Autor Tema: Decembar 2021  (Pročitano 42203 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #80 poslato: 11. Decembar 2021. u 16:44 »
^^ Ranije. Verujem da će već do 3-4h ujutru presnežiti u većem delu grada, a do 7h bi trebalo da bude i prvog snežnog pokrivača ove zime.

Modeli se u poslednjim izlazima polako nalaze na ~45mm padavina u obliku snega do ponedeljka u 13h, do tada još 4-5mm kiše.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #81 poslato: 12. Decembar 2021. u 00:02 »
Kada je u pitanju prognoza visine snega za Beograd do ponedeljka, možda je najteže dati prognozu za najniže delove grada. Jasno je da viši delovi grada (150+ mnv) neće imati bilo kakvih problema sa temperaturom kada presneži - deluje da bi tokom najvećeg dela padavina ona bila oko 0°C ili nekoliko decimala ispod. U najvišim delovima grada (iznad 200 mnv) verovatno i do -1°C.

Sa druge strane, intenzitet padavina koji se očekuje je toliko jak - da kada bi temperatura čak i ostala par decimala iznad nule u nižim delovima grada - to verovatno ne bi bila velika prepreka za formiranje i značajan rast snežnog pokrivača (čak ni pored sve ove vodurine od obilne kiše koja je prethodila snegu). Ipak, u tom slučaju bi verovatno bilo bitnijih razlika u visini pokrivača između najnižih delova Beograda i onih srednjih ili viših. Ako pak temperatura uspe da padne barem do ~0.0°C u celom gradu - snežni pokrivač će biti ipak ujednačeniji i te razlike će biti manje.

Na osnovu onoga što daju modeli, teško je zamisliti da do ponedeljka Vračar meri ispod 30-35 cm, a viši i južniji delovi Beograda ispod 40 cm. Avala bi bez problema mogla do pola metra, ako ne i preko toga.


« Poslednja izmena: 12. Decembar 2021. u 00:27 Srks »

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #82 poslato: 12. Decembar 2021. u 18:15 »
ЕЦ и ГФС највише личе, остали модели свако своју политику води  :)

:Meteologix
Ево упоредне прогнозе од пре само 3 дана, по извештајима рекао бих нико није био ни близу  :) Гем можда али презападан, или Икон ...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #83 poslato: 12. Decembar 2021. u 20:05 »
 ^^

Nisam ispratio za ostale, ali po ovim mapama za NS je ubo ICON skoro bez greske. Cedogares u sremskom delu grada meri veceras 25cm, a u backom delu grade od severa ka jugu visina je od 14 do recimo 18cm. Znaci boje su savrseno odgovarajuce.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #84 poslato: 12. Decembar 2021. u 20:24 »
Imam utisak kao da su izlazi modela bili mnooogo konstantniji i tačniji pre 10-ak godina... Možda me utisak vara? Svakako tema za diskusiju, ali ovoliko razmimoilaženje... jedino su GFS i EC bili približni jedan-drugom ali ako uporedimo izmerene i prognozirane visine  :/ :oboze:

Ne sećam se da smo to oduvek imali, kao da se nešto promenilo poslednje 2 sezone...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #85 poslato: 12. Decembar 2021. u 20:30 »
Uglavnom su se složili modeli oko razvoja vremenske situacije do ponedeljka. Stavio sam ICON prognozu padavina i snežnog pokrivača, zato što je ipak sa višom rezolucijom od GFS-a za naše područje. Uživaće dobar deo ekipe sa foruma u praćenju nedeljnog snegopada. :) Mi ostali čekamo neku drugu priliku u nastavku zime. Konkretno za Knjaževac i okolinu pristojan snežni pokrivač 10-20 cm može se očekivati samo u brdsko-planinskim delovima. U samom gradu ako bude sreće možda do 5cm.
Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока



Ovo je recimo totalni fail ICON-a samo dva dana pred padavine (dan posle), to sam odmah komentarisao kako sumnjam da ce se ovo ostvariti. Recicu samo Sr. Mitrovica, Sabac, Bjeljina, pa na kraju krajeva Sombor koji meri 2cm veceras.

Sr Mitrovica meri 25cm, a ICON ovde prognozira 0cm. Neoprostivo.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #86 poslato: 12. Decembar 2021. u 20:34 »
Većina modela je u tom trenutku slično videla situaciju kao ICON. Sve se drastično promenilo u naredna 24h.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #87 poslato: 12. Decembar 2021. u 20:40 »
Ja i dalje ne mogu da verujem da modeli visoke rezolucije 2 dana pred padavine imaju ovakav fail kao Sr. Mitrovica recimo. Recimo GFS prosek ensa ni u jendom momentu nije davao manje od 10cm snega za NS. Ec solidan isto, ali je isto bio tacniji 3 dana pred padavine nego dan pred padavine.
Boce jesu glavni izlazi promenili pricu, ali prosek ensa je govorio nesto drugo. Ensi su zakon.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #88 poslato: 12. Decembar 2021. u 21:01 »
U petak je HD Švajcarac davao ono što EC, GFS i ICON nisu ni pomišljali, a nije uopšte daleko od ovoga što se desilo danas. Znam da sam se čudio šta li on i dalje gura ti zapadnu varijantu ciklona. GEM i UKMO su isto bili sa sličnim viđenjem.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #89 poslato: 13. Decembar 2021. u 06:14 »
Da ovo je baš slično.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #90 poslato: 13. Decembar 2021. u 17:33 »
Što se tiče dragih kolega severnije sa znatnim pokrivačem, kao što neko već i reče u meteo chat-u, do četvrtka bez velikih problema, sam četvrtak i nekako, ali petak bojim se baš nikako. :( Em značajan vetar, em rosište u sigurnom plusu, em još sigurnija u plusu stvarna temperatura. A svo vreme se južno od Novog Sada daje i znatna oblačnost, pa od značajnijeg mraza slaba vajda.

Od subote se očekuje solidno zahlađenje na rubu anticiklona sa severa, severoistoka, posebno na visini. Većina i tog malog dela slojevitih padavina se izluči dok je pretoplo za nizije, ali bi takva situacija bila idealna kasnije za pojavu pljuskova snega. Vlado iz Gornjeg Milanovca je i sa ovom promenom razbio sa snegom, a ova situacija koja ide je idealna da se baš tu oko Rudnika zaređa pljusak za pljuskom snega. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #91 poslato: 13. Decembar 2021. u 22:50 »
Mogući ledeni dani posle 20.12.

Послато са moto g(30) помоћу Тапатока



Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.152
  • Starost: 33
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #92 poslato: 14. Decembar 2021. u 19:12 »
Fin snijeg za Sarajevo od subote..Konstantno padanje na dobrom minusu..

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #93 poslato: 15. Decembar 2021. u 00:24 »
Evo minusa, evo zime, ali veći deo Srbije nema snega na tlu. Plašio sam se bloka na Atlantiku ovako ogromnog. Mi u vecem delu Vojvodine nemamo šta da očekujemo, dok na jugu, centralnim i istočnim, će se ponoviti februar 2012. Šta se može!? U aprilu i maju sigurno dobijamo mi sneg.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.713
  • Starost: 56
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #94 poslato: 15. Decembar 2021. u 05:37 »
U aprilu i maju sigurno dobijamo mi sneg.

За жалост така се случва в последните години, че сняг вали март и април, баш не когато трябва.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #95 poslato: 15. Decembar 2021. u 11:19 »
Posle ove snežne epizode u dobrom delu Srbije za prethodni vikend ide duži period bez kontretnijih padavina na širem prostoru. Raspored baričkih sistema je takav da otprilike daje nadu ali slaba vajda od toga.
Jeste da će se veća količina sibirskog hladnog vazduha spuštati povremeno ka našim predelima ali ipak neće imati veći uticaj na vreme kod nas. Mogu se očekivati nešto niže jutarnje temperature ali recimo teško da će biti u kontinuitetu ledenih dana a da ne pričam o nekom konkretnom snežnom pokrivaču u nižim predelima. Što je najgore po one koji priželjkuju konačno pravu zimu sa snegom trenutno se ne nazire bitnija promena ovakve situacije. Teško da će se do kraja meseca desiti nešto bitnije po pitanju prave zime i snega.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #96 poslato: 15. Decembar 2021. u 12:22 »
Par dana samo pratim izlaze , deluje da ce vorteks da nas osine , zamolicu stručnije kolege za komentar.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #97 poslato: 16. Decembar 2021. u 04:11 »
Da li je iko primetio da cemo večeras kako stoje stvari, dobiti malo kiše? Moglo bi i da nas zaobođe. To je zapravo uvod u novi prodor hladnog vazduha.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #98 poslato: 16. Decembar 2021. u 07:21 »
Naravno Joe, ali nisam ni hteo da je pominjem jer je kratkog daha. Vama koji imate snežni pokrivač nije nimalo poželjna, kod nas ovde svejedno i sa njom i bez nje. Što se tiče III dekade decembra ona će po svemu sudeći doneti sneg južnije od nas Makedoniji, Grčkoj i južnoj polovini Bugarske. Tu krajnji  jug Srbije može da ugrabi deo kolača.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #99 poslato: 16. Decembar 2021. u 08:41 »
 ^^
Uglavnom se slazem sa svim sto si napisao u prethodne dve poruke Boce ali ne bi bas tako lako otpisao sneg a pogotovo ne ledene dane.
Za sada ne deluje bas sjajno ali opet nagomilavanje hladnoce veoma blizu Balkana i AC koji ce se postaviti zapadno i sto je jos bitnije severnije daje nadu ljubiteljima zime.
Nijedan model ne vidi padavine ali ne bi bilo prvi put da se one odjednom pojave. Svakako sami jug zemlje ima vec cemu da se nada.

Sledecih nedelju dana smo mirni ali posle toga ne otpisujem nijedan scenario...