Obrni okreni pogotovo u tom pojasu južne polovine zemlje itekako zanimljivo narednih dana. Ovi modeli fine rezolucije se baš raspištoljili.
Pažnju definitivno privlači to što već spada u temu za septembar, taj sistem koji bi se formirao u sklopu frontalne zone jer posledično tome bi bila prisutna i dinamika, ali o tome u novoj temi.
Četvrtak i petak su svakako interesantni dani, pogotovo što se još uvek nisu iskristalisale prognoze kod modela. Pojedini modeli, pre svega GFS, daju u četvrtak prodor suvljeg vazduha sa severoistoka bez aktivacija uz sami front (CAPE 0), pa bi samo bilo nešto natapače kasnije.
ECMWF i GEM daju zadržavanje ove nestabilne vazdušne mase sve do nailaska fronta u četvrtak popodne i uveče, pa bi to napravilo eksploziju od konvekcije u centralnom pojasu, a onda se daje tura dobre natapače u noći između četvrtka i petka i petak prepodne.
U petak bi bilo pravo smrzavanje za ovo doba godine uz temperaturu ispod 20°C, ali već u subotu sunce i osetno toplije.
I taman kad pomisliš, eto novih zanimljivosti već u nedelju.
Ipak moram naglasiti da su i dalje tu ogromna razilaženja između modela. Konkretno za Beograd, ECMWF u prvoj dekadi septembra daje oko 50mm padavina, dok GFS daje oko 3mm.
U svakom slučaju menja se setap od četvrtka. Iz ove statične situacije bez strujanja prelazimo u dinamičniju uz česte prodore i promene.