Autor Tema: Jun 2019  (Pročitano 58075 puta)

Van mreže Zos Vrsac

  • *
  • Poruke: 15
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Jun 2019
« Odgovor #80 poslato: 21. Jun 2019. u 17:01 »
Koliko vidim na karti,Vrsac ce opet zaobici kisa,tj.ako je i bude bice nesto mizerno. Cesto u ovo doba godine,Vrsac obilazi kisa. Bukvalno  dodje na 10ak km od nas i nestane. Da li moze neko da da opsirniju prognozu za Vrsac?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #81 poslato: 21. Jun 2019. u 19:53 »
Biće nešto i za Vršac, ne boj se.

Ne odustaje od sitne, ali dinamitne padavinske bombe glavni GFS-a tu oko samog grada, mada je veoma čudno kako se po modelu ta bomba pojavi tu. Minimalni prikaz je na 3h, pa možda ne može lepo da se vidi, ali deluje da bi ta padavinska bomba (predveče u okolinu Bg) posmatrajući od 15-18h došla nekako s jugoistoka, što je nemoguće, jer strujanje ni u jednom sloju nije jugoistočno.

Ono što je najbitnije je to da po GFS prolazak olujnog fronta izneđu subote i nedelje ne ostavlja nikakve posledice (?) po nedelju u nastavku dana.

Modeli fine rezolucije daju razvoje na planinskom terenu sutra, taj razvoj zbog parametara može biti prilično opasan.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Jun 2019
« Odgovor #82 poslato: 21. Jun 2019. u 20:03 »
Novi izlaz GFSa sličan izlazu od jutros, za subotu uveče je padavinska bomba pomerena nešto severnije, dok je za nedelju sve slično, sa tim da je bomba koja se crta pomerena malo istočnije. Sve u svemu to su prilično mala pomeranja i ništa bitno ne menjaju, neće se to tačno znati do same akcije. Jedino na šta utiču je da sada meteogram za moje mesto luduje sa preko 50mm u tim terinima, a za ceo nestabilni period do srede čak 80mm, što su naravno samo brojke, a kako će se sve razvijati videćemo od sutra. Sumnjam da će se u narednih 36h nešto bitno menjati na kartama :)
 ^^ Sada vidim i Kimijev post, pa taj olujni front u subotu i jeste prilično problematičan, em gfs po malo pomera najjače razvoje na severu, a pritom teško da može da pročita dodatne razvoje južnije kojih će svakako biti, ali opet sve to i da se dogodi prošlo bi dosta rano i pitanje koliko jako u ovom delu. Prosto ovo sve me što se temin bliži više podseća na 12. jun prošle godine, ali tada su na pomeranje razvoja uticali novi razvoji koji se formirali tokom jutra i prepodneva i doneli pojačan vetar i visoku oblačnost negde oko 11h... Interesantno svakako  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2019
« Odgovor #83 poslato: 21. Jun 2019. u 20:48 »
Viđali smo ovakve padavinske "bombe" kod GFS-a, on je sklon tome, ali to ne znači da će išta slično i biti. Sećamo se juna prošle godine i avgusta pretprošle, kada je u identičnim situacijama GFS davao gotovo identičan razvoj situacije. A oba puta je sve prošlo prilično istočnije od Beograda.
Poslednji put kada je GFS dao ovakvu "bombu", to je bilo 19. maja ove godine i bogami se i ostvarilo, možda samo malo zapadnije nego što se očekivalo.
EC i ICON daju dosta blaži razvoj situacije. EC ipak njuši neku ozbiljniju konvekciju, dok po ICON-u to više liči na neku natapaču nego nešto konkretnije. Evo za arhivu 53mm/6h u BG po poslednjem GFS-u:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #84 poslato: 21. Jun 2019. u 21:06 »
Britanac

Amerikanac

Kanadjanin

Izvor: Meteologix
Nisam video novi EC ali ako bih sada tipovao po ovim 12Z izlazima mislim da bi Kanadjanin GEM bio favorit(iako nije baš pouzdan)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2019
« Odgovor #85 poslato: 22. Jun 2019. u 07:45 »
Estofex ...  :O

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 170
  • Starost: 41
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2019
« Odgovor #86 poslato: 22. Jun 2019. u 07:47 »
Danas prvi put level 3.videcemo sta ce biti, sutra bi veci deo Srbije trebalo da bude Level 2.
« Poslednja izmena: 22. Jun 2019. u 08:59 zeljko83 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2019
« Odgovor #87 poslato: 22. Jun 2019. u 08:08 »
ESTOFEX u skladu sa očekivanjima, ko god je detaljnije pratio situaciju ovih dana, mogao je da očekuje maksimalni stepen upozorenja i danas i sutra.
Reklo bi se da se ESTOFEX-ov prognostičar bazirao na GFS-u, jer level 2 i level 3 prate ovu konvektivnu bombu koji on daje za ovo veče i narednu noć:



Kao što se može videti, sve to je ponovo pomereno malo južnije, pa bi moglo čak i Beograd da zakači nešto večeras, nije isključeno da neka izolovana superćelija protrči tu na južnom kraku prostrane linije (squall line) preko Vojvodine. ICON daje jako sličan raspored, ali naravno značajno manje količine padavina. Dok EC sve vidi značajno severnije i to tek u kasnim noćnim satima u blagom obliku.

Posledično tome, ona konvektivna bomba koju je GFS davao u prethodnim izlazima za Beograd sa okolinom u nedelju popodne (sutra) je potpuno pomerena istočnije, pa bi glavna akcija bila u Pomoravlju i Podunavlju (nešto slično kao 12. jun prošle godine). Zapadnije bi prizemni front stabilizovao situaciju, pa bi se sve svodilo na obilne pljuskove i natapaču. Pratimo situaciju, a za večeras ne bi bilo loše izdati neko upozorenje za Vojvodinu i BG.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #88 poslato: 22. Jun 2019. u 11:46 »
Smanjio je intenzitet te "bombe" i GFS za jug Madjarske, ocekivano.
Primaran sistem se premesta iz zapadne Slavonije uz donji tok Drave ka okolini Pecuja, najizrazitije kaceci tamo okolinu Bezdana i Apatina kod nas.
No, ono sto GFS sve vise konkretizuje je razvoj juznije kroz noc na olujnom frontu, tako da padavina ima bez problema do Bg-a (posebno severni delovi grada) pa i jugoistocnije do Pozarevca.

U nedelju ocekujem klasicne pljuskove sa grmljavinom, glavna akcija iz okoline Valjeva/juga Šumadije ide na  srednje/donje Pomoravlje i dalje ka Karpatima.
EDIT: Ustvari ne, parametar za superceliju ide sutra s juga Sumadije na istok, tamo ka Cestobrodici, nego se severnije daju samo obilnije konvektivne padavine.Severnije jeste dobar sredinom dana ali tada uglavnom nema padavina po GFS.
« Poslednja izmena: 22. Jun 2019. u 11:57 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #89 poslato: 22. Jun 2019. u 12:12 »
Tako je Kimi,to je ono o čemu smo i juče pisali,nije imalo nikakve logike to što je juče crtao Gfs. Očekivano se za sutra težište prebacilo na Šumadiju(eventualno i Bg),Braničevski okrug,Istok zemlje. Tokom noći svakako postoji opasnost od nepogoda pogotovo Sz Vojvodine gde može biti baš baš opasno. Po ovom novom 6Z tokom noći dobacuje i  do severa Šumadije.
Sve u svemu počev od večeras i noćas slede 3 dana konstantnih opasnosti od nepogoda,grada pa  lokalno i poplava.
Edit: Ono što je najbitnije a ipak nećemo znati do sutra je gde će se oformiti potencijalna SC, najveće šanse su tu negde oko Valjeva.. Onolika energija kada se svede na 0 ..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2019
« Odgovor #90 poslato: 22. Jun 2019. u 12:34 »
Da sutra lom, gledajte sta ima ovih plavih linija to su sanse za tornado ako se dobro secam...


Izvor:lightningwizard.com
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2019
« Odgovor #91 poslato: 23. Jun 2019. u 11:04 »
Uf kako mi ide na živce ovaj estofex. :ranting: Sve mi se više čini da je ta ustanova običan je*arnik lenjih belosvetskih studenata meteorologije koji kad dodje na red Balkan i Jugoistočna Evropa odmah se ponapijaju, naduvaju i orgijaju dok ih ne ošine ciklon sa Atlantika po njihovoj glavi ili skoče na noge lagane kad ih stisnu feminističke i LGBT Skandinavske države sa kojima nema zezanja. :rools: :confused: Do pre nrki dan rekao bi početkom juna su izdavali i kontrolne karte update-ujući svaki čas krajem maja i početkom juna. Izgleda da je na red došla jedna jako lenja ekipa. Nisu kačili ništa ni u nedelju niu ponedeljak kad su nas pogodili ozbiljni konvektivni dogadjaji. Po meni danas ima kapaciteta za LEVEL 3 sve od Drine kroz Šumadiju do Bora i Zaječara. Minimum LEVEL 2 na području cele BiH, Srbije, Jugozapadne Rumunije i Zapadne Rumunije. Danas dan može podsećati na 25. jun 2014-e, 18. ili 19. jun 2016-e i 13. jun 2018-e. Znači prete nam OZBILJNA NEVREMENA. Beograd je u danima sporopokretnih, ali snažnih oluja 17. - 19. jun bio na VISINI ZADATKA. Sad očekujem u akciji Zapadnu, Centralnu (Šumadiju) i Istočnu Srbiju u Akciji. Znači Moja malenkost, Šabac opet, Kimi Sale PN, Dikile i Boce. Mada Beograd je i danas u igri opet i čini mi se da Beogradjani neće mirovati danas ko one lenje bube s' Estofexa. :grin: Već sutra opet očekujem od Ljubovije do Zaječara i od Sjenice do Dimitrovgrada akciju što znači da bi sutra i prkosutra Bart i njegov drug mogli na posao ko i pre pet godina. :blush: :D
« Poslednja izmena: 23. Jun 2019. u 13:08 Stefan Valjevo »


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2019
« Odgovor #92 poslato: 23. Jun 2019. u 11:14 »
^^ Kontam da nerviraju jer smo svi danas očekivali neki level 2 ili čak 3 za veći deo Srbije (barem da ostane za arhivu), ali kolege iz ESTOFEX-a svakako nisu zaslužili takve reči.

Elem, danas konačno proradio moj omiljeni prikaz prognostičkih skew-T dijagrama na wetterzentrale, reklo bi se u pravi čas.
I evo šta se može videti konkretno za Beograd. Profil temperature i vlage sa visinom ubitačni, još u 12UTC ima jedan kritičan sloj oko 800mb, ali u 15UTC se gubi i tu CAPE dostiže skoro 3000 J/kg. Proračun temperature i tačke rose dogovara stvarnim vrednostima (T 28°C i Td 20°C). Smicanje ograničeno, ali dovoljno za sve tipove jačih razvoja, ali pre svega višećelijske sisteme. Zavojitost u prizemnom sloju velika, kao i smicanje po pravcu u nižim slojevima:




izvor - wetterzentrale.de


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2019
« Odgovor #93 poslato: 23. Jun 2019. u 11:24 »
Kada neko radi besplatno sto bi se reklo zbog svoje dobre volje, definitivno takav komentar nije na mestu a jos manje u temi prognoze...

Jedina nada za nas dole ovaj nas WRF




Izvor:RHMZ
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 170
  • Starost: 41
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Jun 2019
« Odgovor #94 poslato: 23. Jun 2019. u 11:39 »
Evo, Rhmz ubacio i celu Sumadiju u crveno. Situacija je ozbiljna. Estofex danas razocarao. Videcemo mozda oni znaju nesto sto mi neznamo.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #95 poslato: 23. Jun 2019. u 11:52 »
 ^^ Miloš je već pisao o temi Estofex. Neprofitna organizacija,ljudi rade to zato što vole. Drugo,nema verovatno nijednog zaposlenog sa naših prostora. Treće, verovatno da nema akcije ni u jednoj zemlji EU danas,jer da je bilo verovatno bi onda pravili karte i stavili kod nas Lv 2 i 3. Nisu na mesetu grube reči prema jednoj organizaciji koja je vrlo precizna u svojim prognozama. To što mi nismo deo tog sistema je već nešto drugo..
Da ne bude skorz u Off,Gfs vratio padavinsku bombu u Pomoravlje i Južni Banat, tu je negde i Bg..

Izvor: Wetterzentrale

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2019
« Odgovor #96 poslato: 23. Jun 2019. u 13:40 »
 ^^
Ja ne znam da su oni volonteri i mislio sam da su ozbiljna institucija. Koliko su ozbiljni pokazalo se danas. Kad su današnji dan preskočili, onda ništa me ne bi začudilo ni u drugim situacijama. A kad će da posvete pažnju vremenskim nepogodama nego u drugj polovini juna? :hm: Sad je sezona unutar sezone. Nije ovo prvi put da je naš kraj za njih periferija periferije. Bilo bi lepo kada bi se naši meteorilozi osnovali neku vrstu opot ESTOFEX-a vezanu za Južnu i Istočnu Evropu. Medjutim ima i dan sutra koji nije za potceniti. Imaju šansu za popravni, ali za ovo je STVARNO SRAMOTA PONAŠANJE ESTOFEX-a. Nekad i razumem onog zeca kad upotrebi grublje reči, ali ja to ne radim prema kolegami i drugim članovima već prema OZBILJNIM METEOROLOŠKIM KUĆAMA sa OZBILJNIM RENOMEOM. Prvi put vidim izjavu da je ESTOFEX neprofitna otganizacija. Ja čisto sumnjam da neko tako dugo opstaje kao institucija bez finansija, ali ako je STVARNO TAKO onda MOJ STAV JE REALNO BIO PREGRUB i s' toga se IZVINJAVAM. ::) :confused: Sutra takodje vrlo opasan dan uz identičnu ili malo nižu temperaturu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2019
« Odgovor #97 poslato: 23. Jun 2019. u 21:55 »
Teško da će biti opasno,  ponegde bude samo obilnijih pljuskova, izrazito lokalno.

Kako se kući danas nije proslavilo sa ovim strujanjem (i ne čudi, pogledati moj potpis klasika  :grin:) svakako raduje severoistočna struja sutra i prekosutra. Strujanje je izazito na svim visinama, tako da će sistemi biti itekako pokretni.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2019
« Odgovor #98 poslato: 23. Jun 2019. u 22:34 »
Nakon ovih nekoliko dana sa vrlo burnim dešavanjima i današnjeg koji je na nivou Srbije bio najopasniji do sada, verujem da bi svima prijao jedan malo duži predah od nestabilnosti (osim možda Bartu  ;)).  Ali do tog dužeg godišnjeg odmora ćemo morati da se strpimo još dva dana.
I sutra i preksutra smo pod uticajem visinskog ciklona i biće još nestabilnosti i padavina, ovoga puta u nekoj istočnoj i severoistočnoj struji. Naravno, parametri nisu ni približno današnjima i neće tu biti nikakvih razvoja nalik današnjim. Ali svakako se ne treba potcenjivati mogućnost lokalnih nevremena i obilnih padavina, pre svega na istoku i severu zemlje.
Što se tiče Beograda, ne bih davao veće šanse za pljuskove, sutra će biti ohlađeno , a utorak mi deluje da bi sve prolazilo južnije. Mada verujem da će naći način barem neki pljusak da zahvati Novi Beograd, to se dešava već 10 dana od kad je riknuo HAARP na Adi. Malo šale naravno, da se vratimo na temu.
U sredu jača greben i definitivna stabilizacija u celoj zemlji, reklo bi se na duže staze. Noć između četvrtka i petka liči na prolazak suvog hladnog fronta koji bi konačno normalizovao vrednosti tačke rose. Tako da se nakon sparnog vremena u sredu i četvrtak u petak i za dane vikenda očekuje idealno toplo letnje vreme uz prijatne noći.
I to bi bilo to bi bilo to za ovu temu i jun. Za početak jula se već modeli razilaze, EC nagoveštava nastavak vrućine, GFS opet daje neka čudesa. O tom, po tom.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2019
« Odgovor #99 poslato: 23. Jun 2019. u 23:05 »
Dobra ti slika Milose... Ovde jedino nestabilno dal ce preci 1mm il ce ostati ispod... Nikad mi nismo imali srece sa severoistocnim strujanjem ali cini mi se sutra u visim delovima udara vecim delom poslepodneva na jugoistocno  a i istocno mozda iznenadi pa valjda nam se malo posreci, to je manje zlo nego severoistocno...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm