Autor Tema: Decembar 2019  (Pročitano 54670 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Decembar 2019
« Odgovor #20 poslato: 17. Decembar 2019. u 19:51 »
Konacno da neko krene pisati. ;)
Kimi, budi se!!!!

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #21 poslato: 17. Decembar 2019. u 20:11 »
Vidim ja po sredstvima javnog informisanja se stidljivo najavljuje ono što mi zovemo prava zima oko NG... Ali braćo skauti da sačekamo da se jave Novosađani koji su bili i ostali prvi vesnici zime doduše ne u njihovom kraju... Videću kasnije da pogledam karte da vidim sta ima al me sad zanima pre svega kiša za vikend i kasnije ...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #22 poslato: 17. Decembar 2019. u 21:52 »
Nista ne pisite, setajte po mesecini i suncu...i mzd i padne sneg :comeon:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #23 poslato: 17. Decembar 2019. u 22:34 »
Pravo niotkuda EC uvede ciklonče za nedelju i ponedeljak. Dobro sad niotkuda, visile su tu neke prolazne padavine za nedelju, ali ovo je pravi obrt. Gotovo na idealnom mestu za obilnije padavine, doduše u obliku kiše, ali bi planine mogle da uhvate dobar pokrivač. Ono što se može primetiti da se posle ovog potencijalnog ciklona daje izdizanje azorskog AC ka Britaniji pa bi tu kasnije moglo da bude radosti za zimoljupce. I GEM ide u tom pravcu, GFS za sada kaska. Videćemo, može tu svašta da bude do kraja godine ili je ovo po starom, dobrom običaju MOŠA. :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #24 poslato: 17. Decembar 2019. u 22:40 »
Eto me Pulsar, ali ja neću ići zasad tako daleko.

Okačiću Vam ovu kartu, a ona može mnogo toga da kaže, jer može biti pokretač promena u našu korist.

Nek nam je napokon srećan kraj crnomorsko-maloazijskog anticiklona svima koji slave ! :D

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #25 poslato: 17. Decembar 2019. u 22:53 »
Ono što se može primetiti da se posle ovog potencijalnog ciklona daje izdizanje azorskog AC ka Britaniji pa bi tu kasnije moglo da bude radosti za zimoljupce. I GEM ide u tom pravcu, GFS za sada kaska. Videćemo, može tu svašta da bude do kraja godine ili je ovo po starom, dobrom običaju MOŠA. :)

GFS kaska, ali zato GFS kontrolni taman kakav treba.  :)  Ma, sve je to još predaleko, naravno... Ali eto, neka ostane za arhivu, pa da za 10-15 dana uporedimo realnu sinoptičku situaciju sa ovom kartom.  ::)


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #26 poslato: 18. Decembar 2019. u 08:16 »
Iako baš i nisam verovao u neku zimu ove godine, na kartama se polako budi nada da oko nove godine može biti iste. Ono što sledi je sve izvesniji ciklon koji bi doneo lepe padavine ( i to 20+ mm), a ako znamo kako je bilo oskudno sa padavinama tokom jeseni svaki taj mm je zlata vredan. Pred ciklon u košavkom području kreće košava, da bi u nedelju uveče to okrenulo jak vetar iz hladnih severnih pravaca. Ono što je važno jeste i to da nema naglog pada temp. i nekog minusa koji bi posle ovog toplog perioda napravio gotovo sigurno štetu nad vegetacijom. Inače upravo predstojeći ciklon i pokreće sinoptičku situaciju sa mrtve tačke kod nas, i za dalje postaje potencijalno interesantno.  :)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #27 poslato: 18. Decembar 2019. u 10:12 »
Apropo svemi sto ste napisali, nemam nista da dodam, ali imam ono da je sve to lepo ali upitno :worthy:
Ako bude narusena ova monotonija, blago nama, EC mi je tu bogatiji GFS siromasniji (padavine+hladnoca).
Da ne licitiram ali posto se EC razbacuje sa 50mm+ kod mene, do starta valjda to ostane na 20mm, uz negaitvnu to je solidan sneg... pratimo, ali za par dana znacemo sta i kako...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #28 poslato: 18. Decembar 2019. u 23:15 »
Izuzetno dubok ciklon u nedelju u severnom Jadranu, bice strasnog feniranja za vikend, a temperature ni nocu ne bi trebalo da padaju ispod 10C.



Putanja ciklona nije bas idealna bar po GFS-u  preko kopna se brzo izmesti na istok i ne donese neke vece padavine. Ono sto mi je zapalo za oko jesu orkanski udari zapadnog i severozapadnog vetra kada se centar cikona izmesti ka Rumuniji.

Ovde ce biti stete ako se ostvare ovakvi udari vetra: :O


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #29 poslato: 18. Decembar 2019. u 23:29 »
 ^^ ^^ Tako je Sale, preduhitrio si me.

Iz izlaza u izlaz se upadno u Jadran ojačava taj ciklon, uveličano vidimo da iznad Istre već pritisak pada na 980mb. Kako obično i biva, tako se i ovaj ciklon što je jači postavlja mrvicu po mrvicu severnije. Sada se dalje izmešta preko severne Rumunije ka Moldaviji, a ne ka Bugarskoj kao što se prvobitno davalo.

Samim time raste fokus upravo na to, na olujne udare vetra, dok se padavine značajno smanjuju, posebno za središnji deo zemlje. Ali i to je nešto, onaj prethodni niski pritsak (pre 4 dana) takoreći ni osetili nismo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #30 poslato: 18. Decembar 2019. u 23:51 »
Bitno da vetar nece da omane, padavine se smanju, a deficit sa njima je jos uvek veliki. I ovo je meni komedija, u ponedeljak temperature padnu na oko 10C posle fronta, promena koja je tipicna za oktobar mesec. GFS je sada mnogo los i za dalje, ali ne treba se zamarati sa tim jos, da vidimo ovo za nedelju, moze biti jos korekcije oko same putanje ciklona.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #31 poslato: 19. Decembar 2019. u 10:27 »
Od jutros imamo GFS na jednoj strani i ostatak modela na drugoj.
U pitanju je 26.12. kada veći deo modela vidi jedan stabilan i prostran AC koji se širi visoko iznad zapadne Evrope, britanskih ostrva pa čak i dobrog dela Atlantika.
Ovo je prva situacija ove zime koja nagoveštava neku promenu koja bi nam mogla doneti ozbiljnije zahladjenje, naročito sto to podržava kao što sam napisao najveći deo modela.

Do tada će se dobro ispadati kiša, vikend i ponedeljak obećavaju za sada.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #32 poslato: 19. Decembar 2019. u 17:47 »
Srećan GFS svima koji slave pa i meni a i slava  :grin:

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2019
« Odgovor #33 poslato: 19. Decembar 2019. u 18:02 »
Opasni udari vetra nad nama u subotu

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #34 poslato: 19. Decembar 2019. u 20:28 »
Svi modeli se slažu za jake vetrove, kako na prednjoj, tako (čini se još više prostorno) na zadnjoj strani ovog ciklona za vikend.
GFS i ICON su severniji, brže daju prodor severozapadnog vetra i manje padavina. EC daje kasniji prodor tog vetra, ali i više padavina.

Dominacija severozapadnog vetra bi se nastavila i u narednim danima, pri čemu ne smemo da zaboravimo da se hladnija vazdušna masa advektira iz oblasti Severnog mora. Kao takva, uz izraženo strujanje u prizemlju donosiće vrlo pravilan gradijent temperature sa visinom. Pravu benefit od toga osećaće predeli iznad 900-1000m nv. Mislim, u odnosu na ovo što sada imamo svakako je  veliki pomak, ali u suštini to je tipični severozapadni prodor sa kojim se zna da nizije nemaju šta preterano da očekuju, osim za početak temperatura približnijih proseku.

Za nizije su oči uprte u dalje termine, da hladna vazdušna masa "odstoji" malo iznad centralne Evrope, da se anticiklon uzdigne još severnije i da se pokuša samim time sa dotokom u prizemlju iz kontinentalnijih oblasti severa Evrope..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Decembar 2019
« Odgovor #35 poslato: 20. Decembar 2019. u 08:11 »
Za istok Srbije teško da će biti obilnijih padavina i od ovog ciklona.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #36 poslato: 21. Decembar 2019. u 09:08 »
Dobro je ovo braćo skauti... Ocigledno se u severozapadnoj struji lepi za Karpatsko-Balkanske planine, Voša isto dobro prolazi... Ali bice kajmaka za veci deo zemlje...

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #37 poslato: 21. Decembar 2019. u 09:50 »
Da se nadovezem na kartu, dva padavinska perioda, prvi nas ocekuje od sutra do srede, pa blaga pauza, i opet sreda uvece i cetvrtak nova tura...
EC bolji, bas ga crveni na kartama iznad SC vec par dana (Vardenik i Cemernik), 40tak mm padavina, i dosta od toga u obliku snega/susnezice iznad 600m, ispod kisa dominira...
GFS slican, dakle slazu se  :laie:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #38 poslato: 21. Decembar 2019. u 10:05 »
Ec krajem Decembra daje temperature oko 10 stepeni pa dokle vise?

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #39 poslato: 21. Decembar 2019. u 10:57 »
Ec krajem Decembra daje temperature oko 10 stepeni pa dokle vise?

Današnji izlaz (00Z) ECMWF num. modela, očekivana T850hPa za Beograd za 31.12. u 00Z (+240h):
Operativni: +5,3°C
Prosek ansambla: -3,2°C


Navikli smo se na vremensku monotoniju i "usaglašenost" numeričkih modela oko sinoptičke situacije i ekstremnog pozitivnog odstupanja temperature čak i za prognostički daleke termine, te je odavno vreme da dođe do neke "konfuzije", odnosno neizvesnosti u prognozi. Ako mene pitate, ostajem pri stavu da ima "dobrih" šansi da u danima oko Nove godine padne (prvi) sneg i u nižim krajevima, možda koji dan posle. :)