Autor Tema: Зима 2024.  (Pročitano 51752 puta)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #100 poslato: 27. Januar 2024. u 13:23 »
Ево га gfs поново зимске бајке. Наравно ублажиће се то пуно Али сам сигуран да после пролећа од пет до шест дана у фебруару на почетку иде повратак на бар просечне вредности.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #101 poslato: 27. Januar 2024. u 13:35 »
Jel mogu pretpostavke i zelje da se pisu u Meteo chat-u? Cini mi se da se malo vise pisu stvari koje nisu za ovu temu.
Nista lose ne mislim, samo bi bilo lepse i preglednije :)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #102 poslato: 27. Januar 2024. u 13:53 »
Прихватам сугестију. Извињавам се :)

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #103 poslato: 27. Januar 2024. u 14:08 »
Nema potrebe da se izvinjavas, to je bio cisto predlog i nije se odnosilo samo na tebe :) Svi mi ponekad napisemo nesto sto nije za temu, ali sam primetio da se previse pise - Siguran sam, mislim...
Neka neko od moderatora izbrise ove moje poruke :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #104 poslato: 29. Januar 2024. u 13:24 »
Sat tika-taka neverovatno brzo otkucava ovoj zimi. Karte nikakve, potencijal tanak do nikakav a 15. februar će čas posla stići.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #105 poslato: 29. Januar 2024. u 13:25 »
Neka neko od moderatora izbrise ove moje poruke :)

Ma nema potrebe da se briše ništa ;) niti si ti nešto uvredljivo napisao, niti je Božidar, tako da sve je OK.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #106 poslato: 29. Januar 2024. u 17:34 »
Па чини ми се да gfs нешто почео да њуши после 5.фебруара. Бар је тако било у задња два излаза. Али ко њему да верује.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #107 poslato: 30. Januar 2024. u 11:30 »
Pa ja nesto sve vise mislim da je nanjusio tipican februar koji se polako nametnuo zadnjih 5-6 godina, koji kao i decembar, vise pa i nemaju karakteristike zimskih meseci, povremeno narusavanje toplog vremena blagim zahladjenjima i po par slabih jutarnjih mrazeva nakon toga. Jednostavno Atlantik radi kao singerica, licilo je ove zime da ima potencijala da se Sibirski i Skandinavski ac malo jace suprotstave neprestanim ciklonima, bilo je i dosta hladnoce gore, ali jednostavno nista od toga, godinama vec ti anticikloni i ako se pozicioniraju povoljno po nas, to traje par dana, tako da opet lici da mart i april imaju najveci potencijal za sneg i zimu....

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #108 poslato: 30. Januar 2024. u 18:01 »
Лагано се може отписати прва декада Фебруара .Атлантик је неумољив, "фабрика"   која торпедује циклоне ка Скандинавији се не смирује ево већ неколико зима, ту и тамо некад одмори на пар дана  :grin:
Најављен пад зоналних ветрова, најављене МЈО фазе 7 па и 8, и још којекаквих индекса који би "као" требали да промене синоптику, али -енси за сада ништа од тога не препознају.
Ја не знам кад је последњи пут био Сканди АЦ и да је још и потрајао бар 7 дана у зимским месецима  :hm:  Не сумњам да ће се појавити тамо негде крајем Марта или почетком Априла 😬 Гледам синоћ, у тим пределима оркански удари ветра од преко 150км/х.
Исто важи и за некада често присутни Сибирски Ац где је знало данима и данима постепено да пристиже хладноћа са истока и онда реаговање што Јадранског што Егејског мора. То је постала мисаона именица за ове просторе. Чак и када се појави - брзо га одува тата Атлантик и снажни западни џет стрим.
Е сад, главно је питање зашто су та два Антициклона готово употпуности нестала у зимском периоду, нарочито Сканди Ац (Сибрски се некад и појави али не добаци утицај до наших географских ширина). Постало је бар за Европу небитно дал је Ел Нино као ове године или  Ла Нина у претходне две - резултати су исти. Ове Афричке Ац не узимам много у обзир јер када већ неће ништа са севера/Си  логично да ће он пружити свој утицај овамо, последично  и топле аномалије не треба да нас чуде   :)
« Poslednja izmena: 30. Januar 2024. u 19:29 risbo gr »

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #109 poslato: 30. Januar 2024. u 18:57 »
 ^^
Slažem se sa svakom reči koju si napisao Risbo.
Sad imamo i novitet na modelima večeras, a to je ciklon tačno iznad Velike Britanije 9-og februara koji će nas još više udaljiti od zime i u drugoj dekadi februara. Ima li kraja?
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #110 poslato: 30. Januar 2024. u 20:58 »
 ^^ mislim da je Risbo pre koju zimu bilo dublje analize oko cele problematike od strane nekog kolege, koliko me sećanje služi.Obrni okreni sve nam se svelo na hladniji talas početkom decembra, toplu novu godinu i nadu u zahlađenje oko Božića, pa otopljenje ili anticiklon sa temperaturama kao ovih dana i uz obavezno jednu nedelju u februaru sa 17-20 stepeni kada prvi put sve krene od voća, i onda kraj februara i početak marta zahlađenje i rano prolećni sneg, a potom strepnja i repovi zime sve do maja... Baš razočaravajuće.Da ne skrenem skro sa teme i ovaj februar je u znaku Atlantika, gde su cikloni polako u nekim projekcijama sve bliže Evropi pa bi zato lepo povlačili toplotu, a u nekom trenutku verovatno u trećoj dekadi bi se namestilo i jače prolazno zahlađenje, ništa više od toga ne očekujem...

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #111 poslato: 30. Januar 2024. u 22:04 »
^^
Slažem se sa svakom reči koju si napisao Risbo.
Sad imamo i novitet na modelima večeras, a to je ciklon tačno iznad Velike Britanije 9-og februara koji će nas još više udaljiti od zime i u drugoj dekadi februara. Ima li kraja?
U Britaniji su ovih dana ekstremno visoke temperature,red je da prvo kod njih zahladi.Mi smo već imali zimski prodor(e).
Koliko vidim,i mi bi imali zahlađenje oko 9.-10.februara.
^^ mislim da je Risbo pre koju zimu bilo dublje analize oko cele problematike od strane nekog kolege, koliko me sećanje služi.Obrni okreni sve nam se svelo na hladniji talas početkom decembra, toplu novu godinu i nadu u zahlađenje oko Božića, pa otopljenje ili anticiklon sa temperaturama kao ovih dana i uz obavezno jednu nedelju u februaru sa 17-20 stepeni kada prvi put sve krene od voća, i onda kraj februara i početak marta zahlađenje i rano prolećni sneg, a potom strepnja i repovi zime sve do maja... Baš razočaravajuće.Da ne skrenem skro sa teme i ovaj februar je u znaku Atlantika, gde su cikloni polako u nekim projekcijama sve bliže Evropi pa bi zato lepo povlačili toplotu, a u nekom trenutku verovatno u trećoj dekadi bi se namestilo i jače prolazno zahlađenje, ništa više od toga ne očekujem...
Nije baš do maja,ali do oko 20.aprila se vuku "repovi" zime.
Inače,i ja očekujem zahlađenje negde u 3.dekadi februara,koje bi se vuklo kroz mart.


Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #112 poslato: 30. Januar 2024. u 22:12 »
pratim svake vashe komentare vezano za zimu i njene klasicne uslove, pogotovo komentare vezane za februar,iako, amater, a, dugogodisnji clan ovog foruma i ljubitelj snega, dacu sebi slobodu govora da nama,na ovim prostorima zima kao zima ima sve veci uticaj u martu pa cak i aprilu mesecu, mislim da sam u prethodnih godinu, dve pisao isto, no nisam baba-vanga, ali moje misljenje je takvo.... jednostavno...klima se menja i permutuju se sa zimskih na ranoprolecne mesece...ce da vidimo i ovoga marta i aprila,pa ko bude u pravu casti sa nekim zimskim ciklonom pocetkom decembra ove godine ,tj. pocetkom klimatoloske zime ove sezone...izvinjavam se na ne konkretna argumentovana desavanja vezana za ovu temu...hvala!!!

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #113 poslato: 31. Januar 2024. u 09:48 »
Gledao sam sinoptičke karte tokom 19 i 20 veka i u godinama kada je bio aktivniji Atlantik, to je opet razlika nebo i zemlja u odnosu na danas a tek da ne pričam o Rusko-Skandi AC, maltene redovna pojava.

Toplija voda okeana usled globalnog zagrevanja i eto sve dublji i češći cikloni ko na traci.

Iskreno ja sam od ove zime digo ruke i jedva čekam pravo proleće.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #114 poslato: 31. Januar 2024. u 10:14 »
A šta drugo možemo, nego iz čiste nemoći i neverice da ponovo pokrećemo ista pitanja, diskusije i zapažanja. :)

Evo od mene nešto. Ako se ja ne varam, 9. januar je jedini dan ove zime kada je do istoka zemlje stigla kakva takva hladna advekcija iz Vlaške nizije. O čemu mi dalje da pričamo? Dakle situacije kada se ledara uvlači kroz istu pa kada Crni Vrh briljira? To je izgleda neka davna prošla sinoptika.

A to što imamo sve hladniji početak proleća se savršeno uklapa sa nečim- sa najvećom verovatnoćom razvoja prostranog anticiklona na Atlantiku. Naravoučenije- Atlantik je gospodar svega, svi drugi faktori su zanemarljivi. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #115 poslato: 31. Januar 2024. u 13:49 »
Možda ova slika koju sam zabeležio pre koji minut najbolje oslikava zimu, sve vreme je u senci, pritisnuta sa svih strana :grin:

Poslato sa JSN-AL00a pomoću Tapatoka


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #116 poslato: 31. Januar 2024. u 17:07 »
Braćo skauti sve ide ka tome da prva polovina februara bude u ranoprolećnom modu... Ali znate za ono Rizbovo pravilo, sve mora da se ujednači pa bi mogli da se nadamo da druga polovina meseca bude zimska... Aj zivi bili pa videli  :ziveli:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #117 poslato: 31. Januar 2024. u 18:40 »
Dragi @Man nećeš zameriti, ali:
Novi Gfs 12 z je sjajan za period od 30-og januara, pa na dalje. Puno potencijala za pravu, pravu zimu. Jeste daleko, ali sve prognoze idu i tom pravcu negde :worthy: :worthy: :worthy: :comeon:
:laught: :grin:
cccc....

Ajmo još jedna vrlo korisna poruka, pre nedelju dana iz teme januar:


U narednom periodu rekli smo imamo razbukatanje Atlantika, dok na kopnu Severne Amerike dolazi do značajnog otopljenja. Reklo bi se po tome na slepo, da bi u dalekim satima i aktivnost na okeanu trebala da oslabi . Međutim, stvar je naravno daleko više kompleksnija od toga, odnosno idealna potvrda da mi nužno nimalo ne zavisimo od toga. Hladno jezgro ostaje u Labradorskom moru, plus ne postoji zatopljenje u oblasti ka kojoj se islandski minimum u novonormalnom najlakše isteže i širi a to je naravno Grenlandsko, Norveško i Barencovo more i onda začarani krug..

E ovo narode moj, ovo. Bomba, pravo u centar.

Situacija, odnosno ensembli za Čikago u ovom beznađu od karta za nas:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #118 poslato: 31. Januar 2024. u 23:43 »
31. 01. 1987. Крагујевачко јутро, -27,4 оС. Током дана, ако се сећам највиша дневна добацила до -10,7оС. 47 сантиметара снега. Зашто сам ове податке сместио у тему Зима 2024? Па да се овосезонска зима и данашњи датум мало постиде... Шалим се, са елементима горчине. Чак ни од људи, који су одговорни за ово што данас називамо зимом, не може да се тражи осећај стида. Процес је незаустављив, не зависи од нас оваквих какви смо и на жалост, све ћемо се више, што се зиме, снега и хладноће тиче, ослањати на сећања, на евентуално високе планине и веће географске ширине. А ја сам још те 87-е већ патио за неким ранијим временима и зимама...

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #119 poslato: 01. Februar 2024. u 09:30 »
Ako je verovati ovom očaju od karata, sredinom februara bi ciklonska aktivnost promenila ovu ustaljenu severnu putanju, pa ćemo videti, dinamičnije će svakako biti, ako se ostvari.