Autor Tema: Decembar 2019  (Pročitano 54667 puta)

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #40 poslato: 21. Decembar 2019. u 15:41 »
Da se nadovezem na kartu, dva padavinska perioda, prvi nas ocekuje od sutra do srede, pa blaga pauza, i opet sreda uvece i cetvrtak nova tura...
EC bolji, bas ga crveni na kartama iznad SC vec par dana (Vardenik i Cemernik), 40tak mm padavina, i dosta od toga u obliku snega/susnezice iznad 600m, ispod kisa dominira...
GFS slican, dakle slazu se  :laie:

Дарко, југоисток Србије у наредном периоду, има добре шансе за озбиљан снег. У првој тури је то изнад 800-1000 мнм а у другој (која је објективно још далеко и ван домашаја ове теме) све до низија. Биће нешто и средином недеље али то је скромнија тура. Ако се остваре садашњи доминантни сценарији, Власина иде преко пола метра. То је прва компензација за досадашњи дуготрајни "пост". "Утисак недеље" тј понедељка, уторка и опет при крају недеље ће бити снажан ветар који ће свакако правити озбиљне проблеме у саобраћају у вишим зонама. Све нешто правим планове да одем и пратим развој ситуације из прве  руке али тешко.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #41 poslato: 22. Decembar 2019. u 13:22 »
Obilan sneg iznad 1100/1200m na podrucju Surdulice po EC i GFS, narednih 60tak sati...aj bas da vidimo, @Antarktik najbolje je live da pratis :tu:
Ovde kod mene na 600m, na granici izmedju snega i kise, ali zna da lepo iznenadi ipak decembar je... da pri jacim padavinama i niskoj T presnezi, planine su cudo...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #42 poslato: 22. Decembar 2019. u 17:08 »
Nimalo naivno ovo sutra, gadna vetrina uparena sa padavinama. U planinskim oblastima iznad 850-900m sneg, iznad 1100m nv pravi kijamet.

GFS daje baš obilne padavine, ali u situaciji sa jakim padavinama svakako da će i orografija imati bitnu ulogu. Na navetrenim stranama valjevskih planina, navetrini Homolja i Kučaja, tu oko Vlasinskog jezera može biti i do 50mm padavina.

Pravi zimski ciklon, ali eto, temperature previsoke za niže krajeve.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #43 poslato: 22. Decembar 2019. u 20:32 »
@ Kimi

Mislis da moze biti manjih lokalnih izlivanja u tom delu Srbije?
---------------
Taj sneg je zlata vredan za ski centre...nem ni traga snega gore, a idu praznici.. :huh:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #44 poslato: 22. Decembar 2019. u 20:50 »
A iza planina istocne Srbije na nenavetrenim stranama  bice totalna mizerija sa padavinama, ako ih uopste i bude, konkeretno Zajecar i Negotin, krajnji istok zemlje je u rupi. A kad je kosavska situacija na snazi onda je obrnuta situacija, tada je Pomoravlje u padavinskoj rupi, ipak cesce su cini mi se kosavske situacije od ovih sa severozapadnim strujanjem.

Padavine u narednih 48h. U svakom izlazu je pristuna ova padavinska bombica iznad Kucaja i Beljanice, bice zanimljivo ispratiti padavine u Sisevcu i Donjoj Mutnici, tamo bi na navetrenim stranama trebalo da bude najvise padavina:


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #45 poslato: 23. Decembar 2019. u 11:46 »
Gfs 06Z ne bi trebalo da gledaju zimoljubci  :grin: Dal je brazd videćemo ali od nekog +130og sata pa nadalje minusi  :)
Konstantno gledajući većinu modela pokušaji uspostavljanja bloka na Atlantiku koji cikloni oko Nju Faudlenda i Labradora potiskuju ka Evropi, i od izlaza u izlaz je taj efekat veći ili manji.. Zato  modeli nikako da se usaglase iza 5-6 dana..
Deficit padavina će u mnogim predelima biti prekinut sa ovim ciklonom a za dalje oko i posle Ng je sve u igri

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #46 poslato: 23. Decembar 2019. u 12:07 »
Ne mogu da ubacim sliku ensa ali veliki je to rasip za dane oko NG... Moje stručno mišljenje slab sneg na +2   :confused:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #47 poslato: 23. Decembar 2019. u 12:14 »
Gfs 06Z ne bi trebalo da gledaju zimoljubci  :grin: Dal je brazd videćemo ali od nekog +130og sata pa nadalje minusi  :)
Konstantno gledajući većinu modela pokušaji uspostavljanja bloka na Atlantiku koji cikloni oko Nju Faudlenda i Labradora potiskuju ka Evropi, i od izlaza u izlaz je taj efekat veći ili manji.. Zato  modeli nikako da se usaglase iza 5-6 dana..
Deficit padavina će u mnogim predelima biti prekinut sa ovim ciklonom a za dalje oko i posle Ng je sve u igri

Ovo je problem koji nas prati vec koju zimu zaredom, taman dodje do uspostavljanja i uzdizanja AC na Atlantiku ali cikloni iz S.Amerike, Grenlanda, Islanda to brzo poremete.
Vidim to kao glavni problem, hladnoca koja curi niz istocnu obalu Kanade je neumorna i posledica su svi ti cikloni...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #48 poslato: 23. Decembar 2019. u 12:27 »
 ^^ Upravo tako, delimo isto mišljenje. Na karti 850hpa se jasno vidi da odatle konstantno ulazi hladnoća i "iritira" Atlantik pa cikloni jednostavno ne mogu da se ugase i iznova se obnavljaju i jačaju pa ove pokušaje uzdizanja AC bloka potiskuju istočnije i guraju na kontinent.
Uvek se kuka na Islandski minimum a on dodje kao gotov proizvod curenja hladnoće iz navedene oblasti. Ispada da jedino ako se u tim predelima podigne pritisak tek tada može blok da bude stabilniji, uz ovakvu postavku sve je na "staklenim nogama" i kratkotrajnim prodorima.. Uzdreg i Sibirkog AC nema još uvek a on jedini može da se suprotstavi podivljalom Atlantiku  :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #49 poslato: 24. Decembar 2019. u 18:15 »
Није искључено субота поподне, субота на недељу да залепрша, понегде је и у игри и да забели са акцентом на централним крајевима...

Температура би требала бити у сасвим благој негативи, а у недељу би велики број места у земљи требао имати ледени дан, ако ствари остану овакве.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #50 poslato: 26. Decembar 2019. u 13:25 »
Za planinske krajeve nema bolje od ovoga, posebno za Kopaonik i njegov skup planina unutar masiva. Tu je naravno i navetrina valjevskih planina, Golija, predeo oko Vlasine..

Sutra negde od večernjih i noćnih časova bi snežna granica opala do nizija. Padavine se skocentrišu primarno na oblast južno od Save i Dunava i zapadno od Velike i Južne Morave (do Leskovca), naravno sa izraženim maksimuma na severnim navetrenim stranama planina.

Čak bi i niži predeli lokalno, posebno tu Gornji Milanovac, Užice, dalje ka Gruži i sama dolina Zapadne Morave tu do mog kraja (do Gledića) mogli itekako dobro da prođu za ovakvu situaciju, tj. da ugrabe 10, možda i 15-ak cm snega.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #51 poslato: 26. Decembar 2019. u 22:13 »
A za dalje modeli sve hladniji, narocito EC, ja vise ne vidim otopljenje pocetkom sledece godine. Ko bude ugrabio kakav takav pokrivac sad za vikend moze imati i beo docek. Poslednjeg dana ove godine u nizijama ostaje zarobljen hladan vazduh jer nece biti nikakvih strujanja, a bice i umerenih mrazeva. 1. januara nov prodor sa severa-severoistoka uz ponovni pad temperature po visini na rubu anticiklona


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #52 poslato: 26. Decembar 2019. u 22:27 »
Tako je  :) Iz izlaza u izlaz svi modeli naginju ka hladnijem scenariju. Prve izlete je imao Gfs ali je menjao stalno, uz naravno tradicionalno ekstremni GEM   :grin:
Za sneg i ko ima najveće šanse da ugrabi koji cm Kimi je već rekao  :)
Do pre samo dan dva ova slika je bitno drugačije izgledala. Bilo bi dobro kad bi pao i neki mizerni Sneg i Sp, mogao bi da se održi..

Izvor: Meteologix

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.034
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #53 poslato: 26. Decembar 2019. u 23:12 »
Bogami biće ovde i celih 5 cm. snega  :comeon: i konačno  minus i ledeni dani.  :thumbup: :thumbup:

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #54 poslato: 27. Decembar 2019. u 18:32 »
Лепо то за сутра изгледа за неке низијске крајеве и градове, могло би ту бити и финог покривача, поготово као што је Кими рекао за Ваљево, Ужице и Г. Милановац...

Што се тиче мог краја, он је обично у оваквим ситуацијама једна велика рупа у 90 % случајева, ја ћу бити задовољан и са декоративном делином, све остало је бонус.

А и температура је критична, прелазак у негативу тек после 18 часова.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.552
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #55 poslato: 27. Decembar 2019. u 19:10 »
Cini mi se da bi Kosjeric, Osecina, Krupanj, Ljubovija, a jos ponajvise Bajina Basta mogli takodje dobro proc.. :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #56 poslato: 27. Decembar 2019. u 19:38 »
Додао бих само да би и Бг у овој ситуацији могао позитивно да изненади, са акцентом на јужније делове града, а и оне са већом надморском висином наравно, и поред неких песимистичких излаза модела.

Не питајте ме одакле знам то. :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #57 poslato: 27. Decembar 2019. u 19:49 »
Не питајте ме одакле знам то. :D
Necemo, znamo odakle  ;)


Gfs dobar i sneg da zabeli nije to lose... A ec malo topliji mada videcemo veceras yr.no...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #58 poslato: 27. Decembar 2019. u 21:03 »
Додао бих само да би и Бг у овој ситуацији могао позитивно да изненади...

 ^^
Zavisi ponajviše od toga kolika su očekivanja pojedinca.  ;)

Kada je reč o ovakvim sinoptičkim situacijama vrlo često su najprecizniji pojedini visokorezolucijski numerički modeli, a izdvojio bih jedan sa kojim sam stekao kakvo-takvo iskustvo, (francuski) ARPEGE 0,1°, koga sam i ranije pominjao.

Ako mene pitate, u južnim delovima Beograda bi trebalo da se oformi snežni pokrivač visine od 4 do 10cm, na Avali i Kosmaju do 15cm, uglavnom sutra od popodnevnih časova. Kada je reč o centru grada, odnosno stanici na Vračaru, po meni je realno za očekivati da padne 3-4cm, dok bi visina preko 5cm bilo pravo iznenađenje.

Kao jedan od verovatno najvećih ljubitelja snega na ovom forumu voleo bih da padne barem 20cm snežnog pokrivača, dok neko ne bi "priznavao" sneg bez pola metra, ali se ipak treba truditi biti što objektivniji i imati realna očekivanja.  :)

Kada sam u jednoj od prethodnih rečenica spojio sebe i iskustvo, naravno da nikako nisam pomislio da se može na bilo koji način porediti sa znanjem i iskustvom diplomiranih meteorologa i ljudi koji u ovoj struci rade više decenija. Veoma često pišem "smele" prognoze, ali ne zato da bih se pravio "pametan", već zato što sam perfekcionista i prilikom pisanja svake dajem sve od sebe da bude što preciznija, a posle pratim razvoj situacije i analiziram gde sam pogrešio.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Decembar 2019
« Odgovor #59 poslato: 27. Decembar 2019. u 21:35 »
Srdjane, prvi put da pisem na forumu ovako nesto, ali moram da iznesem svoje misljenje...Da se ja pitam ti bi odavno bio u RHMZ! I ti i jos pojedini clanovi ovog foruma ( I Kimija jednostavno moram pomenuti).
Ti si jedan primer kako treba pisati o prognozama i trenutnim informacijama! Precizno, tacno, jednostavno znas to da radis....
Velike pohvale za tebe od mene i samo tako nastavi! Posto sam ja za dane N.G porodicno sa prijateljem na Tari, ja bih te zamolio ukratko koliko tamo snega mogu ocekivati?
Ne trazim nista detaljno, opsirno, samo hoce li biti snega za sankanje, grudvanje...??? Ja mislim da tamo vec ima koji centimetar snega i mislim da ce biti snega tamo nocas i sutra...

Izvinjavam se, neka moderatori prebace u chat...