Autor Tema: Februar 2023  (Pročitano 40740 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #60 poslato: 03. Februar 2023. u 08:36 »
Na kraju ni kriva ni dužna pobedi ova varijanta, svi je prihvatiše. Šteta što se sada osa hladne doline tog već prvog prodora još malo ne pozapadni. Modeli produžavaju padavine i ubrzavaju dotok hladnoće, kad bi preostalo malo padavina bar ispod Beograda da zabeli koliko bilo...

Ipak modeli vraćaju snežne padavine na istoku i jugoistoku Srbije u toku noći na nedelju sve do prepodnevnih sati.
Može tu da bude između 5-10 cm suvog snega na lepom minusu.
Bar nešto pre nego zalegne AC.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2023
« Odgovor #61 poslato: 03. Februar 2023. u 08:42 »
^^ А ипак ГФС наставља да црта његове снежне бајке само што одгађа на 200-и сат  :D  Тај модел је непресушан са неким нереалним идејама  :grin:

To je samo glavni crtao tako da i nije to neko mastarenje. Svih ostalih 30 preturbacija bilo u skladu sa prosekom i bez padavine. :) Trenutno ima vise ensa nego juce koja vide moguce padavine u tom terminu, kaze da je verovatnoca za padavine u tom terminu 3-10%, tako da zaista ne vredi komentarisati sansu za padavine dokle god je ispod 30% ako mene pitate. Trend koji ja primecujem je da se povecava sansa za otopljenje nakon 10. februara.



Sto se tice padavine 4. uvece, kako stoje stvari snezne padavine slabog intenziteta bi dobacile i do Novog Sada. I za to je verovatno vec oko 85%. Produzile su se padavine i sacekaju da dovoljno zahladi. Steta je samo sto ce 90% padavina biti u obliku kise.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Februar 2023
« Odgovor #62 poslato: 03. Februar 2023. u 08:45 »
I na kraju ništa, jedno najobičnije prolazno zahladjenje, kojem u iole normalnijim zimama za naše podneblje niko ne bi pridavao poseban značaj, možda izvučemo par ledenih dana i to zahvaljujući oblacima, a ne hladnoći, nekoliko umerenih mrazića, bez snežnog pokrivača, i opet na staro, kako nas je februara već navikao, ka sigirnom otopljenju, tu greške nema, kako ga nacrtaju modeli, tako i ostaje.....

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Februar 2023
« Odgovor #63 poslato: 03. Februar 2023. u 08:59 »
Мислим да ће до недеље ујутру већи део Србије да има бар симболично снега. Онда два до три ледена дана а онда који степен изнад нуле. Не верујем да ће бити некиг осетнијег отопљења пре 15. Ујутру умерени до јаки мразеви а преко дана који степен изнад нуле после 10.можда и 5, 6 степени. А и даљеб се надам да се средином наредне недеље однегде изроди неки циклон ближе нама :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2023
« Odgovor #64 poslato: 03. Februar 2023. u 09:50 »
Ipak modeli vraćaju snežne padavine na istoku i jugoistoku Srbije u toku noći na nedelju sve do prepodnevnih sati.
Može tu da bude između 5-10 cm suvog snega na lepom minusu.
Bar nešto pre nego zalegne AC.
Odlicno da se nadamo necem... :tu:

Ec potpuno zimski a gfs od 10. kaze idemo gore.... Kod ec-a glavni ipak hladniji dosta od proseka a kod gfs-a glavni medju najtoplijima... Kao sto znamo daleki su sati da sad pricamo o nekom otopljenju, tako da o tom potom...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Februar 2023
« Odgovor #65 poslato: 03. Februar 2023. u 09:54 »
Sigurno je da ce mnogi krajevi imati bar fine mrazeve, ja mislim da ce prvi put ove zime da klizne ispod minus 10 ovde.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2023
« Odgovor #66 poslato: 03. Februar 2023. u 10:11 »
ICON 06Z daje snežne padavine još od večernih sati u subotu.
Nekako Knjaževački kraj najbolje stoji u toj situaciji.
Može to sad i preko 10cm.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2023
« Odgovor #67 poslato: 03. Februar 2023. u 11:30 »
Dobro je, svi su prihvatili da pogotovo ispod Aranđelovca preostane malo padavina da zabeli. Daj šta daš. Naravno najraspoloženiji GEM i EC.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #68 poslato: 03. Februar 2023. u 17:08 »
Vlasina i Kukavica pola metar, a ako barem malo zabeli kod nas u nizije mraz od - 15 je garantovan.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2023
« Odgovor #69 poslato: 03. Februar 2023. u 17:54 »
Mic po mic se "popravljaju" modeli po pitanju snežnih padavina u velikom delu Srbije za sutra. Sve više se usporava prolazak padavina u odnosu na dotok hladnoće. Tako prema ovim 12Z i Beograd ima šanse da sa nekom dekorativnom belinom uđe u ledeni talas. Posebno su raspoloženi ARPEGE i GEM koji daju i 5-6mm u toj popodnevnoj/večernjoj turi, dok i GFS i ICON daju barem padanje snega po prvi put. Za južnije je izvesno da će ponegde biti i lepog snega i dvocifrene visine snežnog pokrivača i u nizijama, pogotovo na krajnjem jugoistoku gde će padavina biti i u nedelju prepodne.

Za kasnije se već iskristalisalo, apsolutna dominacija anticiklona uz gotovo 0% šanse za ikakve nove padavine u narednih 10-ak dana. Uz takav anticiklon ne možemo očekivati ni neki nagli povratak toplijeg vremena, već postepeno vraćanje temperature ka proseku tamo nakon srede.
Ako ništa drugo, planine će imati lep zimski ambijent narednih dana uz puno snega na tlu i puno sunca na nebu. Kopaonik možda i do metra izgura.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Februar 2023
« Odgovor #70 poslato: 03. Februar 2023. u 18:37 »
А сутра ћемо имати и први јачи ветар, ако се ово оствари биће и штете....

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #71 poslato: 03. Februar 2023. u 20:07 »
Da dodam ja još nešto interesantno za sutra. Sutra će u sklopu fronta biti velika mogućnost za pojavu grmljavine. Počevši od Srema i Podrinja, pa dalje ka jugu i jugoistoku zemlje uz olujan vetar. U nižim predelima udari i preko 20 m/s, na planinama da ne pričam. Biće izveštaja o zavejanim planinskim putevima samo tako. Za dalje je sve jasno. Od ponedeljka popodne kada se bude izvedrilo biće uslova za jače minuse u predelima gde bude snežnog pokrivača.


Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Februar 2023
« Odgovor #72 poslato: 05. Februar 2023. u 20:57 »
Mislim da vec sad moze da se povuce crta za ovu "zimu" (period dec-feb). Nije bilo velikih iznenadjenja. Ovaj malo hladniji period licno sam ocekivao da pocne oko Bozica, kasnio je otprilike pola meseca tako da je zahvacen i februar. Ali vec sredinom meseca se vracamo na oko 10C, dok krajem februara moze biti i vise. Krece sunce. Sve u svemu, jos jedna dosadna, sablonska "zima". Statisticki, bice medju najtoplijim.

Ne moramo ni da gledamo podatke, ovo je apsolutni rekord od 6 zima zaredom bez pravih polarnih talasa (mislim na dane sa maksimumima ispod -5C). U BG je pitanje da li ce biti ijedan ledeni dan - ima jos sanse od ponedeljka do srede.

Mozda bude hladnijih perioda tokom proleca, ali pazite, ni to nije kao nekad. Ranije je znao da napada sneg u aprilu, a sad obicno bude pojava snega i to je sve. Bice jasnije pocetkom marta. Za sad mi deluje uglavnom prosecno prolece.

Pravo pitanje je, ako se nastavi ovaj trend, da li cemo mi u sledecoj deceniji imati bilo kakvu pojavu snega u nizijama? Snezni pokrivac tesko, a sad je upitna i bilo kakva pojava snega. Naravno, ti trendovi mogu u jednom trenutku da se preokrenu, da zime ponovo budu sve ostrije.

Posto ja uvek gledam pozitivno na stvari, evo sta moze biti dobro u pogledu ovih "novih normala":
1) Nema vise prognosticke neizvesnosti, ranije ste mogli od novembra do januara da imate bukvalno sve, od -10 do +20, od suse do pola metra snega. Sad je, onako, sablonski.
2) Ulice su ciste i suve. Ja dosta volim da pesacim, tako da sad nema velike razlike izmedju npr. septembra i januara. Sve je lako i jednostavno! Nekim danima sam cak u prsluku.
3) Dosta energije se ustedi zimi. Doduse, leta su konstantno topla, nema vise tipicnih hladnih frontova, pa tu moraju klime da rade. Ali opet, mislim da se dosta ustedi na blagim zimama.

Pozdrav :D

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Februar 2023
« Odgovor #73 poslato: 05. Februar 2023. u 22:52 »
A najave su bile da će ova zima biti 1000....% hladnija od predhodne, pisano je o tome i pričali su o tome prognozeri sa direktorovog sajta. No nemo da se ljutite al za 22 dana počinje proleće  :fishing: ovaj ne računam prošo je.  :grin:
Mada gfs posle narednog vikenda vidi kratko otopljenje pa zatim opet hladnije, ec i jama su topli.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Februar 2023
« Odgovor #74 poslato: 06. Februar 2023. u 00:57 »
Kako da bude zime ako je nema u Evropi i kada se dogodi prodor on ide preko toplog tla .Baltik nije zaledjen itd
Na Ceskom platou nema snega .
U Rusiji zima je prosecna  tu nema problema ,samo Sibir ne ide u Evropu ili dodje kasno tek aprilu ili martu
 .
Prosto Atlantik je prejak.Islandski minimum je jak a zato je zims jako hladna na Islandu ..ove godine

Prosto ako se dogodi prodor brzo gura AC ka nama .
I tako je vec zadnjih 6 god cak i godini Zike sa tim da je onda Atlantik bio  jak  ali je da dolazilo do cestih uplada ciklina u sredozemlje    .Tako smo i dobili onaj suvi sneg u januaru te zime.
Dakle da bi imali staru zimu Atlantik mora prekinuti ovaj niz.
Cak se cuvene hladne 2017 god to osetilo .Jer je bilo suvo nije mogao da se aktivira sredozemlje.A ona ide posle 4 prosecnih losih zima  ne toliko ali  losih

Do tada mozemo na srecu da uhvatimo samo zimu kao god Zike gde su cikloni usli juznije dovoljno da upadnu u sredozemlje i povuku hladan vazduh ..Ili  i dodje do borbe sredozemlja i Atlantika .

Pre 2012 god bilo je obicno 1 losa pa 1 dobra 2 lose 1 dobra .
Ali ovo je stvarno ekstrem.
Malo sam kopao po zimama zadnjih decenija.
Sa druge strane bilo je sredine  60 ih i pocetkom 70 ih i perioda sa hladnim zimama koje su se redjale.Sto nije bilo slucaj pre i posle.
Tako da smo nekom bednom ciklusu .
Verujem da ce se prekinuti u jednom momentu samo da li ce to biti dogodine .Ne znam  :cf:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2023
« Odgovor #75 poslato: 06. Februar 2023. u 01:25 »
A planine Evrope, posebno Karpati, Tatre, pa i rumunski Karpati sneženiji nego prošle sezone..  :confused:

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Februar 2023
« Odgovor #76 poslato: 06. Februar 2023. u 07:55 »

Pre 2012 god bilo je obicno 1 losa pa 1 dobra 2 lose 1 dobra .
Ali ovo je stvarno ekstrem.
Malo sam kopao po zimama zadnjih decenija.
Sa druge strane bilo je sredine  60 ih i pocetkom 70 ih i perioda sa hladnim zimama koje su se redjale.Sto nije bilo slucaj pre i posle.
Tako da smo nekom bednom ciklusu .
Verujem da ce se prekinuti u jednom momentu samo da li ce to biti dogodine .Ne znam  :cf:

Ocigledno je ceo ovaj deo Evrope doziveo istu promenu klime. Na Kritu sam pricao sa gazdom apartmana, covek od 70 godina. Kaze poslednjih 20 godina se mnogo promenila klima. Sezona traje od 1 maja do 1 novembra, kaze kada je on bio mlad to nije imalo sanse, oktobar je bio promenljiv i kisovit, sada im je oktobar kao nekada sredina septembra, znaci od 25-28, bez kise, milina. Ceo novembar mozes da se kupas pa cak i pocetkom decembra! Kaze to je nekada bilo nezamislivo. Na prolece se kupaju vec od aprila, a nekada to nije bilo moguce pre kraja maja. Takodje leta su na Kritu bila umerena, bez onog pakla kao u Atini, znaci toplo ali plafon do 33-35. Poslednjih godina je kaze leti tako toplo da se turisti vracaju sa plaze oko 12, nema sanse da se izdrzi ceo dan na plazi.

Na Malti su mi isto rekli da se klima leti pretvorila u neizdrziv pakao, nocu ne moze da se spava bez klime, a nekada se spavalo nocu bez klime. Zimi je sada kada je najhladnije 10-15 stepeni, nekada je bilo uobicajeno da zimi bude 5-10.

Kod nas zime jesu toplije, ali npr kako smo imali pakleno leto 2007, pa 2011 i 2012, nakon toga leta su bila uglavnom podnosljiva. Bilo je tropskih talasa ali bez nekih ekstrema.

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 151
Odg: Februar 2023
« Odgovor #77 poslato: 06. Februar 2023. u 09:01 »
A planine Evrope, posebno Karpati, Tatre, pa i rumunski Karpati sneženiji nego prošle sezone..  :confused:
Da li si ti siguran u taj podatak? U slivu Dunava i Tise jedva i da ima snega
https://www.hydroinfo.hu/Html/ho/hografikonok.html
Jedino Drava i Mura imaju snega oko proseka. Ostalo jad i beda. Npr ceo sliv Tise do Segedina ima nešto preko 1 kubnog km snega a prošle godine u ovo doba je imao 4 puta više
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2023
« Odgovor #78 poslato: 06. Februar 2023. u 19:21 »
Malo po malo, većina modela je uvela merljive padavine u sredu ujutru, od prolaznih padavina sa severoistoka pri odsecanju visinskog ciklona.
E sad, možda će vam biti smešno kad kažem koje su to količine što se prognoziraju, za Beograd prosek ensembla GFS-a iznosi 0.4mm, a ECMWF-a 0.3mm. Operativni su čak i manje, na oko 0.1mm, ali zanimljivo je da 70-80% varijacija daju merljive padavine. Zašto sve ovo pričam, poznatno je da na temperaturama od -5°C do -3°C koliko se prognozira za sredu svaka pahulja ostaje na zemlji i da bilo kakve merljive padavine mogu da donesu merljivu visinu snega. Poslednja šansa da sa bilo kakvim snegom ispratimo ovaj ledeni talas, pa barem 1cm za statistiku.
Od četvrtka neminovno kreće svakodnevni porast temperature i gotovo je izvesno da nam početak naredne sedmice donosi temperature iznad proseka. Nekih novih ozbiljnijih padavina nema na vidiku.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2023
« Odgovor #79 poslato: 06. Februar 2023. u 21:21 »
Za 2,3 dana svi ensi Ec-a vide nagli pad brzine zonalnih vetrova i tamo oko 17., 18. februara skoro svi ensi vide okretanje na istocni smer...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm