@ Milos - Sto sada ne pises ? Neces da izbaksuziras ili nesto drugo ?
Druže Svetislave, možda bih i pisao kad bih imao šta pametno da kažem, ali ajde da probam da dam jednu malo realniju procenu.
Dakle, ovo što se crta za period utorak-sreda-četvrtak sa posebnim akcentnom na sredu je jedna tipična nestabilno-konvektivna situacija sa konvekcijom na širem području. Putanja i položaj ciklona su idealni za tako nešto, pogotovo ako uzmemo u obzir da će prizemna strujanja ostati relativno slaba tako da neće biti gotovo ikakvog feniranja i drugih stvari koje bi sprečile inicijaciju konvekcije. Dakle, imamo sporo premeštanje ciklona koji je izražen tek iznad 850mb, pa bi u prizemlju ostalo slabogradijentno polje niskog vazdušnog pritiska.
Jedino što će sprečavati konvekciju sutra će biti jedan inhibirajući sloj na oko 850mb, koji bi trebalo da popušta kako dan odmiče, pa je za očekivati da ozbiljnija konvekcija krene tek kasno uveče u delovima van orografije. Kimi je u međuvremenu postavio kartu koja pokazuje da je u planinskoj oblasti moguće da se pokrene i ranije. Ozbiljniju akciju na severu svakako ne očekujem pre 18UTC.
Naravno, u ovakvoj situaciji kad će gotovo sve padavine biti konvektivnog tipa, za očekivati je se modeli lutaju sa količinom padavina, kao i njihovom prostornom i vremenskom raspodelom. Ne samo da se modeli nisu još uvek međusobno "dogovorili", već se nijedan model nije dogovorio ni sam sa sobom po tom pitanju. Tako je npr. ICON 00Z i 06Z davao preko 30mm padavna za zonu oko Beograda, a onda u 12Z dao trostruko manje. GFS je u 00Z davao jako malo padavina za veći deo zemlje, dok je prosek ensembla davao znatno više i nagoveštavao da je to možda "bag" izlaz. U 12Z je GFS prilično povećao padavine (15-20mm za zonu oko BG), ali su ensembli presušili i sada je glavni izlaz najbogatiji sa padavinama. Ne očekujte ni da će sutra modeli biti išta pametniji. I onda se postavlja pitanje šta uopšte možemo izvući iz modela ovoga puta.
Možemo izvući da su definitivno i bez ikakve dileme značajne konvektivne padavine u igri i to na širem području. Mnoga mesta u Srbiji će dobiti jako puno kiše u naredna tri dana, a isto tako će biti lokacija sa jako malo padavina. A koja će to biti mesta, pa reklo bi se da je čista lutrija. Jedina oblast u kojoj su obilnije padavine skoro pa izvesne ovoga puta je istočna Srbija, odnosno deo od Đerdapa, ka jugu preko Homoljskih i Kučajskih planina, pa sve do Niša i Leskovca. Razlog je što se tamo dosta padavina daje u povratnoj severnoj struji u noći između srede i četvrtka i u četvrtak prepodne i tu konvekcija neće igrati toliko bitnu ulogu, pa su te padavine lakše "uhvatljive" kod modela.
E sad, kad je konkretno Beograd u pitanju, šta da kažem a da već nisam rekao. Neki modeli daju padavinsku rupu tačno iznad Beograda, neki modeli daju u zoni iznad Beograda i više padavina nego južnije npr. Kada se uzmu u razmatranje svi poslednji izlazi svih dostupnih modela dolazimo do nekog proseka od 15-20mm od četvrtka u 18UTC do srede u 18UTC. Lepa količina padavina, ali daleko od izvesne. Ako mene pitate, sve od 5mm do 50mm je u igri ovoga puta, a ne isključujem čak ni neke male mogućnosti da padavine budu i van tog opsega. Da vam bude jasnije o čemu pričam, setite se samo slične situacije 23. juna prošle godine kada je u severnim delovima Beograda palo 100mm kiše, dok je u južnim palo tek 1-2mm. Naveo sam zaista ekstremnu situaciju, ali sigurno je da će takvih velikih razlika i na malom području biti i ovoga puta. U svakom slučaju, grmljavine ćemo se naslušati ovoga puta, to je izvesno.
Nadam se da je ovo moje izlaganje pomoglo da nekoga dodatno zbunim.