Autor Tema: Zima 2020/2021  (Pročitano 53651 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #60 poslato: 30. Decembar 2020. u 11:23 »
Kako smo krenuli, nasa deca ce minus i sneg gledati samo na apokalipticnim filmovima...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #61 poslato: 30. Decembar 2020. u 11:35 »
Ima tu nekih pozitivnih pomaka posle Bozica... Ali jos uvek daleko za ozbiljnu analizu a pre toga mart sto rece dejca...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #62 poslato: 30. Decembar 2020. u 12:15 »
Prosek i GFS-a i EC-a u dalekim satima pada na blizu -5°C. To ne zvuči loše s ove distance, ali kakve smo sreće znamo da će to opet prezapadno da ode a mi u topli sektor..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #63 poslato: 30. Decembar 2020. u 13:45 »
^^ Tradicionalno "pozapadnjavanje". Nekada davno bilo poistočnjavanje. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #64 poslato: 31. Decembar 2020. u 01:00 »
Bozic ce izgleda biti "vodeni" Bozic, sve ide ka tome, pojedini krajevi Srbije ce oko 07.01. "plivati"...sta da se radi.. :hm: :confused:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #65 poslato: 31. Decembar 2020. u 09:53 »
Ja veći potencijal na kartama nisam skoro video. Još je sve daleko (192h -), ali kakav samo položaj anticiklona. Ali kako na žalost to nije jedini uslov. Kao što su kolege napomenule, biće praćenja ciklona i njihovog položaja, samo sada mi se čini da su male šanse da iz svega ne dobijemo baš ništa. Oko Božića je početak, prolazak tok ciklona bi započeo priliv hladnijeg vazduha i konačno da vidim veće minuse i na visini, i kasnije ćemo videti kako će ostali cikloni da se postave.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #66 poslato: 31. Decembar 2020. u 10:24 »
Daleko je sve to, ali suvomrazica nam ne treba uopšte, još ako nema snega na tlu fatalno za useve. Inače kada je u pitanju ovakav priliv hladnog vazduha, ono govori da bi ciklon bio kod Turske, a to nam ne donosei padavine, već uvlači veoma hladan vazduh. Na mnogim modelima je opcija i ciklon kod Kozrike, a to je prezapadno i donosi toplinu. Nijedan model ne vidi ciklon u jadranu ili jonskom moru koji bi imali kod nas koristi. Ima vremena ali znamo šta buzde kada se približi termin.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #67 poslato: 31. Decembar 2020. u 11:55 »
Iako tu ima svega i svačega, polagačko kreće da raste prosek EC-a za taj dalji period, a naravno prva šansa posle Božića već se definiše da će otići gde druge nego prezapadno.
Zašto bi bilo šta odstupalo sada od ovog šablona. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #68 poslato: 03. Januar 2021. u 00:09 »
Vec sada moram da predjem u ovu temu jer se datumi polako pomeraju kao po obicaju.
Ono sto vidim na kartama, danasnji trend koji mi se ne dopada po pitanju zimske situacije.

Meni izgleda da ce sav ovaj potencijal ostati neiskoriscen bar u sledecih 10ak dana.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #69 poslato: 05. Januar 2021. u 15:47 »
I dok mi ne znamo šta će tačno biti ni u petak, savršeno znamo šta sledi za 15-ak dana:

Yup, ćuti makar žutonarandžaste boje ne fali kod Pirineja, makar s njihovim prezapadnim upadima završavamo.  :tu:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #70 poslato: 05. Januar 2021. u 20:26 »
Ajde neka EC isparira do kraja  :grin:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.443
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #71 poslato: 05. Januar 2021. u 20:53 »
Prosek pak liči na icon kod EC :cf:
A ni petak još nismo resili ,jedno po jedno.


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #72 poslato: 05. Januar 2021. u 21:12 »
 ^^ znam, ali komšija ne mrači, trudim se da održim optimizam :grin: ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #73 poslato: 06. Januar 2021. u 19:59 »
Al ga mota EC:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #74 poslato: 08. Januar 2021. u 09:04 »
Ajde neka EC isparira do kraja  :grin:

Ne izgleda EC loše ni danas

GEM ga u mnogome prati, i nemaju oni nekih većih oscilacija, sve vreme vide zimu u kasnijim satima, od samog početka, i što je još vaznije prilično miran Atlantik, i pozicije ciklona severoistočno i istočno odlične za dotok veoma hladnog vazduha, moglo bi to lako da se začini jednim snežnim ciklonom koji ne bi imao probleme sa temperaturom.Sve u svemu hladnoća je sada bliže i sve je lakše. :) GFS prosto ne može da poveruje u takvu postavku na duže staze, brzo jača ciklone oko Islanda i odmah je to druga priča kasnije. Sve u svemu ja sam  optimista i za nastavak  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #75 poslato: 15. Januar 2021. u 19:03 »
https://www.severe-weather.eu/global-weather/winter-weather-pattern-forecast-january-2021-usa-europe-fa/

Previše senzacionalan tekst, nisam uplovio u euforiju jer pratim karte konstatno za dalje sate. Nikakve ovo veze neama sa nama, čak štaviše..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Dane84

  • *
  • Poruke: 182
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vršac
  • Zima u dusi,Sibir u srcu.
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #76 poslato: 15. Januar 2021. u 19:43 »
https://www.severe-weather.eu/global-weather/winter-weather-pattern-forecast-january-2021-usa-europe-fa/

Previše senzacionalan tekst, nisam uplovio u euforiju jer pratim karte konstatno za dalje sate. Nikakve ovo veze neama sa nama, čak štaviše..
Procitao sam jos jutros ovaj tekst,sto je doticni Andrej objavio,i odmah sam u arhivi potrazio podatke o zimi 1929.ne da nema slicnosti ovaj dogadjaj SSSW I PV,sto se desio tada i sada,nego neuporedivo.A zasto pa zato je tad udar hladnoce nastupio vec 1 januara 1929.i sa malim prekidima hladnoce,i blagim otopljenjem od 3-4  dana  sa 8C odmah je dolazilo do prodora izuzetne hladnoce i tako do polovine marta extremne hladnoce,ta negativna anomalija konstantno je bila nad celom Evropom do severe Afrike.Da ne duzim,kolega Pavlovic je onomad u Vremeplovu stavio sve  u naslovu STRASNA ZIMA 1929.Ovaj SSW I PV,nama na Balkanu doneo je mrvice od zime,a je zato zapad Evrope i Britanija dobro prosla,i naravno kao i uvek i ovo sad ide za Kanadu i Ameriku.S moje tacke gledista mi imao sansu u februaru,posle 2.februara indexi poput NAO i signala za blokadu deluje da udruzuju snagu sto vrlo lako moze postaviti anticklon nad BRITANIJU SKANDINAVIJU,zapadni vetrovi bi opet krajem janauara ponovo naglo oslabili,sto bi po sadasnjim indeksima mogao uslediti duzi period zimskog vremena,a to se u tekstu sever weather i ocekuje,i tu se i ja slazem.
Zima u dusi,Sibir u srcu.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #77 poslato: 15. Januar 2021. u 19:46 »
 ^^ Ех, начитах се се и ранијих година разних сензационалистичких најава зиме, и то са еминентних сајтова..

За ову текућу стварно постоји корелација са неким претходним хладним зимама или хладним периодима током зиме. Имамо умерену La Ninu, и SSW заједно, што је заједничко зимама 1955/56, и чувене 2011/12, односно фебруара 2012. Прво поменута 1955/56 је била чак јако слична овој, релативно топла негде до половине. У јануару су били први продори хладнијег ваздуха и мање снежне епизоде, (нешто као сад ово) да би уследио један од најхладнијих фебруара са просечном температуром од -7.2°С. Чак је и март озбиљно показао зубе.

Наравно, све ово не значи да ће и сада бити исто, поготово што је и даље непознаница где ће се спустити хладна ваздушна маса након дислоцирања поларног вртлога. Али ваља имати неке смернице и податке о сличним догађајима из прошлости.

Ово би пре можда могло у подфорум "meteo chat", него се надовезах на Кимијев пост.

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #78 poslato: 15. Januar 2021. u 20:34 »
I ja sam vidio njihov clanak gdje pisu da ima poredjenja sa 1929, sa tim se i ne bih bas slozio. Kao sto je kolega Dane iznad rekao Januar 1929 je isto bio vrlo hladan, a Decembar 1928 prosjecan, znaci vec se tu razilaze, naravno ne znam sta moze biti do kraja Januara, mozda i ovaj bude vrlo hladan ali su to generalno razlicite postavke. Ali je i istina da ima dosta slicnosti sa isto dobrim zimama 1955/1956 i 2011/2012. Sa te dvije zime bi se vec mogla porediti ova godina i to dosta, kao sto sam u temi Januar 2021 i pisao o tome kada smo se bacili na tu temu. Znaci idalje imamo taj isti dobar potencijal, mene iskreno ako pitas nista mi ne fali i da budu te dvije navedene zime sa kojima ima slicnosti, ne mora bas da bude 1929 da bi bila dobra zima.

Vidim da i nova prognoza ECMWF-a ukida budjenje Atlantika do kraja Februara i daje nam uglavnom NAO- i block situaciju do kraja klimatoloske zime.
I 1956 i 2012 su isto imali topao Decembar i topliju prvu polovinu Januara i ono glavno od zime je pocelo oko 25-tog Januara. Tada i sada imamo mnogo slicno poslozenih faktora i signala na osnovu kojih bi mogli vidjeti neku sliku za kraj Januara i Februar, ali opet posto je to dalek datum ima i dosta upitnika.

Mislim da su ovi iz Severe Weather Europe vise mislili na to da neki faktori imaju slicnosti kao 1929 i da su vise isli na to da se nekako "zanemari" to sto je do sada ova zima i ta drugacija pa da bi trebalo kasnije biti kao tada, ali ne znam sta su oni vala mislili. Posto je mozda globalna sinoptika slicna ove godine i 1929 da su vise na to isli nego na to kako je bilo i koliko je bilo hladno u odredjenim krajevima Sjeverne Hemisfere.

Modeli u dalekim satima naravno guraju neke svoje razne scenarije, ali mislim da znamo vec koliko je to pouzdano i zato ih i nepratim za sve dalje od 72 sata.
Kako god, lako bi se mogle ponoviti 1956 ili 2012 racunajuci na to da ove godine imamo iste situacije kao i tada i faktore koji naginju na tu opciju. Ali posto je dalek datum necu da donosim neke zakljucke ili prognoze, to cemo vidjeti kasnije, svakako zabavno je o ovome razgovarati, pogotovo kada imamo dosta toga sto nam ide u korist, i mislim da bi svi bili i presretni kada bi se i jedna od te dvije godine ponovila. :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2020/2021
« Odgovor #79 poslato: 16. Januar 2021. u 23:48 »
 ^^ Vala, i red bi bio da se prekine februarski post. Zadnjih par sezona je bio izrazito pitom.

Ja mislim da generalno već možemo da otpišemo januar.

Može biti prodorčić ili dva tamo oko sredine poslednje dekade, koji može završiti uz idealni spoj padavina i zahlađenja sa snegom, ali tanko je sve to.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*