Autor Tema: Mart 2020  (Pročitano 40401 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #60 poslato: 21. Mart 2020. u 08:42 »
Dobro je, ipak ide u pravcu snega i u ostatku zemlje kao što smo priželjkivali i očekivali. Ubedljivo najviše dobiće istok zemlje, okolina Negotina i Kladova.

Od četvrtka može se slobodno reći srećom toplije, hladno visinsko jezgro beži zapadnije dok će kod nas duvati jaka i olujna košava od srede.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2020
« Odgovor #61 poslato: 21. Mart 2020. u 10:34 »
Bravo BataSveto to je pravilno rezonovanje kod analize izlaza modela... Moz da bude al i ne mora  :tu: A bice nesto  :grin:


Bolji su izlazi sa snegom... Znam da ima ljudi koji ce reci jel znas ti kolko se voce razvilo al sem ranih kajsija mrazic od -2,-3 ne moze drugo toliko da osteti... Zato aj da vidimo taj sneg u poslednjoj dekadi marta mada naravno pitanje je kako ce to izgledati u gradu, sem u istocnoj Srbiji tu ce biti prava pravcata zima...


« Poslednja izmena: 21. Mart 2020. u 10:55 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2020
« Odgovor #62 poslato: 21. Mart 2020. u 11:07 »
Meni samo pokvari statistiku koja bi bila impresivna tj bez pahulje tokom ove zime.

Da bar potraje koji dan duze a i ovako ce sve to biti na blagom plusu, znamo na cega ce liciti.


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2020
« Odgovor #63 poslato: 21. Mart 2020. u 15:43 »
Ladno ucrta Ec 30+mm mokrog snega za Ns :D,ono sto je sigurno je da cemo premasiti decembarski rekord od 1cm :rools:,za ostalo ne garantujem

Toplo je tlo,pretoplo za ozbiljnu akumulaciju,ali nesto mislim da uz dobar intenzitet temperatura moze da se obori i u negativu jer mi se cini da su tacke rose povoljne,Kimi ce to znati bolje sigurno

Ako se nesto ozbiljno ne promeni,cuveni Sancevi ce upisati 15cm naredne nedelje koji ce se odma otopiti(mada ss kod njih niksd ne zna)

Nece biti ni naivan vetar,ponegde u Backoj i 7m/s istocnih i severoistocnih pravaca
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #64 poslato: 21. Mart 2020. u 21:41 »
Presek stanja 24h pre starta padavina za SC

GFS 30mm
EC 30mm

Dakle oba modela su izjednacena i dogovorena, veliki sam snegoljubac ali sad...

Elem, 15/20cm u SC u pon i uto...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #65 poslato: 22. Mart 2020. u 12:05 »
Jutros modeli složniji čini mi se. Definitivno nas sneg čeka ali bar minusi su blaži.. Icon pojačao padavine, Gfs daje drugačiji raspored. Istok Srbije verovatno 30-40cm

Edit: Jel morala da prodje kalendarski zima pa da padne sneg  :/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2020
« Odgovor #66 poslato: 22. Mart 2020. u 12:26 »
Pratio sam, ali nisam mnogo komentarisao ovu situaciju. Sad kad je već izvesno šta sledi, ostaje samo da se zapitamo gde je ovo sve bilo u januaru kad mu je i vreme. Isto smo se pitali i pretprošle godine, kada je januar prošao bez ijednog dana sa snegom, a onda isto ovako krajem marta u većem delu zemlje pao najveći sneg te zime/proleća. Beograd i Novi Sad su tada išli do 20cm, a sada je samo pitanje hoće li prebaciti tu cifru ili neće.

Sinoptička situacija kao nacrtana za obilan sneg. Spuštanje hladnog vazduha u nižim slojevima direktno sa severoistoka zahvaljujući anticiklonu na severu Evrope, a zatim odsecanje visinskog ciklona na idealnoj poziciji za obilan sneg:







Sve to rezultuje i velikom količinom padavina u većem delu zemlje. Kao i uvek pri istočnim visinskim strujanjima, najviše padavina se može očekivati na istoku zemlje (kontam da bi Negotin i Zaječar mogli prebaciti 50mm ukupno), ali ne zaostaje mnogo ni sever zemlje (potez od Novog Sada do Beograda je na preko 30mm u aktuelnim izlazima).

ECMWF:



GFS:



ICON:



Što se tiče Beograda, veći deo padavina, da ne kažem 99% bi bio u obliku mokrog snega na blagom plusu (pozitivna nula). Ako uzmemo u obzir i toplo tlo i brzo sleganje mokrog snega, od ~30mm padavina do srede ujutru bi se moglo očekivati 20-ak cm snega.
Ono što je paradoksalno je da bi ovaj mart i pored niza od 15 dana bez merljivih padavina u sredini meseca na kraju mogao značajno prebaciti prosečnu mesečnu količinu, ukoliko se ostvare trenutne prognoze.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #67 poslato: 22. Mart 2020. u 12:37 »
Da da, sve više se padavinase daje za tu taj deo između Beograda i Novog Sada.
Praktično jedina dilema preostala se tiče čini mi se Pomoravlja, posebno donjeg i srednjeg, kao i Braničeva i delova Stiga. GFS daje brži proboj i generalno jači istočni vetar, što u toj oblasti automatski stvara padavinsku rupu.
Za moj kraj, takođe se vidi u toj nekoj istočnoj struji maksimum padavina u blizini, dok padavina ka Kraljevu i tamo ka Medu u Mrčajevcima bude dosta manje, kao i u dolini Ibra.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #68 poslato: 22. Mart 2020. u 12:50 »
Kada je Kimi napomenuo padavinsku rupu, da dodam i ja da pri izrazajnom istocnom vetru i Surdulica biva osiromasena po pitanju padavina (Masuricka kotlina, tj potez Vl.Han-Surdulica)... i znam da ce ovo biti pored ovih 30tak mm padavina jedna lepa ispala, vec preko Vlasine ka granici sa Bugarskom situacija je mirna... pratimo pa cemo videti.

Van mreže valjevo014

  • *
  • Poruke: 143
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2020
« Odgovor #69 poslato: 22. Mart 2020. u 13:14 »
Može li neko da spomene zapadnu Srbiju,koliko padavina se ocekuje, koliko cm otprilike...značilo bi mi, hbvala

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2020
« Odgovor #70 poslato: 22. Mart 2020. u 13:57 »
U Melencima situacija je takva da će visina snežnog pokrivača zavisiti od nekoliko faktora. Bitno je koliko sati će noćas i sutra ujutru trajati mraz, bitno je da se oblaci navuku što je pre moguće a da sneg krene što kasnije tokom ponedeljka popodne. Najbitnije je ipak da nam zona najjačih padavina ne pobegne previše južno u utorak ujutru i prepodne.

U zavisnosti od svega ovoga i poučen nekim sličnim (davnim) situacijama, očekujem 15cm snega.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Mart 2020
« Odgovor #71 poslato: 22. Mart 2020. u 14:30 »
 Sokobanja stoji dobro kažu neki meteo ci 20al cm snsnega videcemo


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Mart 2020
« Odgovor #72 poslato: 22. Mart 2020. u 14:53 »
Sokobanja može lako iznad 20cm sa snežnim pokrivačem...ovakva situacija vam leži za padavine

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Mart 2020
« Odgovor #73 poslato: 22. Mart 2020. u 19:20 »
Po dostupnim prognozama moj kraj je u padavinskoj rupi, jedino ec daje nesto vise padavina, tako da se ne sekiram puno  :D, bice pahulja, možda i nekog simboličnog pokrivača od 2cm i to je to... A možda je i bolje uzimajuci u obzir toplu podlogu i blagi plus pri padavinama sve će to vrlo brzo da postane ogromna bljuzga u nizijama, naravno u višim predelima biće idile 2_3 dana. Bolje sad Ispala, pa da nam se vrati sledećeg januara kad je i vreme  ::)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Mart 2020
« Odgovor #74 poslato: 22. Mart 2020. u 20:10 »
GFS povećao količinu na 35mm susnežice i snega.  :/Uopšte mi nije drago što to vidim, ali ipak i to je bolje nego jači minusi.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #75 poslato: 22. Mart 2020. u 20:50 »
Prema poslednjim izlazima, za SC

GFS 50mm
EC 40mm
Vecina toga u  obliku snega (90%)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Mart 2020
« Odgovor #76 poslato: 22. Mart 2020. u 21:09 »
Slicno kao kod Likija, i ovde EC, ICON i GFS (12z) daju izmedju 30-35mm padavina do srede, ostali modeli nesto manje. Imenjak je okacio odlicne karte, evo za arhivu GFS i GEFS 12z za moju lokaciju.  :/



Evo da ostane zabelezeno i danasnje upozorenje Zavoda:

Citat
УПОЗОРЕЊЕ НА СНЕГ И ФОРМИРАЊЕ / ПОВЕЋАЊЕ ВИСИНЕ СНЕЖНОГ ПОКРИВАЧА (за период од 23. до 25. марта)

Од понедељка до среде доћи ће до стварања снежног покривача, у већини места од 10 до 15 cm, на планинама и у нижим пределима источне Србије од 20 до 40 cm, локално и више. У уторак услед јаког ветра доћи ће до стварања снежних наноса, нарочито на истоку и у планинским пределима. Слабљење и постепени престанак снежних падавина очекује се у среду током дана.

На подручју Београда очекује се формирање снежног покривача висине од 15 до 20 cm.
Izvor: Meteoroloska upozorenja - hidmet.gov.rs

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2020
« Odgovor #77 poslato: 22. Mart 2020. u 21:34 »
Pošto se već dosadjujem posle duže vremena igrao sam se sa kartama i svojom prognozom (grube rezolucije  :grin: )

1 crveno 40-50mm
2 žuto 30 do 40mm
3 zeleno 20-25mm
4 ljubičasto 10-20mm
5 plavo  0-10mm  :)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2020
« Odgovor #78 poslato: 22. Mart 2020. u 21:42 »
 ^^ ^^

A mogao si još malo severnije tu žutu pomeriti, nemoj mi malerisati da me Bart pobedi  :grin:

Ja sam svoje za svoj deo Banata već rekao, nema promene. Iskreno mislim da će ovo biti ipak korisno za sveukupnu situaciju. Ne vidim šta loše može da donese ovaj sneg..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Mart 2020
« Odgovor #79 poslato: 22. Mart 2020. u 21:49 »
Rizbo Estofaks  :D
@ Ziko - Ja sam u zutom a Bart ce biti 0-2 cm  :rofl:
Salim se . Moze da bude lose Ziko . 40 cm teskog snega moze da napravi svasta .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )