Autor Tema: Decembar 2021  (Pročitano 42206 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #20 poslato: 08. Decembar 2021. u 08:43 »
Zaista luda količina padavina, doduše glavni GFS je ubedljivo najvlažniji, pa je za pretpostaviti da je i kod EC-a tako, ali svejedno količina padavina je.  :O

No, samo mala pozornost drage kolege. Ne bih da budem partibrejker, ali treba itekako uzeti sa rezervom ove temperature koje se generalno daju za nizije. Naravno da bi uz ovakve lude padavine svakako bila trpačina (sneg), ali minus na visini i nije Bog zna kakav, posebno gore severnije ako se ciklon zaista uspe ovako kao što daju dva glavna modela, plus crta se dosta jak vetar zapadnog pravca. Hoću da kažem da meni deluje da bi tu bilo dosta problema sa temperaturom ispod 250m visine.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #21 poslato: 08. Decembar 2021. u 11:52 »
Sutra bih najviše voleo vala da bude divljačke košave, da nakon današnjeg Sunca napokon isuši ovo tlo kako treba. Po svemu sudeći trebaće toga itekako.

Zbog nje su srećom ukinute bilo kakve značajne padavine za ovde sutra uveče. Značajne kiše biće samo uz Bugarsku granicu.

U petak ujutru ide još jedan prolazni talas padavina od jugozapada na severoistok, mada je tu već od Zapadne Morave dovoljno hladno opet za pahulje do nizija, no to je sve sitno.

Što se tiče novog izlaza GFS-a, i dalje crta lude padavine, samo ih je pomakao nešto jugoistočnije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #22 poslato: 08. Decembar 2021. u 13:34 »
Gledam, merim, sečem... :D ...nisam optimista. Podloga je topla a prognozirana temperatura i nije bog zna kakva...jedino od svega u šta mogu da se uzdam je obilna količina padavina koja se prognozira...mada i to držim sa rezervom. (koliko će otići na kišu i topljenje  :facepalm: )

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #23 poslato: 08. Decembar 2021. u 16:50 »
Za moj grad EC drži 60mm za vikend, od toga bi oko 40-45mm otišlo na sneg, od subote uveče bi krenuo..ako ostane ovolika količina padavina na modelima, optimista ću biti sa prognoziranih 15-20cm za Valjevo..

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #24 poslato: 08. Decembar 2021. u 17:50 »
Gledam, merim, sečem... :D ...nisam optimista. Podloga je topla a prognozirana temperatura i nije bog zna kakva...jedino od svega u šta mogu da se uzdam je obilna količina padavina koja se prognozira...mada i to držim sa rezervom. (koliko će otići na kišu i topljenje  :facepalm: )
Zadnjih par dana, temparatura zemljišta na dubini od 5 i 10cm, je ista kao na Kopaoniku. Sada je na Kopaoniku na pomenutim dubinama 2,8C, a kod mene je 3,2C,dok je u Sjenici i Zlatiboru 4,3C. Mislim da tlo neće biti problem kod onih mesta gde večeras bude mraza, od vlage će smrznuti i dublji deo zemlje.  Sunca narednih dana nece biti, pa T na dubinama od 5 i 10cm neće ići mnogo ili će stagnirati. Ako se na kopaoniku zadržo na tlo, što je hladnije za 1C, i otopio se 1 ili 2cm, preko dana,onda zašto bi tlo bilo problem tamo gde je 3C? Za Banat i celi Vojvodinu biće problem na visini po meni. Slaba je to temparatura gore! Mada je na isti način onaj sneg iz 2018 kada je palo 41 cm, imao na visini T od -4C, pa je uveče palo na -5C, a cele noći je bilo u +0,5C ili 0,9C. U pitanju je  decembar isto bio. Beše ciklon Žika :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #25 poslato: 08. Decembar 2021. u 18:06 »
Evo GFS smanjijo padavine za nas severnije i Beograd, nekako ih je gurno istočnije, dok njegov ens je povećao i sada crta što je glavni juče :confused: Znači ima tu još tumbanja.! Meni je putanja totalno neverovatna tog ciklona :Okod ensa! Videćemo šta će EC reći. Ja sam bio otpisao zimu i sneg neki jači tipa 10+ cm, tek krajem decembra, a onda se pojavi ovo sada kod modela iz čista mira. Slutilo je to kada se vidi postavka te doline sa severa, Britanije, pa preko Alpa i evo ciklona.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #26 poslato: 08. Decembar 2021. u 18:26 »
Bas dosta tumbanja iz izlaza u izlaz. Ako u Beogradu i okolini vidimo 10 cm, ja zadovolja  :tu: :cf:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #27 poslato: 08. Decembar 2021. u 19:35 »
Kako se iznenada taj obilan sneg pojavio na kartama, tako je u 12Z izlazima naglo i nestao. Nisu to male varijacije, sa 70-80mm su spuštene padavine na 15-20mm i to uglavnom kiše. Ludilo od modela. Sutra je sve moguće, i da se vrate jutrošnje bajke, da se zadrži ova večerašnja varijanta ili najverovatnija da se nađu negde na sredini. Najzanimljivije je što tu nije bilo nekog prevelikog tumbanja sinoptičke situacije, samo su padavine nestale.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #28 poslato: 08. Decembar 2021. u 20:43 »
Kako se iznenada taj obilan sneg pojavio na kartama, tako je u 12Z izlazima naglo i nestao. Nisu to male varijacije, sa 70-80mm su spuštene padavine na 15-20mm i to uglavnom kiše. Ludilo od modela. Sutra je sve moguće, i da se vrate jutrošnje bajke, da se zadrži ova večerašnja varijanta ili najverovatnija da se nađu negde na sredini. Najzanimljivije je što tu nije bilo nekog prevelikog tumbanja sinoptičke situacije, samo su padavine nestale.


Jel gledamo isti 12z?

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #29 poslato: 09. Decembar 2021. u 00:10 »
Sve je i dalje tu i po novim izlazima. Jedino se povećavaju opet padavine ka severu. Što se tiče mog kraja tu nema mnogo odstupanja. U svakom izlazu i kod oba glavna modela ide od 80-100mm. Prvo noć četvrtak na petak i petak pre podne uz kišu i susnežicu, a onda u subotu košava koja će barem u početku smanjiti padavine u vidu kiše, kasnije tokom noći i u nedelju je to sneg. Poznato je da mom kraju leze padavine sa severozapada. Ali haos je u najavi u selima koja se oslanjaju na Kačaj. Biće bukvalno zatrpana vlažnim snegom i odsečena od grada.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #30 poslato: 09. Decembar 2021. u 00:58 »
ЕЦ и ГФС највише личе, остали модели свако своју политику води  :)

:Meteologix

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #31 poslato: 09. Decembar 2021. u 01:17 »
За мој крај EC направио класичну рупу, мислим да се вара, јер је просек далеко бољи, главни који даје свега 8-9 mm у недељу и 4 центиметра снега, док је просек за исто време на 18 центиметара и прилично хладнији, такође се и GFS  поправио у задњем излазу, било би ту на зицер око 15- 20 cm покривача.

За даље што се тиче синоптике, изгледа да је све извесније владавина антициклона и то оне хладне компоненте, тако да ако остане овако стање са картама могли да имамо дужи низ дана са снегом на тлу.


Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #32 poslato: 09. Decembar 2021. u 02:03 »
Yrno za moj kraj totalno obrisao sneg.Daje nesto malo kiše u subotu i to je to.
Da li mu treba verovati i koliko???

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #33 poslato: 09. Decembar 2021. u 07:17 »
Za jugoistok gfs kao po običaju optimista za sneg i temperaturu ispod nule pa i duži vremenski period, ima tu šanse i za dodatne snežne padavine kada je sve smrznuto. EC onako vrtise oko nule sa hladnom kišom.
Ja veruhem u hladnu zimu sa snegom, jer čim ja nisam letos napravio sanke biće snega.


:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #34 poslato: 09. Decembar 2021. u 07:41 »
Ovo je trenutak oko kojeg ima neslaganja ali je ICON usamljen u drugačijem viđenju i zapadnijem pozicioniranju padavina.
EC i GFS skoro pa isti u rasporedu padavina. Zapadna strana Kučaja je po tom viđenju zatrpan snegom.






Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #35 poslato: 09. Decembar 2021. u 07:45 »
Sutra je sve moguće, i da se vrate jutrošnje bajke, da se zadrži ova večerašnja varijanta ili najverovatnija da se nađu negde na sredini.

U 00Z izlazima na kraju ta najverovatnija opcija. GFS i EC su na pola puta između jučerašnjih 00Z i 12Z, konkretno za Beograd daju 30-ak mm u obliku snega u nedelju i ponedeljak.
ICON i GEM vide nešto drugačiji položaj ciklona i raspored padavina, ali i po njihovoj varijanti BG dobija dobar sneg. Drugi modeli su i dalje između te istočnije varijante koju daju EC i GFS i zapadniju koju forsira ICON.
Biće tu još klackalica i oscilacija, ali ne verujem da će se više vraćati nijedan od jučerašnja dva ekstrema.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #36 poslato: 09. Decembar 2021. u 08:02 »
X na ovo zadnje.

Ne znam, ja sam i dalje nekako sumnjičav. Dobro pa je vraćena varijanta da prve padavine u subotu samo prolete, odlaze severnije jer je bespotrebno da opet lije kiša ceo dan pre nego li se od noćnih sati steknu uslovi za sneg u nizijama.

A što se tiče toga, odnosno tih najjačih padavina u drugom delu noći i nedelju prvi deo dana....ajde ima mi smisla da i pored jakog vetra uz takve padavine predeo južno od Kragujevca dobije sneg, jer je ipak oko -5°C na visini, ali severnije jedva da ima ikakvog minusa...

EDIT: Koji severnije ipak i probija kasnije jer gore i glavnica padavina dolazi kasnije. Svakako je i u tom smislu južniji deo u prednosti jer glavnicu zbog kritične temperature dobija u noćnim satima.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #37 poslato: 09. Decembar 2021. u 09:46 »
Padavine u obliku snega, ali sta je sa temperaturom u prizemlju? Velika je razlika da li cemo imati pozitivnu nulu ili mali minus u ovakvim situacijama.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #38 poslato: 09. Decembar 2021. u 10:09 »
Boga mi, skeptičan sam za BG i okolinu. Temp. ne izgleda povoljno uopšte. Sem za neku bljuzgetinu mokru  :(

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2021
« Odgovor #39 poslato: 09. Decembar 2021. u 10:47 »
I ICON je popustio i pridružio se ekipi.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока