U ovako dinamički nestabilnim situacijama uz izraženu ciklonsku aktivnost uvek je bilo ovakvih oscilacija kod modela i uvek će biti. Prosto, i minimalna odstupanja u početnom polju dovedu do većih odstupanja za 2-3 dana, a tek da ne pričamo kasnije. I onda se postavlja pitanje, kako to ne primećujemo uvek i zašto nam se čini da iz godine u godinu modeli sve više "luduju". Razloga je više.
Prvo što imamo mnogo više dostupnih produkata mnogo više modela nego pre neku godinu. Nije bilo tako davno kad se samo GFS komentarisao na ovom forumu. EC je postao aktuelan tek kad se pojavio sajt yr.no, a drugi modeli gotovo da se nisu ni pominjali (možda onaj zavodov WRF-NMM). Sada sa više dostupnih modela imamo mnogo više mogućih opcija, pa nam se čini da je sve komplikovanije i konfuznije nego kad se gleda samo jedan model. I onda od toliko mogućih opcija, skloni smo da se priklonimo onoj opciji za koju bismo najviše voleli da se ostvari, i onda dođe do razočaranja kad se ta opcija izgubi sa karata.
Drugo, ovakve varijacije sa temperaturom i padavinama većina forumaša primećuje samo kad je sneg u igri. I onda ta "šetanja" nulte izoterme na 850mb deluje kao neka velika oscilacija, iako je za model ta temperatura jednako bitna kao i bilo koja druga. Tako u nekoj toplijoj situaciji ne bismo primetili oscilacije između 5°C i 10°C, kao što u ovakvim primećujemo između - 3°C i +3°C. U hladnim zimskim situacijama sa temperaturom u sigurnom minusu T850mb skoro da ni ne pratimo. Tu su bitne samo padavine.
A padavine su tek posebna priča, jedan od najtežih parametara za prognozu kod modela i tu su oscilacije još veće jer svaki model ima različito viđenje i pri identičnom rasporedu pritiska i temperature. Ali se i te oscilacije obično primete ovde tek kad sneg dođe u obzir. Tako je preksinoć potpuno neopaženo na forumu prošao jedan detalj. Nekih 48-72h pred promenu su modeli za BG davali 15-25mm padavina 4. uveče. Da bi se 24h pred padavine to smanjilo na 7-10mm, da bi na kraju zvanično palo 4mm. I sad zamišljam kakav bi to skandal godine bio da je umesto najavljenih 15-20cm snega na kraju palo 4cm. Ovako nikome ništa, jer je kiša bila u pitanju. Pravda za kišu!
Ali barem je ovako zanimljivo za praćenje kad su praktično nijanse te koje odlučuju.
Moj je savet da se kod ovakvih situacija više pažnje obrati na ensemble prognoze i njihove tendencije da bi se suzio izbor mogućih opcija i barem statistički odredila najverovatnija mogućnost.
Primera radi, jutros je za Beograd prosek ensembla EC-a bio povoljniji po pitanju snega nego operativni run. Za očekivati je da se u naredna 24h modeli nađu na nekoj sredini po pitanju temperature, a za padavine će biti još lomljenja do poslednjeg trenutka.