Pozdrav Radmila!
Nadam se da odgovor ne stiže prekasno. Davno je bilo kad sam završio fakultet, leti vreme, ali po informacijama koje dobijam u poslednje vreme sve manje studenata upisuje meteorologiju, a sve manje i završava. Posebno je loša situacija neke 3-4 godine unazad, toliko loša da se plašim da je neizvesna i budućnost instituta za meteorologiju na fizičkom fakultetu. Iskreno se nadam da će se situacija što pre popraviti, jer bila bi katastrofa za našu nauku da se tek tako ugasimo.
Samim tim, meteorologiju barem nije teško upisati, prijemni nije težak i na sajtu Fizičkog fakulteta bi trebalo da se mogu naći prijemni od prethodnih godina.
Što se tiče samog studiranja, tu ne verujem da se išta promenilo. Teško je bilo i ostalo, mnogo matematike i fizike koja ti kasnije nikad u životu neće trebati, ali je potrebna za vreme studiranja da bi se bolje razumeli procesi u atmosferi. Uglavnom, uz manje ili više truda svako može završiti fakulet, ne treba preterivati pa reći da je jedan od najtežih. Kome idu matematika i fizika, neće imati nikakvih problema.
Kad je u pitanju posao, evo od mojih kolega, drugova koji su završili meteorologiju u prethodnih 10 godina, mislim da trenutno nema nijedan koji ne radi u struci. Ne kažem da nema generalno meteorologa koji ne rade u struci, ali pričam na osnovu mog iskustva i ljudi sa kojima sam u kontaktu. Opcija je više. Pre svega zavod (RHMZ), zatim aerodromi (Beograd, Niš i Kraljevo), radarski centri (protivgradna odbrana), vojska, televizije (sve više ih je koje traže profesionalne meteorologe), privatne meteorološke firme, onlajn rad za strane firme, preduzeća, aplikacije... I na kraju krajeva, što se ne sme zaboraviti - i posao na fakultetu, doktorske studije, stipendije u inostranstvu, nastavak akademske karijere. I nije da nema perspektive, složićete se.
I naravno, Fizičlki fakultet u Beogradu je svakako daleko bolja opcija nego Novi Sad.
Nadam se da sam bio od pomoći. Šta god te još zanima, slobodno pitaj.