Autor Tema: Mart 2020  (Pročitano 40398 puta)

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2020
« Odgovor #40 poslato: 19. Mart 2020. u 12:08 »
Izadje Yr.no i ucrta 65+mm snega u Beogradu  :/. Daleko je sve to jos, ali sada vec moze da se prati pomalo, posebno mi koji nismo videli pahulju ove zime.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2020
« Odgovor #41 poslato: 19. Mart 2020. u 12:19 »
Nemam pristup modelima vec sam samo pogledao EC na Yr.no i video najbolju prognozu ove zime(sada već proleća) po pitanju snežnih padavina.
Da čovek ne poveruje...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Mart 2020
« Odgovor #42 poslato: 19. Mart 2020. u 12:25 »
Prošli put se pokazalo da ni 24h pred padavine modeli nisu mogli da se slože (a to nisu bile male razlike već drastične)  po meni ovo je još zamršenija situacija.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Mart 2020
« Odgovor #43 poslato: 19. Mart 2020. u 15:09 »
Juče kada sam video modele šta prikazuju pomislio sam da je to to. Već od sinoć se situacija menja, a kako i ne bi, em ovakav prodor skoro pa početak aprila, naravno luta se gde će isti završiti, a ako bude dovoljno zapadnije,i kada na sve to upadne i neki ciklon kao posedica istog onda je to prava zabuna gde će taj cikon i pripadajući topli sektor, intezitet svega sa već zagrejanom podlogom....Puno pitanja, biće baš interesantno pratiti, nadam se da neće biti nekog jačeg mraza, a sve ostalo kako se uklopi  :) :hm: Zahlađenje je sigurno od nedelje sve ostalo je upitno, ali često se dešavalo da baš dan kada se modeli složili pa bilo to i 5 dana ranije, budu tačniji od izlaza pred sam početak dešavanja :hm:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #44 poslato: 19. Mart 2020. u 18:02 »
Ako nam ikad nije odgovarala zimska situacija to je zasigurno ovaj put. Em zbog virusa koji je u naletu, em zbog vegetacije koja je takodje u usponu.
EC je verovatno preterao sa ovim mm snega, i lično priželjkujem da ovaj put bude upravu onaj model koji je najblaži i po pitanju  mraza i po pitanju snega. Volim sneg ali nije mu vreme sada definitivno...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2020
« Odgovor #45 poslato: 19. Mart 2020. u 20:20 »
Ako nam ikad nije odgovarala zimska situacija to je zasigurno ovaj put. Em zbog virusa koji je u naletu, em zbog vegetacije koja je takodje u usponu.
EC je verovatno preterao sa ovim mm snega, i lično priželjkujem da ovaj put bude upravu onaj model koji je najblaži i po pitanju  mraza i po pitanju snega. Volim sneg ali nije mu vreme sada definitivno...
Puno puta se u prošlosti pokazalo da jačina mrazeva i količina snega koji padne obično nisu u kombinaciji. Hoću da kažem da izostanak snega ne garantuje izostanak jačih mrazeva. Često je bio slučaj da suva zahlađenja budu pogubnija po vegetaciju. Izvinite za mali off
Još uvek je puno toga u igri. Biće tu dosta šaranja u narednim danima...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #46 poslato: 19. Mart 2020. u 21:01 »
 ^^ Svakako da od te dve opcije pogubniji je mraz i -4 -5C nego sneg na 0 ili +1C
Edit: Modeli svakako i naginju u današnjim izlazima u tom smeru, sneg i T oko nule

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Mart 2020
« Odgovor #47 poslato: 19. Mart 2020. u 21:58 »
A jel su ozbilnije padavine i da li ima izgleda i za snežni pokrivac


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #48 poslato: 20. Mart 2020. u 09:12 »
Na istoku zemlje će sasvim sigurno biti ozbiljnih padavina. Baš gledam taj tu deo oko Negotina, i dalje nastavak u Rumuniji ka Krajovi, pa gore ka navetrini Karpata... koje padavine čoveče, daje se lokalno i do 40mm mokrog snega u nizijama.

Ono što me je iznverviralo je to što smo po nekim modelima (ostatak zemlje) mi non stop u nekoj rupi padavinskoj, prvo nas te padavine promaše s istoka, a onda kačeći deo Vojvodine pobegnu prezapadno (GFS, ICON, mada je GFS glavni najsuvlji, prosek ima padavine). Valjda baš neće biti tako... EC srećom daje zbirno  10-15mm i za ostatak zemlje. Ipak, biće tu još dosta tumaranja sa tim rasporedom padavina.

Hladnoća ipak na kraju neće potrajati, visinsko jezgro hladnog vazduha beži prezapadno donoseć otopljenje. Te nove padavine usled dizanja afričkog minimuma su pod znakom pitanja, a ionako bi bile u vidu kiše usled otopljenja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 159
  • Lokacija: Zemun
Odg: Mart 2020
« Odgovor #49 poslato: 20. Mart 2020. u 14:48 »
Pratim prognozu svaki dan, cas najavljuju sneg cas pise da nece ni biti padavina u okolini Bg. A i ako bude bice to neke minimalne padavine. Evo gledam sad na ventusky aplikaciji GFS kaze 0.3mm do cetvrtka..

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Mart 2020
« Odgovor #50 poslato: 20. Mart 2020. u 15:02 »
Za sada s obzirom na okolnosti i doba godine ovaj hladan prodor se ublažuje i nadam se da će proći bez nekog mraza. Padavine sada kako mi se čini ta moj kraj oko 15 sledeće nedelje su mi realni.  Modeli naravno još lutaju, videćemo

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #51 poslato: 20. Mart 2020. u 19:42 »
Bez promene pozicija, GFS glavni (ensi su bolji) i ICON sve daju na kašičicu (računaj skoro ništa za veći deo zemlje). Samo me strah da EC ne poklekne, mada mu ensi daju gotovo istu količinu kao glavni za veći deo zemlje. UKMO nešto između.

Kad već imamo neko ovakvo zahlađenje, onda lepo ili nek padne (bar) malo snega da zabeli, ili nek bude makar nekih (retko) niskih temperatura za ovo doba godine. Valjda je bolje ovo prvo.  Ovako ovaj scenario koja prva dva modela nude je najgori, non stop oblaci, snega na kašičicu i temperature tu oko nule bez ikakvih bitnih oscilacija. Bezveze.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 256
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: Mart 2020
« Odgovor #52 poslato: 20. Mart 2020. u 20:37 »
A kako ste pisali pre 2-3 dana,imao sam utisak da ce biti apokalipsa sa snegom i korona virusom

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2020
« Odgovor #53 poslato: 20. Mart 2020. u 20:49 »
Not too bad  :hm:
Al ima da oprlji Crpckogceljaka, nema lopatu da ispusta iz ruke  :rotf:
A gle na mala vrata i Melence moz dobije prvi cm snega ove zime  :cry:



Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2020
« Odgovor #54 poslato: 20. Mart 2020. u 21:04 »
Melenci se spremaju za svoj treći snežni pokrivač ove sezone  :comeon:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2020
« Odgovor #55 poslato: 20. Mart 2020. u 21:16 »
Da, snežni pokrivač je sve izvesniji kako vreme odmiče. U istočnoj Srbiji čak i niži predeli mogu računati na jako puno snega (i do pola metra), što se u ovo doba godine može smatrati teškom nepogodom. Negotin ove zime nije imao nijedan dan sa snežnim pokrivačem, a moguće je da za koji dan osvane sa pola metra snega na samom kraju marta.
Što se tiče Beograda, EC u poslednja dva izlaza drži 15-ak mm za utorak i sredu koji deluju kao najrealnija opcija (i ensembli su prilično složni). GFS je u operativnom izlazu skoro pa suv (jedva 2-3mm), dok prosek ensembla ide i preko 20mm za utorak i sredu. ICON daje u poslednjem izlazu malo manje od 10mm, uglavnom u sredu i četvrtak. U utorak i sredu bi veći deo padavina bio u obliku snega, dok je od četvrtka skoro pa izvesno otopljenje i topljenje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2020
« Odgovor #56 poslato: 20. Mart 2020. u 21:18 »
Melenci se spremaju za svoj treći snežni pokrivač ove sezone  :comeon:
Hahahaha, da...  ;)

Evo kolicina padavina ukupne, ovo su situacije gde istok dodje na svoje... Ma i prodju svoje...

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Mart 2020
« Odgovor #57 poslato: 20. Mart 2020. u 23:37 »
nece  ni GFS , ni EC .. da presudi ... ovog puta rep zime je rekao necete se me tek tako lako otarasiti... vec unazad 14 dana se kuva takav scenario..mislim da nece biti prevelikog odstupanja... sneg, i slab mraz ... para dana .. ali dovoljno da uniste neke vocke koje su u punom naletu, kao i ostala vegetacija...kad nesto krene kako ne treba ,, onda ga bashh zajebe do kraja... :morning:

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 159
  • Lokacija: Zemun
Odg: Mart 2020
« Odgovor #58 poslato: 21. Mart 2020. u 00:51 »
Sad Gfs opet daje lep sneg u utorak, ovde niko vise ne zna sta ce biti dok ne vidimo svojim ocima

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Mart 2020
« Odgovor #59 poslato: 21. Mart 2020. u 01:13 »
 ^^ Upravo tako . To me je ovaj forum naucio da se ne zna tacno do pocetka padavina . Pogotovo sneznih . Modeli su izvrteli sve moguce kombinacije i sada su mirni jer nece pogresiti jer su bar u nekom izlazu videli buduca desavanja  :D
Izvinjavam se za off .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )