Autor Tema: Зима 2024.  (Pročitano 51731 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #120 poslato: 01. Februar 2024. u 12:26 »
Ispratićemo kako će proći period od 23. januara do 10. februara, kada RHMZ-ova orijentaciona dugoročna prognoza vidi padavine u 17 od 19 dana za Novi Sad, čisto da zajedno zaključimo da je ovakav vid dugoročne prognoze poprilično zastareo  :confused:

Do sada nije pogođen niti jedan jedini dan osim prvog, ostaje da vidimo do 10. da li može biti (snežnih) padavina  :laugh:

Od vikenda sve toplije i to i bez mraza. Nema mesta za promene ni narednih 10-ak dana, za kasnije ćemo videti, mada će tada dani već biti znatno duži...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #121 poslato: 01. Februar 2024. u 14:22 »
@Kimi
18og je mozda i izgledalo da ima nade, ali par dana posle sve se raspršilo...

Kimi treba li reći da posle 12-og stize prava zima. Sad sve prognoze idu u tom pravcu.Ali stvarno. To se nazire i svi prate.  :rotf:
Prokomentariši šta očekuješ iako je daleko :laught:
« Poslednja izmena: 01. Februar 2024. u 15:38 Kimi »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #122 poslato: 01. Februar 2024. u 15:41 »
Pa jedino da se ostvari kontrolni GFS-a i EC-a, jedino takvo nešto bi spralo ljagu i izvadilo situaciju. Inače, ako će doći nešto što će trpati Kopaonik iznad 1700m bolje nemoj ni da dolazi. Nek sačeka onaj najstabilniji blok na okeanu od 20 marta-15 aprila.  :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #123 poslato: 02. Februar 2024. u 10:16 »
Ajde da kažemo da se sinoć pojavio neki signal za potencijalni kraj monotonije za oko 10-ak dana. Upad ciklona kroz Biskaj sa nešto severnijom putanjom, ali to se može "popraviti" za nešto povoljniji scenario kod nas.. nakon toga uzdizanje bloka na Atlantiku i priliv hladnijeg vazduha ka nama. Bez izraženih istočnih strujanja i sibirskog AC-a, teško da bi to nešto potrajalo u ovom delu godine. Videćemo trend narednih 7 dana.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #124 poslato: 02. Februar 2024. u 22:06 »
U ensemblima globalnih modela postoji sve jasniji signal za izraženiju ciklonsku aktivnost i potencijalni upad hladnijeg vazduha sa severa tu oko 12. februara. Nekako se taj termin nameće kao preokret, ali to je sve što možemo reći za sada.
Do tada bez sumnje 10-ak dana februarskog proleća.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #125 poslato: 03. Februar 2024. u 11:26 »
Kakvi proseci u dalekim satima, šamo što čini se da se opet to mic po mic pomera po dan dalje..ali ideja je već uzastopno nekoliko izlaza ista:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #126 poslato: 04. Februar 2024. u 00:21 »
Проблем је што просеци енсембла, у највећем броју случајева, имају "природну", односно математичку, прецизније статистичку тежњу ка просечним вредностима температура за крај посматраног периода, посебно ако је у току период са великим одступањем од нормала. Можда се то сада поклапа са добрим "њушењем" синоптичке ситуације за тај, још увек, релативно далеки период (7 до 12 дана).

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #127 poslato: 04. Februar 2024. u 09:11 »
Баш зимски јутрошњи контролни ec око Сретења  :comeon:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #128 poslato: 05. Februar 2024. u 09:20 »
Videćemo šta će biti prva naznaka narušavanja stabilnog vremena, ja je za sada ne vidim. Obično to bude upad ciklona sa Atlantika kroz Biskaj koji nama donese mnogo vetra i kiše, ali za njim ostane povoljna trasa novom ciklonu koji bi, uz povoljnu trasu, mogao da vrati zimsko vreme u naše krajeve.

I ovog puta nam je trebalo oko 20 dana da se izađe iz "vrzinog kola", ali još uvek tu, barem po mom mišljenju, nema ničeg zimskog. Samo ćemo se vratiti u postavku iz koje može da se izrodi nešto krajem druge dekade februara.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #129 poslato: 05. Februar 2024. u 15:58 »
Zivoine, Ziko moras da priznas da u tebi jos tinja nada za 20akcm  :smartass: A i ovaj glavni ec i kontorolni kazu mozda... Prosek dobar za tako dalek period al ipak ne mora nista da znaci...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #130 poslato: 07. Februar 2024. u 09:10 »
Mic po mic dodjosmo do toga da se zimi mozemo nadati samo jos u poslednjoj dekadi februara.

Ideje koje su se pojavljivale za drugu dekadu ovog meseca su lagano izcezle, po starom dobro obicaju.
Ako se uspostavi ovo sto se sada predvidja a to su dva prostrana anticiklona koja bi se spojila u svom sirenju mozemo da zaboravimo na bilo kakve padavine a sneg da ne spominjem.

Mozda vise srece bude u prvom prolecnom mesecu ali to vise nije zima.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #131 poslato: 12. Februar 2024. u 11:18 »
Ispratićemo kako će proći period od 23. januara do 10. februara, kada RHMZ-ova orijentaciona dugoročna prognoza vidi padavine u 17 od 19 dana za Novi Sad, čisto da zajedno zaključimo da je ovakav vid dugoročne prognoze poprilično zastareo  :confused:

Prognoza je bila tačna za 2 od 19 dana... pa sad zaključke ne moramo ni da izvlačimo  ::)

Što se dugoročnih prognoza tiče, ozbiljnijih padavina nema na vidiku. Temperature ranoprolećne, oko i iznad 10°C. Pratimo dalje...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #132 poslato: 12. Februar 2024. u 12:08 »
Covek se uci dok je ziv.
Ove zime sam naucio da nema svrhe pratiti indekse koji navodno imaju uticaj na prognozu vremena, NAO, AO, MJO, PV, itd...
Kada citam o njima ili slusam ljude koji se bave istim zapitam se kako napolju nije pola metra snega uz debeli minus jer je sve savrseno i poklopilo se za hladnu zimu.  :confused:
Evo najavljuju je negde od sredine decembra, te sad ce, te oko Bozica, posle NG, evo je u trecoj dekadu januara, samo sto nije pocetkom februara, posle "Valentine's day", kad udari pocetkom marta...i tako ce dogurati do prvog maja.  :rofl:

U medjuvremenu izgori pola sveta od toplote ali bukvalno!

Samo mogu da konstatujem da se na ovom forumu i dalje mogu procitati kvalitetne i realne prognoze nevezano za godisnje doba. Bez glupih senzacija.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #133 poslato: 12. Februar 2024. u 12:27 »
Videćemo da li će biti repriza zadnje tri zime, decembar i januar pomalo zimski, zatim februar i prva polovina marta rano prolećni i onda ide hladnija naplata za kraj marta i početak aprila.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #134 poslato: 12. Februar 2024. u 16:56 »
Videćemo da li će biti repriza zadnje tri zime, decembar i januar pomalo zimski, zatim februar i prva polovina marta rano prolećni i onda ide hladnija naplata za kraj marta i početak aprila.

Decembar bez ledenog dana i bez sneznog pokrivaca. Uz 19 dana sa tmax >10C!!!
Januar tek cetiri ledena dana uz 3-4 cm snega.

To nije dovoljno da ih nazovem "pomalo zimskim", nema tu nicega zimskog.

O februaru cemo kada se zavrsi, ima potencijal za top 5 najtoplijih.

Imacu slobodu da napisem da mislim da ce se zima zavrsiti sa ta cetiri ledena dana iz januara.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #135 poslato: 12. Februar 2024. u 17:38 »
Decembra je bilo snega na jugoistoku, ja i nepišem o nekoj zimi nego više o prolećnom problemu koji sigurno svi nebismo voleli da se reprizira kao predhodnih godina u prvim prolećnim danima.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #136 poslato: 12. Februar 2024. u 19:25 »
Decembra je bilo snega na jugoistoku, ja i nepišem o nekoj zimi nego više o prolećnom problemu koji sigurno svi nebismo voleli da se reprizira kao predhodnih godina u prvim prolećnim danima.

Ako se ne varam ti si iz Leskovca?
Ogimet kaze da Leskovc nije bio blizu nekog snega.
08.12. je tmax bila 3.4C i to je najniza maksimalna temperatura za prethodni decembar.

https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13389&ndays=30&ano=2023&mes=12&day=31&hora=15&ord=REV&Send=Send

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #137 poslato: 12. Februar 2024. u 20:21 »
Dejčo mislim da novembra bilo snega na jugoistoku. Secam se za 1cm u Nisu vise nego negde tamo kod nekog  :grin:
A posle smo razbili  :strong:
Ciklon januara je bilo i nekih umerenih minusa, bio je zimski, ne onoliko koliko smo zeleli ali bio je...
Februar jad, tuga, beda...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #138 poslato: 12. Februar 2024. u 21:20 »
Decembar bez ledenog dana i bez sneznog pokrivaca. Uz 19 dana sa tmax >10C!!!
Januar tek cetiri ledena dana uz 3-4 cm snega.

To nije dovoljno da ih nazovem "pomalo zimskim", nema tu nicega zimskog.

O februaru cemo kada se zavrsi, ima potencijal za top 5 najtoplijih.

Imacu slobodu da napisem da mislim da ce se zima zavrsiti sa ta cetiri ledena dana iz januara.
Kod mene je u decembru bilo snežnog pokrivača i 1 ledeni dan,i bilo je manje dana sa >10oC.
U januaru su bila dva ledena dana,sa možda 1-2cm snega.
Ja sam inače iz mesta kod Sombora,što znači da nisam daleko od Vas.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #139 poslato: 12. Februar 2024. u 21:30 »
Jad i beda od februara, i sada čekamo mart i polako promenu rasporeda važdunog pritiska kopno -more, da se otvori prolaz za upad par hladnijih prodora da pokose krenulo voće, divnooo