Autor Tema: Зима 2024.  (Pročitano 51761 puta)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #60 poslato: 09. Januar 2024. u 12:10 »
У реду. То је ваше мишљење и ја га уважавам. Али задржаваммправо на своје мишљење. А то је да ово отопљење неће бити ни приближно јако како сада модели приказују. Сачекамо дан два па ћемо видети како се ствари развијају.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #61 poslato: 09. Januar 2024. u 12:40 »
Božidare i ovo je samo moje mišljenje. Ma ne znam ni ja, nagadjam  :confused:, ali su karte loše. Možda ti imaš keca u rukavu   :grin: :comeon: pa se obradujemo.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #62 poslato: 09. Januar 2024. u 12:58 »
Pa ako je neka uteha nekom kod nas je trenutno hladnije nego sto su modeli videli... Svako dobro...

Van mreže El_Condor

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Padinska Skela
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #63 poslato: 09. Januar 2024. u 13:19 »
I ja kao ameter koji duze vreme pratim ovaj forum smateam da neko toplo vreme do kraja januara nije izvezno. Modeli su prethodnih godina crtali snegopade i minus, pa 2-3 dana pred ‘promenu’ ne bude nista od toga. Po nekoj mojoj logici, mozda i otopli od 15 tog do 19. januara. Neki osecaj mi govori da nas posle 20 tog januara ocekuje prava zima i neki ciklon koji ce doneti obilnije snezne padavine. Red je da Bg dobije  minimum 40 cm snega 😁

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #64 poslato: 09. Januar 2024. u 15:57 »
Jednom kada se "razbudi Atlantik" treba malo više od 4-5 dana da se on "smiri". Ako ćemo pričati sa početne pozicije prosečnog zimoljupca, naš "problem" je što je globalno strujanje severne hemisfere zapad-istok, odnosno ka Evropi će pretežno da struji vazduh sa Atlantika, koji je mnogo topliji od onog koji bi nam došao sa severoistoka (Rusija, Sibir) i koji nam uglavnom donosi veoma hladno vreme na duže staze.
Priroda teži da uspostavi to takozvano "zonalno strujanje", i ono i jeste aktivno tokom većeg dela zime, pogotovo poslednjih godina. U takvoj situaciji sa jakim ciklonima na Atlantiku, ovaj deo Evrope ne može da ima dovoljno hladno vreme za sneg. Isto tako, kada se uspostavi ovo prirodno strujanje, uglavnom treba da prođe barem 7-10 dana, a veoma često i mnogo više od toga, pre novog narušavanja, da ne kažem poremećaja, kada bi se uspostavio neki osnovni blok dotoka toplog vazduha sa okeana u vidu anticiklona.
U takvim situacijama mi tražimo šansu za zimski scenario na Balkanu, dotok hladnog vazduha sa severa i istoka koji bi prvenstveno spustio temperaturu ispod nule kod nas, a u Sredozemlju izazvao polje niskog pritiska (ciklon) koji bi, ako bi se kretao povoljnom trajektorijom, sa povoljnom rasprostanjenošću izobara nama doneo padavine u vidu snega.

Ovako nestručno napisano (da se ogradim kako bi se manje koža i kose nakostrešilo školovanim kolegama  :laugh:), ovo je neka osnovna situacija kada mi možemo da računamo na malo duži zimski scenario kod nas. Ima još dodatnih faktora koji moraju da se poklope za sve ovo tako da...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #65 poslato: 09. Januar 2024. u 17:28 »
Jednom kada se "razbudi Atlantik" treba malo više od 4-5 dana da se on "smiri". Ako ćemo pričati sa početne pozicije prosečnog zimoljupca, naš "problem" je što je globalno strujanje severne hemisfere zapad-istok, odnosno ka Evropi će pretežno da struji vazduh sa Atlantika, koji je mnogo topliji od onog koji bi nam došao sa severoistoka (Rusija, Sibir) i koji nam uglavnom donosi veoma hladno vreme na duže staze.
Priroda teži da uspostavi to takozvano "zonalno strujanje", i ono i jeste aktivno tokom većeg dela zime, pogotovo poslednjih godina. U takvoj situaciji sa jakim ciklonima na Atlantiku, ovaj deo Evrope ne može da ima dovoljno hladno vreme za sneg. Isto tako, kada se uspostavi ovo prirodno strujanje, uglavnom treba da prođe barem 7-10 dana, a veoma često i mnogo više od toga, pre novog narušavanja, da ne kažem poremećaja, kada bi se uspostavio neki osnovni blok dotoka toplog vazduha sa okeana u vidu anticiklona.
U takvim situacijama mi tražimo šansu za zimski scenario na Balkanu, dotok hladnog vazduha sa severa i istoka koji bi prvenstveno spustio temperaturu ispod nule kod nas, a u Sredozemlju izazvao polje niskog pritiska (ciklon) koji bi, ako bi se kretao povoljnom trajektorijom, sa povoljnom rasprostanjenošću izobara nama doneo padavine u vidu snega.

Ovako nestručno napisano (da se ogradim kako bi se manje koža i kose nakostrešilo školovanim kolegama  :laugh:), ovo je neka osnovna situacija kada mi možemo da računamo na malo duži zimski scenario kod nas. Ima još dodatnih faktora koji moraju da se poklope za sve ovo tako da...
Ok
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #66 poslato: 10. Januar 2024. u 14:43 »
Svi mogući izvori najavljuju vraćanje zonalnih vetrova sledeće sedmice i povratak toplog vremena.
Daje se mogućnost da se početkom februara uspostavi eventualna bloking situacija koja bi zaustavila uticaj Atlantika.
Ipak moram da primetim da se povećava broj ensemle-a koji ne vide tako izraženo otopljenje u nastavku januara.


Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #67 poslato: 10. Januar 2024. u 14:48 »
И повећаваће се и даље. Јако отопљење јесте извесно на дан два око 18 јануара. После тога и мени се чини да ће температура вратити или у просек или мало изнад просека. Има промена на члановима и ecи gfs. Све више њих ублажава топлоту. Да не буде забуне јесам пратио и нека предвиђања заљубљеника у метереологији а богами и у зиму и снег на фејсу.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #68 poslato: 10. Januar 2024. u 20:06 »
Bravo za 12Z EC! Tako je, stavi preko 20C u nizijama za Sv. Jovana!
Ko slavi, slobodno moze napolju, na terasi...
Izvinite za ovu moju ironiju i frustraciju!
Zelim sto pre prolece!

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #69 poslato: 11. Januar 2024. u 09:55 »
Ljudi. Previše ste bili euforični oko nove godina, ali sam vam lepo govorio da se ne nadate nekoj velikoj zimi dokle god u Atlantiku stoji i jedan jak duboki ciklon koji je juče kod ostrva Sveta Helena nastao i samo će jačati. Predvideo sam još tada njegovu putanju koja je opšte poznata. Nadali smo se svi i navijali da će se podići ipak ka severu u pravcu Britanije i Islanda. Medjutim, onaj prvi scenario da upadne u Mediteran i stvori čitav niz dečice (manjih ciklona) koji će povući i zonalno strujanje i čitav Azorski anticiklon u našem pravcu ipak je bio verovatniji scenario. Medjutim, ipak je zima u naponu snage i ne pita se samo duboki atlantski ciklon već je tu i ostatak ovok jakog anticiklona iz zapadne Evrope koji će takodje upasti na naše prostore pre ekstremno tople azorke. Biće verovatno frontalnih upada sa severa pod uticajem brojnih ciklona iznad Skandinavije, pa sve ovo može biti koliko-toliko razblaženo. Videćemo dalje sinoptičke postavke posle Jovanjdana i ako vidite da nema odsecanja bilo kakve duboke cillonske doline u bilo kom delu severnog Atlantika kada počne da se stabilizuje onda možemo zaista da očekujemo da će biti prave šanse za zimski scenario, a ne neka prolazna epizoda od nekoliko dana uz skromne rezultate pa jovo nanovo, a dan sve duži i duži i onda u fotofinišu kada sve procveta onda grune sneg ili još gore mraz i uprapasti za jednu noć čitavu poljoprivredu kao 2021-e i 2023-e. :confused:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #70 poslato: 11. Januar 2024. u 20:03 »
Вечерашњи главни ec дође опет на зиму на Светог Јована!Толико о поузданости модела. Нема ништа од тог пролећа у јануару наравно. Биће свакако неког отопљења али све то краткотрајно.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #71 poslato: 12. Januar 2024. u 07:51 »
Koje poboljšanje jutros, retko se viđa zaista da se već nešto otpisano popravlja pri ovakvim setup-ovima sinoptike koji su se nudili.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #72 poslato: 12. Januar 2024. u 13:37 »
Pa ne znam sta da kazem, jesto se to puno promenilo, po modelima, ali ja poucen iskustvima iz proslih nekoliko zima uopste se ne usudjujem da ovo komentrisem, bar do cetvrtka...  :whistling:

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #73 poslato: 13. Januar 2024. u 13:15 »
Mislim da je ova sinoptika u narednom periodu jedno veliko ništa što se tiče zime. 1000 puta viđeno do sada.Najgori mogući scenario.
Niti će ljudski otopliti (osim 2,3 dana), niti je blizu povratak prave zime. Nešto je kao dinamična atmosfera, a prava hladnoća nema šanse da nam se dovuče bez anti ciklonalnog bloka koga nema ni na vidiku. Gem nešto petlja oko 20- og, ali od toga nema ništa, a ovi ostali modeli ništa posebno. Do kraja januara mislim da nema ništa od prave zime. To je moje skromno mišljenje.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #74 poslato: 13. Januar 2024. u 18:12 »
U svakom slučaju bolje nego da bude cela treća dekada januara uz divljanje Atlantika i jugovinu. I onda može da se nadamo pravoj zimi početkom februara ...

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #75 poslato: 13. Januar 2024. u 18:59 »
Treba da budemo zadovoljni, dani prolaze u zimskom ambijentu, nije za ocekivati 1m snega i minus 10 koji će trajati, svedoci smo porasta prosečnih temperatura po mesecima poslednjih godina tako da je za mene ovo odličan niz zimskih dana, gde će čak nešto starog snega dočekati i nove padavine u ponedeljak, posle toga stoji da ide otopljenjem, i da se Atlantik budi, ali videćemo nije to nešto sigurno da će i potrajati ima tu odstupanja u izlazima, a i sa takvom aktivnošću može biti zimskih epizoda tako da moramo spustiti malo kriterijume i uživati u zimskom danima kojih je sve manje, ali eto ima ih  :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #76 poslato: 13. Januar 2024. u 20:12 »
Maksimum što može da se dobije iz ove situacije oko svetog Jovana, opet par ledenih dana, nešto malo snega u početku i to je to, posle sve po starom, čekati neki restart sistema krajem Januara i ko što reče Boce nadati se pravoj zimi početkom Februara.

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #77 poslato: 13. Januar 2024. u 20:16 »
Овај јануар је досад неупоредиво бољи од неколико претходних. И ово што следује до Светог Јована је за мене сасвим прихватљиво. Биће ту снега нешто и у уторак па и око Светог Јована изгледа сасвим пристојних мразева. А и иначе јануар месец није у нашем подручју познат по неким обилним снежним падавинама. Више по хладноћи. Обилнији снегови су били у фебруару ако се не варам.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #78 poslato: 13. Januar 2024. u 22:49 »
Обилнији снегови су били у фебруару ако се не варам.
Ne moj se ljutiš ja bih dodao i april. :confused:
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #79 poslato: 13. Januar 2024. u 23:56 »
U svakom slučaju bolje nego da bude cela treća dekada januara uz divljanje Atlantika i jugovinu. I onda može da se nadamo pravoj zimi početkom februara ...

Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Zar Vam nije dosta ovo zime što smo imali dosad?Neće biti prave zime u februaru,samo se nadajte.
Treba da budemo zadovoljni, dani prolaze u zimskom ambijentu
Trebate da budete prezadovoljni,i ovo je previše. :ranting:
Овај јануар је досад неупоредиво бољи од неколико претходних. И ово што следује до Светог Јована је за мене сасвим прихватљиво. Биће ту снега нешто и у уторак па и око Светог Јована изгледа сасвим пристојних мразева. А и иначе јануар месец није у нашем подручју познат по неким обилним снежним падавинама. Више по хладноћи. Обилнији снегови су били у фебруару ако се не варам.
Ne bih se složio,februar je poslednjih godina mnogo više prolećni nego zimski mesec(sa izuzetkom 2018.).