Autor Tema: April 2023  (Pročitano 32449 puta)

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: April 2023
« Odgovor #80 poslato: 03. April 2023. u 20:54 »
 ^^ ^^ mislim da aprilski snegovi postaju realnost, i ne bih trebalo da budu predmet nekog cudjenja, iskusniji clan ovog foruma je sve rekao, kao sto i ja mislim, a, da dodam onako laicki , na sve to, da ce se u buducnosti i aprilski prosek T, sniziti, samim tim i aprilski snegovi nece biti na dan, dva nego duze.... neko moje licno misljenje bez nekog pisanog argumenta. ali, pazljivo prateci zime od kad sam clan ovog foruma

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: April 2023
« Odgovor #81 poslato: 03. April 2023. u 21:19 »
Ja dajem gradu bar 5 cm mozda bude i vise .GFS i EC su povecali padavine a HD modeli su ok ako se formira snezni pokrivac do 8 ili 9 moze biti i iznadjena velikih ako se neke stvari  poklope .
Kako je tu negde granica  jakih padavina tesko je prognozirati bas sigurno. Za Beograd je mnogo lakse prognozirati  I po meni sigurno ce oboriti rekord ..
Kod mene ocekujem sigurno najveci aprilski sneg koji pamtim i to na minusu.
Visi delovi kamenici mogli bi imati 10 do 20 + cm.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #82 poslato: 04. April 2023. u 15:35 »
Čini se da se opasnost od mraza u periodu najveće hladnoće na visini gubi, ali ipak ne treba baš tako lako slepo verovati tome. Sve dok smo oko nule na visini, a to će potrajaći opasnost od mraza postoji. To što neki modeli daju uglavnom 10-15 oblačnih dana i noći je malo nerealno za ovo doba godine.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2023
« Odgovor #83 poslato: 04. April 2023. u 23:09 »
Чини се да су четвртак и петак ипак најкритичнији, што се мразева тиче. Посебно у пределима са снежним покривачем који опстане до тада или ако су долинског типа а околни висови су под снегом. Ако се поклопе сви услови улази се у зону опасности од умереног мраза, који би био Армагедон за многе биљне културе. Уздајмо се у облаке и ветрић.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #84 poslato: 05. April 2023. u 11:20 »
Kako se bliži termin, rekao bih da je najveća opasnost za mraz u južnom delu zemlje, tj. na jugu.

Što se tiče daljih izgleda vremena, vrti se ovaj hladni visinski ciklon u okolini nas, srećom hladnoća postepeno "isparava". Verovatno će biti dnevnih razvoja oblaka sa pojavom kiše i krupe. Na planinama sneg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #85 poslato: 06. April 2023. u 14:19 »
Sledeca neusaglasenost modela je kisa u nedelju i ponedeljak... Ec daje korektnu kisu, vise od 10mm juznije, gfs i icon slabo, skoro nista...

Nego prvo sledecu noc da nekako se izvucemo... A mozda je manje opasno petak na subotu ali ipak bih i tu ostao oprezan...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #86 poslato: 07. April 2023. u 19:12 »
Mislim da se tu sve svodi na neke dnevne slabije razvoje, koji će se isprva kretati sa jugozapada (sutra), pa jugoistoka (subota) i na kraju severa i severoistoka (nedelja). No, kako će biti i puno slojaste oblačnosti teško da će to poprimiti neke šire razmere, više šansi imaju južni i istočni predeli. Zbog hladne vazdušne mase biće tu dosta krupe.

Bilo kako bilo, čini se da promenjivo vreme ide u nedogled, čak i kada se pojavi neko otopljenje kratkog je daha. U prognozi za 10 dana unapred uglavnom oblaka koliko ti duša želi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 277
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: April 2023
« Odgovor #87 poslato: 09. April 2023. u 12:00 »
Kakva je situacija sa mogucom kisom sutra prepodne kod mene?

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #88 poslato: 09. April 2023. u 14:36 »
Kakva je situacija sa mogucom kisom sutra prepodne kod mene?
Ima svakako uslova i to baš pre podne, a popodne i uveče bi trebalo da usledi razvedravanje. Popodne verovatno konvekcija i padavine pljuskovitog karaktera.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 277
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: April 2023
« Odgovor #89 poslato: 09. April 2023. u 15:45 »
Hvala puno!

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #90 poslato: 10. April 2023. u 17:44 »
Ljudi. Šta je sa vama? Kakva je ovo neprirodna ćutnja? Niko ne komentariše četvrtak 13. april koji ima možda još više potencijala za nestabilnosti nego današnji dan koji je  istočnoj polovini Srbije bio veoma interesantan. Posle kišovitog VELIKOG PETKA slede verovatno nestabilnosti za VASKRS i sledeću sedmicu. Uslovi za pljuskove najranije do 20. aprila, a najkasnije dokle god dosežu modeli i do kraja aprila. Padavine će biti raznovrsne od konvektivnih do natapače. Temperatura hvala Bogu, ipak primerena kalendaru i mesecu Aprilu. Nema na vidiku snegopada poput 4. i 5. aprila niti onih zahladjenja nalik 1997 i 2017.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #91 poslato: 13. April 2023. u 11:18 »
Nema danas uslova za nestabilnosti Stefane.

Sutra ujutru i prepodne ide talas natapače. Jedino bih izdvojio sutra da deluje da se jug zemlje, zbog podizanja centra ciklona ka severozapadu nakon kratkotrajnog zahlađenja, ponovo nađe u toplom sektoru popodne. Samim time, iza te napače na liniji prodora uspeće par konvektivnih ćelija da nikne.
Za dalje deluje da skoro u nedogled se produžava vreme sa dosta oblačnosti i čestom pojavom padavina, najviše u nekom miksu natapače i neke slabije konvekcije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #92 poslato: 13. April 2023. u 13:05 »
Nema danas uslova za nestabilnosti Stefane.

Sutra ujutru i prepodne ide talas natapače. Jedino bih izdvojio sutra da deluje da se jug zemlje, zbog podizanja centra ciklona ka severozapadu nakon kratkotrajnog zahlađenja, ponovo nađe u toplom sektoru popodne. Samim time, iza te napače na liniji prodora uspeće par konvektivnih ćelija da nikne.
Za dalje deluje da skoro u nedogled se produžava vreme sa dosta oblačnosti i čestom pojavom padavina, najviše u nekom miksu natapače i neke slabije konvekcije.
E, to mislim i ja isto (kombinacije natapače i kovekcije). Mada, za danas ako budem imao prilike da nešto uhvatim u Istočnoj Bosni (Srednje Podrinje) svakako ću poslati jer ipak za moj kraj (Zapadna Srbija i Istočna Bosna) ne bih isključio konvenciju (da nešto zaluta dublje iz Bosne ili da nikne na brdima okolo Vlasenice, Tuzle i Zvonika i da ovde nešto stigne ili blicne uveče u daljini).

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #93 poslato: 13. April 2023. u 13:09 »
Sve ovo će nam se vratiti od druge polovine maja, tad će uslediti promena sinoptike da bi sve na kraju došlo na godišnji prosek. Ja mislim da nam sledi od maja sušan period.
Sutra na jugoistoku prolazak fronta pre podneva i pad temperature koja posle toga opet ide malo naviše i razvedravanje. Grmljavina nije najavljena ali ne verujem da će proći bez nje.
A od nedelje sledi novi ciklon i nove padavine.
Sent from my DN2103 using Tapatalk
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Roberto

  • *
  • Poruke: 256
  • Lokacija: Novi Becej
Odg: April 2023
« Odgovor #94 poslato: 14. April 2023. u 08:16 »
Sve ovo će nam se vratiti od druge polovine maja, tad će uslediti promena sinoptike da bi sve na kraju došlo na godišnji prosek. Ja mislim da nam sledi od maja sušan period.
Sutra na jugoistoku prolazak fronta pre podneva i pad temperature koja posle toga opet ide malo naviše i razvedravanje. Grmljavina nije najavljena ali ne verujem da će proći bez nje.
A od nedelje sledi novi ciklon i nove padavine.
Sent from my DN2103 using Tapatalk

A kada ce se nama vratti kompenzacija za susnu 2022 i 2021?
Centralni i severni Banat.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #95 poslato: 14. April 2023. u 23:41 »
Što se tiče padavina u narednom periodu, svakako upada u oko kako su svi modeli složni za manjak padavina, najčešće u oblasti srednjeg i donjeg Pomoravlja pa ka jugoistoku Banata. Razlog, pa naravno košavska strujanja na visini.

Padavine i dalje miks natapače i konvekcije. Što više bude Sunca, to će ovo drugo biti zastupljenije i obratno. Strujanje još sutra jugozapadno, kada su i najmanje šanse za bilo šta a zatim 3-4 dana gore spomenuto jugoistočno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2023
« Odgovor #96 poslato: 15. April 2023. u 09:22 »
I naravno knjaževačka kotlina kao i uvek u toj grupi.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2023
« Odgovor #97 poslato: 16. April 2023. u 18:44 »
Moram da dodam da pored toga što se prognozira generalno manje padavina u tom delu što je već pomenuo Kimi modeli nisu baš usaglašani oko količine i rasporeda padavina. Razlog toga je pre svega udeo konvektivnih padavina a i uvek je problematično sa jugoistočnim strujanjem koje je prisutno do utorka.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #98 poslato: 17. April 2023. u 11:54 »
Sada se padavine ekspresno suše za sve predele, danas što ih bude u znatnijoj količini na nešto većoj teritoriji i to je to. Naredna 3 dana je sve to lokalnog karaktera i manjih količina, dok bi produženi vikend mogao biti maltene lep i suv.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2023
« Odgovor #99 poslato: 17. April 2023. u 14:37 »
^^ Baš tako. Kad sam gledao prognoze akumuliranih padavina prethodnih dana za period od nedelje do četvrtka uvek je tu bilo akumuliranih 20-30mm za Beograd što me malo čudilo s obzirom na izraženu istočnu komponentu strujanja. Sad je već pitanje hoće li biti išta više od ovih 1-2mm što su jedva nakapali danas.
U svakom slučaju, padavine su već preterale ovog aprila i nije loše što su modeli omanuli.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm