Uh, ovo je vrlo pipavo. Ja sam (dok sam imao tu priliku) svojevremeno montiaro kišomer na krov zgrade, a crevo za padavine sproveo kroz odžak za ventilaciju do sobe u kojoj sam merio vodeni talog. Tada sam montirao i sijalicu od 40W i samo ubacio u mrežni napon. Skontao sam da je to prililčno jako grejanje kišomera, pa sam odustao od celog projekta tog tipa i ostavio sam kišomer bez grejanja. Padavine sam merio kada se otope, a na otapanje se nikad nije puno čekalo. Istina, gube se čari 'direktnog prenosa' padanja snega, a jedina prednost toga jeste to što se vrlo precizno zabeleži formiranje snežnog pokrivača trenutkom zapušavanja kišomera (i to je nešto).
Naravno, kod vas sa AMS na mreži je problem taj što te padavine treba da budu otopljene u toku padavina. To će ići malo teže, jer ono što je sigurno jeste da je za različite situacije padanja snega potrebna druga količina toplote za otapanje snega. Pri slabom snegu rizik je da se ne beleži ništa, jer odmah se sve otapa i ispari pre nego što dođe do merača (klackalice, natege i sl.). Kod jakog snega opet dolazi do zapušavanja kišomera. Kada je temperatura oko nule, recimo do -2 stepena, potrebno je manje energije jer je kišomer manje hladan, a sneg je 'vodeniji', pa ga je lakše topiti. Pri nižim temperaturama treba više energije, ali treba voditi računa što količina padavina od snega na nižoj temperaturi je često relativno mala.
Utehu sam našao u činjenici da neke poluprofesionalne (pa čak i slabije profesionalne) AMS nemaju grejače, te se čeka spontano otapanje snega. Ovim se gubi čar 'direktnog prenosa', ali se ne gubi ni kap padavina. AMS koje imaju grejače prilično kubure sa ukupnom količinom padavina, jer im je gubitak i do 40% od padavina.
Dakle, nisam pametan. Treba videti iskustva sa drugima koji su radili uvođenje grejanja u AMS. Prema mom neiskustvenom mišljenju, bilo bi idealno imati i kišomer koji se ne zagreva, čisto radi kontrole ukupne količine padavina. Probaću da nađem neku literaturu o tome, a vi cunjajte po drugim meteo forumima i blogovima, pa se nađemo ovde na vidimo šta smo našli.