Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 343427 puta)

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #740 poslato: 18. Decembar 2021. u 17:50 »
Pozdrav svima
Dugo se nisam javljao, imam pitanje, te se nadam da mi bude imao tko odgovoriti na njega. Dugo šaljem podatke na mrežu AMS Srbija, ali sam odnedavno  počeo slati podatke sa moje postaje na WeatherLink oblak, uživo s data logerom Davis 6100. Bez problema šaljem podatke na PWS, Awekas, Wunderground , pljusak, WeatherCloud, zanima me jel  se mogu podaci slati na vašu mrežu s pomoću API V2 ključeva, to savršeno radi sa ovim navedenim platformama. Tako mi kompjutor ne mora više raditi 24 sata. A i na mobitelu koristim Davis aplikaciju i radi savršeno, gdje se god nalazio imam uvid u svoje podatke uživo. Košta, ali se isplatilo. Bilo bi  lijepo da mogu nastaviti slati podatke i na vašu mrežu automatskih stanica. Wdisplay me izluđuje zadnje vrijeme jer kada aktiviram u njemu tu  Wll opciju ne radi dobro, užas jedan, nemam više živaca se stim igrati. A iz toga programa su se do sada slali podaci na ams mrežu. Inače koristim sve dodatne senzore na Davis postaju, Kvaliteta zraka , UV , Solar , Senzore za vlažnost tla, temp tla  i vlažnost lista. Te dodatnu temperaturu2 i vlagu zraka2 Davis postaju imam deset godina, i sve radi savršeno, normalno mjenjao sam i neke senzore, jer troše se. Evo  i linka ako koga zanima.
https://www.weatherlink.com/bulletin/8b5c1e60-e3e8-4a06-b70a-1ee5c3b8959a
LP

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #741 poslato: 20. Decembar 2021. u 21:24 »
Tihomire, izvini što si čekao 2 dana na odgovor. Moramo videti da li postoje tehničke mogućnosti za integraciju sa tvojim API-em, pa ti pišemo ovde ukoliko smo u mogućnosti da integrišemo stanicu.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #742 poslato: 22. Decembar 2021. u 05:47 »
Ok, u redu Stefano, mogu vam poslati i API ključeve od Awekasa, ili Wundergrounda nema problema ako vam  i ta opcija odgovara.

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #743 poslato: 16. Januar 2022. u 07:46 »
Pozdrav
Evo, ja strpljivo čekam, ali nitko ništa ne javlja.  Ima  li na forumu tko od vas da je informatičar programer  da zna to uraditi da se podaci i dalje prenose na mrežu AMS -a, Srbije. Ako niste u mogućnosti recite i ok. Ja, da to znam uradio bih sam , ali ja to zaista ne znam. Samo mi je krivo šro je tako duga šutnja bez ikakvog odgovora, kao da vam je sve jedno  bude ili ne na spisku stanica AMS-a. Na postu prije sam napisao, da mogu dati i API ključeve od Awekasa, Wundergrounda, PWS-a. Ne znam gdje je Boce, on ništa ni slova oko ovoga.
Pozdrav i  svako dobro
Tihomir

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #744 poslato: 16. Januar 2022. u 08:58 »
Tihomire izvini na tome što nisi dobio nikakav odgovor.  Ja sam odmah tvoj post prosledio Stefanu koji administrira mrežu stanica na portalu. Čekao je odgovor Bode Tajsona i Joe koji su informatički deo tima.
Pokušaću još jednom da ga kontaktiram. Izvini još jednom i veliki pozdrav!


Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
« Poslednja izmena: 16. Januar 2022. u 09:09 Boce »

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #745 poslato: 16. Januar 2022. u 11:01 »
Hvala Boce, isti sam dan javio i privatnom porukom Bodi, ali ništa do danas. Mogu mi poslati neki e-mail adresu i nju mogu dodati u WeatherLink oblak u Share opciju  kako sam dodao Neverin i Pljusak, dijele se podaci s njima, i oni onda skidaju podatke po potrebi koje žele. Sve je plaćeno s moje strane, podaci se osvježavaju svakih 5 minuta, plaćena opcija Pro. Slika kako to izgleda.

Lp
Tihomir

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #746 poslato: 16. Januar 2022. u 12:39 »
Zdravo Tihomire. Izvini još jednom što si malo duže čekao na naš odgovor. :)

Nažalost nismo u mogućnosti da ubacimo tvoju stanicu u našu mrežu obzirom da je u pitanju prastara php implementacija i trenutno ne možemo da izdvojimo vreme za novi razvoj. Ako se okolnosti budu promenile kontaktiraćemo te i ubacićemo tvoju stanicu, ako budeš bio zainteresovan.

Pozdrav i sve najbolje!

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #747 poslato: 18. Januar 2022. u 20:07 »
Pozdrav svima
Ja, sam složio da mi WeatherLink u kompjutoru šalje datoteku Serbianmeteo_wl.htx ---> Serbianmeteo_wl.xml  , redovito se osvježava 5 minuta, dohvatite ju tamo gdje je do sada bila clientraw.txt datoteka na pljusku servera. Svi podaci koje trebate nalaze se u njoj. Ako treba što još, javite. Podaci se jedino neće osvježavati dok mi kompjutor bude ugašen.  Slike kako to izgleda.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #748 poslato: 20. Januar 2022. u 14:37 »
Tihomire, zahvaljujući tvom velikom entuzijazmu i nalaženju alternativnog načina za povlačenje podataka tvoja stanica je na mreži. :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 806
  • Starost: 61
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #749 poslato: 20. Januar 2022. u 16:37 »
Super, hvala na brzoj realizaciji. Žao bi mi bilo da se više ne šalju podaci, jer ako nije deset ,ali jako blizu deset godina šaljem podatke na AMS mrežu.
 :laie:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #750 poslato: 20. Januar 2022. u 19:38 »
 ^^ Bravo, super što ste aktivni, iz celog regiona..  :comeon: :laie:

Van mreže Maestral

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 42
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #751 poslato: 09. Oktobar 2022. u 10:30 »
Zdravo svim forumašima. Potreban mi je savet, ako neko ima iskustva.

Interesuje me automatski kišomer, odnosno automatska meteo stanica za merenje količine padavina, sa satnom ili petnaestominutnom rezolucijom i različitim opcijama za povezivanje na mrežu, ukoliko se radi o zabačenim planinskim lokacijama bez prisutne mreže mobilne telefonije.

Vidim na netu da postoji široki opseg proizvoda, od aliexpress jeftinih varijanti, do onih sofisticiranih zapadnjačkih. Recimo da bi mi najbolja bila neka zlatna sredina. Da radi pouzdano, ali bez ekstremne tačnosti i samog kvaliteta izrade.

Hvala!

Takođe, opet ako neko ima iskustva, da mi preporuči profesionalni servis za prognozu količine padavina na konkretnim lokacijama u našem regionu. Na zapadu se već koriste inhouse modeli, dronovi, bazne stanice mobilne telefonije, ne znam koliko su sposobni u našim krajevima.


Van mreže atari

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #752 poslato: 18. Novembar 2022. u 01:06 »

Van mreže Vladimir_WiHi

  • Poruke: 3
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #753 poslato: 03. Januar 2023. u 23:29 »
Pozdrav svima  :nnc:,

Kao prvo – Srećna nova 2023.! Ja sam Vladimir, novi član foruma iz Novog Sada. Ovom podforumu sam se priključio sa ciljem da predstavim projekat na kojem trenutno učestvujem, i koji bi mogao biti interesantan i vama koju posedujete automatske meteorološke stanice.
Pa da odmah pređem na stvar – u sklopu navedenog projekta koji nosi naziv WiHi, razvija se platforma za prikupljanje meteoroloških podataka prikupljenih od strane privatnih automatskih meteo stanica (za sada bilo koje vrste i preciznosti). Kao deo platforme, razvija se i sistem „nagrađivanja“ onih stanica koje doprinose unapređenju vremenske prognoze. E sada, verovatno se pitate na koji način to sve funkcijoniše? Evo u čemu je stvar - u sklopu WiHi platforme je razvijen algoritam koji meri doprinos podataka dobijenih sa pojedinačnih automatskih meteo stanica unapređenju vremenske prognoze, te na osnovu toga nagrađuje digitalnim tokenom vlasnike meteo stanica u srazmeri koliko je ta stanica doprinela unapređenju prognoze. Za one koji nisu upoznati sa tematikom kriptovaluta – možemo reći da vlasnik dobija određeni broj bodova koji će se moći koristiti za „kupovinu“ meteo podataka sakupljenih sa drugih meteo stanica, kao i, ukoliko projekat uspe, unovčiti. Samim tim, osnovni cilj WiHi platforme je da podstakne korišćenje podataka dobijenih sa privatnih automatskih meteo stanica za modelovanje i unapređenje vremenske prognoze (a koja se danas predominantno bazira na javno dostupnim podacima tj. podacima prikupljenim od strane stanica koje su postavile zvanične hidrometerološke organizacije – a koje nažalost pokrivaju samo određenu teritoriju). Sam koncept WiHi ideje je već dobio potvrdu osvajanjem "Climate Award" na letnjem Solana hakatonu, gde je u pogledu samog testiranja našeg algoritma pomoć pružila i renomirana organizacija za pravljenje prognoze vremena Weather2Umbrella.
E sada, dolazimo i do konkretnog razloga zbog kojeg sve ovo pišem. Mi u WiHi timu smo trenutno u fazi testiranja prototipa WiHi-a, gde nastojimo da "priključimo" 50 senzora do kraja januara 2023. godine, te tokom februara izvršimo testiranje WiHi platforme (do sada smo uspeli da "priključimo" 30 senzora u Vojvodini). Pitanje za članove ovog podforuma je: Da li ima neko zainteresovan od vas koji posedujete automatske meteo stanice (bez obzira gde se nalazite) da nam pružite podršku, tj. da „prikačite“ svoju meteo stanicu na WiHi platformu – tj. da putem API- ja podelite podatke koje sakupljate?  (kao i da sazna koliko njegova meteo stanica doprinosi samoj preciznosti vremenske prognoze za područje na kojoj se nalazi). Ukoliko ima neko zainteresovan, molim da se javi do 16. januara, a ja ću vas potom kontaktirati da dogovorimo sve tehničke detalje.
Naravno, ja sam bio dosta uopšten sa opisom WiHi platofrme i same ideje, pa samim tim ako imate bilo koje pitanje ili su potrebna dodatna objašnjenja – molim vas pitajte sve šta vas interesuje. Takođe, svi zainteresovani na ovom linku mogu naći više informacija o samom projektu https://www.noetika.tech/weather (nažalost je sve na engleskom). Takođe, za upućenije u novije trendove (ali i za one koje su željni novog znanja  :smartass: ), plan je da se nakon testiranja prototipa WiHi, oformi WiHi organizacija po principu „Decentralized Autonomous Organisation (DAO)“ - tj. otvorena i decentralizovana organizacija za sve koji su zainteresovani da učestvuju i doprinose unapređenju vremenske prognoze a usput imaju priliku da za svoj trud dobiju i određenu nadoknadu.

Sve najbolje,
Vladimir

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #754 poslato: 04. Januar 2023. u 06:43 »
Srećna Nova godina i tebi Vladimire i baš lepo što si podelio sve te informacije sa nama na forumu. Ja sam naravno zainteresovan za učešće u projektu i od mene možeš da računaš na podatke sa tri ili četiri stanice sa istoka Srbije. U pitanju je Knjaževac, Babin Zub i Zubetinac, a mislim da neće biti problema i sa podacima iz Sokobanje. Veliki pozdrav i čujemo se za nadalje.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #755 poslato: 05. Januar 2023. u 11:46 »
Vladimire, drago mi je što si predstavio projekat, očekujem da lako stupiti u kontakt sa forumašima koji imaju AMS.

Van mreže Vladimir_WiHi

  • Poruke: 3
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #756 poslato: 09. Januar 2023. u 12:57 »
Srećna Nova godina i tebi Vladimire i baš lepo što si podelio sve te informacije sa nama na forumu. Ja sam naravno zainteresovan za učešće u projektu i od mene možeš da računaš na podatke sa tri ili četiri stanice sa istoka Srbije. U pitanju je Knjaževac, Babin Zub i Zubetinac, a mislim da neće biti problema i sa podacima iz Sokobanje. Veliki pozdrav i čujemo se za nadalje.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Hvala puno Boce na interesovanju :laie: Poslao sam privatnu poruku da se dogovorimo oko tehničkih detalja.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #757 poslato: 09. Januar 2023. u 18:06 »
Pozdrav Vladimiru od Vladimira.  :) Interesantan je projekat i ja sam takođe zainteresovan da pružim podršku projektu sa 11 stanica. Paraćin, Paraćin-Gloždak, Paraćin-Karađorđevo brdo, Svojnovo, Šavac, Striža, Drenovac, Golubovac, Stubica, Sisevac, Donja Mutnica.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #758 poslato: 09. Januar 2023. u 18:58 »
Pozdrav Vladimire,
podaci AMS Pančevo-centar su ti takođe na raspolaganju.


Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.200
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #759 poslato: 09. Januar 2023. u 20:27 »
AMS Karaburma bi se rado priključila platformi sa svojim podacima.