Autor Tema: Januar 2021  (Pročitano 78053 puta)

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Januar 2021
« Odgovor #260 poslato: 13. Januar 2021. u 22:11 »
Ma naravno, neka želi ko šta hoće, ko mi kriv kad se nisam na vreme preselio u LA. Nego, ne znam kako sam uspeo prethodni post da smestim ovde, a hteo sam u aktuelne... verovatno posledica zime
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2021
« Odgovor #261 poslato: 13. Januar 2021. u 22:14 »
Mnogo unosi pometnju u ovoj temi, bar meni, ovo kad je neko iz jednog mesta, a za vreme studiranja u drugom, a napiše "ovde palo već 6 cm...". Gde?
To da i meni al verovatno misliš u temi aktuelne...
Edit: vidim sad da si i ti napisao da je poruka bila za aktuelne...


U pravu je kolega Srk mogao bi ponovo neki blok... A ni ovih 10ak dana prave zime nisu malo...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #262 poslato: 13. Januar 2021. u 22:19 »
 ^^ To je aktuelne. Imaš pravo, da se zna kad se čita kasnije, što se mene tiče ja uvek naglasim gde sam.

Elem, bez promene. Nakon talasa padavina iz slojaste oblačnosti, od popodne/uveče pa sve do nedelje deluje da će biti pljuskova snega, pre svega južno od Beograda.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #263 poslato: 13. Januar 2021. u 23:33 »
Za nedelju se stidljivo pojavljuju i neke padavine koje nisu konvektivnog porekla, već kao posledica približavanja visinskog ciklona sa severoistoka. Još je rano da bi bilo izvesno, ali u poslednjim izlazima modela ima tu i 3-4mm ukupno na debelom minusu, barem u Beogradu. Znam da zvuči malo u poređenju sa padavinama od pre neki dan, ali na temperaturama ispod -5°C je ponekad i 1-2mm dovoljno za snežni ambijent i kompaktan pokrivač.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.850
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2021
« Odgovor #264 poslato: 14. Januar 2021. u 00:27 »
Moj kraj će narednih dana biti posebno interesantan. Sela na istoku opštine na navetrenim stranama Kučaja, Samanjca i Babe mogla bi da pokupe veliku količinu padavina. Za pojedina mesta daje se i 30mm padavina. U samom gradu oko 15mm, ali će to biti sigurno šarenoliko. Najmanje padavina će biti oko same Morave. Produžava se ovo hladno vreme sada i na četvrtak za ovaj deo zemlje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #265 poslato: 15. Januar 2021. u 13:48 »
Do ponedeljka ujutru:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2021
« Odgovor #266 poslato: 15. Januar 2021. u 14:29 »
Uživajte i za nas u Timočkoj krajini  :morning:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #267 poslato: 15. Januar 2021. u 15:39 »
 ^^
Ja sam Boce samo za nijansu u tamnijoj boji od tebe na toj Kimijevoj karti tako da cu i ja slicno tebi... :morning:

Samo sto ce kod tebe to da se nadoknadi veoma lako vec kod sledeceg ciklona.  :laie:

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #268 poslato: 15. Januar 2021. u 18:33 »
Kod mene je palo juce 15cm snega, i to od 5mm koje je davao doticni EC, odnosno ova Kimijeva karta...tako da :thumbup:

E sad, to je u 3 dana, a ovo je bilo za 1 dan...pa je i raspored drugaciji, ali ne sumnjam da ce biti barem 5cm novog snega...pratimo

Posle toga, blaga stabilizacija vremena, od utroka...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #269 poslato: 15. Januar 2021. u 23:10 »
Za Beograd su se modeli našli na nekih ~3mm u nedelju (praktično sve varijante daju 2-4mm). U bilo kojoj drugoj situaciji bismo te padavine zanemarili na karti, takoreći ne bismo ni obraćali pažnju na to. Ali ako uzmemo u obzir prognozirane temperature u sigurnom minusu za nedelju, ne mogu a da se ne setim nekih situacija iz prošlosti kada smo dobili solidan sneg "ni iz čega". Tako je npr. 9. januara 2017. na temperaturi od oko -7°C od 2mm padavina u toku prepodneva palo 8cm snega, da bi uveče od 3mm bilo izmereno 10cm novog snega. Sinoptička situacija je tada bila slična onoj koja se daje za nedelju, a dvocifrena visina snega toga dana je prema prognozama bila misaona imenica. Mnogi se verovatno sećaju te situacije sa laganim lepršavim snegom koji je samo slagao cm uz minimalne količine vodenog taloga. Ne kažem da će tako biti i ovoga puta, ali prijatna iznenađenja za snegoljupce su moguća. Za početak da se ostvari tih 3mm.
Sutra slično kao danas. Biće i sunca, a popodne je moguć neki kraći pljusak snega. Modeli daju ledeni dan, ali verujem da će na Vračaru barem koju decimalu preći 0°C.
Ledeni dani će gotovo izvesno biti nedelja i ponedeljak, a za utorak je rano išta reći.

Evo u prilogu sinoptičke situacije iz već pomenutog januara 2017 i prognoze za nedelju uveče. Polje geopotencijala na 500mb kao preslikano:




« Poslednja izmena: 15. Januar 2021. u 23:45 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2021
« Odgovor #270 poslato: 16. Januar 2021. u 12:01 »
Ваљало би окачити и карту британца овде, поготово што је константан у распореду падавина већ трећи излаз.


Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Januar 2021
« Odgovor #271 poslato: 16. Januar 2021. u 17:01 »
Lep izlaz gfsz12 za ovaj kraj banata,sutra nas stavlja u centru zbivanja.neka se sutra ostvari i Pola od toga ja bi bio zadovoljan.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #272 poslato: 17. Januar 2021. u 23:39 »
izgleda da se od sledeceg vikenda opet sprema novo zahledjenje ili sam ja pogresno obavesten....vec ce iskusniji metovci da ppisu o tome uskoro nadam se...

Eh Demiane, najgora stvar što je došlo to i do medija, pa isto tako nakon histerije oko ledenog talasa, Filomene, i ostalih gluposti, još koliko do otkravljenja bla bla...te sada nakon grandiozne najave toplijeg perioda, kažu da je ipak to kratkotrajno i da se zima ponovo vraća sa snegom iza vikenda. :huh: :hm:

Citat iz teme zima 2020/2021:



Može biti prodorčić ili dva tamo oko sredine poslednje dekade, koji može završiti uz idealni spoj padavina i zahlađenja sa snegom, ali tanko je sve to.



Nema se dakle na šta drugo misliti, nego na ovo. A od takve "zime" se neće niko nagledati snega i bitnog zahlađenja. Planinama to svakako ide u prilog.

U principu, pošto je to brzi SZ prodor kako volimo da ga definišemo kolega Risbo i ja, nije isključeno da u južnom delu bude snega i do nizija, ali sve je to miki maus zima što reče kolega Ciklon.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #273 poslato: 18. Januar 2021. u 00:04 »
 ^^ Svakako, i kao što kažeš kada zima postavi ovakav standard kao ovih dana sa čestim snegom i minusom,na takav prodor skoro niko i neće obraćati pažnju  :)
Severni i deo centralne zemlje  ne dobije ništa iz takvih situacija, kiša kiša i kad dovoljno zahladi padavine slabe ili eventualno vidiš malo pahulja  :) Što ne važi svakako za planinske delove i južnije od KG-a recimo.
Moram da priznam da i nisam puno pratio prognoze i karte za naredne dane i trudio se da uživam u trenutnoj situaciji, dok se nešto ne pojavi u 200+ satu pa opet napetost, gledanje T po visini, kuda ide ciklon, strujanje itd itd :)
Kolega @Ciklon i ja smo imali jednu prepisku još pre Božića pred onaj prvi sneg da se nadamo i drugoj situaciji gde nema mnogo mm ali na sigurnom minusu. I eto to se danas i ispunilo..   :thumbup: Isto tako bih u neku ruku prognozirao iako za sada ne deluju obećavajuće karte da bi u prvom delu Februara mogli imati bar još jednu ovakvu situaciju mada se ne bi bunili ni za dve   :grin:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2021
« Odgovor #274 poslato: 18. Januar 2021. u 00:11 »
Meni se ne dopada kisa ogromna na istom mestu kao i prosli put, Sever Albanija, Kosovo, delovi Crne Gore u izvorisnim prostorima Lima i Ibra, Prokletije, Metohija..reke se sporo povlace, vode je dosta vec..tu gde ce pasti kisa (planine Albanije) sve to gravitira dolinama na Kosovu koje su bas postradale, pa dalje ide prema nama...Gde izvire Lim u CG, kod Gusinja, dosta preko 100 mm ko od sale..

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2021
« Odgovor #275 poslato: 18. Januar 2021. u 00:21 »
A jel moze malo pojašnjenje zasto sneg južnije od kg verovatniji... Kod tih prodora o kojima pričate a istok dobija sneg ili samo jug i zapad u toj situaciji.. Hvala

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2021
« Odgovor #276 poslato: 18. Januar 2021. u 09:13 »
Ovaj karta je posebno zanimljiva za mene.



Juce sam se dva puta vozio na relaciji NS - Fruska Gora i cak sam se spustio i na juznu stranu. Debeli minus je bio svuda ali je akumulacija snega na Fruskoj Gori bila primetno veca iz zanimljivih razloga. Cim sam se spustio severno i juzno od Fruske Gore znatno su oslabe padavine. Ocigledno da u ovoj situaciji kada imamo visinski ciklon orografija terena bitno utice na intenzitet padavina.  Nadmoraska visina Fruske Gore ocigledno osim nize temperature donosi i jace padavine i u ovoj situaciji cak i ako je debeli minus bio i u nizijama, intenzitet padavina je uticao na vecu akumulaciju snega. To je veoma bitno iskustvo kada sledeci put budem zeleo da prognoziram vreme u ovakvoj situaciji. Ocigledno temperatura nije jedini razlog zasto visi delovi grada dobijaju vise snega, vec i intenzitet padavina koji nema veze sa sever - jug pravilom.
Zanimljivo je bilo i da je i u subotu ceo dan u NS sijalo sunce dok je nad Fruskom Gorom bilo oblacno uz povremeni slab sneg.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #277 poslato: 18. Januar 2021. u 13:14 »
Evo ga po EC-u jutros tipičan brzi NW prodor, sa krkanjem planina i snegom u nizijama južnog dela zemlje:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #278 poslato: 18. Januar 2021. u 20:14 »
Zadržava svoje EC, prate ga sve više i ostali.

Pa onda na kraju termina još jedna postavka sa SZ prodor:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #279 poslato: 18. Januar 2021. u 20:34 »
Mizerne padavine vecerasnji EC daje za jug zemlje, jedva 10tak mm.
Valjda se kolo okrene :D