Autor Tema: Зима 2024.  (Pročitano 51736 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #40 poslato: 03. Januar 2024. u 12:59 »
 ^^ ^^

Ne bude li snega na zemlji, pitanje je da li ćemo imati ledene dane  ;) To je sve jako mršavo, jedino može biti umerenog mraza ujutru. Ali dobro, o tome ćemo u temi Januar 2024. a ovde svakako pišemo u vezi dugoročnih prognoza  :tu:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #41 poslato: 03. Januar 2024. u 14:32 »
Можда сам ја велики оптимиста али сам скоро сигуран да ће бити макар минималног покривача у целој земљи па и у Војводини пошто обично север остане без снега. А и мислим да после 15 ипак иде још јачи продор хладног ваздуха који ће потрајати још 5 до 6 дана а онда господар са запада поново преузима палицу.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #42 poslato: 03. Januar 2024. u 18:15 »
Jeste daleko 15. januar, ali Gfs već drugi izlaz zaredom daje pravu zimulju sa dubokim minusima. Prvo da ispratimo ovo 8-og januara, pa da vidimo sta ce biti posle 15-og.Prati se dalje...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #43 poslato: 03. Januar 2024. u 19:18 »
Да већ други излаз. Нисам стигао да погледам чланове најновијег gfs излаза али претходни је имао сасвим солидну подршку чланова за овакав развој. А ако дође толка количина хладног ваздуха па неће бити ни господару са запада баш тако лако да га одува. Али gfs у ја не верујем претерано. Чекам да ec то потврди.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #44 poslato: 03. Januar 2024. u 19:38 »
Da ne budem preterani optimista ali 10ak cm snega u sb tamo od 8 mi deluje sasvim realno i 3 4 ledena dana

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #45 poslato: 03. Januar 2024. u 20:36 »
Greota bi bilo da se potencijalno tih par ledenih dana dočekaju na golu zemlju i 2,3cm bi značilo puno...

Za dalje je sve otvoreno, prosek ensa svo vreme ispod normale.

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #46 poslato: 04. Januar 2024. u 10:41 »
Следеће недеље лепо то изгледа по јутрошњем ec и главном и члановима. Јутарњи умерени до јаки мразеви током дана око нуле. Биће вероватно и два три ледена дана. Снега довољно за зимски амбијент. Е од 15 неизвесно. Ако ја лепо прерачунао по. члановима неких 60 према 40 посто у корист хладног времена.Али биће ту још промена

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #47 poslato: 04. Januar 2024. u 10:59 »
Нема ту шта много ни да се гледа, једна једина ствар је тренутно најбитнија за касније, дал ће се АЦ на Атлантику повући још западније и тиме повући хладно језгро ка тамо а као резултат добијемо још један промашен зицер за зиму, или ће тај АЦ опстати на правом месту. Све остало зависи од те две ставке. Јер прилично је извесно да би у неком тренутку Средоземље одреаговало на ту количину хладног ваздуха са севера и си,  и донело снег на сигурном минусу на Балкану  :) Велики потенцијал је ту али остаје да се прати даље..

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #48 poslato: 04. Januar 2024. u 19:36 »
Budu li se održavali ovi izlivi hladnoće po Skandinaviji i evropskom delu Rusije i na dalje tokom meseca, bilo bi pravo čudo da ne dođe do formiranja nekog stabilnog Skandi-Sibir AC-a karajem januara, početkom februara. Velike površine će biti pod snežnim pokrivačem u narednom periodu. U tom slučaju i ako malo živne Atlantik talasi vlažnog vazduha će biti usmereni ka Sredozemlju, a tu je već šansa da i mi vidimo nešto od snega.

Ovakva postavka sa uplivom hladnog vazduha sa severa nije baš dobitna kombinacija za neki ozbilniji sneg. Ciklogeneza umesto u Jadranu završi u Egeju i nama šipak.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #49 poslato: 08. Januar 2024. u 20:06 »
Polako ali sigurno modeli uvode otopljenje iza 15. januara, što bi rekli kao i uvek potencijala ima ali jednostavno na kraju se sve svodi na zapadne vetrove, zonalno strujanje i to je to.

Ne bude li nekih epskih preokreta, ovo od danas je maksimum od zime što se tiče prve dve dekade januara.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #50 poslato: 08. Januar 2024. u 20:08 »
Ма биће ту још промена. Биће отопљење око 15 али не тако јако као што вечерас дају. И мислим да ће бити краткотрајно. Нестабилни је још све то. Мењају из излаза у излаз.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #51 poslato: 08. Januar 2024. u 23:45 »
Problem pravi Azorski ciklon. Lepo se ukopao tamo oko ostrva, ali ne lezi vraže. Koristi mali slabost bloka da odvuče hladan vazduh preko Britanije i podvuče se sa južne strane da nama pravi probleme. Tako za sada stvari stoje. Da njega nema, pičila bi zima i dalje.


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #52 poslato: 09. Januar 2024. u 08:11 »
Pa dobro, to je i bilo za očekivati, sa se vratimo u uobičajeno vreme ove zime, od 15-og se vraćamo na plus i to debeli krajem druge dekade... Uživajte u ovom izuzetku, ovde na kraju oko 2-3 cm nekog mučenog snega, biće i par ledenih dana i to je to....

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #53 poslato: 09. Januar 2024. u 08:16 »
Па људи уживајте у овим данима. Уживајте у садашњости. А после 15 па има времена. Свашта може да се промени. Па добро отоплиће око 16. Али ко може да тврди да се неће вратити хладноћа око 20.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #54 poslato: 09. Januar 2024. u 08:19 »
Gledam karte i nije mi bas jasna ova postavka tamo od 18.01. Jacanje ciklona nad skandinavijom i to putanja ciklona od istoka ka zapadu i njegovo kasnije povezivanje sa Atlantikom. Dugorocno nema izgleda da se vrati zima. Ovo je totalna propast od zime, bar da ima snega na Kopaoniku. Ocigledno je novembar pokvario sa onom enormnom  kolicinom padavina sada placamo cenu. Da nema padavina  ceo decembar i januar na planinama bar.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #55 poslato: 09. Januar 2024. u 08:25 »
Eh dobri moj Božidare, da je 20-ti vek pa da u to i poverujemo. U novonormalnom važi ona “Par dana dobrog raskoraka, za par nedelja pogrešnog”. Jesu to sve ko zna koji sati, ali iskustvo savremenog je čudo, Krstivoje je potpuno u pravu.

Maltene jedina šansa u sadašnjosti za duži niz zime  je da nakon prodora zasedne ozbiljni inverzni anticiklon preko cele Evrope. Ovako, u ovoj dinamici izlazimo mi na prvoj stanici već. :grin:
Pogotovo ovo što je Ljubostinja spomenuo, vraćanje ledenog jezgra ili doline natrag u Atlantik sa Grenlandskog mora je slika i prilika novog doba. Nije da se to povremeno nije dešavalo i ranije u periodu super zima, ali sada je to već 1/1.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #56 poslato: 09. Januar 2024. u 10:04 »
Интересантно да је потребно увек 10ак фактора да се склопи за зиму, а само један наизглед мали циклончић у Азорима направи дар мар и разбије комплетну синоптику и баричке саставе. Ац који је на Атлантику изгледао постојано у трен разбије у паранпарчад, увуче хладноћу (гориво) из Скандинавије у Атлантик и као резултат одмах креће дивљање као по старом добром обичају.
Видећемо колико дуго ће да загосппдари синоптиком, али знамо да ретко кад буде краткотрајно 😬

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #57 poslato: 09. Januar 2024. u 10:24 »
Можда сам ја непоправљиви оптимиста али сигуран сам да нећемо после тог отопљење дуго чекати на повратак хладноће. Некако ми моја математика и теорија вероватноће каже да ова зима мора бити макар са два три оваква таласа :)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #58 poslato: 09. Januar 2024. u 11:30 »
 ^^ ^^

Veruj mi da smo optimisti i većina nas ostalih, samo komentarišemo ono što se crta... ako želiš o željama, to je već druga stvar  :thumbup:


Realnost je da nas za 7-8 dana očekuju prolećne dnevne temperature, a kada bi to moglo da se naruši sada je teško reći jer dugoročno gledano samo se ređaju jaki cikloni Atlantikom...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #59 poslato: 09. Januar 2024. u 11:57 »
I u normalnim zimama kad sam bio dete i mladić, od momenta padanja snega do ponovnog povratka zime i snega je prolazilo oko 2 nedelje. Božidare matematika kaže da pre 22,23.januara nema ništa od zime. I to važi u normalnim zimama.Zadnjih godina smo čekali po 4 i više nedelja da se cikloni na Atlantiku izdivljaju.Jedino što može da nas spasi je da ojača AC iznad Skandinavije(koga nema ni na vidiku već za koji dan nestaje, pa ko zna dokle). Ustvari nema nam spasa nikakvog od ove situacije. Spas bi bio da se negde pomeri ili ne znam ni ja šta, da ne utiče toliko na sinoptiku koliko će uticati ili da ga uopšte nema. Kad se razbukti Atlantik, pa tamo do kraja januara verovatno nema ništa od zime.
Ovo je bila epska prilika za zimu kod nas... Epska...
« Poslednja izmena: 09. Januar 2024. u 12:07 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!