Autor Tema: Zima 2019/2020  (Pročitano 51632 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #40 poslato: 17. Januar 2020. u 22:52 »
 ^^ Odlična analiza  :facepalm:
Biće zime, biće ove godine sigurno, možda već u Decembru  :D Šalu na stranu, mislim da modeli i dugoročne ne ulivaju optimizam i ovde je generalno i sa pravom zavladao pesimizam. Jednostavno ništa se ne poklapa, i nas par ovde večitih optimista polako "dižemo ruke" od ovog godišnjeg doba. Sve sam očekivao ove zime pa i da bude toplija ali posle onakve sušne  Jeseni  da i Zima bude deficitirana- nikako.. I ne pamtim da su modeli neku sezonsku skinuli bez greške  :) Dok se sve posloži, ode ovo godišnje doba. Setup se teško menja, barički sastavi su u stanju po 10ak dana da tapkaju u mestu. I posle ove magluštine i AC 1030hpa, za promenu uleće nova i jača sa skoro 1050Hpa :yawn:
Nek istera i Februar pa da se okrenemo lagano Proleću  :comeon:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #41 poslato: 17. Januar 2020. u 23:22 »
Sad je bila jedna od prilika Risbo, i sam si spomenuo izuzetno snazan i razvijen azorski AC, ali prokleta dolina se nakon nekog perioda opet iseca prezapadno i gle cuda opet ode visinac nakon pauze na sever Afrike tamo u Maroko..  :cry: :fight:
Ne samo sto nas tako u startu zezne, nego dok se on izvrti tamo proci ce dani i nedelje, zato i ode ovaj izliv iz Rusije ka Kaspijskom jezeru za 7-8 dana.

Ono sto je tu sasvim jasno je da u ovoj sezoni leba nema od bilo kakve prave severoistocne struje, i dotoka zna se odakle. Jedina sansa ostaju severozapadni prodori, posebno ono sto je crtao GFS juce prekljuce u dalekim satima, ogromna cikloncina nad Skandinavijom sa jos impresivnijom masivnom dolinom ka Evropi..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #42 poslato: 18. Januar 2020. u 15:32 »
Ma sve što su kolege napisale samo ću još da konstatujem da sve izvesnije do kraja meseca nema nekih padavina i to možda i najviše zabrinjava. Sve što je palo tokom jeseni i dosadašnjeg dela zime može se svesti na ciklon u devembru kada je pala pristojna količna kiše. Sve ostalo je bilo jedva da se nakupi koji mm. Deficit u količini padavina zabrinjava!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #43 poslato: 18. Januar 2020. u 18:19 »
Naleteh na ovu kartu, pa eto čisto kao potvrda svega napisanog.


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #44 poslato: 19. Januar 2020. u 18:32 »
GFS 12Z u dalekim satima daje malo dinamike napokon sa ovim NW prodorima.

Jeste da sam ja ljubitelj zimske inverzije, ne samo u situaciji sa snegom na tlu, nego i ovako, kad nam je ona praktično jedini spas od prolećnih temperatura usred zime.... ali ipak, ima i to neku svoju meru. Prosto, monotonija koju takvo stanje donosi dojadi čoveku. A mi ovde o monotoniji, izuzev kratkih epizoda govorimo gotovo pola godine... pa malo li je aman.
Posledično tome iz toga sledi ovo što i Liki kaže, hronični nedostatak padavina je i dalje tu, to ne smemo zaboraviti.

Ovakva jaka inverzija ima smisla do početka februara, ajde plafon i do 10-og februara... posle toga, sem ako nema dosta snega na tlu, koja je više uopšte i poenta. Drugo, do tada  i sunčevo zračenje  znatnije dobija na snazi, pa i onemogućuje samo po sebi više dugotrajnije inverzije.
A ionako čini se da, iako bi ostalo anticiklonarno polje, šanse za (bar dugotrajnu) inverziju bi se izgubile po većini modela  za  nedelju dana, tako da onda i bolje da se što pre nešto dogega s okeana.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Zima 2019/2020
« Odgovor #45 poslato: 19. Januar 2020. u 20:41 »
Hvala Risbo!

Da Kimi, koji prodor N, NW. Da nije ove MJO faze i onog sto sam spominjao juce, ne bi bilo dileme da je februar otpisan. Stratosfetski PV ce nastojiti propagirati svoju dinamiku do bukvalno 1000hPa, treba zaista jak impuls iz troposfere, za sada to tako nesto nije očigledno.

Mozda previse isticem male mogucnosti, jer volim zimu (sto nije pravedno), ali umorio sam se više ove zime. :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #46 poslato: 27. Januar 2020. u 20:45 »
Evo i ovde da ispratimo potencijalnu promenu koju modeli uocavaju. Tema koja je totalno zapostavljena ove zime, s pravom.



Desavanja u stratosferi su sve zanimljivija, bice neke dinamike uskoro. Kolega Pulsar ce nas verovatno detaljnije obavestiti o tome.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #47 poslato: 27. Januar 2020. u 23:39 »
Јесте, што би рекли браћа Италијани, тенденција је да Гренланд и екипа, за неких 6-7 дана, почну да позајмљују хладноћу (и то влажну) и нама мало јужније (прво Скандинавија па онда остали). Још дан-два па је то врло вероватан развој догађаја.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #48 poslato: 28. Januar 2020. u 14:31 »
Opet isto!  :laught:







Po današnjim izlazima GFS-a prognozira se sličan razvoj situacije, posebno u poslednjem, izlazu 06Z. Dakle, greben izraženog anticiklona koji se "uzdiže" na veću geografsku širinu, nad Britanska ostrva, te konačno dolazi do tzv. "blocking" situacije, širi se ka jugoistoku i ubrzo "preseca" dolinu nad Srednjom Evropom, čime "obesmišljava" još jedan pokušaj "dolaska" zime u "naše" krajeve.

Prosek ansambla po oba numerička modela (ECMWF i GFS) "daje" još uvek "spuštanje" doline pod "boljim" uglom i prodor hladnije vazdušne mase nad "naše" krajeve, odnosno znatno je povoljniji po ljubitelje "prave" zime i snega većeg dela Evrope. Pitanje je izlaza kada će se ponovo približiti/"usaglasiti" prosek ansambla sa glavnim izračunom za taj period, a mišljenja sam da će biti još jedno (veliko) razočaranje za nas, "zimoljupce". Ruku na srce, nismo ih imali mnogo ove sezone.  :)

Verovatno će biti dosta jasnije već večeras, ali ja se do sada nisam ni nadao mnogo po pitanju ove potencijalne promene vremena, a vrlo bih voleo da grešim, za šta objektivno još uvek postoji mogućnost.
« Poslednja izmena: 28. Januar 2020. u 14:52 Srđan »

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #49 poslato: 28. Januar 2020. u 14:56 »
Pozdrav ljudi, od skora vas rpatim i imate odlicne tekstove i sve....moze neki malo detaljniji opis pojasnjenje klime sokoaanje i okoline? i kakve se zima ocekuje ovde? ovde cesto suprotno ostatku srbije...unapred hvala i pozz....nadamo se pravoj zimi...:)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #50 poslato: 28. Januar 2020. u 16:51 »
Vreme sve toplije i toplije,a priča se o nekom snegu,Si como no,al neke druge godine :grin:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #51 poslato: 28. Januar 2020. u 17:33 »
GFS 12 Z бољи за средину декаду од претходника, бољи упад за нас пре свега због притискања циклона са канадске стране Атлантика, самим тим блок је источнији и нешто слабији и тиме је бољи за већину Европе.

Можда и боље да остане овакво стање, јер са неким супер јаким блоком ово врло лако може и да заврши у Шпанији, руку на срце може и циклон са океана да се "разгоропади" и пошаље добру стару AC поново на нас, ништа се још не зна.  :D


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #52 poslato: 28. Januar 2020. u 20:54 »
Moja procena bice snega u decembru ove godine :rotf: :rotf:
Deliju me da moze  ce se izoluje kao i prethodni upladi na mapama u dalekim satima..
A ako  i  bude moze biti suvo ..
sneg je samo misaona imenica ove godine a vreme ističe..

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #53 poslato: 29. Januar 2020. u 08:56 »
i na kraju opet isto po gfs-u, razjareni Atlantik, AC nad Evropom, sta da se radi , ovo postaje vec polako realnost, blage zime sa jednim do dva jaca zahladjenja, uz poklapanje xxxx faktora i SNEG  :D, tako da u buduce ja ocekujem sve vise zima slicnih ovoj, a neke dugotrajne hladnoce i velike snegove vidim kao retke izuzetke i otskakanje od "sablona"

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #54 poslato: 30. Januar 2020. u 00:24 »
znaci zima je gotova?

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #55 poslato: 09. Februar 2020. u 21:13 »
Добар део зиме плаћамо данак прилично стабилно ниским температурама у високим северним географским ширинама, иначе неуобичајеним за последњих неколико година. И опоравак леда (у смислу површине), у зони Северног пола, је најинтензивнији у последњој деценији. Остаје шанса да се тај акумулирани хладни ваздух, из поларних предела, почне "откачињати" од компактне целине у наредних месец - месец и по  дана (на нашу стану на коју се иначе и најређе откачиње). После тога и не мора и не треба.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #56 poslato: 09. Februar 2020. u 21:58 »
 ^^ ^^ Tako će se i nastaviti Antarktik.... pokoji baš jako, jako razvijen ciklon s okeana nakratko ubaci i toplote skroz severnije,  ima tu svakako naravno ponegde i meridonalnog tokaa odnosno transporta hladnijeg vazduha dublje na jug bez obzira na to, ali generalno hladniji vazduh se stabilno drži oko pola, što je i logično.

Definitivno je najveći profiter od ove situacije Aljaska.  :tu:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #57 poslato: 10. Februar 2020. u 00:01 »
То је Аљасци делимична компензација за прошлогодишње температуре. Али као и свака компензација ове врсте, готово увек је на штету хладних таласа (у погледу дужине, броја и интензитета).

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #58 poslato: 14. Februar 2020. u 07:42 »
U RHMZ biltenima za decembar i januar padavine su osim u Timockoj krajini bile u kategoriji "normalno". Meni je to fascinantno zato sto mislim da su ova jesen i zima (decembar-januar) jedne od najsusnijih ikada. I imam i potvrdu za to. Bresnicko jezero podno Jastrebca odakle se Prokuplje snabdeva vodom je napunjeno 1980 godine, od tada do danas je 2 puta bilo potpuno prazno (oba puta nakon izuzetno susne jeseni i zime): januar-april 2001, februar 2012 i evo sada (nije kompletno prazno ali ima jos 1-2 metra vode). Znaci katastrofalna susa. Ipak nadam se da nece ostati skroz bez vode zahvaljujuci topljenju snega na Jastrebcu.

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2019/2020
« Odgovor #59 poslato: 18. Februar 2020. u 00:22 »
Sta ovo nacrtao GFS od 2.marta pa na dalje !!?