Autor Tema: Januar 2021  (Pročitano 78038 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #80 poslato: 05. Januar 2021. u 23:33 »
 ^^ :rofl: Šta se radi sa ovim modelima pa to je čudo jedno. :grin: GFS 18Z izašao čisto da ucrta nešto, da ne propadne rad kompjutera  :grin: Ja komentarišem sada skoro svaki run, čisto da pokušam da održim temu aktivnom, baš je lepo videti je takvom.. ali stvarno je najpametnije kao što ostatak iskusnih kolega radi, da se još uvek uzdrži od nekog konkretnog komentarisanja jer se ovo samo šeta levo desno, od modela do modela. Najbolje bi bilo čovek i da ih ne gleda par izlaza, nego reci ti to meteo fanaticima (evo ga prvi jedan takav ovo piše).  :grin:

EDIT: Baš to kolega Ciklon, opet GFS i ope 18Z pred spavanje.

Naravno za njim je i prosek malo porastao, ali ipak ne preteruje kao ovaj glavni.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #81 poslato: 05. Januar 2021. u 23:34 »
Opet GFS slicno kao sinoc, ciklon ulazi duboko u kopno i puno toplote je tu. Mozda on samo u ove kasne sate daje ovakve izlaze, a nekad nas je za laku noc bajkama castio.  :D

Tesko je ovde dati bilo kakvu prognozu...

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2021
« Odgovor #82 poslato: 05. Januar 2021. u 23:58 »
Ni na istok ni na zapad  :grin: trend ne postoji, obožavam ovo kad gledam na sat i čekam izlaze 00Z, 12Z, pa i 18Z  8)

Ne bih ja rekao da je ovakav izlaz 18Z loš za nas iz Vojvodine u smislu trenda, 12Z je previše južno otišao i da su se ponovila 2-3 slična izlaza to bi verovatno bilo to, ostali bi suvi. Dakle, dinamike i prostora za bolje pozicioniranje još uvek ima na pretek.

Čekamo 00Z  :whistling:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.443
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2021
« Odgovor #83 poslato: 06. Januar 2021. u 00:42 »
Vec sam rekao jeste zanimljivo i mene prosto mami da gledam ali svestan sam koliko je to nestabilna situacija ,retko tako sam video nestabilnu situaciju  i najcešće  iz nje ne ispadne ništa  bar je zanimljivo pratiti a  povremeno dobijemo i premije kao Zika i Bart.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2021
« Odgovor #84 poslato: 06. Januar 2021. u 06:10 »
GFS 00z nemojte ni da gledate, ocajan bas.

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #85 poslato: 06. Januar 2021. u 06:49 »
Moram malo i ja da zakukam :D

Elelm,

Nzm cemu da se nadamo, tome sto na kartama u 300 satu deluje kao da ce pola metra snega pasti, a kroz prozor gledam sunce i kisu :facepalm: ne radujte se previse...

Lepo sam vam rekao...ne radujte se :cf: sve je laž, samo pusta laž.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #86 poslato: 06. Januar 2021. u 08:57 »
GFS u nekom svom svetu, ali ostalima i nemam šta zamerim toliko. GEM je primer kako bi to trebalo, ostatku generalno nije toliko problematičan sam ciklon, ništa on nije preterano jak...ali kaska usklađenost sa hladnom visinskom jezgrom, jer je ciklon na severu Evrope taman olabavio pritisak na centralnoevropsku AC ispod na kontinentu da sve zakaska.
Daleko od toga da je izgubljeno, i najmanje promene, posebno u "pritisku" gore navedenog ciklona na severu mogu totalno da promene situaciju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Januar 2021
« Odgovor #87 poslato: 06. Januar 2021. u 09:39 »
EC je malo topliji i generalno lošiji od juče... Za Beograd tek 3-4 cm snega, uz 2-3 stepena u plusu. Sredinom sledeće nedelje 7 stepeni... Sta je ovo. Ja koristim aplikaciju Windy gde ima ecmwf, gfs, icon i mblue modela. Pa je tu ec jutros topliji.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Januar 2021
« Odgovor #88 poslato: 06. Januar 2021. u 10:44 »
Na yr. No obrisali više od ola padavina

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #89 poslato: 06. Januar 2021. u 11:00 »
I tako, GFS nikad bliži snegu za petak, a EC crta proboj toplote na visini u petak popodne...
Ali posle  GFS nema pritisak ciklona s okeana, ciklon u Sredozemlju može da radi šta poželi i naravno da nas on oberučke izbacuje iz igre.
ICON igra na sigurno, nije ni hteo da izađe. :)

Naravno tu je i dalje GFS-ov sneg iz ničega u 168-om satu...jeste, samo nas jedva čeka :laugh: Daj ne se*i majke ti..
« Poslednja izmena: 06. Januar 2021. u 11:15 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #90 poslato: 06. Januar 2021. u 11:08 »
Na yr. No obrisali više od ola padavina
Nisu oni obrisali padavine nego je model EC u 00Z izlazu prognozirao toliku kolicinu padavina. Oni samo "citaju" karte i daju nama gotovu prognozu.

Sto se tice mog kraja, padavina malo vise nego u prethodnom izlazu ali i temperatura nesto visa.
I dalje rano za konacnu prognozu ali ocekujem najvise par cm snega pa sve do toga da snega ni ne bude.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2021
« Odgovor #91 poslato: 06. Januar 2021. u 11:17 »
Ma GFS već koji put menja i ima te neke kontre u odnosu na druge modele baš kada mislimo da je vreme da imao veća slaganja i jasniju stuaciju. Nisam ni očekivao da nešto promeni u ovom izlazu, ali bez obzira na sve baš je interesantno pratiti, sve je jako blizu, ali koliko sada može da znači to što smo imali blagu zimu do sada i manjak hladnoće. Očekujem da će na kraju modeli da se nađu negde na sredini svega što su crtali, i svakako očekujem da centralni, zapadni krajevi prođu najbolje sa snegom i mm, južno problem temp., severno manje padavina...
« Poslednja izmena: 06. Januar 2021. u 11:31 Liki »


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Januar 2021
« Odgovor #92 poslato: 06. Januar 2021. u 12:23 »
Pa ide to polako  ka kišnom scenariju, ništa čudno, tesko da od ovakve situacije, tople podloge, pocetak padavina kiša sigurno, pa bi taj mučeni sneg pao na mokru pdlogu.... Bice vetovatno malo snega, mada me ne bi čudilo da ga uopšte i ne bude, a snežnog pokrivača vrlo teško ovde, a i to ne bi ličilo ninašta i nestalo bi ga za par sati... lnteresantan prodor za praćenje, ali daleko je to od onog što većina ovde priželjkuje....

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #93 poslato: 06. Januar 2021. u 12:54 »
U ovako dinamički nestabilnim situacijama uz izraženu ciklonsku aktivnost uvek je bilo ovakvih oscilacija kod modela i uvek će biti. Prosto, i minimalna odstupanja u početnom polju dovedu do većih odstupanja za 2-3 dana, a tek da ne pričamo kasnije. I onda se postavlja pitanje, kako to ne primećujemo uvek i zašto nam se čini da iz godine u godinu modeli sve više "luduju". Razloga je više.
Prvo što imamo mnogo više dostupnih produkata mnogo više modela nego pre neku godinu. Nije bilo tako davno kad se samo GFS komentarisao na ovom forumu. EC je postao aktuelan tek kad se pojavio sajt yr.no, a drugi modeli gotovo da se nisu ni pominjali (možda onaj zavodov WRF-NMM). Sada sa više dostupnih modela imamo mnogo više mogućih opcija, pa nam se čini da je sve komplikovanije i konfuznije nego kad se gleda samo jedan model. I onda od toliko mogućih opcija, skloni smo da se priklonimo onoj opciji za koju bismo najviše voleli da se ostvari, i onda dođe do razočaranja kad se ta opcija izgubi sa karata.
Drugo, ovakve varijacije sa temperaturom i padavinama većina forumaša primećuje samo kad je sneg u igri. I onda ta "šetanja" nulte izoterme na 850mb deluje kao neka velika oscilacija, iako je za model ta temperatura jednako bitna kao i bilo koja druga. Tako u nekoj toplijoj situaciji ne bismo primetili oscilacije između 5°C i 10°C, kao što u ovakvim primećujemo između - 3°C i +3°C. U hladnim zimskim situacijama sa temperaturom u sigurnom minusu T850mb skoro da ni ne pratimo. Tu su bitne samo padavine.
A padavine su tek posebna priča, jedan od najtežih parametara za prognozu kod modela i tu su oscilacije još veće jer svaki model ima različito viđenje i pri identičnom rasporedu pritiska i temperature. Ali se i te oscilacije obično primete ovde tek kad sneg dođe u obzir. Tako je preksinoć potpuno neopaženo na forumu prošao jedan detalj. Nekih 48-72h pred promenu su modeli za BG davali 15-25mm padavina 4. uveče. Da bi se 24h pred padavine to smanjilo na 7-10mm, da bi na kraju zvanično palo 4mm. I sad zamišljam kakav bi to skandal godine bio da je umesto najavljenih 15-20cm snega na kraju palo 4cm. Ovako nikome ništa, jer je kiša bila u pitanju. Pravda za kišu!  :D
Ali barem je ovako zanimljivo za praćenje kad su praktično nijanse te koje odlučuju.
Moj je savet da se kod ovakvih situacija više pažnje obrati na ensemble prognoze i njihove tendencije da bi se suzio izbor mogućih opcija i barem statistički odredila najverovatnija mogućnost.
Primera radi, jutros je za Beograd prosek ensembla EC-a bio povoljniji po pitanju snega nego operativni run. Za očekivati je da se u naredna 24h modeli nađu na nekoj sredini po pitanju temperature, a za padavine će biti još lomljenja do poslednjeg trenutka.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #94 poslato: 06. Januar 2021. u 13:15 »
Odlično rečeno Miloše.  :tu:
Evo ja odmah da dopunim dragog kolegu ensima za okolinu Beograda:

Vidimo da je odmah za petak GFS mnogo rezervisan za bilo kakve padavine, značajno i hladniji, dok EC iz izlaza u izlaz daje 10-ak mm.

Za vikend su naravno najviše "jurnuli"glavni i kontrolni u plus, prosek je taman tik ispod nule, a kao što vidimo dosta je još uvek i hladnih opcija.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #95 poslato: 06. Januar 2021. u 13:28 »
  ^^ Sve to stoji Miloše  :tu:  pa do pre nekoliko godina se samo GFS i pratio uz EC gde si tek ponešto mogao da vidiš. Sad već ima gomila sajtova gde odmah uz izlaz izlaze  i gotove prognoze,proseci itd a pratimo bar 5-6 modela + finorezolucijske xx  :)
Prosek EC je svakako bolji, pa i kod GFS-a glavni je medju toplijima..
Ali da batalim izlaze i modele već onako da sagledam skupa sve pa da se proba sa nekom prognozom  :grin:
Sever će dobiti verovatno najmanje padavina ali će to uglavnom biti sneg uz neki manji SP
Jug bi verovatno imao najviše padavina ali i najveći problem sa temperaturom, na kraju bi se verovatno završilo sa snegom ali veliki deo bi otišao na kišu..
Koplja se lome najviše u centralnim predelima gde može biti i lepog snega ali i najvećih razočarenja  :) Ovo se naravno odnosi samo na nizije..

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Januar 2021
« Odgovor #96 poslato: 06. Januar 2021. u 13:33 »
  ^^ Sve to stoji Miloše  :tu:  pa do pre nekoliko godina se samo GFS i pratio uz EC gde si tek ponešto mogao da vidiš. Sad već ima gomila sajtova gde odmah uz izlaz izlaze  i gotove prognoze,proseci itd a pratimo bar 5-6 modela + finorezolucijske xx  :)
Prosek EC je svakako bolji, pa i kod GFS-a glavni je medju toplijima..
Ali da batalim izlaze i modele već onako da sagledam skupa sve pa da se proba sa nekom prognozom  :grin:
Sever će dobiti verovatno najmanje padavina ali će to uglavnom biti sneg uz neki manji SP
Jug bi verovatno imao najviše padavina ali i najveći problem sa temperaturom, na kraju bi se verovatno završilo sa snegom ali veliki deo bi otišao na kišu..
Koplja se lome najviše u centralnim predelima gde može biti i lepog snega ali i najvećih razočarenja  :) Ovo se naravno odnosi samo na nizije..
Najviše lomimo koplja mi iz Beograda jer je uvek baš on granica između solidnog i nikakvog snežnog pokrivača. Granica između severnih i centralnih predela je upravo on. Dadaj na to da je BG toplotno ostrvo i zimi je prosečno najtopliji grad. Navijam da i Beograd dobije solidan sneg

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2021
« Odgovor #97 poslato: 06. Januar 2021. u 13:49 »
Kod mene je danima otprilike ovakva situacija.Po ec modelu kod mene ce pasti ok 5 do 10 cm snega.Jutrosnji izlaz je sledeci EC OOZ

U svakom izlazu zapad Vojvodine vec danima po EC modelu dobija oko 5,6 do 10 cm snega,kao i istok Hrvatske.
« Poslednja izmena: 06. Januar 2021. u 14:07 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže valjevo014

  • *
  • Poruke: 143
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2021
« Odgovor #98 poslato: 06. Januar 2021. u 14:15 »
Meni se čini da mi na zapadu dobro prolazimo, grešim li ?

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.443
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2021
« Odgovor #99 poslato: 06. Januar 2021. u 14:52 »
Icon je bolji po sve bih rekao nema proboja po visini  od kragujevca i ima finu količinu padavina i uvodi i snezne padavine u petak i kod mene , nije to od pomoći gradu ali jeste meni...

Lično mislim da ce sever imati  verovatno  neki sneg  za vikend u najgorem slučaju lepršanje u najboljem moze pasti i solidan snezni pokrivac    ali nisam siguran za centralne krajeve

Puno se toga još lomi.