Autor Tema: Januar 2021  (Pročitano 78076 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #240 poslato: 12. Januar 2021. u 12:48 »
Jedan od malog broja članova Gfs ensa koji drugačije vide u dalekim satima  :)

Wetterzentrale
Naravno da je prosek daleko topliji ali ipak su to daleki sati :)
Gledajući animacije u daljim satima deluje da moze da dodje i do Splita. Mnogo zavisi i od toga kuda će ta hladna masa sa severa Evrope koja se nagomila. I dal će \ , |  ili / , ovaj treći upad i  znak svakako donosi proleće kod nas jer bi sve završilo u Atlantik  :D Vide se i konstantni pokušaji uspostavljanja blokova na Atlantiku ali deluje da ima previše dinamike
« Poslednja izmena: 12. Januar 2021. u 12:59 risbo gr »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #241 poslato: 12. Januar 2021. u 12:57 »
Iako je to više tema za zimu 2020/2021, da se nadovežem. Iskreno, uopšte me ne bi čudilo da sve ode u tom pravcu. Nakon neiskorišćene šanse za dugotrajno "mirnim" Atlantikom šta je drugo na redu za glupavu situaciju nego curenje hladnog jezgra u Atlantik. ;)

Ovo za vikend smo jedva uspeli da "iskontrolišemo" i smirimo da ode u našu korist, a to je mnogo blaža situacija. Svi idu u pravcu razgoropađivanja ciklonske aktivnosti a mi u takvoj situaciji ispadamo iz igre laganica.

Trenutno možemo reći da hladno ostaje do utorka ili srede, a onda ide otopljenje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #242 poslato: 12. Januar 2021. u 13:04 »
 ^^
U tom smeru nekako i sve ide ali ajde da se vadimo na daleke sate i da se može što šta promeniti..
Nego mišljenja sam da je nama SSW možda više štete naneo nego li koristi. Barički sistemi su već bili fino posloženi u korist održavanja T u zimskom modu. Ovako je sve to ubrzano, a kad se ubrza obično se i Atlantik razmaše, pritom ako se istok SAD napuni hladnoćom, dobro znamo da sledi serija ciklona preko Njufaudlenda u Labradora gde što kaže Kimi ispadamo iz igre ( ne samo Balkan već i skoro cela Evropa)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2021
« Odgovor #243 poslato: 12. Januar 2021. u 13:14 »
 ^^ meni više deluje kao karatkotrajna postavka, posle koje bi opet mogao da se uspostavi AC iznad okeana na nama povoljnom mestu. Videćemo, otopljenja će biti, ali za kasnije sam više optimista  :)

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #244 poslato: 12. Januar 2021. u 14:22 »
Cak bi se mogla povuci paralela izmedju ovog Januara i Januara 2012, kada smo vec o tome poceli. I u Januaru 2012 je prvih 10 dana bilo toplije, onda zahladjenje, pogotovo oko 15-tog, a onda manje otopljenje od par dana oko 20-tog, a onda opet zahladjenje pred pravu ledaru. Decembar 2011 je isto bio topliji od prosjeka. Ima tu dosta paralela, kosto kolega Dane84 rece, ove godine ima dosta potencijala za tako nesto, daleko od toga da sada vec ja ili bilo ko donese zakljucak, ali potencijal i sanse su tu uz dosta vise poslozenih faktora i signala u odnosu na prosle godine. Sada nam je samo potrebno strpljenje. :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #245 poslato: 12. Januar 2021. u 14:31 »
Ne znam odakle se stvori to poredjenje sa 2012. i zašto u ovoj temi ali bilo bi dobro da se držimo nekih ustaljenih pravila.
Ima tema za takva pisanja.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2021
« Odgovor #246 poslato: 12. Januar 2021. u 16:59 »
Ma ne znam ni zasto pisem ovde ,a ne u meteo chatu,ali znam da se nece ponoviti februar 2012.Verovatnoca za to je 2%,ali mooozda.
Izvinite opet kazem sve to je trebalo pisati u meteo chatu.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #247 poslato: 12. Januar 2021. u 17:18 »
Kada se činilo da se hladnoća ublažava i brže dolazi otopljenje, hladniji 12Z izlazi.

UKMO čak i vrlo zanimljiv:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #248 poslato: 12. Januar 2021. u 17:21 »
^^
Kao sto rekoh iznad, takve procjene i zakljucke necemo donositi dok ne dodje vrijeme za to, a to je kraj Januara, svakako ne vjerujem ni da su sanse na samo 2% zbog gore navedenih razloga koje necu da ponavljam, dosta jak potencijal. Ne znamo jos nista, daleko je, i to smo se slozili. A sada bi bilo dobro da se vratimo svi na temu, ubi me ovaj pesimizam :grin: Imamo sigurnu zimu do 20-tog, temperature na i ispod prosjeka i ovo snijega sto je napadalo i gdje je napadalo ce do tada se sigurno zadrzati, sledecih dana vjerovatno novi kraci talasi padavina. :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2021
« Odgovor #249 poslato: 12. Januar 2021. u 18:06 »
Deluje da se malo konkretizuju padavine za četvrtak, a s obirom na temperaturu od 850mb koja u drugom delu dana ide i do -10°C, a u prizemlju ostaje u blagom plusu (ili oko 0°C), to znači vrlo moguće pljuskove snega.
Po svim visinama se uspostavlja izraženo severozapadno strujanje, koje će u potpunosti narušiti inverziju i imaćemo suštu suprotnost od vremena od ovog trenutnog tmurnog. Gradijenata ima za konvekciju:



U petak i za vikend dalji dotok hladnoće, ali kako to obično biva kod ovakvih zahlađenja sa severozapada, mnogo izraženija će biti hladnoća na visini nego u prizemlju, tako da se ni u ta tri dana ne mogu isključiti pljuskovi snega, naročito južnije. Nemam ništa protiv, to mi je jedna od najdražih pojava u meteorologiji.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.850
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2021
« Odgovor #250 poslato: 12. Januar 2021. u 19:28 »
Malo po malo i povećaše modeli baš dobro padavine za moj kraj. Konkretno pojedini modeli za grad oko 16mm, kako se ide istočnije padavina je sve više i ide to do 30mm u navetrenom planinskom delu opštine. Na temperaturi u minusu to može da rezultira ozbiljnom povećanju snežnog pokrivača.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2021
« Odgovor #251 poslato: 12. Januar 2021. u 19:46 »
Deluje da će u četvrtak bar polovina Srbije moći da računa na "svež" sneg koji bi makar malkice prekrio ovaj "stari" ali u nekim delovima to najverovatnije neće biti "bar malo prekrio" - ponegde to može da bude sasvim "pristojan" dodatak na postojeći snežni pokrivač ili konačno makar malo snega za krajeve koji prethodnih dana nisu imali snežne padavine.
Videh da je Miloš spomenuo mogućnost za pljuskove snega i sa time se slažem, a čak i neke "automatske" prognoze "daju" slično (a "iz prve ruke"  ;) znam da takvu vrstu padavina retko daju).

Kakvo vreme će biti početkom sledeće nedelje, još nije moguće precizno reći iako pretpostavljam da ću uskoro naići na komentar u stilu "kada modeli najavljuju bitno otopljenje onda je to sigurna stvar, a za zahlađenje često greše"  ;)

Evo jedne od mogućnosti za ponedeljak:



Trenutno je UKMO u ovome usamljen, u pitanju nije model koji se smatra "veoma pouzdanim" (pričam o velikom uzorku i analizi za nivo 500hPa) ali videli smo i kako su se "pokazali" neki malo "popularniji" modeli u poslednje vreme.
Kao neko ko je modele pratio i u 20. veku (tada je bio popularan AVN, na neki način preteča GFSa, gledao se i "nesrećni" MRF koji bio model za srednjoročnu prognozu ali pouzdanost već za 3 dan nije bila velika - otprilike kao prosečna preciznost današnjih modela za 6. ili 7. dan), drago mi je da danas imamo mnogo bolje mogućnosti iako je očigledno da modeli često lutaju ... ali radili su meteorolozi i pre npr. 50 godina i tada su morali da daju više "ličnog pečata" umesto procene kojem od brojnih modela da veruju (jer su tada imali izrazito mali izbor).

Edit: tek sada primetih da je Kimi već spominjao UKMO, uz prikaz za dan ranije. Od  njega se i očekuje da bude prvi  ;) ili među prvima koji pogleda nove modele i to podeli na ovom forumu.
« Poslednja izmena: 12. Januar 2021. u 20:00 Profiamater »


Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #252 poslato: 12. Januar 2021. u 19:49 »
Daju se padavine i za ovaj moj ,,napaćeni kraj" :D ali nekako, tih 10/15tak mm mi nisu bas za uzeti, zdravo za gotovo...i za danas davali i EC i GFS nesto, pa sem jednog  naleta nista..
Kamo srece da lupam i gresim, ajde kad modeli to rade, pa ja :grin:

Umko? Zar da mu verujemo, to je kao kad uporedjujes robu istok-zapad...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Januar 2021
« Odgovor #253 poslato: 12. Januar 2021. u 21:10 »
Nažalost Knjaževac ne može da račune od tog prodora sa severa ništa ozbiljno. Sve padavine će pokupiti zapadne padine Stare planine, za nas ovde u predvorju samo mrvice tj poneka pahulja.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2021
« Odgovor #254 poslato: 13. Januar 2021. u 17:22 »
Koliko vidim dva zadnja izlaza ICON-a su hladnija od jutrosnjeg i produzavaju ledene dane, a i UKMO je hladniji.Cekamo EC...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2021
« Odgovor #255 poslato: 13. Januar 2021. u 18:05 »
 ^^
Mislim da se samo odlaze neizbezno a to je da Atlantik pocne da diktira vremenske uslove za veci deo Evrope i bilo bi dobro da pocne sto pre kako bi se eventualno stvorila jos neka sansa za zimsku epizodu.

Toliko dugo je bio miran a opet nama to nije donelo zeljene zimske (ne)prilike.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2021
« Odgovor #256 poslato: 13. Januar 2021. u 18:31 »
Mislim da se samo odlaze neizbezno a to je da Atlantik pocne da diktira vremenske uslove za veci deo Evrope i bilo bi dobro da pocne sto pre kako bi se eventualno stvorila jos neka sansa za zimsku epizodu.

Toliko dugo je bio miran a opet nama to nije donelo zeljene zimske (ne)prilike.

Međutim, trend AO i NAO indeksa uopšte nije loš:


Izvor: www.noaa.gov

Sve me to upućuje na pomisao da bi nakon otopljenja za oko nedelju dana mogli dosta brzo ponovo da imamo uspostavljanje/jačanje bloka nad okeanom, i da bi takvi scenariji mogli da počnu da se pojavljuju na kartama u skorije vreme (u daljim satima).

Van mreže Erikzimski

  • *
  • Poruke: 81
  • Lokacija: Doboj, BiH
Odg: Januar 2021
« Odgovor #257 poslato: 13. Januar 2021. u 18:55 »
^^
Upravo tako, dobar trend i AO i NAO indeksa koji bi isli u nasu korist, nova prognoza ecmwf-a je opet pomjerila to budjenje Atlantika i sada ga stavlja poslije sredine Februara ako bi i tada bilo, ali o tom po tom. Otopljenje koje nas mozda ceka oko 20-tog je najvjerovatnije kratkog daha, najvise 3-4 dana. UKMO i ICON su hladniji, a isto tako EC i GEM su malo hladniji u odnosu na juce, cekamo i EC 12z dali ce i on. Interesantan period je pred nama.

https://apps.ecmwf.int/webapps/opencharts/products/extended-regime-probabilities?forecast_from=latest

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2021
« Odgovor #258 poslato: 13. Januar 2021. u 21:44 »
Mnogo unosi pometnju u ovoj temi, bar meni, ovo kad je neko iz jednog mesta, a za vreme studiranja u drugom, a napiše "ovde palo već 6 cm...". Gde?
Inače beogradska Karaburma, nažalost polako prestaje topljenje, nadao sam se da će da mi nestane sneg bar u dvorištu i ulici, ali ništa od toga, gledaću ga još dugo izgleda, prviše je natrpalo u Beogradu. Ostaje mi nada da ga više neće biti do januara 2052. god., ali kako slutite, mrka kapa.
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2021
« Odgovor #259 poslato: 13. Januar 2021. u 21:55 »
 ^^ Svako godišnje doba treba biti u skladu sa kalendarom. Kad je zima nek je zima, kad je leto nek bude leto. Ali želje su jedno realnosti drugo. I ja želim proleće bez mrazeva, sneg po zimi, umerena topla leta... Ali mi možemo samo da želimo, priroda nam uzvraća onom merom kako se i mi ophodimo  prema njoj... Niko ovde ( bar članove koje ja poznajem ) ne želi polarne hladnoće od -30C ali svi vole sneg i da zima istera svoje. Bolje sada nego u martu.
Da ne bude skroz off, eto malo po malo produži se ova hladnoća, neizostavno je da otopili posle ovog talasa hladnoće, a za kasnije sve opcije su  u igri  :)