak ekipe nije na tom tragu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2019
« Odgovor #54 poslato: 08. Maj 2019. u 13:15 »
Da uvodi se na momente klasična košava ali to ne bi trebalo da pravi velike probleme kod mene.
Ovde je mnogo "opasnija" varijanta za padavine pojačan istočni vetar.
Biće tu velike dinamike i neće biti moguće davati pouzdanu prognozu čak ni 24h unapred.
Ja se nadam da ćemo ipak i mi na jugoistoku dobiti pristojnu količinu padavina (20-30 mm) kako bi se ogroman deficit bar malo nadoknadio.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2019
« Odgovor #55 poslato: 09. Maj 2019. u 09:51 »
Ovi sa Estofexa staviše level 1 za veći dio BiH danas mada ne djeluje da bi išta zanimljivo moglo biti poslijepodne..Što se tiče perioda sa obilnim padavinama  po modelima za Sarajevo konstantno se vrti cifra između 80-100 mm kiše a poneki izlaz pređe i 100 mm..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #56 poslato: 09. Maj 2019. u 12:57 »
Nema sumnje, najopasnije će biti zapadnije od nas, planinska oblast južno od linije Banja Luka-Bihać. Tu po svemu sudeći može pasti i preko 200litara kiše lokalno, te će tu definitivno biti najviše problema sa poplavama. Mada, skoro čitava BiH če dobiti ogromne padavine.

Kod nas skladno tome najviše padavina se daje uz zapadne granice zemlje. TU jedino i može biti nekih problema sa vodotokovima rekao bih što se nas tiče.

Generalno kod nas će sve proteći mnogo umerenije. Od nedelje uveče do petka veći deo zemlje bi dobio po svemu sudeći od 30 do 80mm padavina.

Što se tiče energije i nestabilnosti, GFS forsira  nedelju (i ponedeljak uveče, ali samo za krajnji sever), za kada je EC skoro pa  suv. Za period ponedeljak-petak menjaju se uloge, EC ostavlja prostor za energju i razvoje dok je GFS mlitav.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Djone

  • Poruke: 6
Odg: Maj 2019
« Odgovor #57 poslato: 09. Maj 2019. u 13:59 »
Pozdrav Kimi,kakve su sanse da se ta prognoza ublazi posto ipak.ima jos 4 dana do toga?ako se ta predvidjanja obistine gotovo je,ipak su te cifre priblizne ciframa iz 2014.1

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2019
« Odgovor #58 poslato: 09. Maj 2019. u 15:09 »
Pa nema tu mesta više za neke bitnije promene. Svi modeli vide ogromne količine padavina u spomenutoj oblasti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Djone

  • Poruke: 6
Odg: Maj 2019
« Odgovor #59 poslato: 09. Maj 2019. u 15:52 »
Pa kako onda nijedna prognoza,evo npr za Bijeljinu ne prijavljuje te cifre padavina,niti strane niti domace.evo primer,to me i buni najvise,generalno za sve regione je tako.ne mogu da ubacim sliku sa tel,ali npr yr.no daje max 30-40l ukupno  3-4 dana,wetterzentral po gfs za Bijeljinu isto tako mozda i manje od 12 do 15.To me interesuje najvise.Hvala puno unapred