Kad vec ima materijala, a i kada sam naisao na clanak na koji cu se kasnije osvrnuti, resio sam da obelezim ovaj dogadjaj reportazom, kako se ne bi zagubio u Meteo chat-u.
07. jula 2019. severnim delovima opstine Palilula protutnjale su dve snazne nepogode.
Juzni krak prve ture smo Paun i ja ispratili u Kovilovu- Padinskoj Skeli. Kad smo dosli na cistinu docekao nas je mocan prizor
Razvoj situacije na desnom kraku
Razvoj situacije na levom kraku impresivan (ka zapadu-severozapadu, odnosno ka Dunavu), mocna uzlazna struja, niski oblaci su se bukvalno vukli po zemlji
Elektricna praznjenja su bila ucestala i blizu, nije mi bilo svejedno iskreno.
Evo dve munje koje je Paun uhvatio
Usledio je downburst, vidljivost kao da se spustila magla!
Evo jos jednog snimka iz Padinske Skele sa YT
Vracamo se u Borcu koju je ova tura okrzla, kod Pauna je jos i palo fino, kod mene i na AMS Kotez jedva iz ove ture.
A onda nova tura iz Srema za koju nazalost nismo bili spremni, prebrzo se kretala oblacnost, medjutim uspeli smo i to da zabelezimo.
Levi krak
Desni krak
Snimak od Pauna
Jedva smo stigli do zaklona, krenuo je olujni vetar, jak pljusak i poneko zrnce grada.
Radar
Izvor: DHMZMunjolovac
Izvor: BlitzortungSondaza
Izvor: UOWMedjutim, tek nekoliko dana nakon nepogode na FB-u videh da je vredni kolega s foruma podelio sledeci clanak
http://www.politika.rs/sr/clanak/433545/Olujna-pijavica-unistila-topole-na-oko-200-hektara?fbclid=IwAR1-pruNHnezIwxHvHxdvZFAKqe2OScnXEh8imGLL6X7ZiEU_tEbQ0c7O4YCitati iz clanka
Za nekoliko minuta iščupano je na hiljade stabala sa bruto zapreminom od oko 66.000 kubika. – Materijalna šteta iznosi više od 500.000 evra (oko 60.000.000 dinara) i odnosi se samo na ponovno pošumljavanje
A upravo to dogodilo se topolama posađenim pre petnaestak godina u okviru Šumske uprave „Rit” JP „Srbijašume”. U nedelju je ovaj deo grada pogodio jak olujni vetar, takozvana pijavica, koji je izazvao ogromnu štetu. Za nekoliko minuta iščupano je na hiljade stabala sa bruto zapreminom od oko 66.000 kubika. Materijalna šteta iznosi više od 500.000 evra (oko 60.000.000 dinara) i odnosi se samo na ponovno pošumljavanje ovog dela Palilule.
– Da je vetar počupao drveće uz obalu primetili su prvo naši ljudi na terenu, ali razmere nisu mogle ni da se naslute sve dok nije podignut dron. Tek tada smo videli šta se stvarno dogodilo u ovom šumskom pojasu podignutom da naselja na levoj obali Dunava štiti od vode – kaže Adiba Džudović, samostalni referent za zaštitu šuma u JP „Srbijašume”.
Ova šuma je, istovremeno, bila i moćna barijera koja je štitila stanovništvo i imovinu od udara vetra. A tu ulogu odigrala je upravo u nedelju.
Slika iz clanka, napravljena dronom
Svakog leta vozim bajs priobaljem Dunava, ali na osnovu opisa i fotografije dronom nisam mogao da naslutim o kom delu je tacno rec, pa sam odlucio da odem bajsom da vidim stanje na terenu, dokle je prohodno.
Sa nasipa se ne moze videti kao sa drona, jer starije drvece koje ima jak koren zaklanja vidik ka reci, ali se ipak moglo videti da je bilo zestoko. Fotke koje sam napravio su iz dela oznacenog na mapi
Fotke su napravljene 15.07. dakle nedelju dana nakon nepogode. Prilicno zumirano, ali se moze videti ostecenje na stablima, iskosenost, kao i porusena stabla.
Cak su i vrhovi starijeg drveca iskoseni ka jugu-jugoistoku
Dok je mladje drvece gotovo skroz iskoseno ka jugu-jugoistoku
Juzno od oznacene oblasti, ka Borci, je na srecu sve u redu sa rastinjem, kao linijom povucena granica.
Kako god prosao nastavak konvektivne sezone, ova sezona je vec donela mnogo zanimljivosti s ove strane Dunava i od mene ima 10/10. Steta je naravno sto je u dva navrata bilo veoma ozbiljno, kao sto je ovaj vetar i onda u trecoj dekadi juna poplava, ali kumulonimbusi nikako nisu pitomi kisni oblaci.