Autor Tema: Зима 2024.  (Pročitano 51737 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #160 poslato: 14. Februar 2024. u 11:41 »
Гле га па овај Жика... Оће сравни Румунију да добије снег више него ми овде на југу...  :oboze: Такве замисли ни Адолф није имао   :rofl:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #161 poslato: 14. Februar 2024. u 15:03 »
Eto, ostade Januar koji jedino još može podariti nešto malo zime i to na kratko u ovim novonastalim okolnostima, par ledenih dana nešto malo snega koji bi se zadržao nekoliko dana i to je to, ništa više.

Decembar i Februar bi prosto rečeno izbrisao sa liste zimskih meseci.
Sve preko toga ovog gore navedenog bi bila čista naučna fantastika.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #162 poslato: 14. Februar 2024. u 15:28 »
[/quote
I u normalnim zimama kad sam bio dete i mladić, od momenta padanja snega do ponovnog povratka zime i snega je prolazilo oko 2 nedelje. Božidare matematika kaže da pre 22,23.januara nema ništa od zime. I to važi u normalnim zimama.Zadnjih godina smo čekali po 4 i više nedelja da se cikloni na Atlantiku izdivljaju.Jedino što može da nas spasi je da ojača AC iznad Skandinavije(koga nema ni na vidiku već za koji dan nestaje, pa ko zna dokle). Ustvari nema nam spasa nikakvog od ove situacije. Spas bi bio da se negde pomeri ili ne znam ni ja šta, da ne utiče toliko na sinoptiku koliko će uticati ili da ga uopšte nema. Kad se razbukti Atlantik, pa tamo do kraja januara verovatno nema ništa od zime.
Ovo je bila epska prilika za zimu kod nas... Epska...
Ovo sam pisao 9 januara. Imali smo epsku priliku tada nismo je iskoristili...
A ova zima je definitivno završena što se mene tiče. Više nema nikakve nade za zimu. Ipak zbog onog hladnog talasa i ledenih dana, jer prošle zime mi na severu nismo ni imali ledene dane, ovoj zimi dajem ocenu 2-.Nije za keca, zaličilo je na zimu jedno vreme. Dakle ocena 2-.
Čekam kraj decembra za mogući dolazak prave zime jer dotle nema ništa od zime!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 277
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #163 poslato: 15. Februar 2024. u 10:34 »
Ukoliko mart, april, a i maj budu topli preko 20 stepeni i maj 30 pa i da nazovem ovo promenom klime, ovako je samo pogresna sinoptika u pogresno vreme i nista vise, samo sto je to postala redovna pojava pa me ne bi iznenadilo i da je Haarp sistem, jer nije jedna godina u pitanju.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #164 poslato: 16. Februar 2024. u 09:49 »
Evo ensi prlicno slozni za dodatno otopljenje sredinom sledece nedelje... Ali ne brinite bice snega u aprilu  :facepalm:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #165 poslato: 16. Februar 2024. u 11:55 »
Preslikan feburar 2016 ovaj 2023 , nema zime u februaru.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #166 poslato: 16. Februar 2024. u 19:50 »
Jedino što će biti zanimljivo pratiti ovog februara je da li će srednja temperatura ostati dovoljno visoka da ova zima nadmaši onu čuvenu 2006/2007 i bude najtoplija u istoriji merenja. Što se tiče Beograda, potrebno je da srednja temperatura bude viša od 8.4°C. Trenutno je oko 10°C na Vračaru uz tendenciju postepenog pada, mada deluje da će tamo od 22-23. opet krenuti prilično naviše. Videćemo, nijanse će odlučiti kako stvari stoje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #167 poslato: 16. Februar 2024. u 22:19 »
@Milosh, Веероватно ће ова зима ући у пет најтоплијих на територији Србије, али мислим да станицу на Врачару више не би требало узимати за "озбиљно". Превелики је утицај околине, односно ефекат топлотног острва, тако да ова станица константно бележи значајно већа одступања од просека за целу Србију. То се посебно односи на године са израженим дужим антициклоналним периодима, када "врачарка" потпуно подбацује са ноћним хлађењем и обарањем просечних температура (поредити Сурчин нпр.). И због конфигурације (на брду) и због топлоте околине. Ако не дође до озбиљнијих изненадних промена, а нису на видику, можемо да констатујемо да смо се последњих деценија климатски преселили негде у зону јужних делова Северне Македоније. И убрзано путујемо за Грчку...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #168 poslato: 17. Februar 2024. u 09:51 »
@Milosh, Веероватно ће ова зима ући у пет најтоплијих на територији Србије, али мислим да станицу на Врачару више не би требало узимати за "озбиљно". Превелики је утицај околине, односно ефекат топлотног острва, тако да ова станица константно бележи значајно већа одступања од просека за целу Србију. То се посебно односи на године са израженим дужим антициклоналним периодима, када "врачарка" потпуно подбацује са ноћним хлађењем и обарањем просечних температура (поредити Сурчин нпр.). И због конфигурације (на брду) и због топлоте околине. Ако не дође до озбиљнијих изненадних промена, а нису на видику, можемо да констатујемо да смо се последњих деценија климатски преселили негде у зону јужних делова Северне Македоније. И убрзано путујемо за Грчку...
Браво колега @Antartik . Ситуација је таква да по уџбеницима смо учили да спадамо у континенталну климу. Сад је већ увелико медитеранска, али због све мање падавина у зимским месецима, идемо ка субтропцкој.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #169 poslato: 17. Februar 2024. u 10:28 »
 ^^ Слажем се да станица на Врачару не може да буде репер на нивоу земље, па чак и на нивоу Бг и околине. Градско језгро баш одскаче у оваквим ситуацијама. Разлике су и по неколико степени.
Свакако не умањује чињеницу да су нам "зиме" све топлије и топлије. Један сам од оних који пред сваку зиму очекује да не може да тера увек исто и да ће се прекинути тренд топлих зима али ... ,изнова нас демантује и клизимо ка томе да снег и минус буду екстрем и изузетак за нове генерације..
Овакве зиме као у протеклих 10ак година ће толико да подигну пресечене  зимске температуре да ће  касније и при "нормалним зимама ако до њих и дође" то бити хладне аномалије 😬

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #170 poslato: 17. Februar 2024. u 11:47 »
Браво колега @Antartik . Ситуација је таква да по уџбеницима смо учили да спадамо у континенталну климу. Сад је већ увелико медитеранска, али због све мање падавина у зимским месецима, идемо ка субтропцкој.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Није ово медитеранска клима због режима падавина који је супротан медитеранској клими (највише падавина у мају, јуну и јулу, а најмање у јануару фебруару и марту). Према просеку 1991-2020 мој град ако се гледа Кепенова класификација спада у влажну суптропску (Cfa). Према просеку 1961-1990 имао је континенталну климу (Dfb)...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #171 poslato: 17. Februar 2024. u 18:48 »
Da li je cela srbija usla u subtropsku, po prosecima ili samo vracar?


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #172 poslato: 17. Februar 2024. u 21:10 »
Tačno da zima traje i tera još 6 meseci uz ovakvu sinoptiku ne bi bilo ničega bitnog.

Gledao pre nedelju dana, preključe ili večeras do 384h sve je isto…
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #173 poslato: 19. Februar 2024. u 13:44 »
Da malo razbijemo ovu monotoniju, od cetvrtka uvece ocekuju se obilne padavine na primorju Crne gore. Pogledajte npr. prognozu za planinu Orjen iznad primorja. U jednom danu 143mm u obliku snega, kad bi mi koji volimo sneg samo mogli da vidimo uzivo taj intezitet :D :O

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #174 poslato: 19. Februar 2024. u 16:54 »
Ljubostinja, meni je ispala vilica kad sam video.. nije mi jasno kako je to moguće, pa šta pada za tih 143mm, grudve prečnika 5cm?? Nije mi jasno haha, po ovome njima sleduje 3m snega...mati moja

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #175 poslato: 19. Februar 2024. u 22:48 »
Da malo razbijemo ovu monotoniju, od cetvrtka uvece ocekuju se obilne padavine na primorju Crne gore. Pogledajte npr. prognozu za planinu Orjen iznad primorja. U jednom danu 143mm u obliku snega, kad bi mi koji volimo sneg samo mogli da vidimo uzivo taj intezitet :D :O

Кад је већ код нас тако досадно и "поремећено" време, не остаје нам ништа друго него да се бавимо "иностранством". Мала примедба, чини ми се да ће се те озбиљне падавине дешавати тек од петка вече, са тежиштем у суботу и недељу. А граница снега, посебно оног чистог ће бити доста висока, отприлике изнад 1600 мнм. Орјен је иначе познат по великим количинама падавина и води се као једно од најкишовитијих места у Европи (Црквице, преко 5000 мм годишњег талога).

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #176 poslato: 20. Februar 2024. u 11:23 »
Vala jedva čekam mart da udjemo u pred prolećni period pa nek bude 12 , 15 ili 18 stepeni nije mi bitno da završavamo sa ovom katastrofalnom zimom jedino je 2006-2007  bilo gore tad je bio januar ekstremno topao a ove godine decembar i febuar ekstremno topli.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #177 poslato: 21. Februar 2024. u 10:05 »
Šteta ovih 2-3 varijacije od 50 koje tamo za dve nedelje (!!!!!!) opadnu ispod nule, samo kvare sliku ove sramote jer ionako se neće ostvariti.

Kakvo smeće od godišnjeg doba, ovo je za anale:

Nastavi vi ovako zima, i moja ocena će bez obzira na mrazeve težiti da klizi ka kecu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #178 poslato: 21. Februar 2024. u 22:37 »
^^ Ja sam od zime digao ruke, ona je svoje završila još pre mesec dana, nego gledam kako se samo isušuju karte za naredne dane i pored značajne ciklonske aktivnosti. Nikako da to sve mrdne barem malo istočnije. Namešta se situacija za dugotrajnu dosadnu košavu i veliku sušu kad joj vreme nije. Nema sumnje da će poslednjih nekoliko dana februara obeležiti veoma vetrovito vreme.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Зима 2024.
« Odgovor #179 poslato: 22. Februar 2024. u 20:46 »
 ^^ I taj trend se nastavlja, svi su modeli presušili do kraja meseca a i ono malo vlage što je preostalo vetar ima da isuši... tako da ćemo već u Martu mesecu u mnogim delovima imati jaku i ekstremnu sušu.