Autor Tema: Decembar 2021  (Pročitano 42204 puta)

Van mreže valevac

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 53
  • Lokacija: Majdanpek
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #40 poslato: 09. Decembar 2021. u 11:11 »
Još samo malkice istočnije.... :cry:

Mada mislim da će ovaj deo Srbije da prodje odlično što se tiče snega. Konkretno u Majdanpeku je trenutno oko 0C, jutros je bilo -4C i ohladilo je zemlju dobro.
Ako sve padavine budu u vidu snega, kolko god da ga bude, preživeće bar do Svetog Nikole.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #41 poslato: 09. Decembar 2021. u 11:12 »
Padavine u obliku snega, ali sta je sa temperaturom u prizemlju? Velika je razlika da li cemo imati pozitivnu nulu ili mali minus u ovakvim situacijama.

Uz intenzitet padavina koji se davao juče, čak i na blagom plusu ne bi bilo nikakvih problema sa značajnim formiranjem snežnog pokrivača (primer decembar 2018.). Ali po ovome što crtaju najnoviji izlazi, temperatura već igra veliku ulogu.

Neverovatne oscilacije kod modela i dalje. Evo GFS u najnovijem 06Z izlazu ukinuo bilo kakve padavine za sever zemlje (konkretno za Beograd daje u nedelju ~2mm kiše i to je to). ICON je takođe presušio u odnosu na prethodne izlaze i sve padavine daje u obliku kiše.
Sad su već veoma velika razilaženja između modela koji forsiraju snežni scenario sa puno padavina (ECMWF, GEM, UKMO, ARPEGE...) i modela koji forsiraju scenario sa malo padavina i veći deo u obliku kiše (GFS, ICON...). I dalje je sve moguće, od simboličnog padanja snega do 30-ak cm.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #42 poslato: 09. Decembar 2021. u 11:18 »
Bag je 06Z GFS glavni iz aviona se vidi, većina preturbacija mu je slična kao glavni od jutros ili EC. ICON glavni isto u drugu krajnost od najtoplijeg ka nahladnijem među opcijama.

Za temperature je skroz nerealan ovaj GFS, pogotovo za centralni i južni deo zemlje kad ima padavina. Da li računa na prevelikoj visini ili šta je u pitanju, ne znam.
Uzmite samo današnje temperature, čista glupost, kao da je čitava južna polovine zemlje pod snegom..
Sa druge strane opet EC (odnosno Yr.no) druga krajnost, da može verovatno bi crtao 100litara susnežice na istoj T bez obbzira na intenzitet padavina, jednostavno uopšte ne razmatra takve situacije, sa izotermijom posebno.
« Poslednja izmena: 09. Decembar 2021. u 11:43 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #43 poslato: 09. Decembar 2021. u 12:40 »
Sto se tice ove teme , amaterski komentarisem naravno , ne ocekujem da prodje bez jacih padavina u nedelje , naravno sneznih , oko detalja naravno kolege koje imaju vise iskustva kao Kimi i Milosh mogu da kazu , vezano za temp i ostalo . Moje ocekivanje je da GFS znacajno poveca padavine u sledecem izlazu . Ovo govorim na osnovu malog iskustva s padavinama pre 2 god. koliko se secam kada smo u imali slicnu situaciju .

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #44 poslato: 09. Decembar 2021. u 14:44 »
Gfs glavni je i suviše čudan. Ciklon ide sločnom putanjom, a ima malo padavina, ensi su krajnjost baš! Ne znam šta da kažem? Neko moje mišljenje je da će se GFS popraviti. Jutros je u južnom banatu baš bio mraz, pogotovo po prvi put usled sumaglice, su i grane na donjem delu krošnje bile bele. Voda je smrzala sa debljinom leda od 2mm. E sada, kako ja vidim najbolju soluciju?! Pa noć subota na nedelju na severu bi bila vedra delimično pa je mraz moguć, zatim u jutarnjim časovima u nedelju oko 8h, stiže sneg na hladno, i malo promrznuto tlo, sličan scenario kao i ciklon žika, koji je pa imao drugačiju putanju, to jeste nije kružijo kao ovaj, već je direktno iz srednje italije, preko Makedonije otišo za Rumuniju, kretajući se sporo. Da li je moguća situacija koju sam naveo za Banat i Beograd?
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #45 poslato: 09. Decembar 2021. u 16:25 »
Uz intenzitet padavina koji se davao juče, čak i na blagom plusu ne bi bilo nikakvih problema sa značajnim formiranjem snežnog pokrivača (primer decembar 2018.). Ali po ovome što crtaju najnoviji izlazi, temperatura već igra veliku ulogu.

Neverovatne oscilacije kod modela i dalje. Evo GFS u najnovijem 06Z izlazu ukinuo bilo kakve padavine za sever zemlje (konkretno za Beograd daje u nedelju ~2mm kiše i to je to). ICON je takođe presušio u odnosu na prethodne izlaze i sve padavine daje u obliku kiše.
Sad su već veoma velika razilaženja između modela koji forsiraju snežni scenario sa puno padavina (ECMWF, GEM, UKMO, ARPEGE...) i modela koji forsiraju scenario sa malo padavina i veći deo u obliku kiše (GFS, ICON...). I dalje je sve moguće, od simboličnog padanja snega do 30-ak cm.



I dalje mi nije jasno kako gledamo razliciti 06z izlaz GFS...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #46 poslato: 09. Decembar 2021. u 16:53 »
^^ Ovo što kačiš je ensemble prikaz koji pokazuje sve moguće varijante. Prosek ensembla je crna linija tako da se vidi da u proseku i dalje ima jako puno padavina. Operativni izlaz koji sam komentarisao je debela zelena linija i po njemu gotovo da i nema padavina. Operativni izlaz bitnije pokazuje tendenciju modela, iako ne treba ni ensemble zanemarivati.
Upravo izlazi 12Z koji će verovatno podići padavine, a ostaje da vidimo koliko.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #47 poslato: 09. Decembar 2021. u 17:05 »
Nista posebno ni ovaj 12z nije povecao padavine za nas severnije,cudno da uz ovakvu putanju ciklona imamo ovako malo padavina.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #48 poslato: 09. Decembar 2021. u 17:10 »
 ^^ Pa nije baš malo, za sam grad daje oko 30mm padavina ovako ugrubo sveukupno od subote do ponedeljka što nije loše, duplo više nego u prošlom izlazu. Zanimljivo da je maltene isti kao ICON u 12Z run-u.

Nema šta, maksimum padavina definitivno na navetrini planina istočne Srbije, tamo će zaista biti žestoko zatrpavanje, o vetru tek da ne govorim to ima da bude vejavica za pamćenje.

Za moj kraj su oba milina, kad bi se gledalo ugrubo ostalo bi oko 35mm kad se stvore uslovi za sneg do dna kotline, ali ne znam, plašim se ovog ovako jakog zapadnjaka (6-8M/S samo u proseku) kao od đavola...a oni samo 100m uvis u višim delovima sela i Banje mogu da uživaju, tu već nikakve brige neće biti bez obzira na sve.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #49 poslato: 09. Decembar 2021. u 18:23 »
Kod nas sto se tiče padavina stabilno, bez nekih većih oscilacija. Cekam večerašnji EC pa da izdam upozorenje za gornja sela podno Kučaja. Interesantno je da se i u nastavku decembra ciklonska aktivnost ne smiruje. Biće ovo decembar za pamćenje kako sada stvari stoje.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #50 poslato: 09. Decembar 2021. u 19:23 »
^^ Ovo što kačiš je ensemble prikaz koji pokazuje sve moguće varijante. Prosek ensembla je crna linija tako da se vidi da u proseku i dalje ima jako puno padavina. Operativni izlaz koji sam komentarisao je debela zelena linija i po njemu gotovo da i nema padavina. Operativni izlaz bitnije pokazuje tendenciju modela, iako ne treba ni ensemble zanemarivati.
Upravo izlazi 12Z koji će verovatno podići padavine, a ostaje da vidimo koliko.

Nikad nisam obracao paznju na zeleni operativni. Hvala...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #51 poslato: 09. Decembar 2021. u 23:10 »
Receno ispunjeno , GFS sredio padavine oko 30 mm , na minusu , rekao je kimi danas , a i temp nam sad idu u prilog 😁


Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #52 poslato: 09. Decembar 2021. u 23:15 »
Kakav snegopad nam nacrta gfa18z za juzni banat i beograd :worthy:

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #53 poslato: 09. Decembar 2021. u 23:31 »
 ^^ da, prosto sve je to jako blizu, sada se sve malo pomerilo zapadnije u ovom izlazu. Videćemo kako će na kraju biti, sneg je izvestan i to 20mm padavina minimum rekao bih, mala pomeranja i biće svašta  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #54 poslato: 10. Decembar 2021. u 07:58 »
Jutros modeli opet pomeriše padavine ka severu i zapadu, tako da se za Beograd vratilo za dane vikenda i ponedeljak 50-ak mm padavina u proseku, od toga barem 30mm u obliku snega od nedelje ujutru do ponedeljka ujutru.
GFS ponovo ide u drugu krajnost, slično kao prekjuče ujutru i ide do 80mm ukupno (~70mm u obliku snega). Najumereniji je ECMWF koji ukupno daje oko 40mm (~30mm u obliku snega).
Sve je ovo ušlo u 72h i sada je teško da tu bude više značajnih pomeranja, nalik onim jučerašnjim. Realno je da dođe do ponovnog ublažavanja, ali mislim da smo sve bliže reprizi decembra 2018 i obilnog mokrog snega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #55 poslato: 10. Decembar 2021. u 08:38 »
Hm, GFS vratio poprilicno obilan mokar sneg za NS, ali EC crta samo 3.8mm padavina u obliku snega. Verovatno je istina negde tamo na sredini.
offtopic: Milose nemoj decembar 2018, otpala mi ledenica sa zgrade i razlupala auto. Mada nisam siguran da ce sada biti takvi minusi da budu ogromne ledenice kao tada. Mozda ako stegne nakon padavina.

Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #56 poslato: 10. Decembar 2021. u 08:49 »
Za Bg i okolinu gotovo izvesne obilne padavine. E sad da li ce temperatura praviti problem, pogotovo u nizim delovima grada? To je jedino sto moze da pokvari zurku  ;) :confused:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #57 poslato: 10. Decembar 2021. u 08:56 »
Nema šta, prosečno od svih modela se daje 50-60mm u tom pojasu od krajnjeg juga Banata, južnih delova Beograda i dalje brdovitom Šumadijom, dolinom Velike Morave, navetrinom istočne Srbije i dole na jug sve do dela tokova Zapadne i Južne Morave.

Svi modeli su tu oko nule sa glavnicom padavina, ali kao što je Joe reče nimalo nije svejedno je li to pozitivna ili negativna nula. Da se daje samo nešto slabiji vetar to bi lagano bila blaga negativa u svim krajevima uz ovakve padavine, ovako ne znam šta da mislim. Valjalo bi da se modeli malo prerazbacuju na kartama sa jačinom vetra, da će on u stvarnosti biti nešto slabiji, jer on onda garantuje ogroman gradijent T u prvih 100-150m od tla.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #58 poslato: 10. Decembar 2021. u 10:20 »
Sve je na graničnoj temperaturi. Ako intenzitet ne obori temperaturu, naslušaćemo se oluka ...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #59 poslato: 10. Decembar 2021. u 10:45 »
Kimi i ja juce pisasmo o ovome 😁 jesam li pravilno napisao 😁

Salim se sto se tice teme Gfs 60 mm , Ec oko 40 mm

E sad glavna razlika je sto Gfs daje negde ujednačene padavine svima na uzem području , dok Ec daje vecih padavine za na primer Avalu , Mladenovac , pa cak i Bravar 😁 dok bi mi Zemun i Novi Beograd imali oko 10-ak mm .