Autor Tema: April 2024  (Pročitano 31911 puta)

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: April 2024
« Odgovor #20 poslato: 07. April 2024. u 21:54 »
Ma pratimo mi karte ali i vidimo kako se približava termin sve polako ispari. Presušio utorak, petak i subota i temperature odoše na gore.
Nova šansa je od polovine meseca.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
Nadam se da će da se ublaži to zahlađenje,inače ne bi bio nemoguć sneg i u nižim krajevima.
Inače,zahlađenje za sredu se skoro potpuno ublažilo,i sada se može nazvati samo osveženjem.Iako se ne daje kiša,ja je ipak očekujem,pošto je moj kraj magnet za kišu.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2024
« Odgovor #21 poslato: 08. April 2024. u 00:25 »
Nadam se da će da se ublaži to zahlađenje,inače ne bi bio nemoguć sneg i u nižim krajevima.
Inače,zahlađenje za sredu se skoro potpuno ublažilo,i sada se može nazvati samo osveženjem.Iako se ne daje kiša,ja je ipak očekujem,pošto je moj kraj magnet za kišu.
Taj rizik najviše važi za 16. 17. i 18. april, znači onaj tamo utorak, sreda i četvrtak. Posle toga, opasnost predstavljaju jutra kada bi ne daj Bože moglo biti mraza. Medjutim, mislim da su male šanse za tako nešto. Ali nije ništa nemoguće. U svakom slučaju sinoptička situacija od 15. aprila će sigurno biti više dinamična nego ova koja traje od 29. marta do danas.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: April 2024
« Odgovor #22 poslato: 08. April 2024. u 15:59 »
Pa predaleko je sve to, sve do nedelje neće se znati šta da očekujemo, modeli su postali jako nepouzdani i u tri dana, a za dalje i da ne pričamo... Do tada možemo da diskutujemo, ali za sad vidim samo zahladjenje i osveženje od sledećeg utorka, tj. povratak u normalu što se tiče temperature, ali ono što najviše treba ovde su obilne, višednevne padavine, a toga nema ni u naznakama, po par mm iskoči povremeno i to je to  :confused:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2024
« Odgovor #23 poslato: 09. April 2024. u 11:10 »
Jutrošnje viđenje vremenske situacije za sledeću nedelju je idealno za obilne padavine u južnoj polovini Srbije uz osetan pad temperature koja bi spustila snežnu granicu na oko 500m. Videćemo kako će se nadalje odvijati sve to.





Poslato sa PGT-N19 pomoću Tapatoka


Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: April 2024
« Odgovor #24 poslato: 09. April 2024. u 21:44 »
Modeli ne odustaju od izraženog zahlađenja sa obilnom kišom od sledećeg utorka.Deluje mi da je malo ublaženo,ali i dalje je vrlo jako.
U svakom slučaju,potrebnije su padavine nego jaka hladnoća.
Nekim čudom ostajem bez padavina sutra,ali neću se iznenaditi ako ipak pljusne.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: April 2024
« Odgovor #25 poslato: 10. April 2024. u 08:43 »
Tendencija ublažavanja se nastavlja. Sada se sve po većini modela pomera za utorak popodne ili sredu. Padavinski polako presušuje za središnji deo zemlje.

Padavinski ovaj april podseća na april 2007. Temperaturno, pa bilo ih je i pre. Od svežijih 2018.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #26 poslato: 10. April 2024. u 08:49 »
Modeli ne odustaju od izraženog zahlađenja sa obilnom kišom od sledećeg utorka.Deluje mi da je malo ublaženo,ali i dalje je vrlo jako.
U svakom slučaju,potrebnije su padavine nego jaka hladnoća.
Nekim čudom ostajem bez padavina sutra,ali neću se iznenaditi ako ipak pljusne.

Ja tu ne vidim neke obilne padavine sa izuzetkom ECMWF-a. Po većini modela koji su već dobacili do tog termina (GFS, ICON, GEM...), to bi bio manje-više suvi front u utorak. Temperatura na 850mb bi pala i za 15-ak °C, pa bismo imali prelaz iz letnjih u ranoprolećne temperature, ali sve je više varijanti po kojima se taj prodor ne spusti dovoljno južno na većim visinama da bi povuklo vlagu sa Mediterana.
ECMWF je u poslednjih par operativnih izlaza sam protiv svih i jedini koji više izoštrava tu dolinu malo zapadnije od nas i daje scenario povoljan za obilnije padavine (konkretno za Beograd ponavlja nekih 30-ak mm u utorak i sredu). On je naravno življi i u ensemblima sa padavinama, dok kod GFS-a i GEM-a sve više preovladava suvlja varijanta uz simbolične padavine uz front.

Uskoro taj prodor ulazi u period od 120h kada bi trebalo da se barem sinoptički donekle slože globalni modeli oko položaja te doline, a onda ćemo moći i da licitiramo ima li ublažavanja suše ili nema. Rekao bih da su trenutno 60:40 šanse za suvi prodor.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: April 2024
« Odgovor #27 poslato: 10. April 2024. u 20:18 »
i GFS uvodi padavine u najnovijem izlazu oko 20mm, pa i GEM više nije suv, EC sada izlazi polako, ali polako u prednost prelazi potencijalni prekid suše

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: April 2024
« Odgovor #28 poslato: 10. April 2024. u 21:46 »
i GFS uvodi padavine u najnovijem izlazu oko 20mm, pa i GEM više nije suv, EC sada izlazi polako, ali polako u prednost prelazi potencijalni prekid suše
Samo sam čekao kad će svi početi da uvode kišu i produžiti(i još malo pojačati)zahlađenje.Tako nešto skoro nikad ne omane.
Mislim da,sad kad krene ovako,sunce i visoke temperature nećemo videti do juna.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2024
« Odgovor #29 poslato: 11. April 2024. u 07:23 »
I dalje šetaju padavine od centra do juga Srbije, juče je centralni deo bio sa najavom za dobru kišu, jutros jug. Sever se vrti tu oko 10 litara. Temperature će dobro opasti, mrazeva ne bi trebalo da bude jer se oblačnost nastavlja. I po svemu sudeći ovo će bili leto ubica za aprilsko leto.

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2024
« Odgovor #30 poslato: 11. April 2024. u 08:08 »
Ovoga puta je EC (uz UKMO) bio u pravu i vratio ostale ka reinkarnaciji prodora, kako padavinski tako i po ponovnom pojačavanju dotoka hladnoće.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #31 poslato: 11. April 2024. u 09:37 »
Sad već jako sličan razvoj dešavanja daju ECMWF i GFS, onaj odnos snaga što sam napisao u poruci pre 24h se preokrenuo. ICON ostaje pri varijanti sa jako malo padavina, mada je i on sinoptički gledano napravio veliki zaokret u odnosu na juče i gledajući raspored sistema, prosto mi je neverovatno da tu ima svega 2mm padavina. I kod njega se u ensemblima pojavljuje sve više varijanti sa padavinama.
Prilična novina kod GFS-a i ECMWF-a što se sa odsecanjem ciklona na toj nekoj povoljnoj poziciji za padavine u ovom delu Balkana daje i stacioniranje, pa i neko blago retrogradno kretanje, pa bi u ovoj varijanti kišni i svežiji period potrajao i nakon srede.

Biće tu još dosta preokreta do ponedeljka, ali konkretnije padavine i prekid ove velike suše su i dalje u igri.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #32 poslato: 12. April 2024. u 08:17 »
Očekivano, i dalje velike preturbacije i oscilacije sa rasporedom i količinom padavina, tolike da i dalje nema smisla ništa konkretnije komentarisati. Recimo, ICON koji je juče bio suv dok su drugi modeli davali obilne padavine, sada daje pravi potop za sredu i četvrtak i blizu 50mm za ovaj deo Srbije. ECMWF koji je davao obilnije padavine dok su svi drugi modeli bili više za varijantu suvog fronta je sinoć naprasno presušio i jutros je tek malo bolji. GFS koji je u svakom izlazu ponavljao 30-40mm jutros odjednom na ispod 5mm.
Dakle, sve je u igri i dalje, a ne verujem da ćemo do ponedeljka biti išta pametniji.
Ciklon je izvestan, zahlađenje je izvesno, a sa padavinama će biti lutrija pa kome se posreće na kraju.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2024
« Odgovor #33 poslato: 12. April 2024. u 09:05 »
Upravo tako. Velika je tu razlika odmah u prvom naletu, tj. sa prvim cikonom po dotoku hladnijeg vazduha. Nije ni čudo što ICON daje potop kada on daje sporo premeštanje svega sa juga Jadrana prema Karpatima. Sa druge strane po EC-u na primer, poremećaj se penje preko glava i samo nas brže bolje pretrči. GFS je nešto između ta dva.

I u nastavku je sve izvesniji stabilni blok na Atlantiku, što ne samo da produžava svežije vreme već i povećava šanse za još neku turu padavina (pogotovo u južnom delu), ali otom potom.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #34 poslato: 12. April 2024. u 09:39 »
^^ Upravo to, sinoptika na duže staze ide u prilog zadržavanju takvog položaja sistema da bi kod nas moglo neko vreme da potraje svežije vreme sa povremenim padavinama, za sada nema na vidiku povratka neke dominacije anticiklona i stabilnog i toplog vremena koje je aktuelno ovih dana. Tako da, sve i da se propusti prva šansa za konkretnije padavine sad, realno je da bude još koja do kraja aprila.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: April 2024
« Odgovor #35 poslato: 12. April 2024. u 22:03 »
Ni večeras nismo ništa pametniji, još je sve daleko, ali nekako deluje da u ovoj zimskoj postavci imamo dva talasa padavina, putanja prvog ciklona severnija, drugog južnija, nekako mi deluje da južnije od Save i Dunava prekid suše je prilično sigura, a Vojvodina je i dalje pod znakom pitanja i čeka konačno pozicioniranje prvog ciklona

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2024
« Odgovor #36 poslato: 13. April 2024. u 08:27 »
Au, drugi talas padavina koji je bio do sinoć u najavi za drugi dan narednog vikenda je skroz jutros obrisan kod obadva vodeća modela. A i ovo za četvrtak je umanjeno.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: April 2024
« Odgovor #37 poslato: 13. April 2024. u 08:50 »
Ništa se još tu ne zna. Dok jedni ukidaju padavine drugi dodaju i tako u krug. Ono što je sada izvesno da će i utorak biti vreo sa 30 stepeni. Popodne i uveče moguće predfrontalne nestabilnosti. Za dalje, čekamo rasplet. Mene samo raduje što su temperature ipak malo više i prvobitno predviđenih.

Ali se zato zavrtelo dobro u pustinji.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2024
« Odgovor #38 poslato: 13. April 2024. u 09:04 »
Da, mada i  akumulirane padavine kada se uveličaju na našu zemlju deluju manje nego što se u prvi mah čini sa karata čitavog kontinenta. Ipak, mislim da je lepa kiša sve izvesnija u bar 80% zemlje (15-20mm bar od prvog ciklona).

U neke nestabilnosti ne verujem uopšte. Više mi je zanimljivo dokle se sneg može spustiti. Najbolji kandidat je zapadnije kod komšija u Bosni da ga spusti do nizija. Jedina šansa kod nas je poput UKMO-a da se zatim prodor i hladni balon brzo raširi na sredu ujutru i prepodne, tj. da ne izgubi na momentumu kao što daju neki ostali (tipa EC, GEM).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2024
« Odgovor #39 poslato: 13. April 2024. u 11:05 »
Utorak ima uslova za nestabilnosti, tu nema sumnje. Jeste energija granična, ali trebalo bi da jaka sinoptička podrška (predfrontalna konvergencija) ipak odradi svoj deo posla.
Sreda koja je u centru pažnje bi svakako imala isključivo slojaste padavine u već ohlađenoj atmosferi. Ni tu se modeli još nisu dogovorili oko količine i rasporeda padavina. Nema tu nekih većih pomaka u odnosu na juče. Nema ni one "tvrdoglavosti" modela da svaki drži svoju priču i da ne odstupa od nje, već onako na smenu daju suvlje i vlažnije varijante. Naravno pricam o ovoj prvoj turi utorak/sreda/četvrtak, a kod te eventualne naredne petak/vikend su tolike oscilacije i u sinoptičkom razvoju situacije da za sada ne vredi komentarisati.
Što se tiče ovog dela Srbije, EC i UKMO trenutno daju varijantu sa više padavina (20-ak mm), dok GFS, GEM i ICON daju varijantu sa manje padavina (10-ak mm). Verovatno se nađu na nekih 15-ak mm, ide ka tome.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm