Autor Tema: Zima 2020/2021  (Pročitano 53661 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Zima 2020/2021
« Odgovor #40 poslato: 19. Decembar 2020. u 12:01 »
Uobičajeno ludovanje i menjanje scenarija iz izlaza u izlaz pred jaču promenu vremena. Neće se tu znati ništa još neki dan. Početkom naredne sedmice biće polako sve jasnije. Bitno da dolazi do konkretnije promene sinoptičke situacije. Ako se ne budu sad složile kockice za zimsku varijantu, biće prilike u nastavku zime ...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #41 poslato: 19. Decembar 2020. u 23:09 »
I sta kazu ovi modeli? zima ili ne zima?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Zima 2020/2021
« Odgovor #42 poslato: 20. Decembar 2020. u 09:50 »
Blic zimski prodor za sledeći vikend sa manjim snežnim pokrivačem u južnoj polovini Srbije. Planine će imati konkretniji sneg prvi put ove sezone. A onda deluje da će se malo sačekati za nastavak zime...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #43 poslato: 20. Decembar 2020. u 10:23 »
Slažem se i ja. Dolina se pomiče istočnije, prodor se ubrzava pa u toj situaciji teško da ima prostora za neki značajni ciklon, možda samo plitka sekundarka u Jadranu koja velikom brzinom produžava na jug.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #44 poslato: 20. Decembar 2020. u 15:07 »
A onda deluje da će se malo sačekati za nastavak zime...

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
A ne baš malo, jedno 15 dana a možda i 20, jel ovo nisko polje pritiska kod V.Britanije nas ubija. Iako se izmestilo prema istoku, nama ništa ne donosi. Mnoge kolege se oslanjaju na SSW kao i vetar istočnih smerova na visini, koji je sve izvesniji polovinom januara, ali ne dovoljno za zimu na Balkanu. Te velike promene ne važe za nas.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #45 poslato: 20. Decembar 2020. u 20:04 »
Pozdrav svima. Meni se cini da nama ne smeta toliko taj ciklon oko Britanije za neku ozbiljniju zimu. Po mom laickom misljenju vise nam smeta prostrani anticiklon iznad Rusije koji se pruza do Rumunije i on ne dopusta anticiklonu iznad Atlantika da se istocnije pozicionira. Onda bi taj ciklon koji je sad kod Britanije bio mnogo bolje pozicioniran i mozda nam doneo i nagovestaj zime.

Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #46 poslato: 20. Decembar 2020. u 20:38 »
Jos uvek modeli dosta lutaju. Ima naznaka , a i dobrih sansi da u novu godinu udjemo sa sneznim pokrivacem u vecem
delu Srbije.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #47 poslato: 20. Decembar 2020. u 20:52 »
Možda pogrešno razmišljam.
Ja ću podržavati AC preko Urala do B-K regije. 
Mislim da su razlozi drugi što nemamo bolji greben preko Atlantika. Prrimjera radi, Atlantik nema klasični profil La Nina postave sa grebenom preko njega.
Čak, La Nina se bori da forsira svoj udio u cirkulaicji Sjeverne hemisfere.
U konačnici, mislim da AC na istoku je donekle i oslabio  zonalno strujanje preko Atlantika, zvuči čudno... Zaustavlja da se PV stratosfere spoji sa troposferom, u tom slučaju, to prati snažan +NAO index.
Istina, taj AC se previše pruža ka nama, ali nisam sigurna koliko je veliki udio njegove krivice za ovo što imamo.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #48 poslato: 21. Decembar 2020. u 08:08 »
Jutros malo bolji izlazi modela, generalno bice tu svacega...samo da ne bude za praznike ove maglustine i monotonije, slazete se svi :D

A gledam sad,  ovo cudo iznad ostrva se brzo raspada...

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #49 poslato: 21. Decembar 2020. u 10:11 »
Jos uvek modeli dosta lutaju. Ima naznaka , a i dobrih sansi da u novu godinu udjemo sa sneznim pokrivacem u vecem
delu Srbije.

Nema ni s od sneznog pokrivaca osim na planinama za novu godinu, i iako je to daleko, znamo kada modeli odu na topliju stranu kakva je sansa da promene u hladniju...Takodje padavine nakon katolickog bozica su vise nego upitne...

Na mreži Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #50 poslato: 21. Decembar 2020. u 10:59 »
Zanemario bih trenutnu situaciju i najave koje smo već komentarisali. Osvrnuo bih se na ono što, za sada, ovu zimu ne izdvaja od već nekoliko drugih u nizu, to je veoma malo hladnog vazduha gde očekujemo da ga bude. Pa pogedajte samo modele u izlazima, na 850mb jedva da se pojavljuje -12, a govorimo o najkraćim danima u godini. Taj trend me užasno brine, pa ni sever i severoistok Starog kontinenta nemaju neke minuse, šta mi ovde da očekujemo, odakle i dobra pozicija ciklona da povuče hladnoću i koliko idealan taj položaj treba da bude. Čemu se mi nadamo, i to hladnoće što nam dolazi sa severozapada dođe kad već izgubi prvobitnu formu. Jedino nam ova prostrana inverzija govori da je zima. Postalo je teško ugrabiti i jači minus u jutarnjim časovima, a ne nešto više od toga. :facepalm:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #51 poslato: 24. Decembar 2020. u 17:07 »
Nema zime bez Bozica!  :grin:





Na mreži Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #52 poslato: 26. Decembar 2020. u 21:07 »
Trend modela za početak januara odnosno oko Božića je sve bolji, većina forsira sve bolju sinoptičku situaciju, ono čega nedostaje je još uvek hladnoće. Generalno sam sve više optimističan za nastavak zime. Ako ovako nastave modeli, pa moraće u nekom trentku da dobijemo i dotok hladnog vazduha i snežne padavine. Možda ne oko Božića, ali sredinom meseca mi je nekako realno.  :angry:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #53 poslato: 26. Decembar 2020. u 22:08 »
Коначно и мени да се свиђа тренд, први пут ове зиме, блок се помера источније са центром између Исланда и Скандинавије, самим тим и ово поље ниског притиска мора ка истоку, односно ка нама, наравно требаће и неколико дана да се и хладноћа "довуче" до наших крајева, све то под условом да остане овакво стање на картама.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #54 poslato: 27. Decembar 2020. u 10:46 »
Ako ima nesto za cega se mozemo uhvatiti u nadi da ce zima doneti nesto zanimljivo onda je to zagrevanje stratosfere i slabljenje polarnog vrtloga.
Kako i koliko ce se to odraziti na desavanja u toposferi jos je rano govoriti ali svakako nemamo sta da izgubimo tj mozemo biti samo na dobitku od ovakve situacije.







Jos da dodam da eventualne promene mogu biti vidljive tek posle 10.-15. januara.

Nadam se da ce se kolega Pulsar uskoro javiti...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #55 poslato: 28. Decembar 2020. u 13:37 »
Nastavlja se traćenje dobre sinoptičke situacije u prazno.  :whistling:  Nakon bloka na Atlantiku, modeli daju džinovski anticiklon preko celog severa Evrope... ali naravno da mi od toga nemamo koristi kad početan problem, prezapadno visinsko jezgro ostaje tu gde jeste.

A onda dolazimo do one priče o tromosti i monotonosti sistema i dinamike... a u tome je apsolutni šampion baš ovo odsecanje doline ili ciklona ka oblasti Pirineja, poremećaji koji su u stanju da se vrte oko istog  područja za, na nas, neverovatno duge periode. Mi se hvalimo tamo u maju ili junu kad nam se visinski ciklon vrti 5-6 dana oko nas, kod njih je to moguće i po 15-20 dana.

Naravno, ne zavaravajte se da oni od toga imaju neku zimu. Imaju, za njihove standardne uslove. Od toga profiritraju samo planine, znaju i oni da je njima potrebna kontinentalna hladnoća s istoka-severoistoka za ono pravo.

Lepo reče kolega Medo, samo jačanje zonalke može trajno da eliminiše ovakvo stanje i restartuje sisteme.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #56 poslato: 28. Decembar 2020. u 17:06 »
Lepo reče kolega Medo, samo jačanje zonalke može trajno da eliminiše ovakvo stanje i restartuje sisteme.

Eto stigo smo i do toga da se molimo za zonalku. Pricam ja  da mozemo reci ovoj zimo ćao. Ne daj Bože, da budem u pravu.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #57 poslato: 28. Decembar 2020. u 17:26 »
Zonalka u smislu novog reseta sistema jer se dolazi do onoga o čemu je Kimi više puta pisao. Tromosti i "lenjosti" atmosfere, jedan isti setup koji može da drži i po 15 dana, nedostajanja dinamike itd
I po meni da opet ponovim , glavni krivac ova AC na Istoku. Da nije nje ovo čudo na Zapadu se ne bi vrtelo u nedogled. Tako da eto, može da ne bude zima u Evropi i pored mirovanja Atlantika ( a on kad tad mora da dodje na red)
Poslednja nada je nada u PV i zagrevanje stratosfere ali to je sve na dugačkom štapu  :D

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #58 poslato: 28. Decembar 2020. u 20:06 »
 :wf: :wf: :wf:



Како је кренуло, није искључено да период око Божића дочекамо и у кратким рукавима.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #59 poslato: 29. Decembar 2020. u 20:14 »
Ма, који исландски, пиринејски минимум. ::)