Autor Tema: Mart 2023  (Pročitano 24573 puta)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Mart 2023
« Odgovor #20 poslato: 09. Mart 2023. u 22:34 »
Temperature tih dana neće ići puno ispod nule ali tačka rose biće vrlo niska a i to ima uticaja na biljke.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Mart 2023
« Odgovor #21 poslato: 10. Mart 2023. u 21:29 »
Modeli za nedelju a pogotovo za ponedeljak dodatno spustiše temperaturu, ovo su već opasno niske temperature za voće.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2023
« Odgovor #22 poslato: 11. Mart 2023. u 12:13 »
Modeli za nedelju a pogotovo za ponedeljak dodatno spustiše temperaturu, ovo su već opasno niske temperature za voće.

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Jooj, samo da se izdrži 12. i 13. mart. Medjutim neko jako zahladjenje se crta i u sredu i četvrtak. Ne znam koliko je opasno.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2023
« Odgovor #23 poslato: 12. Mart 2023. u 23:58 »
U nasoj klimi kaksije uvek propadnu . ^^ ^^
Imao sam  nekada i  posekao na kraju i posadio druge vocke
Bice zanimljivi i  dinamicni prolecni dani narednih dana .
Sto se tice prave  zime reletivno je sigurno reci da kaput
.

Ne znam kako je kod tebe, u Banatu nije nikad bilo problema sa kajsijama sem kada u februaru dođe rano proleće koje pokrene biljke pre vremena a potom u martu udari mraz.

Juče smo imali -2°C, deluje da je i noćas mraz neizbežan za veći deo Srbije. Za petak isto tako.  :ranting:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2023
« Odgovor #24 poslato: 13. Mart 2023. u 17:17 »
Ne znam kako je kod tebe, u Banatu nije nikad bilo problema sa kajsijama sem kada u februaru dođe rano proleće koje pokrene biljke pre vremena a potom u martu udari mraz.

Juče smo imali -2°C, deluje da je i noćas mraz neizbežan za veći deo Srbije. Za petak isto tako.  :ranting:
Petak ujutru je veoma opasan.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2023
« Odgovor #25 poslato: 13. Mart 2023. u 17:21 »
Deluje da bi u sredu uveče i u noći ka četvrtku bilo uslova za pojavu snega do nizija, pa i tankog pokrivača, pre svega u središnjem pojasu gde se nekako najbolje poklapaju preostale padavine i dotok hladnoće.

No šta će tačno biti, ko zna. Opet je u igri ozbiljan vetar, koji bi samo tako mogao da pravi problem na najnižim delovima terena. Formiranje hladnog "balona" u prizemlju usled jakih padavina u Bosni prepodne i sredinom dana bi bilo od pomoći, ali opet uz tako jaka strujanja pitanje je na šta će to da liči.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2023
« Odgovor #26 poslato: 13. Mart 2023. u 21:43 »
Мени се чини да су шансе за снег испод 400-500 мнм - минималне, а за покривач никакве, и једино ноћ ако не помогне...

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Mart 2023
« Odgovor #27 poslato: 14. Mart 2023. u 09:17 »
Ako negde i presnezi  u nizim krajevima u  centralnim i juznim krajevima   mozda i  dodje do formiranja sneznog pokrivaca za statistiku koji bi se otopio odmah sutra...
Sanse za nesto vise nema...A to je pod znakom pitanja....

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2023
« Odgovor #28 poslato: 14. Mart 2023. u 12:31 »
Posle ovog zahladjenja i kise, snega malo negde reklo bi se nedelju dana sledi bez padavina i toplo...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2023
« Odgovor #29 poslato: 15. Mart 2023. u 14:11 »
Meni je neverovatno da numeričke prognoze više ne mogu ni u 24h pouzdano da predvide raspored i količinu padavina.
Razumem da je ova trenutna situacija tzv koska ali toliko različitih tumačenja što između modela, što između izlaza istih modela malo je ipak previše pored svih tehnoloških sredstava koji su nam usluzi.
Šta onda reći za period duži od 3-5 dana!?
Deluje da je prilično izvesno pravo rano prolećno vreme od ponedeljka sa dnenom temperaturom oko 20°C.
Ovaj mart je inače već dosta topliji od prosečnih vrednosti i treba očekivati intenzivno oživljavanje vegetacije do kraja meseca.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2023
« Odgovor #30 poslato: 15. Mart 2023. u 17:59 »
"Meni je neverovatno da numeričke prognoze više ne mogu ni u 24h pouzdano da predvide raspored i količinu padavina."

Један од разлога "брљања" модела може да буде недостатак података из шире зоне ратних дејстава у источној Европи. Слична је ситуација, из других разлога (поремећен авио саобраћај) била и за време Короне у првом налету.

Нешто су се повећале шансе за појаву снега у нижим пределима, у другој половини ноћи.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2023
« Odgovor #31 poslato: 20. Mart 2023. u 12:13 »
Evo još jedan primer prognoza o kojima sam pisao pre neki dan





Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2023
« Odgovor #32 poslato: 20. Mart 2023. u 17:22 »
Kolega Antarktik je "stari" lisac, naravno u pozitivnom smislu, pun iskustva  tako da je svaka poruka dobrodošla.

Finalni scenario za sutra je da uveče i u noći kišna masa s mora kači jug, jugoistok i krajnji jugozapad Srbije i odlazi dalje prema Bugarskoj. Severnije njoj u susret u nižoj, severnoj struji biće plitke konvekcije uz pljuskove.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2023
« Odgovor #33 poslato: 21. Mart 2023. u 19:36 »
Prolece narednih dana ali ensi gfs-a i ec-a prilicno slozni tamo za 28., 29. mart za zahladjenje...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Mart 2023
« Odgovor #34 poslato: 21. Mart 2023. u 20:20 »
Sad vidoh i ja, biće dobrih mrazeva, kažem ja da za u proleće najavili se zahladjenje ono se i održi, a da je januar odlagalo bi se do daljnjeg. Prvo je gfs najavio pa ukinuo i počeo polako da ga vraća i sad ga baš ohladio a pridružio mu se i ec, i jama je hladniji ali ne toliko ako se nešto ne promeni i kod tog modela.
Ako se ovo ostvari biće sneg u Atini.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 21. Mart 2023. u 20:47 dejca »
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2023
« Odgovor #35 poslato: 22. Mart 2023. u 01:49 »
Ima li šanse za kovekciju u subotu? U martu nisam čuo grmljavinu već pet godina. Tačnije od 31. marta 2018-e.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2023
« Odgovor #36 poslato: 22. Mart 2023. u 09:47 »
 ^^ Itekako. Deluje da su se svi složili u vezi toga.

A takođe se slažu i pojačanju hladnog prodora iza.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2023
« Odgovor #37 poslato: 22. Mart 2023. u 13:09 »
^^ Itekako. Deluje da su se svi složili u vezi toga.

A takođe se slažu i pojačanju hladnog prodora iza.
Da. Sledeći mnogo jači i hladniji front stiže u noći između nedelje i ponedeljka. Njegov repni i rubni deo će biti mnogo jači. Ličiće na onaj front između 10. i 11. i 14. i 15. marta.

Van mreže ligaya

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Mart 2023
« Odgovor #38 poslato: 22. Mart 2023. u 15:04 »
Mislim da ce mart uglavnom biti blazi, al bi mogao tamo u trecoj dekadi neki kratkotrajan sneg da naidje, jedan hladniji period...

Eksperimentisem ja nesto sa onim anizotropskim kaskadama i teorijom relativnosti (za prvo sam ozbiljan, za drugo se salim naravno). :thumbup:
Ok nisam ovde ulazio u detalje ali potpuno sam zadovoljan procenom za mart, dinamika u prvoj polovini meseca je vise nego normalna, a ovaj prodor hladnog vazduha u ponedeljak je vec krupnije odstupanje (inace nekih 4-5 dana kasnije nego sto sam ocekivao). Imacemo definitivno jedan hladniji period, moguca je susnezica i u nizim krajevima. U celini, temperatura iznad proseka za 3. mesec.

Samo treba gledati realno... U jednom izvestaju stoji za mart 2021. "osamnaesti najhladniji mart u poslednjih 70 godina". Sta to uopste znaci!? Pa to je skoro prosecan mart. Ko hoce stvarno hladan mart, nek pogleda prvo 1996, pa onda 1987. April 2021 je bio na granici ekstremno hladnog, ali ne i ekstremno hladan. Ko hoce stvarno hladan april, nek pogleda 1997. Nema ovde vise uslova za neku ekstremnu hladnocu, ali svejedno, treba proceniti kad su izgledi za temperature ispod normale.

A iznad normale - pa to je sad normalno :hm: :rofl:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2023
« Odgovor #39 poslato: 22. Mart 2023. u 18:08 »
Ех када би модели и сад оманули, тотално непотребан продор звани штеточина  :ranting: Крај Марта и почетак Априла су постали резервисани за мраз од -1/2/3ц  велики број воћки је процветао, али мора г... сад, а цели Децембар и добар део Јануара био без минуса. Просто ћу да омрзнем то годишње доба  :facepalm: