RM je postavio onda zanimljiv članak o 2006/07. godini. Nekako sve se manje-više odvijao po tome ako gledamo neke telekonekcije i stanje PV.
Nadam se da članovima i onima koji ovo čitaju ne smeta spominjanje ovoliko parametara kao u postu kada sam upoređivao ove dvije zime. Međutim, nekada ih je teško citati i znati sta bi donijeli.
Aktivnost nad ekvarotijalnim dijelom Pacifika oslikavaju MJO faze 6 i možda 7.
Faza 6 može pomoći u uzdizanju grebena preko Atlantika, kao i faza 7 i pokušaj nekog kvalitetnijeg NW prodora preko našeg kontinenta.
Nažalost, nekada pročitam da se odmah očekuje reakcije na ove faze. Treba obratiti pažnju na odgodu od 7-10 dana. znači faza 6 bi pokušala da uvede "svoj pattern" tek krajem mjeseca.
Uticaj na sjeverni Pacifik, Sjevernu Ameriku i Atlantik može biti različit za ovu istu fazu u zavisnosti od same ENSO faze, SST (temperature povšrine okeana sjeverne hemisfere), amplitude faze, zadržavanje u toj fazi...
Neko je generalno mišljenje da su faze 6, 7 i 8 dobre za podržavanje blokova. Oni su samo jedan djelić slagalice.
Tu se ne završava priča oko konvektivnih aktivnost nad ekvatorom. Zdravlje polarnog vrtloga to može promjeniti reakciju sjeverne hemisfere (NH) za iste faze.
Zbog svega gore navedenog, ne možemo uvijek reći da te "povoljne" faze za zimu baš donose uvijek zimu.
Trenutno stanje stratosferskog polarnog vrtoga, a i troposferskog je jak! Ovo su najavile karte još početkom ove godine, pisao sam to u odjeljku za PV, nisam želio da dođemo do toga, ali eto...
Prema mnogim parametrima ovo je do sada najjači vrtlog. Pogledajte vjetrove na 10hPa:
Izvor:
http://weatheriscool.com/Temperature na 10hPa i na 30hPa:
Izvor:https://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/clisys/STRAT/index.html
3D prikaz PV-a, pokazuje kompaktnost, gotovo pa simetričan odozgo prema dole:
Izvor:
https://www.stratobserve.com/misc_vort3dStanje vrtloga na 100hPa (na ovoj visini je bitan taj prenos dinamike na troposferu)
Zašto je ovo toliko bitno?
Ako SPV prenese svoju dinamiku u narednom periodu prema tropsoferi, onda očekujmo dugotrajni AO+, drugim riječima blag period u srednjim geografskim širinama.
Ako neko prati socijalne mreže, mogao je vidjeti ovu sliku:
Hladne boje pokazuju jak vrtog prognoziran GEFS-om, uz spuštanje do troposfere. Ovo je događaj u stratosferi koji pokazuje hlađenje i jačanje vrtloga manje-više kroz cijelu njegovu strukturu.
Da li imamo šanse za zimu i pored ovog?
Ne smije se biti isključiv u meteorologiji, to je i njena draž. Ova borba sistema u troposferi, pa onda odraz na stratosferu, pa opet iz stratosfere u troposferu je kao neki teški triler u kojem ne znamo ko može povući dodatne "veze" i povući sve u svoju korist. Mada se stanje može očitati na osnovu istraživanja, praćenja i analogija, ali opet ne znamo sigurnu završnicu.
MJO faze mogu pridonijeti nekim prodorima u narednom periodu. Faza 7, će pokušati pojačati talase u strato (priželjkujući wave 2), globalne oscilacije vjetra i svi parametri koji prate, nisu na zimskoj strani, ali pojedinačnih pomaka ima da se uspori zapadno strujanje u troposferskom sloju, a u konačnici i usporavanje snage vrtloga. O tome kada se ukaže prilika na kartama, ali i ako budem imao vremena.
Za predstojeći vikend smo imali fin pokušaj, ali nažalost, brzo se premješta PV prema Sibiru, čime se ne dozvoljava udzizanje grebena prema polu, bilo preko Atlantika ili Scandi. Možda će biti jasnije kada se ovo pogleda:
Krajem 3. dekade januara, se vidi izmještanje PV prema Sibiru, što može biti podrška za visok pritisak preko Atlantika/Greenlanda. Međutm, to je minsko polje za dalje u prognozama. Slično izmještanje smo imali u decembru, pa je bilo toliko brza dinamika da se na kraju puno toga pokvarilo za zimski ugođaj.
Za kraj evo prognoze AO i NAO indexa, nažalost ništa optimistično, mogu se naslutiti neki prodori prema rasipu u prognozi i padu prema negativnom predznaku (npr. oko 26.01.), ali to su daleki termini za februar:
SSW je bio 2007. godine, ali sa tako slabom reakcijom troposfere da ga ne treba željeti.
Stanje na kartama i za dalji period nije dobar, ali nadati se da nas neki faktori mogu iznenaditi.
Izvinjavam se na dugom postu i nadam se da razumjete da samo želim (koliko znam) pokazati koliko su procesi u atmosferi komplikovani, ali isto tako zanimljivi, veoma zanimljivi.